Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Problém s vyvrhnutím potravy po 4 dnech u užovky červené

Dobrý den, mám mládě užovky červené, 5 měsíců stará (samec). Už podruhé se mi stalo, že mi po 4 dnech vyvrhl hole. V obou případech ho snědl bez problému a dopravil si ho až do žaludku. Ovšem po vyvrhnutí hole nebylo ani trochu strávené, jen zúžené a slisované. Poprvé jsem si myslela, že je to jen stres z nového prostředí, ale teď když to udělal podruhé tak mě to trápí. Před dalším krmením jsem čekala týden, jelikož jsem všude četla, že se mu musí obnovit žaludeční šťávy. Teplotu má v teplejší částí kolem 32 stupňů. Měli by jste nějakou radu nebo ho je to už na veterináře? Děkuju předem za jakoukoliv radu či nápad :)

Je nutný umožnit aby si had mohl sám vybrat teplotu vhodnou pro trávení (cca od 26 do 30°C).
Než se rozhodnete navštívit veterináře;... mně se osvědčuje obvykle při těchto trávicích problémech použití probiotik. V současnosti mám doma stále k dispozici Probican (v minulosti jsem používal i probiotika určená lidem: Lacium junior, Pangamin, a specialní pro plazy NutriBAC df - ty jsou ale zbytečně drahé). V podstatě se všema probiotiky co jsem kdy u hadů zkusil, mám jen dobré zkušenosti.

Jen bych doplnil,že po krmení je potřeba u hadů zachovat klid a v případě umístění ubykace v místech s větším provozem i instalace úkrytů.
Běžný veterinář vám s haden neporadí nebo poskytne rady v rámci kočkopsích problémů. Určitě by bylo vhodnější(a levnější) konzultovat s nějakým zkušeným chovatelem z okolí. Třeba podle podrobnějšího popisu ubykace a jejího umístění,četnosti manipulace atd.Vám tady můžeme zhodnotit zda je problém ve zvířeti nebo vnějším faktoru.

Děkuji, zkusím ty probiotika. Jakým způsobem mu je mám podávat? Rozpustit je do vody? Jinak teplotu si může vybrat, má možnost si vlézt si i do chladnější části, kde má i umístěnou vodu. I když rád lehává podél břidlice která hřeje.
Jak radil Raddei, zkusím mu vyrobit lepší úkryt, třeba z kokosové skořápky. Terárium má umístěné pod palandou kde mi přišlo, že bude mít největší klid. Úkryt má zatím provizorní z roličky od toaletního papíru, jelikož ty co prodávají jsou moc veliký a do terária by se mi nevešli, ale občas si do něj vleze.

Upřimně, dávkování probiotik nijak zvlášt neřeším. Pokud jsem používal probiotika ve formě prášku, ten jsem rozpouštěl ve vodě a kapátkem dával rovnou do krku zvířete. Probican používám ve formě pasty. U hada velikosti novorozené guttky (cca 25 cm), opatrně otevřu tlamku hada a opatrně otřu špejli o jícen v množství cca větší špendlikové hlavičky (dle velikosti zvířete přímou úměrou). To opakuji cca 3x nebo 4x (vždy každý třetí nebo čtvrtý den). Není to žádná věda (vzhledem k tomu že nehrozí předávkování) a povětšinou mi to funguje perfektně.
Jo a v období podávání probiotik nekrmím:!:, ...ikdyž možná by to nevadilo:-/.

ke krmení a probiotikům. Jelikož dávkuji probiotika do otevřených břišních dutin,tak krmení v době podávání problémem nebude. jen to chce aby zvířata brala mrtvou potravu nebo byla dobře vyburcovatelná k ulovení mrtvé kořisti.
v tomto případě bych měl trochu obavy,aby otírání probiotik o jícen,neudělalo víc škody než užitku. Přeci jen to chce trochu praxe s manipulací,což si myslím tazatelka nemá.

To bohužel nemám. Kdybych mu tu pastu přidala na hole, jelikož je zvyklý je jíst mrtvé, tak by to nebyl problém ne? Tedy za předpokladu, že mi to s tou pastou sní. Chtěla bych ho krmit v pondělí, jelikož to bude týden od posledního vyvrhnutí, ale nejsem si jistá, jestli ji stihnu do té doby sehnat. Děkuji oběma za rady a dám vědět jak to dopadne s dalším krmením :)

Právě že ani jednou. Mám ho od majitele, který měl plno hadů a všichni vypadali spokojeně. Kdyby nebyli, neměli by mláďata. Dokonce jsem mu psala s podobným dotazem, ale ten mi poradil, že má v teráriu málo tepla a že bych měla terárium zateplit, ale když jsem mu napsala že má kolem 32 C° v té teplejší části, tak zase říkal že ta teplota by měla být v pohodě. Když jsem si hada od něj brala tak jsem se ho ptala ohledně jídla, tak říkal že sám zvládá jíst živá i mrtvá holata, což mohu potvrdit, vždy se do jídla pustil s apetitem. Zřejmě dřív potravu nevyvrhával. Ještě mi říkal, že ho týden před převozem nekrmil, aby mi doma jedl.

... týden po vyvrhnutí je dobrý. Dříve určitě ne:!:. Dal bych, jak radí Cejna i menší kořist (pětiměsíční guttka už by měla brát větší myšata). A pokud je opravdu ochotna sama polykat, bude pro Vás nejjednodušší napíchnout injekčně do předem usmrceného myšátka roztok probiotik.
Při určitě trpělivosti se dá i Probican pasta naředit troškou vlažné vody a s troškou citu, to jde vcelku dobře dát i kapátkem přímo do tlamky.

I když rád lehává podél břidlice která hřeje

Přeměřil bych pořádně ty teploty, jak v prostoru, tak přímo teplotu povrchu toho topnýho kamene.
Má had po krmení klid? Nemanipulujute s ním?
Příští kořist bych dal menší než je ta vyblitá. Probiotika jsou dobrej nápad.

Není to topný kámen. Je to břidlice, na kterou z části svítí žárovka, takže je teplounká, ale není nesnesitelně vařicí. Při trávení ho z terária nevyndávám, jen mu měním vodu a nijak se ho nevšímám. Můžu mu to hole zkusit rozpůlit, i když původní majitel mě ujišťoval, že zvládne určitě celé. První dvě holata jsem měla od něj, kterými ho on normálně krmil. I když jsem mu dala jen jedno a to druhé bylo "čerstvé", které jsem kupovala ve zverimexu (bylo to objednané hole), i když stejné velikosti jako to co mi dal ten chovatel.

Jestli se do téhle debaty mohu vložit, tak mi tam nesedí dvě věci.

1) Podle mě je pro guutku 32°C zbytečně moc. Tenhle had je obyvatelem tzv. mírného pásma, a navíc bývá aktivní spíše po setmění, takže tolik tepla opravdu nevyžaduje. Většinou prosperuje i při pokojové teplotě (22 - 24°C), s možností lokálního vyhřátí na nějakých 26, maximálně 28°C. A když v noci teplota neklesne pod 20°C, tak jí to neublíží, spíš naopak. Možná je příčinou vyvrhování potravy právě vysoká teplota, kdy nedochází k správnému trávení, ale spíš k "zahnívání".

2) Také nechápu, proč půlročního hada krmíte stále holaty. V tomhle věku už by měl hravě zvládat odrostlejší skákavky, které už mají vyvinuté kosti, mají srst, a přijímají normální potravu. Hadi přijímající dlouhodobě pouze holata nebudou nikdy prosperovat, spíš budou chřadnout, a neporostou. Pokud budete takhle pokračovat, Vaše guttka bude i v roce jen malá neduživá tkanička, pokud se ovšem toho roka dožije... Ke zdárnému vývoji had potřebuje tzv. balast, to jsou vyvinuté kosti, chlupy (případně peří) a především vnitřnosti zvířat krmených přirozenou potravou. Holata na mateřském mléce, s chrupavčitou kostrou a bez osrstění tohle hadovi rozhodně neposkytnou.

Samosebou RITCHI obecně máš pravdu.
32°C je pro guttku zbytečně moc. Pochopil jsem ale že se jedná o nejvyšší bodovou teplotu v terariu. Když jsem guttky před lety choval, tak mnou uvedené teploty 26 - 30°C/den dávaly úplně v pohodě.
Zvíře o kterém píše tazatelka ještě není půlroční, ale přesto je jasný že guttka v pěti měsících by v optimální kondici měla baštit odrostlejší myšata.
Co ale s tím pokud už má menší zvíře?
Nehledě k tomu že tazatelka neuvádí velikost zvířete ani rozpětí teplot v terariu od - do, takže tady zbytečně spekulujeme.
Jinak dle mojich zkušeností, i pěti-měsíční zvíře velikostně podražené ještě nemusí být definitivně odepsané.

že tazatelka neuvádí velikost zvířete ani rozpětí teplot v terariu od - do, takže tady zbytečně spekulujeme.

No právě, o tom to celé je. Málokdo z tazatelů uvede komplexní údaje, a pak babo raď... ]:)
Já zase pochopil, že když "Teplotu má v teplejší části kolem 32 stupňů" to znamená, že tam někdy může být i víc. Kolik tedy může být v té "chladnější části"? Nevěřím, že má terárium tak velké, aby v té chladnější části měla třeba jen kolem 22°C. Podle mě tam má celkově přetopeno.
Jinak netvrdím, že 5 měsíční podtržený had musí být hned odepsaný. Ale pokud tazatelka bude pokračovat s krmením pouze holaty, tak ho tutově dřív či později odepíše...

Omlouvam se za nepřesné informace. Tech 32 stupňů neni primo pod zarovkou ale je to u stěny u ni, takze u žárovky, jen neni namířeny svit žárovky na teplomer. Zkusím tedy svetlo dat výš a terarium ochladit. Had se vylinul v polovine srpna a ma 32 cm na délku. To ze ho mam krmit holaty mi rekl chovatel od ktereho
jsem do ho kupovala, kdyz jsem se ptala co ji. Rekl mi ze mu mohu dávat i dve najednou, ze je hra ve zvládne, coz jsem zatim neudělala z duvodu ze mi vyvrhnul i jedno hole.
Terarium ma rozměry 50x30x20. Podle rady zkusím terarium ochladit. Chci se zeptat, mam mu tedy na zítřejší krmení koupi menší vyvinutou myš, ne primo hole?

Máte proměřené teploty v celém prostoru teraria? Při délce 50 cm, pokud máte žárovku u jedné strany by mělo být v terariu nějaké teplotní rozpětí. Změřte teplotu na více místech uvnitř teraria. To znamená i nejvzdálenější místo od žárovky. Těch 32°C nevadí, pokud má had možnost si najít i těch 26°C.
Jinak hádě jen 32 cm malé nebude žrát nic většího než holata. U guttky ve stáří 5-ti měsíců bych očekával velikost min. okolo 45 cm.

Žárovka je v jednom rohu a v uhlopricce ma misku s vodou, vedle ni je dost mista takze kdyz si tam chce vlézt tam tam ma dost mista. Teploty jsou určitě proměnné, jde to i cítit kdyz se sáhne na sklo z venku. Navic v noci je teplota v pokoji kolem 20 stupňů, podle teploty venku. Až přijdu domu zmerim teplotu po celem terariu.

Tak jsem dnes pořádně přeměřila teploty v teráriu a vzhledem k zimě venku a i nižší teplotě u nás doma to malinko kleslo. Nejteplejší místo má 30°C, nejchladnější 22°C a střed 24°C.
Ptala jsem se v pár lékárnách po probiotikách pro zvířata, ale nikde žádné neměli. Mohla bych použít lidské, co máme normálně doma? Že bych mu třeba dala menší množství.
Mám tedy s krmením ještě týden počkat? Každý mi říká něco jiného, tak je to trochu matoucí.