Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kinixys belliana

Dobrý den,
na teraporadně jsem již nalezl několik vláken o tomto druhu, ovšem místo abych je oživoval zakládám další protože mne zajímají konkrétní otázky a odpovědi, které jsem v nich nenašel.

1. Je pro tento druh lepší klasické skleněné teráriu, terárium z osb desek nebo želví stůl?

2. Jak je to s letněním tohoto druhu , o tom je toho i na internetu celkem málo a moc se to nedoporučuje tak jaký máte názor, případně zkušenosti?

3. Jaké teploty platí u tohoto druhu (teploty jsem nalezl pouze u jiných druhů)?

4. Jaké vlhkosti platí u tohoto druhu?

5. Jaký substrát je vhodný k užití u tohoto druhu?

6. Jak veliké terárium je optimální + výbava (je to údajně čilá želva i k večeru) tak jestli má nějaké speciální požadavky?

7. Jak je to s evidencí tohoto druhu (nenašel jsem ji v CITES tak předpokládám pouze chovnou knihu)?

Děkuji moc za případné informace
Změna předmětu, původně: kinixys belliana (Radar14)

loading...

Abych tak shrnula dosvadní zkušenosti za asi 2 roky chovu - první subadultní pár, většího 1,0 a menší 0,1 jsem před časem pořídila na burze z importu, už byly předtím bohužel pár měsíců u importéra. Samec byl pěkný, těžký se zdravýma očima, od začátku dobře žral a to prakticky všechno. Samice byla hubená, s "ošklivýma" očima, špatně žrala a jen něco, hlavně hlívu a slimáky, někdy si dala banán nebo rajče. Bohužel se během půl roku co jsem ji měla její stav nijak nezlepšoval a po půl roce uhynula. Nicméně s tím jsem tak nějak počítala od začátku, vzhledem ke stavu, v jakém jsem ji pořizovala. Samec se naopak rychle zlepšoval, hodně nabral, začal růst a během pár měsíců začal jevit sexuální zájem o samici, tak jsem ho oddělila, aby ji neobtěžoval. Takže potom pářil otočenou misku a to dělá doteď :-) Za ty 2 roky dost vyrostl a je pěkný, bezproblémový. Chovám ho zatím zvlášť, protože nové další želvy jsou větší a ještě jsem je nedokaranténovala.

Další 3 adult želvy jsem pořídila letos nějak zjara. Vybírala jsem je z asi 6kusů, uplně čerstvý import hned jak přišly. Pěkná, těžká zvířata v dobré kondici a s hezkýma očima. Od samého začátku s nimi nebyly žádné problémy, dobře žerou a nejsou vybíravé. U samce jsem už asi po měsíci po koupi začla pozorovat zájem o páření a nedávno mi hodily první snůšku, 6 vajíček. Co se týče ubikace, tak je mám v plastboxech shora nezakrytých, teplota 27-30°C přez den, noc 22-24°C. V jedné části vzadu, která není osvětlená mají haldu umělých rostlin a kupu vlhké listovky, kam se na den zahrabávají. Jako substrát vrstva rašeliny s pískem a trochou mletého vápence, aby se v tom nedržely smutnice. Na tom ještě vrstva hrabanky z lesa, polovina ubikace vlhká, polovina suchá. Miska na vodu tak velká, aby si do ní mohly vlézt. V předu mají sucho a lampu s UV, ale nevšimla jsem si, že by to nějak extra vyhledávaly. Přez den spí zahrabané a aktivují až večer a v noci, kdy taky žerou, páří se atd. Takže krmení dávám navečer krátce před zhasnutím světla a taky narosim. Jako krmení dávám hlavně pampelišky a směs různého plevele, houby z lesa (nejrači mají ty hodně červavé) nebo hlívu, ovoce jaké zrovna seženu - mají rády banány, slívky, hodně zralé padané hrušky, o něco méně jablka atd. Dobře žerou i čínské zelí ve směsi s mrkví a cuketou, strouhaným jablkem atd. Žerou i rajčata a okurku, ale to moc nedávám. Sem tam jim dám hrst slimáků nebo šneků, žížal atd. Ne nějak pravidelně, vesměs když zaprší a havěť vyleze. Žerou i holata, ale ta dávám spíš vyjímečně když potkanice porodí mrtvé nebo myši něco udupou.

Co se týče toho venkovního výběhu tak to jsem ani nezkoušela, navíc mi to vzhledem k jejich nočnímu způsobu života, neslunění se a potřebě o něco vyšších teplot přijde kontraproduktivní.

Aurifer můžu poprosit o informace k péči o narozená mláďata, klube se mi první a nevím jestli stačí stejné podmínky jako mají dospěláci. Nebo na co si dát bacha ? Asi nechám do srovnání v inkubátoru a pak do nádrže s vyšším substrátem a nepodcenit vlhkost ?

Taky se mi teď někdy mají začít líhnout další mláďata. Chovám je v podstatě stejně jako dospělé, jen ze začátku nechávám delší vlhčí období, tak do půl roku. Nechávám je v krabce kde se vylíhly dokud se jim nezatáhne žloutkový vak, nezavře pupík a nesrovnají se štítky, pak jdou do shora otevřeného plastboxu s vrstvou rašeliny a písku, úkrytem, miskou na vodu a UV. Půlku mají suchou (tu pod UV) a půlku s úkrytem vlhkou. Jinak v podstatě žádná specifika, neměla jsem si nimi zatím žádné problémy.

Jen se zeptám na délku inkubace a při jakých podmínkách? Já líhnu bez inkubátoru jen v krabkách nahoře na teráriích při teplotě 29-32°C den a 23-24°C noc. A délka inkubace vychází na 122 až 168 dní dokonce i v rámci 1 snůšky. Ale i ta později vyklubaná mláďata jsou úplně normální zdravé želvičky.

Krásný :) u nás vyskočila druhá asi tři týdny po první ( byli jsme na dovolené) . Obě mláďata někdy až překvapivě vitální :) Omlouvám se za odkazy, le už sem neumím vložit fotku
https://www.facebook.com/zelvy.cz/photos/a.1458318 121048121.1073741846.1375966185949982/175535657134 4273/?type=3&theater
https://www.facebook.com/zelvy.cz/photos/a.1376039 629275971.1073741829.1375966185949982/175534930467 8333/?type=3&theater

taky moc pěkné :beer::-) Akorát já ta mladší mláďata nenechávám dohromady s těmi staršími, protože je ta starší mláďata někdy šikanujou a jedno mi i pokousala. Občas se tam mezi nimi najde nějaký terorista, takže to buď řeším oddělením šikanovaného, nebo teroristy, podle toho jaké ta mláďata mají vztahy ve skupině. A letos jsem musela oddělit i adult samce, páč ho pro změnu začly řezat samice, už jsou asi zase březí tak jsou protivné.

Samice je u nás jedna dračice, druhá submisivnější. Snáší opakovaně pouze ta průbojnější. Samce mám zvlášť většinou a ti jsou v pohodě. Mláďata zatím spolu, ale taky pozoruju, že to starší je dominantnější a umím si představit, že se ještě staršíma by to mohl být problém. Jsou to hrozný draci, už jsem poučená, z ruky nekrmim, ten první mi i už visel na prstu :-D

jo to u mně je to podobně, ta submisivnější samice co jí říkám "prdelatá" měla snůšku zatím jen 2x a klade hlavně ta dominantnější "drsoňka". Ale samec ji také přednostně páří, na té druhé jsem ho viděla jen jednou. Jinak už mi na ruce visela i ta dospělá "drsoňka" a teda nic příjemného :-D A to jsem tam jen sbírala bobek. Rozhodně jsem nečekala, že po mně vyjede, když byla moje ruka v dosahu její tlamy... ale prostě vypálila a zakousla se mi do ní :-)