Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - zlomený ocas

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti/ názory ohledně odumírání konce ocasu viz obrázek.
Konec ocasu je viditelně mrtvý/ suchý - od původní místa nejspíš zranění (v ocasu byl viditelný jakoby zásek) se úsek zvětšil asi o 0,5 cm.
Co s tím?
Nechat být, sledovat jestli se mrtvé místo nebude rozrůstat a počkat zda mrtvá část neupadne?
Veterina?
Zlomit mrtvou část doma?

Ahojte, jsou to 3 měsíce co jsem legovi doma lámal ocas a snažil se tím zabránit dalšímu odumírání. Vše vypadalo dobře, konec se jakoby zatáhl a už to dál nepokračovalo, regenerát se ale nevytvořil, což mě mrzelo, ale byl jsem rád, že jsem to odumírání zastavil. Teď po těch 3 měsících, které se mi zdály v pohodě a už jsem to bral jako hotovou věc, tak začal konec zase odumírat viz nové foto.
Nevíte někdo v čem může být problém? nemůže legovi něco chybět? Všiml jsem si toho kdy se to objevilo jakoby z ničeho nic. Vše v pohodě a během 3 dnu už vím na čem zase jsme.

Sakra... příčiny cévního odumírání v ocasech legů nejsou úplně známy, v literatuře je vždy spojováno s mechanickým poškozováním při švihání, ale nějak mi z toho u tebe nevyplynulo, že by jsi měl nějakýho bázlivýho nebo útočnýho jedince, kterej švihá po všem co se hne...
Na fotce jsem si ale všiml - možná blbě - má na tom ocasu už v té zdravé části "hrboly" ?
https://tera.poradna.net/files/82247-32332463-10210675235389416-19981-jpg

Jestli má a nezdá se mi to, bude problém už tam (to už bych ale řešil s profíkem - veterinářem). Už jsi to sem možná psal tak se omlouvám, ale to zvíře už je starší? Hodně tím ocasem švihá / švihal ?

Ahoj,

legoš bude mít v srpnu 5 let. Ikdyž měl letos hodně divoky období páření ,tak ocasem nešvihal. Vzpomínám si, že jednou měl tak 1-2 roky, tak to švihl 2-3x do boku vany, o jiném případu nevím, když nepočítám takové to, že spadne a ocasem bouchne o zem, nebo při lození, otáčení se bouchne ocasem o stěnu terka.

Na ty hrbolky jsem se ptal v olomoucké zoo, když jsem tam byl s legošem a bylo mi řešeno, že je to normální. Jestli teda myslíme to stejné, ale určitě jo (na omak jako když si přejedeš po páteři a cítíš obratle). Ale je pravda, že jsem tam byl kvůli zapíchnuté třísce na kterou jsem dostal mastičku a dopadlo to tak, že v tom místě má teď legoš zašitou díru velikosti článku prstu. Ale to o té třísce už jsem myslím někde psal a je to na delší povídání, bylo tam toho víc.

Promiň nestíhám už poradnu moc sledovat... ty hrbolky nejsou určitě nic normálního a podle mého to bude mít i souvislost. Normální je hladký pružný ocas... měli jsme v tom našem "útulku" jednoho leguána, taky s "hrbolatým" ocasem a brali jsme mu ho skoro v polovině, nakonec my vyrašil docela pěknej regenerát. Někde asi najdu fotky, pošlu je. Ale ten jeho ocas byl v dost dezolátním stavu a totálně zahnisanej. Nechci tě už k ničemu navádět, je to přes net fakt blbý. Jen těžko říct, s kým (vet) toto konzultovat. Já mám svýho veta v Praze a k jinýmu už bych asi nešel...

Vidíš to, a mě vet řekl, že je to normální.
Ale legoš má tady tak ten ocas hrbolatej už od mala, tak myslíš, že to může být u některých jedinců vrozené?
Včera jsem se legovi díval na tu mrtvou část a všiml jsem si, že tahle mrtvá část začiná odpadat a pod ní je ocas zacelený, ale nechtěl jsem mu to odlupovat, tak jsem to jen lehce zkusil a každej den mu to namáčím v tom betadin roztoku.
Posílám pár fotek, ale asi to z toho nepůjde vidět.

Tyjo to nevypadá zle - máčet, máčet, máčet.... PetřŠ doporučoval olivovej olej, já bych se nebál ani obyčejné vody, třeba slabý roztok betadine. Nepoužil bych heřmánek, který vysušuje a podobné bylinky.

Vidíš to, a mě vet řekl, že je to normální.

Když počítám i mláďata nubil (leguáni zelení natřený na černo), měl jsem v chovu určitě přes 100 jedinců legošů a dovolím si přímo tvrdit, že hrbolatej ocas normální určitě není... vždy jsem to přisuzoval genetice, taky se mi narodilo pár hrbolků, jedno mládě jsem z tohoto důvodu i utratil (měl hned za kloakou skoro suk a na život bez zdrav. komplikací by to nebylo) a jednoho s podobným handicapem mám dodnes.

Ahoj.
Jo celkem dobré aspoň na pohled.
Hale asi tak = máčet a máčet já doporučuji SPRCHOVAT !! a to hlavně sprcha masíruje pokud by tam mněl nějaký moribundus tak se -vyplaví !--hned pryč nezůstane to v stojaté vodě !. používám již mnoho let pokud je třeba a OK.
Dále mám ten dojem , že bude asi již po takové době nervní ? nevím odhaduji !
Tak aby jsi ho nemusel stále prudit a chytat =máš rosítko s jemným rozstřikem ? pokud ano dej tam trochu toho oliváče +vodu rozmíchej a když budeš mít čas tak mu to s tím postříkej a je to.To samé s betadinou nařed postříkej tu dávej tak 2 dni po sobě pak vynech 1-2dny ( podle situace) a stříkej oliváčem.

---Hlavně nesundávat násilně !!!! neb by se mohlo zatrhnout a jedeš nanovo.
.