Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem importy

Dnes jsem mluvil s jedním chovatelem v Ostravě, který ma zvířata z importu. Celkem se mi líbily ceny zvířat z pralesa(v přepočtu).... :-D

Brokesie kratkoocasá 15-40 kč
Chameleon pardálí 60-120kč
felsuma madagaskarská 25-80kč
Pralesničky 20-40kč
Ropuchy Kolem 30 kč
Gekoni 20-60kč

Za tyto ceny jdou sehnat živočichové od sběratelů z pralesa

Předmět Autor Datum
:-D Nechcem ti kaziť ilúzie, ale ani od sberatelov z pralesa nekúpiš pardála za 120kč :-D
danio007 23.11.2014 18:50
danio007
ale koupíš, chudý Malgaš ti za těch 5doláčů toho pardála zezadomku přinese ;-)
Aurifer 23.11.2014 18:54
Aurifer
Za tyto ceny jdou sehnat živočichové od sběratelů z pralesa To ano, domorodci běžně se vyskytující…
Aurifer 23.11.2014 18:52
Aurifer
vetsina tovaru ma inu cenu, ako za nu plati konecny odberatel...okrem inyh veci ju ovplivnuje napr.p…
rast 23.11.2014 19:03
rast
No právě -nákupní cena, za kterou exportéři koupí zvíře od domorodců je pochopitelně někde uplně jin…
Aurifer 23.11.2014 19:14
Aurifer
Ja som myslel ceny už od exportéra. To, kolko za to-ktoré zviera dostane domorodec to už je iná. Nič…
danio007 23.11.2014 19:37
danio007
Mě se na tom celém nejvíc nelíbí to, že někomu nevadí podporovat drancování pralesa. Říkat si chovat…
V.R. 23.11.2014 19:51
V.R.
To je na jednu stranu sice pravda, na druhou bez importu jako takového by tu nebyl žádný druh, včetn…
Epanterias 23.11.2014 20:24
Epanterias
A jak se asi ty běžně odchovávané druhy dostaly do zajetí, co? Jinak drancování pralesa není o tom,…
Aurifer 23.11.2014 22:40
Aurifer
Ahoj. Neměl bych se do tohoto asi montovat ale: Předně souhlas s oběma přede mnou. Na dotaz k lokal…
Petrš 24.11.2014 05:07
Petrš
lennyy, nechci ti kazit takový pěkný iluze, ale ten chovatel si z tebe spíš udělal dobrý den. Pardal…
Réza 24.11.2014 22:04
Réza
Pardalisové, který si chovatelé nechávají vozit z importu pro novou krev, stojí něco mezi 6000-8000,…
cejna 25.11.2014 07:19
cejna
Jen bych to doplnil ještě z jednoho úhlu pohledu. Vezměte si, jakým způsobem v USA či EU dokáží korp… poslední
Afričan jinde 25.11.2014 09:24
Afričan jinde

vetsina tovaru ma inu cenu, ako za nu plati konecny odberatel...okrem inyh veci ju ovplivnuje napr.prave pri zvieratah aj to,kolko ti ih po objednavke ,pride z pralesa zivyh:-)a samo sebu ,neposlu ti jeden par....ale nieje jasne na co odpovedat:-)

No právě -nákupní cena, za kterou exportéři koupí zvíře od domorodců je pochopitelně někde uplně jinde, než konečná cena zákazníkovi. Protože 1. navyšující položka- ten exportér si k ceně, za jakou zvíře koupí od lovce musí připočítat vlastní náklady a s těmi to pak nabídne importérovi na 2straně světa. Pak se do ceny připočte asi nejdražší položka - dostat to sem, tzn. letenka + taxy + různá povolení a jsme na desítkách tisíc za bednu. Pak to sem přiletí, něco přijde mrtvé, takže se to rozpočítá do ceny toho živého + pochopitelně cena dopravy + osobní náklady (plat atd) importéra a jeho zaměstnanců atd. Takže konečná cena, za jakou se tu pak ta zvířata nabízí je samože uplně jinde, než za jakou se někde v tropech vykupují. Ale to je přeci normální, proto nechápu, proč sem vůbec tohle vlákno bylo vloženo.

Mě se na tom celém nejvíc nelíbí to, že někomu nevadí podporovat drancování pralesa. Říkat si chovatel a přitom při vidině ušetření peněz v podstatě na druhé straně světa platit pytlákům...
Zrovna vypsané druhy se, pokud vím, celkem běžně odchovávají v zajetí, tak nevidím důvod pro podporu drancování.
Samozřejmě další stránka věci je v jakém stavu ta zvířata přijdou.

