Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Agama vousatá - chování a terárium

Dobrý den,

měl bych otázku, ohledně toho jak se chová moje mladá asi 2 měsíční(odhad) agama vousatá a ohledně osvětlení a zařízení terária.
Možná se budu ptát na některé věci zbytečně, ale lepší se zeptat, než aby se agama měla špatně. :-)

Je to 3 týdny co jsem si agamu dovezl, není přímo od chovatele, ale z malého rodinného zverimexu, jehož majitel také chová agamy, nicméně agama má celý ocas, všechny prsty a za tu dobu co ji mám se svléká dobře i bez rosení.
Je to tedy plachá agama, tak jako každé mládě, ale od prvního dne žere cvrčky z ruky bez problému, po teráriu chodí, vyhřívá se, kálí každý den bez problému, ale v některých mnou neznámých případech vyleze na květináč s UVB žárovkou a je schopná tam viset i několik hodin viz. příloha.
Moje 1. otázka tedy je, věděl by mi někdo říct nebo poradit, z jakého důvodu tam může chtít viset?
2. otázka je, pokud je agama plachá a nenechá se vzít do ruky, protože zůstane jen chvíli nebo hned uteče, jak nejlépe se pokusit určit pohlaví této agamy?

Dále bych rád od Vás zhodnotil toto terárium. Toto terárium 80x40x40 cm jsem koupil celé zhotovené ve výše zmíněném zverimexu, ke kterému jsem pouze dokoupil žárovky Exoterra Reptile UVB 200 13W a Exoterra Halogen basking spot 75W, vzdálenost od země viz. příloha.
3. otázka tedy je, jestli je nutné ještě pořizovat celospektrální denní zářivku, popřípadě kolik kusů a zda je vybavení terária dostačují.

Předem Vám děkuji za jakoukoliv radu a odpověď.

loading...
Předmět Autor Datum
Zacnu od konce - ano, pridejte tam normalni trubici na prosvetleni prostoru, cim silnejsi tim lepe.…
lucifer 24.09.2017 15:40
lucifer
Ono je to terárko dost malé, takže by nebylo od věci zjednodušit vnitřní zařízení. Místo těch kusů d… poslední
vitticeps 26.09.2017 11:12
vitticeps

Zacnu od konce - ano, pridejte tam normalni trubici na prosvetleni prostoru, cim silnejsi tim lepe. Terarium celkem OK, jen bych vyhodil ty kaminky a jakesi seno nebo co to ma byt a dal tam obycejny pisek do detskych hrist. Ten koren vlevo bych dal nalezato dole pod UV a bodovku, a UV bych vymenil za 25W - tu samou, jen silnejsi. A taky bych ji dal o neco malinko niz (at je 10-20cm od zvirete). To lezeni na stinitko je celkem normalni - pokud ma jak, tak tam rada vyskoci, vzdyt to tak prijemne hreje... ;-)

Pohlavi - az se necha vzit, po zvednuti ocasku. Casem se zklidni, zatim bych ji nejak vic nestresoval. Staci kdyz bude nekde sedet tak nadzvednout ocasek a podivat se jak to vypada za kloakou: https://www.beardeddragon.org/articles/sexing/

Ono je to terárko dost malé, takže by nebylo od věci zjednodušit vnitřní zařízení. Místo těch kusů dřev dát spíš nějakou větev s hrubou kůrou, která by se dotýkala dna jen minimem plochy a umožnila agamě šplhání. Výhledově bych ale přemýšlel o terárku alespoň 100x50x50 cm. V tom stávajícím určitě chybí plnospektrální zářivka, hlavně v tomhle období se její absence projevuje nejvíce na snížené aktivitě a žravosti. Nyní by Vám tam vlezla 60 cm: https://www.terasvet.cz/denni-svetlo-plnospektralni/narva-biovital-18w-t8-59-cm/
Když byste rovnou pořídil nové terárko, dal bych do něho 90 cm, abyste to pak nemusel měnit: https://www.terasvet.cz/denni-svetlo-plnospektralni/narva-biovital-30w-t8-90-cm/
Květináče osobně vůbec nepoužívám, žárovky se v nich přehřívají a dříve praskají. Navíc Vám zastíní UVB vyzařované do stran. UVB kompakt bych pro příště pořídil 25W, například tento, který svými parametry strčí do kapsy většinu obdobných výrobků: https://www.terasvet.cz/uvb-kompakty/sunlux-uvb-15-0-25w/ (popřípadě ten 10.0 - obdoba Reptile 200 od Exoterry).
Také bych u nového terárka pohlídal výrazně větší stropní větrání. ;-)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru

loading...