Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Společný chov Bitis

Ahoj všem,

dorůstají mi dva páry Bitis arietans (Namibie a Lake Nakuru) a Bitis nasicornis. Pomalu by se mi hodilo je dát v párech do velkých tera.

Vím, že je tu podobné téma, nicméně ... jaké jsou vaše zkušenosti se společným chovem hadů rodu Bitis? Viděl jsem dost fotek, dle kterých to - minimálně v tu chvíli - fungovalo. Společný chov gabun je vcelku známý a je možno jej vidět v mnoha ZOO a také třeba v Terariumpraha (aspoň dřív). Na Exotice jsem na tohle téma mluvil velice krátce s Viperem a Michalem..., jejichž názoru si vážím a oba mi společný chov nedoporučili. Vzhledem k nátuře Bitisek "ležim ležim, ani se nehnu, ale jak se něco pohne, tak to trefim" se obávám i nehod tohoto druhu. Navíc je prý nutné je udržovat pořádně nažrané. Nejvíc mě tu z důvodu dostupnosti a ceny trápí u nasicorn ;-)

Ke společnému chovu mě vedou jak prostorové důvody, tak mi to tak přijde subjektivně "hezčí". Chov jedáků odděleně z "bezpečnostních" důvodů nemá být předmětem tohoto vlákna ;-) Jiné druhy Viperidae chovám v páru.

Předem všem zkušeným díky za názory.

Gabuny i nasicornisky ,jsem choval společně několik let.Ale třeba ty namibský arietány se mě vcelku úspěšně pozabíjeli.
Když je dost velký terárko ,tak to do určitý velikosti jde.
Trhat dvě gabunky z jednoho potkana je sice děsná švanda :-D,ale taky nedoporučuju.
Už jen třeba kvůli budoucímu páření a možnosti oddělit samici to druhý terárko budeš stejně potřebovat.

Ahoj Bandore,
díky za odpověď. Mám fakt skromnou haďárničku a tak musím s místem šetřit, pomalu dojdu na limit :-) Ale koukal bys, jak se dá místnost 2,2x2,2m zařídit - mám to v regálech jak v krámě :-D Terárko bokem, jak píšeš, tak jedno takové a prostřídat, to reálné je, ale držet všechny zvlášť, by mi místa ubralo. Teda uvažuju ze své zkušenosti, že velikost tera pro pár je velmi hrubě třeba 1,5x velikost tera pro jednoho - jestli chápeš, jak to myslím.

Je pravda, ale musím uvažovat jen ze svých zvířat, že Nakuračky hodně syčí, ale nikdy mi nevyjely, Namibie syčely jen jako malé, ale jak je něco blízko, hned řacha a nasicorky se dají brát rukou :-) samo to nedělám ;-) Čímž chci říct, že u těch Namibií bych měl největší obavy, nicméně jsou souhnatelné ... u těch nasicorn by mě to bolelo :-(

Já ti samozřejmě rozumím ,s místem bojujeme všichni ,jen ti řikám jak to s nima je a přijdeš na to časem sám.;-)

To ,že ti nakurky nikdy nevyjeli a namibky už nesyčej na to nemá vliv.Oni se ti pokoušou při útoku na kořist ,ne pro to ,že by byli nasraný. Když budeš krmit obě zvířata v terárku ,jedno se blbě ožene s kořistí a hned na to vystartuje druhý.
To platí i když je budeš krmit mimo ,jednu budeš chtít vyndat ,vemeš jí hákem ,ta udělá rychlejší nepřirozenej pohyb a ta druhá jí okamžitě bude vyset na hlavě. Na to jsou experti nasicornisky.
A kdyby si měl mít terárka tak velký ,aby na sebe nedosáhli ,tak je můžeš rovnou rozpůlit.:-)

Já tím krátkým charekterizováním svých zvířat nechtěl vyvozovat závěr, jestli jdou nebo nejdou chovat spolu, spíše naopak.

Takže se dá říct, že se seknou "když se něco děje" - ve smyslu, krmení, manipulace chovatelem, vylekání, atd.? Nebo k tomu může dojít i "samovolně"? On je to docela velký rozdíl, to první se totiž můžeš stát s jakýmkoliv druhem a spousty jich chováme pospolu ;-) Nicméně tak, jak získávám informace, se to zdá riskantní až nevhodné, takže od toho záměru budu muset ustoupit.

Je fakt, že Bitis jsou vyloženě "ambush" hunteři, víc než kterékoliv jiné druhy a tak k těm nehodám bude blízko vždycky. Buch :-D

Takže se dá říct, že se seknou "když se něco děje" - ve smyslu, krmení, manipulace chovatelem, vylekání, atd.?

JJ,tak ňák ,prostě když maj hlad a jsou v takovim tom číhacím esíčku ,vyjedou bez rozmyslu po čemkoliv ,hlavně ty arietány.
Když jsou nasraný ,tak nekoušou ,jen syčej a nafukujou se (aspoň ty moje) ,ale stačí ,aby se lekla jen jedna ,udělala blbej pohyb a druhá ji hned smahne ,když je na čekaný.

