krajta královská ryje
Zdravím všechny,
prosím vás, máte tady někdo zkušenosti s ryjícím hadem? Pořád krouží po teráriu a ryje čumákem o sklo nebo jako by se snažil do bukových štěpků vyrýt noru..? Přijde mi, jako by se had zbláznil, jednou ráno jsem ho dokonce viděla s topným šutrem na zádech. Nechápu, jak toho, borec, docílil. Je tohle fakt normální?
Had je chován v optimální teplotě/vlhkosti s dostatkem úkrytů. Je už u nás doma rok a zatím jsme u něj řešili parazity z minulého chovu a počínající zánět tlamky. Vše zatím úspěšně.)Díky a mějte se!
A ty optimální podmínky jsou konkrétně jaké?Hadovi může být moc horko nebo zima a nebo jsou úkryty situovány na moc teplém místě v teráriu tak se snaží schovat a hledá vhodnější místo k ukrytí ;)
Jeden úkryt v nejchladnějším místě v teráriu - 25-26 stupňů, druhý hned pod lampou... takže má na výběr. Noční teplota 22 - 23 stupňů, u topného kamene 24-25.
A pod lampou má teda kolik? Zrovna regiusky by měly mít příležitost vyhřát se na místě kolem 35°C.
Fotka terária by taky bodla
Pod lampou měřím teplotu jen když si vzpomenu - cca jednou za měsíc (teď mě tady asi ukamenujou), a má tam kolem 29 - 33 stupňů. Neřeším to proto, že had dává přednost chladnějšímu úkrytu. Teprve když se vyleze jednou za uherský rok vyhřát, tak změřím, jestli mu náhodou ještě není zima, jestli je vše ok. Podle literatury jsou tyto hodnoty v normě. Zajímalo mne pouze, jestli někdo u regiusek takové podivné chování zaregistroval a protože jsem šťoural, tak mne zajímá důvod těchto hadových počinů..?
No, naše Krajty, když už vylezou, tak to dělaj taky a Korálovka taky. Pokud jsou všechny podmínky v pohodě, řekl bych, že je to běžný prozkoumávání okolí. Jelikož had nemá končetiny, tak mu nezbyde nic jiného, než to dělat hlavou :).
Jeden den urovnám misku a kořen (který používá jako úkryt) na místo a ráno jsou úplně někde jinde, a to jsou poměrně těžké. Takže mě to jejich podrejvání připadá taky normální.
Také bych měla jeden dotaz, nechci zakládat nové vlákno, tak se zkusím zeptat nejdřív tady. Mám regiusku NZ 2007 a chtěla bych k ní pořídit další přírůstek, kdyby se podařilo časem i do chovu. Bohužel je poměrně těžké sehnat podobně starého hada a ještě v barevné formě, v které bych chtěla. Takže bych potřebovala vědět, jak to u regiusek je, jestli by se dobře snáší i s menšími mladšími jedinci, nebo mám tuto možnost vyloučit a shánět nadále podobně starého hada. Vím, že u některých hadů a ještěrů hrozí kanibalismus, ale u regiusek jsem na toto téma nějak nenarazila. Díky
Co vím, tak kanibalismus v běžných chovech u nás hrozí u Korǎlovek. Ale podle toho co vím a co mám načteno bych řekl, že je nejlepší mít alespoň velikostně stejné hady, protože ten menší by mohl být ve stresu z toho většího, bát se ho a nevím co ještě.
To bude asi pravda, není dobré, aby menší byl utlačovaný tím větším. Tak budu zkoušet hledat dál, aby si byli velikostně podobní :)
Zdravím, mám doma 11 měsíců starou korálovku kalifornskou a dělá mi to samé, jediná doba kdy je v klidu je po krmení, nebo při vyhřívání, to je bezhybná a klidná, jinak neustále šmejdí po terárku a něco ryje v substrátu či posouvá nějaké ty dekorace. Je to naprosto normální, had prostě jen "něco dělá". Člověk taky nevydrží furt jen sedět na p**eli
To ví přece každé malé dítě:
Mě takle ryje tmavka a jelikož je albínka, tak je špinavá jak čuně. Nejraději má, když jí v téhle náladě otevřu terárko. Leze po celém bytě. Na parapet, na skříně a nejraději má věšák v chodbě...to jsou pak kreace. Jen musím hlídat a chytat co kde padá. Jinak korálovky, ty jsou na to exerti...přerochají terárko během chvilky.