To je na jednu stranu sice pravda, na druhou bez importu jako takového by tu nebyl žádný druh, včetně těch běžně chovaných. A bohužel, ani genetika a zdraví není nekonečné a je třeba krev v chovech oživovat. Dnes, kdy je šance získat zvíře od chovatele i z druhého konce světa relativně snadno, tuplem neznamená, že "neoživujete" totožnou krví. Výjimkou jsou jen po dlouhá léta dovážené druhy, kde je nějaká garance, že je více úspěšných chovatelů a většina zvířat nepochází od jednoho, dvou tří. Když to vezmu tedy kolem a kolem, tak by si nikdo neříkal chovatel, nebýt importu. Mnoho populací v chovech zakládá finálně něčí úspěšný sourozenecký pár, nebo jediná přeživší březí samice. A to nemluvím o nějakých výjimkách. Další věc je, že pokud se snažíte chovat zvířata stejného druhu a stejné lokality, nebudete nadšený z nákupu jedince na dopárování pocházejícího odjinud, byť je to totožný druh.

Ps:když vidím třeba drancování Madagaskaru, tak bych řekl asi to, že co se odtamtud zavčasu nevyveze, to budeme znát už jen z encyklopedií. Místním rozhodně na krajině, fauně ani floře nezáleží a je jim u zadku, tak jak našincům naši obojživelníci a plazi. To, že i u nás máme teraristy, herpetology a nadšence, co se o něco snaží v naší přírodě je fajn, ale valná většina naší populace na tyhle poklady přírody prostě kašle, nevidí v nich nic. A to včetně lidí na postech ochrany přírody, což je o to smutnější

A jak se asi ty běžně odchovávané druhy dostaly do zajetí, co? Jinak drancování pralesa není o tom, že odtamtud někdo vyveze bednu ještěrek. Drancování pralesa je o tom, že ten prales místní vypálí, aby si tam mohli vypěstovat soju nebo kukuřici a ještěrky nebudou mít kde žít ;-) Když se dostanou do lidské péče a založí tam životaschopnou populaci, tak ten druh má pak šanci přežít vykácení toho svého lesa aspoň jako genová rezerva v chovech.

Navíc teda konkrétně třeba ty Brokesie místní "sklízí" při sekání trávy mačetou, takže neni vyjímka, když přijdou chamíčci s usekanýma nožičkama atd. Ona řada druhů je exportéry zkoupená od domorodců, co je nasbírají při nějaké běžné činnosti nebo koupená na tržnici. Proto taky ta zvířata chodí často tak zdevastovaná, když je někde měli měsíc zavřené v proutěném koši.

Ahoj.
Neměl bych se do tohoto asi montovat ale:
Předně souhlas s oběma přede mnou.

Na dotaz k lokalitě mě bylo zděleno,že otamtud již nic dalšího nebude,že tam je několika hektarová plantáž palmy olejky-nebo=že tam probíhá nelegální těžba nezostů a nerostou tam ani keře jinak odolné atd.

To je teprve drancování.Ohledně sběru zvířat staří sběrači již nejsou nebo pomalu odchází takže i kvalita je poměrně horší a zvířata sebere kde kdo ,ale na druhou stranu třeba podotknout pokud je exportér ofiko tak si dávají dost majzla na kvalitu protože pokud bude mít v ES záchyt špatnejch zvířat tak má po ptákach a po licenci,atd...

lennyy, nechci ti kazit takový pěkný iluze, ale ten chovatel si z tebe spíš udělal dobrý den. Pardalisové, který si chovatelé nechávají vozit z importu pro novou krev, stojí něco mezi 6000-8000,- za kus, dle lokality, tedy dokonce nesrovnatelně víc, než odchov. Ten chovatel by mě docela zajímal, protože bych chtěla vidět nejen importovou pralesničku za 20-40,- Kč, ale chtěla bych hrozně vidět, jak legálně vozí pralesničky, jako takové...navíc co to má být za pralesničky? Ty ceny a dostupnost se tam fakt liší...takže pro mě naprosto zcestné údaje.
Jinak co týče toho, že importy "drancují" pralesy, tak to je taky nesmysl. Mnoho druhů zvířat nezmizelo ze světa jen díky soukromým chovům - a tedy importům z přírody, protože jejich přirozené biotopy už dnes neexistují. Ano, jsem proti tomu, aby se v nějaké větší míře vozila zvířata, která se dají běžně koupit z odchovu, ale problém zvířat v přírodě ani zdaleka nejsou importéři, ale třeba plantáže olejných palem, které podporuje 99% lidí(Evropanů, Amíků), aniž by o tom vůbec věděli a kvůli kterým už například zmizela většina deštných pralesů na Borneu a kde vymřelo a dál vymírá mnoho druhů, dál třeba plantáže sóji a s tím spojené vypalování a kácení...a takhle bych mohla pokračovat. Když už jsem u těch pralesniček, tak třeba v Ekvádoru vláda zamítla petice proti povolení těžby v národním parku Yasuni, kvůli ropě, což nejen, že v následujících letech znamená zánik několika domorodých vesnic, ale neskutečný vělký dopad na faunu a flóru. Bavíme se tu o cca 10 tis. čtverečních km a o mnoha endemitních druzích zvířat, z těch pralesniček třeba Ranitomeya ventrimaculata, rod Ameerega atd. Mnohé z těch druhů žijí na území několika desítek čtverečních kilometrů a tím, že ten les někdo vypálí, ten druh zanikne...ale jelikož se ty druhy množí v zajetí, tak v podstatě přežijí a říká se tomu pak tzv. "EW" (extinct in the wild), neboli zvíře, zaniklé v přírodě, ale přeživší v zajetí...a takových zvířat by se jen v rámci teraristiky pár našlo. Importéři nemají moc velkou šanci ohrozit divoké populace zvířat...navíc jak jinak by se ta, dnes naprosto "plevelná" zvířata do chovů dostala?

Pardalisové, který si chovatelé nechávají vozit z importu pro novou krev, stojí něco mezi 6000-8000,- za kus, dle lokality, tedy dokonce nesrovnatelně víc, než odchov. Ten chovatel by mě docela zajímal, protože bych chtěla vidět nejen importovou pralesničku za 20-40,- Kč, ale chtěla bych hrozně vidět, jak legálně vozí pralesničky, jako takové...navíc co to má být za pralesničky? Ty ceny a dostupnost se tam fakt liší...takže pro mě naprosto zcestné údaje.

Tak ta cena za pardalise je už konečná pro zákazníka. Za uváděný ceny ta zvířata sbíraj ti sběrači. K tomu si něco přirazí exportér, kterej je vykupuje a následně zase importér, kterej je pak přiveze do Evropy a tady je prodává. Ten v tý prodejní ceně musí zohlednit nejen tu nákupní cenu zvířat, ale taky i leteckou přepravu, povolení, veterinární kontroly, úhyny, další náklady spojený s krmením a držením těch zvířat, svůj zisk....Spousta zvířat, který tady stojí ranec (pokud je vůbec seženeš) si na lokalitách jejich výskytu můžeš koupit za pár USD...

Jen bych to doplnil ještě z jednoho úhlu pohledu. Vezměte si, jakým způsobem v USA či EU dokáží korporace "lobbovat" (uplácet) naše zákonodárce, aby ohýbali zákony pro jejich potřeby. Je to naprosto evidentní a nikdo toto nemůže popřít - byznys a vláda jedno jest....

A teď se vezměte, že takovéto korporace přijdou do chudé země, kde jsou podmínky pro korupci výrazně vyšší. Podmáznou politika, projde zákon a už za sebou mají policii a armádu země, které je musí podporovat. Nesouhlasím s tím, že místním v těchto zemích je jedno, co se děje s přírodou - oni s tím ale nemohou nic dělat. V tropické džungli se nevyšetřují vraždy a původní kmeny nemají ani občanky, takže není problém je vystřílet a postavit si důl na zlato (Papua Nová Guinea) a potom pouštět jedy do řek, ze kterých jsou částečně živí ti, co toto přežili.. jestli někomu vadí teraristé, ať se podívá na mapu Indonésie na Google. Ty zelené čtverečky nejsou tropický les, ale monokultura palmy olejné a čajovníků.. zvířata se v lepším případě schovávají v až 50 metrů širokém pásu původní vegetace kolem řek a v horském terénu, který se špatně obhospodařuje.

Další příklad z jiného soudku - když v České republice chytnete do ruky hada či ještěrku, hrozí vám pokuta. Za "starých časů" jsme s babičkou a dědečkem na vesnici sekali trávu kosou. A těch přeseknutých slepýšů bylo, až srdce bolelo. Dnes jsou dotace na sekání luk - a sekají to velké stroje, před kterými se utíká hůř než před kosou. Krom toho kola těchto strojů rozjezdí louže s obojživelníky a mnoho dalšího.. takže za odchycení zvířete vám hrozí pokuta, ale na totální masakr dostanete dotace. Jsem rád, že zvířata jsou zákonem chráněna a nesmí se chytat - i tak je to ale příklad k zamyšlení a ukazovat prstem na teraristy je sice módní (třeba v Německu), ale "punk je jinde"

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru