Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem prosím doporučit zdroje tepla, světla a topení do většího výběhu želvy nádherné

Dobrý den,
potřebovala bych doporučit vhodné zařízení, které dokáže prohřát a osvítit správným spektrem želvy nádherné. Želvy (3 kusy, kluk + 2 holky, nejmenší velikost cca 18 cm) začaly mít letos zdravotní problém (1 boule na noze u kluka, 1 bolák nad okem u samice). Podle veterináře a vlastně podle všech dostupných zdrojů mají příliš nízkou teplotu (voda 13°C, vzduch 18°C). Do současnosti (do letošní zimy, nejméně sedm let, samy jsou o hodně starší než 7 let) žily ve výběhu ve skleníku bez jakýchkoliv problemů. Želvy žily nejprve ve starém výběhu, pak několik let (2roky ?) v novém (starý výběh 1,5 x 1,5; včetně vodní plochy 1 x 0,7, hloubka "na želvu se vztyčenou hlavou nahoru"; nový výběh odhad: voda 1,5 x 1, hloubka cca 70 čísel, (1,5 kubíku) a ostrůvek). Po celou dlouhou dobu želvy neměly osvětlení ani topení ve vodě.
Letos před vánoci problém začal (respektive - provalil se, začít musel mnohem dřív), objevil se výrůstek na noze.(Nyní jsou želvy přeneseny do starého výběhu, neboť se mi subjektivně zdá, že jim tam bylo lépe, dostaly zdroj tepla - lampu s tepelným zářením, ale slabou, 75 W - špatně jsme odhadli výkon, takže to není ono). Nemám typ na to co způsobilo změnu, ve skleníku byly na jaře provdeny přestavby, duhý rok je jiný způsob vytápění, může kolísat teplota vice, než kolísala.
Nemám bohužel žádné zkušenosti s chovem plazů (ubikaci pro želvy řeším od včerejška) a potřebuju jim rychle pomoct.
Mohli byste prosím doporučit, jaké přístroje koupit (značku, výkon), aby měly zdroj tepla a světla, a jaké vytápění do vody (které zvládne ohřát tak velký bazének?)

S poděkováním Niky

Předmět Autor Datum
Milí fandové želv, v pátek budu mít konzultaci s oborníkem ze ZOO, tak želvy s trochou štěstí pořeší…
Niky 2 19.01.2017 13:55
Niky 2
Hlavní příčinou nedobrého stavu želv byl zřejmě 1)nedostatek UV záření správné vlnové délky a 2) to,…
niky2 05.02.2017 18:51
niky2
máte s těmi světly někdo zkušenosti? láká to v tom, že člověk ušetří za předřadník, ale má to takový…
Vanus 07.02.2017 11:55
Vanus
budete-li krmit přirozenou potravou, není UVB nezbytné, VÝHŘEV ano poslední
lupus 07.02.2017 14:00
lupus

Hlavní příčinou nedobrého stavu želv byl zřejmě 1)nedostatek UV záření správné vlnové délky a 2) to, že neměly místo, kde by se vyhřály. Skleník nepropouští UV. Pokud je střecha z plastu, neměl by nad želvami být baldachýn z vegetace.
Želvy obdržely tuto lampu: 160W UVB PAR38 ReptiSpa (http://www.robimaus.cz/uv-lampy-bez-predradniku-g1 44/lampa-160w-uvb-par38-reptispa-p1529) , která svítí a hřeje.
Nepůjdou se ohřívat pod infralampu, pokud je celkově tma a šero (nebudou se "slunit", když není slunce). Raději mají zdroj světla i tepla.
Starý výběh želvám vyhovuje více, neb jim stačí méně hluboká nádrž, ale potřebují kus souše.
Dále, výběh by neměl být vysypaný kammeny a už vúbec ne ostrým štěrkem (želvy obdržely písek na místo pod lampou vedle bazénku a listovku po zbylém výběhu). Pokud bude vrstva listovky výšky na "zahrabanou želvu" okolo, želvy se v případě chladu zahrabou.
Teplota vody pro želvy je nyní 15°C. Takto velké želvy (nejmenší má 18 cm krunýř) nepotřebují teplejší vodu (narozdíl od mladších a menších želv), když se mají kde vyhřát.
Dále, želvy mají raději čerstvou mrtvou myš (celou) a hovězí srdce (nakrájené na kostičky, nezmražené, koupené chlazené), než granule. Také řasy, vytažené z jiné nádrže. (Ve velké nádrži skutečně vypadaly, že řasy buď požvykují nebo primo opásají.)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru