Nahrazení zářivek pomocí LED
Zdravím vás,
Vím že se tu toto téma řešilo i několikrát, ale zatím jsem nenašel v podstatě přesnou odpověď.
Moje otázka tedy zní zda se dají nahradit klasické dosvětlovací zářivky s teplotou 6 500K (příklad pro vousatky) led svítidly?
Našel jsem například http://www.terarijni-potreby.cz/led-osvetleni/dayl ight-solar-raptor-led-90-cm a chci se zeptat jak to tedy je.
Jde tedy pomocí takových LED svítidel nahradit klasické a osvědčené zářivky?
Předem díky za jakoukoliv přínosnou odpověď.
Kubajz025
Nikde jsem se nedočetl jaký mají index barevného podání (Ra) jinak 6500K je v pořádku, ale ta CENA
Tak index je bohužel Ra>80, což je nic moc, do terária to chce těch 95
K hadům a všeobecně plazům nenáročným na světlo, proč ne, ale k heliofilákům jako jsou agamy to nebude fungovat..všeobecně se tu LED technologie už kolikrát řešila
Za tu cenu máš ale pěkně osvětlený terária LED pásky v leštěných lištách a použiješ délky jaké potřebuješ..
metr LED pásku vyjde na pár stovek - za tuto cenu bych při sestavení doma osvětlil cca 8 metrů namísto 90cm. Ohledně spektra - dělají se LED pásky se spektrem pro růst rostlin, která se osvědčila do akvárií i terárií (vyšší cena oproti klasickým). Ale pro heliofilní druhy, které vyžadují UVčko, je toto LED osvětlení naprosto nedostačující a je třeba to stejně doplnit UV. Proto bych za tyto peníze LEDky pro vousatky (kde ti asi nejde moc o růst rostlin) nekoupil - a raději se porozhlédnul i jinde.
můj odkaz klidně vymažte - ale já třeba kupoval ledky zde: www.valmax.cz a spokojenost. Udělej si návrh, jak to chceš a pak to s nimi můžeš konzultovat. Oni dodají nejen díly, ale klidně ti to celé připraví a pak pošlou. A vyjde to opravdu na zlomek ceny oproti tomu nahoře.
Samozřejmě mi nejde o náhradu UVB, ale o náhradu zářivek na dosvětlení :)
No já jsem koukal na pásky pro rostliny a to jsou vlastně "červené" diody, vyzařující světlo o vlnové délce 660nm..rostliny vnímají světlo jinak než my, záleží tam na vlnové délce, kterou vnímáme různými barvami..
To že my vidíme jasné světlo o 6500K neznamená, že plazi vnímají světlo stejně. Rád bych předělal všechno na LED a fólie řízený termostaty, ale nejde to vždy a všude.
Zrovna u agam je jejich "pečení" celkem potřeba a to dosvětlení bych zrovna u nich řešil zářivkami (alespoň prozatím )
Vím že je to drahé (i když úspora energie by mohla být) a že v nejbližší době nic takového pořizovat nebudu. Ale jde mi čistě o technickou stránku věci :).
Jak jsem psal vím že se to tu řešilo mockrát, ale nikde v podstatě nebylo úplná odpověď :)
Najlepsie je odskusat - ak kupujes z eshopu, mam pocit ze mozes tovar vratit. Alebo, mozes si porovnat parametre:
T8 linearka MASTER TL-D Super 80 1m 36W/865 1SL
Kód barvy: 865 [CCT of 6500K]
Index podání barev: 82 Ra8
Označení barvy světla: Studené denní světlo
Teplota chromatičnosti: 6500 K
Světelný tok EM 25°C: 2950 Lm
Měrný výkon jmen.EM 25°C: 82 Lm/W
LED Econlux: Solar Stinger Sun Strip, 900mm, Starter Set, daylight
Lumen/Watt: 85Lm/W
LED Power: 18W (20W/m)
SMD LED-Type: 3528
CRI: >82 (daylight & plant) 6500°K
Obe maju vpodstate rovnake parametre ... akurat linearka je 36W a ten LED strip je polovicny - 18W.
Cize linearka zere 2x tolko, ale kedze maju skoro rovnaky Lm/W je ten svetelny tok linearky dvojnasobny. A ta jedna T8 trubica stoji 140korun... s DPH
Dají se sehnat už i za lepší cenu http://www.led-usporne-led-zarovky.cz/led-zarovky/ eshop/16-1-Led-zarivky/0/5/371-LED-zarivka-T8-20W- studena-bila-120-cm-196-Led-3014/. Zatím to ale asi nikdo nezkoušel, takže ta svítivost je s otazníkem. Sám se nakonec asi k otestování dokopu, protože mě to zajímá, tak kdyžtak pak napíšu.
Pokud to otestujete, tak budu samozřejmě rád za každé info :)
Ahoj. Nechci zakládat nové téma, napíšu to tedy sem. Nahradil jsem úsporku dvěma led pásky cca 30 cm dlouhých. Je to v teráriu 80x50x60 výška. K tomu mám UV výbojku. Mám tilikvu a od té doby, co jde vyměnil osvětlení, tak je více schovaná nez venku. Každý den se vyjde nahrát na par hodin pod UV, bez problému dlabe i pije, ale vždycky se po pár hodinách sková. Dříve před výměnou courala po terárku více. Je tedy možné, že jí vadí světlo z led pásků. Jsou to klasické pásky s barvou 6500 K. Diky za odpověď.
U LED pásků je bohužel problém s tím, že zdaleka ne všechny mají potřebný spektrum světla, který většina plazů potřebuje k tomu, aby vůbec něco viděli. Nám to přijde ok, většina zvířat však vidí daleko širší spektrum světla a to u LED vypadá jinak. Zkus to na chvilku vyměnit zase za lineárku a uvidíš zda se začne chovat zase normálně. Když člověk trošku víc hledá, tak se dá najít informace, že se už vyrábí LED pásky, který by to spektrum měli mít v pohodě, ale musí se to hlídat a pokud si člověk není jistej, tak je asi lepší je používat pouze tam, kde to nevadí - u kytek, nebo u obojživelníků, kterým to světlo vyhovuje a nevadí.
Okej, dneska to ještě predělám zpět. Děkuji mockrát za radu a do budoucna si najdu lepší LED pásky.
Tak ono to tím být nemusí, ale zkusil bych to, protože je to pravděpodobný. U těch LED pásků je potřeba si hlídat spektrum světla, což se bohužel často neuvádí, takže člověk musí fakt pátra a hledat, aby našel takový, který to splňují. Tady je nějaký povídání k tomu proč je potřeba hlídat spektrum světla a co to je http://www.reptilesmagazine.com/Reptile-Health/Hab itats-Care/Reptile-Lighting-Information/ a tady je patrně jedna ukázka LEDkovýho světla, který to spektrum splňuje http://whitepython.com/product/daylight-white-led- lights/
Zkusím to přelouskat, děkuju mockrát.
nesplňuje, ale neublíží...
Aha, já se přiznám, že mi to spektrum přišlo docela roztažený, takže už to asi bude ok. Narazil jsi někde už na nějakou LEDku, která už to spektrum má ok? Aby bylo s čím srovnávat?
Ještě nic takovýho nejni. Je nutný to zpachtit z více druhů diod, aby to bylo vyloženě funkční. Nebo k LED přidat jiný zdroj - trubice atp. - ale řeč je o denních ještěrech se čtyřma druhama čípků v sítnici. U hadů a nočních ještěrů atp. je to zas jinak.
To jsem právě měl na mysli. Hodně se ted mluví o týhle http://www.joshsfrogs.com/josh-s-frogs-green-gro-l ed-bulb-13-watt.html, která dle popisu kombinuje několik druhý diod, aby ve finále to spektrum bylo co nejblíž klasickému spektru, ale nedaří se mi nikde najít jakýkoliv graf toho spektra, takže těžko říct, nakolik je to pravda.
dle fotky je tam jen jeden typ LED - klasicke bile (= modre svitici chip+zlutej luminifor) ktere popisuju.
Našel jsem kdesi v diskusi právě informaci, že si je lidi chválí, protože jedna řada led je žlutých což má vyrovnávat spektrum. Proto mi to přišlo docela zajímavý.
No, chtelo by to videt na vlastni oci proste. A ja uz mel kolikrat cukani sam neco zbastlit, vse je celkem bez problemu dostupne - ale jednak by pani Luciferova brblala, a druhak stejne bych pak nemel jak to spektrum objektivne zmerit. Ale bavilo by me se v takovem necem stourat.
Bile LED mas jen ty "studene" nebo "teple" bile, a tak nejak neco "mezi" podle toho jak se co povede/nepovede pri vyrobe, ale spektrum je porad zhruba stejne - pozvolny nastup zespoda (= je dost malo nejnizsi cervene) hrb kolem zlute-zelene (luminofor) dira dolu a ostry hrb kolem modre (samotne vyzarovani chipem - ktere pak budi ten luminofor). Pad dolu, z horniho konce spektra tam je taky celkem prd. Nevim o tom ze by v posledni dobe kdokoliv prisel s necim tachnologicky jinym, ono to pro lidi ma uz relativne vyhovujici CRI, tak se jen resi vyssi ucinnost, lepsi odvod tepla z chipu atd.
- single-chip nejspis neco jineho vymyslet nejde, kdyby s chtel plne spektrum tak by jsi ho musel skladat z vice ruznych chipu - vyplnit ty "diry" jinymi.Ty existuji, mas i led na pomezi fialove a UV-A (= to co chybi plazum nejvic asi) tak i cervene z druheho konce. Ale nevim o tom ze by tak nejaky vyrobce skladal dokupy neco "lepsiho" ???
Hodne zalezi na tom jake zvire to je. Neni plaz jako plaz a treba felzumy to pod LEDkama davaji v pohode. Dokonce znam chovatele, kteri maji pouze LED.
Zrovna phelsumy vnímají světlo v širším spektru než ledky mají, takže u těch bych se toho bál. Ono to že to někdo používá díky relativně krátké době co jsou ledky dostupný nic moc neznamená. Běžně se používají u žab, ale tam je to právě o tom, že obojživelníci vnímají světlo jinak než ještěři a tudíž jim ty ledky nevadí, stejně jako u rybiček nebo kytek obecně.
Muzete mi prosim dat nejaky zdroj tech informaci o vnimani svetla phelsum? Pokud na to neco existuje, tak me to jako specialistu na tento rod velice zajima. Ja osobne mam u vsech phelsum mam UV+18W LED panel, ale vim opravdu o velike spouste chovatelu, kteri to tak nemaji a chovaji pouze pod LED. Pouze pod LED choval Gonatody a tem to zjevne nevadi, ale nejsou to zrovna heliofilni zvirata.