Když budeš krmit obě zvířata v terárku ,jedno se blbě ožene s kořistí a hned na to vystartuje druhý.
To platí i když je budeš krmit mimo ,jednu budeš chtít vyndat ,vemeš jí hákem ,ta udělá rychlejší nepřirozenej pohyb a ta druhá jí okamžitě bude vyset na hlavě

Jo, přesně to můžu potvrdit...já teda arietány měla pár pohromadě a dospělé byly ( s hoooooodně velkou dávkou opatrnosti, připravenou šprickou, plastovým štítem a octem) tak chovatelné, ale spíš mrňata byla totální idioti. Hladovci stejně jako dospělí a navíc se ještě uměla při tuše krmení tak blbě kousnout, aby se zabila. Párkrát si vyjela i po vlastním ocase, debilové, no. Dospělí se mi párkrát při tuše krmení trefily, ale problém z toho nikdy nebyl...nicméně určitě je lepší mít každého hada zvlášť. Páč když mají hlad a čekají na žrádlo, tak to jsou fakt hovada neskutečná, co pro jistotu aby jim náhodou něco neuteklo vyjedou po všem, co se pohne.

Právě pří odzimovávání (jo, začal jsem zimovat později) stojím v haďárně a vymýšlím, jak to poskládat, abych nemusel něco prodat. Tak mě opět napadla myšlenka, kterou jsem v tomhle tématu řešil. A opět mě to přešlo. Co se dá dělat, Bitisky jsou tak super zvířata, že se jich nevzdám. Holt je budu mít jednotlivě a sebere mi to víc místa.

Měl bych ale stejně otázku - jaké máte zkušenosti se společným chovem Viridovipera vogeli? Ze všech mých hadů to jsou největší "vyjížděči", ne agresivně, ale hladově :) Viděl jsem párkrát různé druhy Trimeresurus (myšleno v párech dle druhů) a asi ok. Ale třeba Auri tady myslím někde psala, že jí samice sesmažila samce vyloženě záměrně. Viděl jsem to tak i v terariumpraha a zdálo se taktéž v pohodě. Důvod je pořád stejný - místo. Společně mám stále vše co je Vipera apod. a bez problémů. Stejně tak squámy 1,2 v pohodě.

Díky.

Jestli je to na mě ,tak jak jsem psal někde vejš.
Oni se snášej v pohodě ,ale musí bejt dostatečně velký terárko a vychytat ,kdy budou každá na druhý straně ,aby na sebe nedošáhli.
Jinak je prostě bezpečně nenakrmíš.Další problém je ten ,že i když je to velký terárko ,tak si skoro jistě zvířata oblíběj stejný místo a
budou se věčně válet u sebe.Takže jsme zase na začátku.:-)
Mláďata do určitý velikosti jsou po kupě v pohodě ,ale dospělí zvířata bych spolu nechoval.
Samozřejmě velká expoziční nádrž někde v ZOO je o něčem jinym ,tam to asi jde.

S těma trimošema ti neporadim ,ty jsou mimo mě.

Nebylo to přímo na Tebe, spíš tak obecně. Jde jen o to krmení? To samozřejmě budu zvířata rozdělovat. Nebo to myslíš tak, že když leží u sebe, tak i manipulace s hadem ze strany chovatele může vést k napadění druhým zvířetem?

Nicméně pokud by podmínkou bylo tak velký tera, tak už je rovnou můžu držet odděleně :-)

Sice to není úplně aktuální, ale u zvířat, u kterých mám teda obavu je držet spolu, jak pak s pářením? To mám samce předat k samici ve chvíli, kdy mají oba kořit v papule nebo jak? :-)

Jo jo ,jde hlavně o to krmení.
Taky už jsem to psal někde víš ,když budeš chtít jedno zvíře vyndat ,to druhý po něm dost pravděpodobně vyjede z důvodu ňákýho nepřirozenýho pohybu ,kterej považuje za pohyb kořisti.Jinak se snášej v pohodě a nijak si nevaděj.

Co se týče toho připouštění ,tak samci větčinou stejně nežerou když to na ně přijde.
Takže samici nakrmím třeba den dva před tím a samce kní opatrně připustím ,když někde vegetí v klidu stočená.
Kdybych jí ho tam hodil ,když je v poloze nabyto ,tak ho dost pravděpodobně okamžitě sloví.:-D

Hoj kamarádi:-),
dlouho jsem se tu neukázal:-).. Jestli bych k tomuhle mohl něco ze svojí zkušenosti, tak já bych absolutně nepaušalizoval...ať už se jedná o mláďata nebo o dospělce. Měl jsem v chovu albolábry, který jsem pořizoval už dospělý a který celej život vegetili v jednom terárku (na jedný větvi zamotaný do sebe:-)). Nikdy jsem s nima neměl problém a to ani při krmení, ani při manipulaci (od sebe jsem je dal, až když jsem zjistil, co to je rozkrmovat malý albíky:-D) Na druhou stranu jsem pořídil právě malý vogeláky...15ti centimetrový tkaničky, taky jsem je měl v jednom terku a ty po sobě (dokud jsem je neoddělil) sekali víceméně pořád. Tak nevím no...asi dokud to nezkusíš, tak nezjistíš...na druhou stranu přijít kvůli tomu o zvíře je asi zbytečný:-).