Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - zlomený ocas

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti/ názory ohledně odumírání konce ocasu viz obrázek.
Konec ocasu je viditelně mrtvý/ suchý - od původní místa nejspíš zranění (v ocasu byl viditelný jakoby zásek) se úsek zvětšil asi o 0,5 cm.
Co s tím?
Nechat být, sledovat jestli se mrtvé místo nebude rozrůstat a počkat zda mrtvá část neupadne?
Veterina?
Zlomit mrtvou část doma?

Předmět Autor Datum
"ascending avascular necrosis" - českej ekvivalent asi něco jako pokračující cévní odumírání je pomě…
MadMike 06.01.2018 20:50
MadMike
PS: samozřejmě je pak nutný mít to zvíře v čistém prostředí, tozn. žádný substrát a terko celkově po…
MadMike... 06.01.2018 20:57
MadMike...
Ahoj, díky za odpověď. Ta část kde mám prsty, tak to je ten tmavý proužek co je běžně na ocase, ale…
Lukyn13 07.01.2018 21:40
Lukyn13
Setkal a je to blbě, proto jsem to i psal. Leguán má na to ocas přizpůsobený a když ho zlomíš, zlomí…
MadMike... 08.01.2018 07:16
MadMike...
Já si to právě zjišťoval bez ohledu na tvůj příspěvek jakým způsobem se to má dělat, proto jsem mu t…
Lukyn13 08.01.2018 09:04
Lukyn13
Hele já nemám vet. vzdělání, takže jakoby těžko můžu jít nějak proti veterináři - jistě by mne udola…
MadMike 09.01.2018 13:35
MadMike
Ahoj. Přesně jak píše MadMike. Jestli je ten vet trochu zručnej - nechá se při troše zkušenosti a ci…
Petrš 09.01.2018 16:57
Petrš
Moc díky za vaše rady a připomínky. Pohlídám to a uvidím, jak to bude vypadat. Snad to bude dobrý, l…
Lukyn13 11.01.2018 11:33
Lukyn13
Moc se mi to nelíbí, co vy na to? Na konci už jsou tak 2-3mm černé. Na tom čelím pohledu, to nevím,…
Lukyn13 11.01.2018 11:51
Lukyn13
Hmm to nevypadá úplně optimisticky - ale ještě to nech, teď nic neuspěchej. Pokud by se ti zdálo, že…
MadMike... 14.01.2018 07:32
MadMike...
Dobrý večer, náš leguán má stejný problém, po přečtení vaší diskuse jsme se pokusili ocas zlomit,ale…
Terka656 15.01.2018 18:31
Terka656
Pokud se na to necítíte, vyhledejte odborníka! (VFU Brno, Exopetvet Praha) Chce to alespoň nějaké zk…
MadMike... 16.01.2018 07:02
MadMike...
Myslíte si, že je to nutné provést co nejdříve?Do Brna to máme přes 60 km a v tomto počasí mi to nep…
Terka656 16.01.2018 08:58
Terka656
Terko ten legoš je moc pěknej :) já to teď udělám tak, že si to označím tou lihovkou a uvídím jestli… poslední
Lukyn13 16.01.2018 21:15
Lukyn13

"ascending avascular necrosis" - českej ekvivalent asi něco jako pokračující cévní odumírání je poměrně častej ty zranění nebo onemocnění (nevím jak to nazvat)
Zdá se mi, že to zasahuje výš, i do míst, kde máš na fotce prsty, ale samozřejmě z fotky nepoznáš, neměl bys vyfocený větší část toho ocasu?
Bacha hodně vetů vůbec neví, že se ocas neřeže, ale láme, podle mýho názoru je i pro lega bezpečnější to udělat doma. Musíš to ulomit několik cm ve zdravé části, aby to nepokračovalo. Pro legoše to není žádná krutá bolest, je na to v podstatě stavěnej - po zlomení trčí z ocasu trochu masíčko, chce to se z toho neposrat, trochu to zastřihnout a klidně okoupat v desinfekci - jodové, ideálka betadine. Můžeš ho naředit s vodou, já jsem ten ošetřenej ocas prostě a jednoduše namočil do lahvičky betadine (roztok, ne mast. mast bych nepoužil).
https://www.apotek.cz/images/art/2/a8/3b/a83b01510e0520ef6307e706c744c304_6214.jpg

Na mým webu jsem o tom cosi před lety sepsal, důležitý z toho je ale asi stejně jen tenhle obrázek, kde je vyobrazena technika:
http://www.reptile.cz/wp-content/uploads/2013/07/lamani_ocasu.jpg

Samozřejmě nic neradím a k ničemu nenabádám, aby mě nějakej ignoš nebvinil z vivisekce :-D

Ahoj,

díky za odpověď. Ta část kde mám prsty, tak to je ten tmavý proužek co je běžně na ocase, ale na fotce to nejde moc poznat. Tu špičku měl úplně uschlou to šlo vidět a i na omak to bylo mrtvy, ale pak dál už mi ten ocas přijde normální.

Dneska jsem byl na veterině, protože jsem toho měl víc tak jsem to sfoukl všechno dneska.
doktorovi jsem říkal, ať to zlomí asi 1 cm nad tou mrtvou částí a ještě si u mě potvrzoval kde. A víš co pak udělal?

ustřihl to nůžkama a zapájel pájkou.

Setkal ses někdy s tím, že by se to pak pájelo?

Po tom ustřižení ocasu šlo vidět že to střihl v živé části, zkoušel jsem tu mrtvou část zlomit a moc to nešlo ale pak se mi to povedlo a vevnitř to bylo úplně uschly.

Setkal a je to blbě, proto jsem to i psal. Leguán má na to ocas přizpůsobený a když ho zlomíš, zlomí se vždy na místě a způsobem, jaký je pro něj přirozený. Ustřihnutí / uříznutí a ještě navíc zapájení s sebou může přinést komplikace a sice jednak se to může hůře hojit a zanítit a také to nemusí vyjít - tj. to usychání ocasu se pak může klidně objevit znovu - ale samozřejmě taky nemusí. Zapájení pájkou pak může mít navíc následek ten, že bude buď hodně dlouho trvat, než začne růst regenerát, nebo regenerát může začít rašit klidně i před koncem ocasu a v jiném směru - to do budoucna má jen jeden efekt a to ten, že ho pak budeš muset zlomit znova, nedělá to dobrotu. Ale nechci tě strašit, třeba to bude v cajku.
Jinak tak technika a fakt, jakým nejlepším způsobem se má krátit ocas je popsána i ve vet. knihách, takže bych si příště asi rozmyslel kam sed zvířetem půjdu.

Já si to právě zjišťoval bez ohledu na tvůj příspěvek jakým způsobem se to má dělat, proto jsem mu taky 2x řekl, že to má zlomit a než jsem stihl cokoliv, tak už měl půlku ustřihlou.
Tady ten vet. právě dělal v zoo a pracoval tam i s leguány o to víc mě to zklamalo. Jednou jsem řešil problém nejspíš zapíchnuté třísky, kde bylo pod ocasem vidět místo o velikosti špendlíkové hlavičky a nezdálo se mi to, jel jsem do zoo za vet. co tam měla být odbornicí přes plazy a ta mi dala mastičku, pak když se hlavička jakoby zvětšovala a začalo se to kolem sbírat, tak jsem to řešit teď nevím jméno,ale má to být jeden z nej odborníků na plazy v ČR. Odepisoval mi tam někdo z jeho týmu a řekli mi ať to nechám být, no a dopadlo to tak, že tam má teďka legoš díru velikosti 5ti koruny a právě tady ten vet co dělal ten ocas, tak to ohnisko hnisu vytáhl, byla to nejspíš ta tříska a vypájel.

S tím ocasem jsem se právě bál, jak by legoš reagoval? Láme se to normálně bez uspání? já jen kdyby se to znovu objevilo, tak už bych to řešil doma.
Včera když jsem přijeli tak jsem mu to mázl betadinovou mastí co mám doma. Mám koupit ten roztok jak jsi posílal a máčet mu to v něm, nebo to mám zatím nechat být?

Hele já nemám vet. vzdělání, takže jakoby těžko můžu jít nějak proti veterináři - jistě by mne udolal svými argumenty. Jen z mých dřívějších zkušeností, kdy tu byli v celé ČR dva plazí doktoři, tak jsme to řešili tak, že jsme posháněli knihy, ze kterých se vetové učí, našprtali jsme si to a pak jsme teprve jeli k doktorovi mu vlastně říct, co má dělat. Než jsme narazili na MVDr. Hnízda, kterej nás naučil svým perfektním přístupem, kdy nejenom říkal, co tomu zvířeti bude dělat, ale tak jak a čím... bez něj by nám těch zvířat pár určitě chcíplo (měli jsme takovej ultra amatérskej útulek pro nemocný legoše).

Jak určitě víš, tak leguáni mají schopnost autotomie, tj. přirozeně (odlomením) se v určitých případech zbavovat ocasu. Nejsem schopen říct, do jaké míry to je bolestivý - podle toho jak se ty zvířata u toho chovali si myslím, že je to vůbec nebolí a je to i logické. Tudíž ani nemá smysl uvažovat o nějaké anestezii, je to naprosto zbytečný.

Klidně asi použij tu mast, nicméně roztok má takový univerzálnější použití, není drahej, hodí se i pro lidi a mají to v každé lékárně - nejsou to upe vyhozený peníze a je to lepší, resp. já s tím mám mnohem lepší zkušenosti.

Třeba to bude úplně v cajku, koneckonců teď už s tím stejně nic neuděláš. Hlavně čisté prostředí

Ahoj.
Přesně jak píše MadMike.
Jestli je ten vet trochu zručnej - nechá se při troše zkušenosti a citu to místo kde se má šmiknout nahmatat,ale lépe fakt odlomit .Což o to to jste probrali tady spíše to zapájení v akutních ale opravdu akutních případech a velkém defektu bez záruky tím zkrácením ( já pokud mohu doporučit ten 1 cm za je dost málo lépe u adultního zvířete pro sichr přidat na min.3+cm.Ono ve finále je to fuk stejně o to kolikrát tak jako tak příjde.
.
Ta mast dobrá je tu ale !!! a to ta rána musí stále větrat aby nemokvala použitím mastí se to o něco prodlužuje----dávej do zacelení uvidíš pokud to bylo ve zdravém zhojí se rychle jen betadinu roztok...jak píše Mike nejlépe neředit.

Moc díky za vaše rady a připomínky. Pohlídám to a uvidím, jak to bude vypadat.
Snad to bude dobrý, legoš teď bude potřebovat delší dobu aby si zase trošku zvykl a nebál se. Běhěm 10 dní jsme byli 2x na veterině a je teď hodně ostražitej a nedůvěřivej.
Ještě jednou díky za rady, které pro mne byly hodně cenné.

Myslíte si, že je to nutné provést co nejdříve?Do Brna to máme přes 60 km a v tomto počasí mi to nepřijde zrovna ideální , samozřejmě myslím pro zvíře. Píšete tu, že vhodnější by bylo provést to v domácím prostředí.Ano necítím se na to,ale spíše bych uvažovala o veterináře ( sice bez velkých zkušenosti s plazy) která by přijela k nám. Samozřejmě bych ji nejdříve vysvětlila o co jde a že trvám na zlomení.
Jinak si myslím, že se u nás má dobře,na vánoce dostal něco jako škrabadlo 😀.

Terko ten legoš je moc pěknej :)
já to teď udělám tak, že si to označím tou lihovkou a uvídím jestli to bude pokračovat. V případě, že by to pokračovalo, tak bych to doma zalomil. Chce to na to mít koule a zkušenosti, ale po mojí poslední návštěvě veta by to bylo spíš o těch koulích, což by určitě nějakej panák prolomil.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru