Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krmení želvy nádherné

Dobrý den, koupil jsem si samičku želvy nádherné, teď má 98g. Jak často ji mám krmit? Protože na jiných vebevh psali každý den a ve zverimexu mi řekli ze ji krmil jedním obdelnickem patentek za tyden tak nevím. Mám prave ty patentky a ještě granule dajana repti gran. Tak jak často? A kolik toho?

Stačilo by použít políčko vpravo nahře s nápisem Hledat.
Kopíruji od lupuse:
potrava:
na "sušené vymoženosti" ze zverimexu zapomeňte, jsou na tři věci
krmte:
1)Ryby
by měli tvořit hlavní složku potravy. V ideálním případě by to měli být přiměřeně velké ryby podávané vcelku včetně kostí a vnitřností. Lze je koupit jako nástrahy v prodejnách pro rybáře, bo načeřínkovat
2) Žížaly
Dají se také koupit v nástrahách pro rybáře. Žížaly lze i chovat.Třá v dřevěné bedně s vrstvou vlhké zahradní zeminy. Krmíme je rostlinnými zbytky.
3)Šneci + slimáci
Ke krmení se hodí druhy s ulitou i bez ní suchozemští i vodní.
Dají se snadno sehnat malé achatiny (lidi už ani nevědí co s nimi)
4) Patentky
Jsou výborným krmivem obzvlášť pro mláďata. Dají se koupit v akvaristice buď živé nebo mražené.
5) Rostliny
S tím jak želvy dospívají, začínají vyhledávat víc rostlinné potravy. Některé z želv rostlinnou potravu zcela odmítají.
- vodní rostliny (douška, okřehek, růžkatec),
- suchozemské rostliny (ptačinec, smetanka, jetel, jahodník).

Na zimu namrazit ryby, bo udělat želatinovou směs.

Prcka krmte, co bude chtít. Jinak jak má řešenou ubikaci? Velikost, teplota vody, souš, výhřev UVB žárovka?

Mám akvarko délka 60 šířka 30 výška 30 mám z půlky kámen a půlky vodu a na kamen je dobrý přístup z vody... Ve vodě mám ohřívač nastaveny na 26°C a v akváriu mám teplou zarivku ( nespis to je zářivka ale svítí žluté) a měřil jsem i teplotu vzduchu a ta je taky kolem 26°C
Ještě zpět t tě stravě mám ji Teda zkouset davat každý den?

Jo krm denně. Ale důležité je i to svícení, které jsi evidentně odbyl. Kolik stupňů má ta želva pod žárovkou? A pokud ti chybí UVB žárovka (jako že chybí) tak želva začne trpět nedostatkem vápníku a změkne jí krunýř. Doporučuji samostudium na téma vliv uvb záření na vstřebávání vápníku u plazů, nedostatek vápníku u želv a důsledky a v neposlední řadě také správně vybavená ubikace pro vodní želvu. Vodu sice přitápíš, to je OK ale to velmi důležité svícení jsi trochu zazdil. Dostuduj, na případné nejasnosti se zeptej a dle toho dozařiď ubikaci.

Ta zářivka je dobrá na to, aby tam neměla tmu, ale potřebuje ještě lokální výhřev na tím kamenem. Kup nějakou obyčejnou reflektorovou žárovku, pro prcka tak 25W - 40W a podle teploty pod ní nastav výšku nad kamenem. Bez UVB se teoreticky obejdeš (ale rozhodně s ním nic nezkazíš), pokud budeš krmit podle návodu výše. Na to sušený se vyprdni úplně a petentky střídej s ostatním doporučeným krmením. Když jsem vložíš foto, poradíme třeba i s upevněním žárovky. Počítej také s tím, že poměrně brzy budeš potřebovat větší nádrž...

Souhlas, na kameni, kde se bude vyhřívat musí mít klidně 30°C - 35°C. Vezbytku ubikace těch 26°C. Jen k tomu UVB, jako ty se bez něj mžná obejdeš, ta želva moc ne. Představa, že želvy UVBčko nepořebují je v podstatě daná jen tím, že se na nich zdravotní problémy spojené s absencí UVB světla začnou projevovat za delší dobu. Ale důsledky jsou stené. Jen to, co třeba u chameleonů trvá 3 měsíce u želv trvá třeba 8 let. To ale rozhodně není důvod, proč jí UVBčko odpírat.
Takže k normální žárovce na výhřev kup ještě UVB kompakt (ideálně Exo terra reptile 200 25W - ta je z kompaktů nejsilnější) a dej ho vedle výhřevné žárovky, ať při nahřvání chytá i UVB (UVBčko musí být tak 20 - 30 cm od zvířete). Nebo kup přiměřeně silnou UVB výbojku, která dělá UVBčko i teplo dohromady.
Bez UVB žárovky se v podstatě obejdeš jen tehdy, pokud je želva v sezóně trvale venku v jezírku a může se vyhřívat na slunci a mimo sezónu zimuje. Do buducna bych se nad venkovní nádrží zamyslela, bude to lepší pro tebe (větší želvy dost sviní vodu a trochu i smrdí) i pro želvu (sluníčko nikdy žádná žárovka nenahradí).
Hoď sem fotku ubikace, ať se mrkneme a případně doladíme detaily.

Hodin ji sem až kolem 17 hodiny teď nejsem doma. Jde i jinak želve dát vápník aniž bych ji tam musel dávat zářivku? Myslím třeba nějaký vitamíny do vody nebo nějaké žrádlo co může žrát aby se jia doplnil (myslím že jsem něco četl o sépiové kosti) protože co jsem se díval na tu zarivku tak je celkem dráha na mé momentální možnosti a i kdyby to šlo tak nevím to upevnění :/ mě zatím nic nemá padlo ( tu fotku večer )

Čti a čti. Což jsi měl mimochodem udělat před pořízením zvířete. Ca samozřejmě dodáváš v potravě, ale UVB záření jej pomáhá vstřebat do organizmu. Přidělání žárovky bych v tvém případě viděl jako ten nejmenší problém.

,,Vitamínové a minerální doplňky se prodávají nejen ve zverimexech, ale i v lékárnách (buď v sypkém stavu, nebo jako kapky). Některé ale obsahují méně vápníku než želva potřebuje, proto jej musíme doplňovat vyvařenou naškrábanou (rozemletou) sépiovou kostí nebo vápníkovými cihličkami různých tvarů určených pro vodní želvy. Vitamíny a vápník sypeme (kapeme) do vody." Proto jsem to zmiňoval.. myslíte že by to šlo i takto?

Znovu opakuji, nastuduj si téma potřeba UVB záření pro vstřebávání vápníku. Vápník od ní můžeš cpát horem spodem, bez UVBčka si ho nevstřebá. Vitam%C3%ADn_D Jinak, jak má vypadat ubikace sis měl nastudovat před pořízením, o potřebě UVB se píše na každém kvalitním webu. Troufám si tvrdit, že 500, na repti glo někde vyšťouráš.
Sépiovka není dobrá a obecně...nechápu, proč tomu zvířeti chceš cpát vitamíny uměle. Kvalitní krmení (viz. návod výše) a UVBčko pro želvu bohatě stačí, bude to pro ní zdravější a nemusíš se bát předávkování/nedostatku čehokoliv. Dávkování do vody je nesmysl, obalování krmení taky (než by to sežrala, tak se jí to smyje). Nevymýšlej bejkárny a zařiď se podle toho, co ti píšeme.
Zatím to vypadá, že sis to zvíře fakt pořídit chtěl a že ti na něm záleží. Tak mu zařiď optimální podmínky, ať je želva spokojená a ty máš čisté svědomí.

edit. Co vím, tak je možné přidávat vitamíny do žrádla, pokud jí budeš dělat želatinu. Někdo tady na podarně si to moc chválil.

edit 2. Hlavně jí proboha nekupuj a nedávej tekuté AD3 (kombinal, kombisol). Ono to sice supluje sluníčko, protže D3 dodáváš uměle, ale taky si tím to zvíře můžeš velmi rychle a účinně oddělat, když to neumíš dávkovat. Začátečníkům s to vůbec nedoporučuje a znvu opakuju, je to zbytečné. tak na tekuté vitamíny rychle zapomeň.

Jak už psali výše. POkud to má dávat UVB, musí to mít na krabičce napsané UVB. A nemá cenu hledat, nic levnějšího nenajdeš ;-) A pokud to bude výrazně levnější a bude na tom napsáno UVB, tak to bude nějaké umřítko, které bude mít té UVB složky tak málo, že to nebude ani poznat.
Na tera žárovky obecně trochu pozor. Kupuj jen UVBčka s ještěrkou na krabičce, zbytek jsou fakt jen jinak zabalené a předražené žárovky z elektra :-) Vyjma teda nějakých trubic (narva) co mají vhodnější spektrum světla, než normální žárovky, lae t se tě netýká, tak se tím nezabývej. To má význam přeba pro denní gekony a tak. Ty si jen zapamatuj poučku - Prodavači ve zverimexech se neposlouchají a už vůbec se nekupuje nic na jejich doporučení (v 95% případů tomu rozumí míň než ty a jen se snaží co nejvíc vydělat, tak prodají i naprostou kravinu - nicméně čest výjimkám) a to se týká všeho - zvířat, vybavení, krmiva, doplňků...mnohdy josu rady prodavačů ve zverexu pro zvíře i nebezpečné. Ty budeš pro želvu potřebovat akorát to UVBčko, to si objednej přes net, nebo jdi do zverimexu s konkrétním požadavkem a nenech si vnutit nic jiného. Výhřevné žárovky kupuj v elektru, dáš za ně pár desetikorun. A žrádlo si kupuj od rybářů, můžeš si chovat šneky, žížaly a slimáky sbírej a zelené trhej venku. A nenech si nakecat, že nutně portřebuješ to a ono, že želva potřebuje nějaké hypervymoženosti atp. Potřebuje jen to, co by měla v přírodě. Rozmanitou a kvalitní stravu (to, co by našla i v přírodě a to granule v pixle fakt nejsou), vodu na plavání, vyhřívání na sluníčku (suplováno žárovkou a UVBčkem) žádný velký stres (předpokládám, že autíčko na koberci si s ní dělat nebudeš :-)) a zimování až bude starší. Vše ostatní jsu kraviny, za které bys zbytečně vyhazoval peníze.

Dobře takze tato http://www.chovatelske-potreby-brno.cz/osvetleni/3 357-zarovka-exo-terra-repti-glo-5-uvb-13w-.html
Když bych tam dal tuto zarovku stačí jen ona na celý akvarko nebo to mám nějak vyřešit ab tam byla i ta zářivka? (Nebo ta je tam abych na ní viděl) protože bylo tam potřebují kvůli ostatním milacku u nás tak proto. Myslel jsem ze bCh tam nechal jen čučet lampicku s toto zářivkou a na zbytek nějak naskladal šlo abych to zakryl. Dávat ji zatím budu ty patentky pak se podívám po zizalach jak si je vypěstovat atd... A zeleninu.. kdy začít dávat když zeleninu a co může co ne? Trávu třeba taky nebo ty pampeliskove listy?
PS: Moc vám děkuji že mi radide jsem za to vážně vdecnej že obětujete vás čas kvůli cizímu člověku :)

Zní mi to, že máš želvu v obyčejném akváriu, které je ještě zakryté sklem, tzn úplně bez větrání. To samozřejmě nepřichází v úvahu. Vlož sem odpoledne fotku. Co se krmení týče, drž se toho návodu, co máš nahoře a bude vše OK.

Ty co posíláš, jsou taky v cajku. Ale chápu to tak, že jsi z většího města, tak vlez do prvního zverimexu o který zakopneš a kup tu repti glo. Ty mají všude a ještě jsou levněší.
Jestli máš to akva řešené jak píšeš, tak to je teda trochu dost blbě no... ať to je zvrchu otevřné, ta želva tam potřebuje cirkulaci vzduchu.
A upřímně...už mě trochu neba ti tu sáhodlouze popisovat základy chovu. Tuto www.trachemys.wz.cz stránku si natuduj. Zdůrazňuju tuto, ne jiné kde píšou "super" info o krmení kočičími granulemi a podobná zvěrstva. Přečti si to, žařiď se podle toho a když ti po přečtení těch webovek nebude něco jsané, tak se tu zeptej na detaily. Ale základy tě doučovat nebudeme.

Poslední či bych jen potřeboval vědět.. otevřu víko udělám to nějak aby tam byla cirkulace vzduchu.. potřebují 2 zarovky 1) normální lampu s normální žárovkou na vyhřívání 2) UVB zarovku na podporu vápníku ( může se tato žárovka normálně namontovat do lampičky nebo na to musí být nějaká spešl?)
To je vše co jsem dělal blbě?

Tvojí největší chybou je nevhodné krmení a zakrytované akvárium. Krmení už víš (jen si ještě najdi něco o výrobě želé pro želvy) a kryt úplně sundej. Nad souš umísti buď dvě objímky těsně vedle sebe (lampičky, když tomu tak chceš říkat) pro normální žárovky (do jedné dej reflektorovou nebo při nejhorším "normální" žárovku a do druhé ten UVB kompakt), nebo můžeš použít UVB výbojku (ideálně s předřadníkem) která bude jak vyhřívat, tak svítit v potřebném spektru (ta je ale dost drahá a pro tebe asi i zbytečná)

Neotravuješ ani nezdržuješ, jen je viět, že nevíš základy a ty si prostě muíš dočíst sám. To bychom ti tu mohli citovat celé pasáže z webovek nebo knížek. Svícení dej jak píše reply. Případně se koukni sem http://tera.poradna.net/q/view/334305-nalezene-t-s -elegans rozhodně to neber jako ukázkovou ubikaci, dělali jsme to naryclo potom, co jsme je našli, ale jak je vyřešené svícení tam je vidět a že to jde spíchnout rychle a za nula nula prdlačky :-) je vidět taky :-)

No.. to je tím že jsem od dětství chtěl želvu.. no a teď se naskytla nádoba zadormo tak jsem si ji vzal a koupil želví.. něco jsem četl.. ale ne úplně do detailu.. (ve zverimexu me řekli že mam krmit jednou týdně kosmickou těch patentek) prosto jsem psal sem a di jsme se až sem

Jo vypadá to v cajku :-) Bacha akorát na tu vzdálenost UVB od zvířete a teplotu, jak už psali výše. A začni pomalu šetřit na větší akva :-) Když jí budeš dobře krmit, tak bude brzo potřebovat větší :-)
Jinak máš možnost jí mít přes sezónu venku? Teď je ještě malá, ale tak za rok dva by pro ní bylo nejlepší, kdyby měla venkovní zabezpečené jezírko.