Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Leguán zelený - zlomený ocas

Ahoj,
chtěl bych se zeptat na vaše zkušenosti/ názory ohledně odumírání konce ocasu viz obrázek.
Konec ocasu je viditelně mrtvý/ suchý - od původní místa nejspíš zranění (v ocasu byl viditelný jakoby zásek) se úsek zvětšil asi o 0,5 cm.
Co s tím?
Nechat být, sledovat jestli se mrtvé místo nebude rozrůstat a počkat zda mrtvá část neupadne?
Veterina?
Zlomit mrtvou část doma?

Myslíte si, že je to nutné provést co nejdříve?Do Brna to máme přes 60 km a v tomto počasí mi to nepřijde zrovna ideální , samozřejmě myslím pro zvíře. Píšete tu, že vhodnější by bylo provést to v domácím prostředí.Ano necítím se na to,ale spíše bych uvažovala o veterináře ( sice bez velkých zkušenosti s plazy) která by přijela k nám. Samozřejmě bych ji nejdříve vysvětlila o co jde a že trvám na zlomení.
Jinak si myslím, že se u nás má dobře,na vánoce dostal něco jako škrabadlo ?.

Terko ten legoš je moc pěknej :)
já to teď udělám tak, že si to označím tou lihovkou a uvídím jestli to bude pokračovat. V případě, že by to pokračovalo, tak bych to doma zalomil. Chce to na to mít koule a zkušenosti, ale po mojí poslední návštěvě veta by to bylo spíš o těch koulích, což by určitě nějakej panák prolomil.

Já se řídila tím co tady píšou chovatelé 3cm a to je přesně 3,2cm, tak snad akorát ?. Hlavně to nešlo zlomit ani veterinářce, vlastně ani nevím jestli to něčím načala a pak zlomila. Myslím, že by to nezlomil asi nikdo, pokoušela jsem se o to na tom kousků a i když jsem to přeložila úplně na sebe,tak to prostě nejde- pruží to jako by to bylo gumové. Na druhé straně je to dobře, jen tak si ho nezlomí ?.

Ahoj.
Podle fotky to takhle na dálku moc přesně nejde určit ,ale když se na ten ulomený kousek podívám tak se mně zdá že , to zasahovalo +- již do poloviny toho ulomeného tak aspoň za mně OK délka.Lépe vždy o něco více již do opravdu zdravého on si poté může v klídku odhojit a nasadit regenerát,pokud by to bylo zalomené málo stejně o těch cca.1,5 až 2 cm příjde a ještě ke všemu budou problémy.Jasné mrtvou tkán jen tak nezlomíš ostatně za tím defektem to je to samé prostě je tak od přírody vybaven odlomit vždy jen v místě které je pro něho OK !.Hlavně to chce sterilní prostředí máčet do betadine či podobné co tě vet.řekl.Masti trochu později zatím jen roztok ona mast " naleptá i okolní " tkán .

Ahoj,

je to cca 3 týdny co jsem přidával tento příspěvek. A nelíbí se mi jak se to vyvíjí viz fota.
Mohl byste se mi k tomu někdo prosím vyjádřit. Ale už jsem smířenej s tím, že budu ocas lámat.
Respektive, ale nevím, jak poznám začínající regenerát od znovu odumírající části? Regenerát nebude tak suchej?

Taky se mi to právě nelíbí. Je to tvrdý a podle mě zase mrtvý a řekl bych, že na tom má docela podíl to, že to ten vet zapájel.
Dneska jsem koupil ten Betadine roztok s tím, že to o víkendu spáchám doma.
Jen nevím, jestli to udělat jen tak a legoše nechat v klidu a nebo ho chytit a někdo druhej aby mu to lámal. Protože nevím, jak se bude chovat, ale zatím to vypadá, že to udělám sám, protože se ho ostatní doma bojí a tak aby to nebylo ještě horši.

Setkal ses někdy s tím, že by legoš utočil na větev na které leží? že ji kouše. Beru to tak, že je období páření a není vyblblej. Probíhá to tak, že do ni 2-5 kousne a je klid a pak zase po nějaké době a tady tak dokola, ale pozoruji to teprve cca 2 týdny.

Čoveče no já nevim, kdyby to byl můj lego tak asi vím kdy co a jak (nebo taky ne :-D), ale nechci ti blbě poradit... je to v podstatě přesně měsíc, co mu to fiknul vet, zkusil bych možná jako poslední "option" ještě jednu méně, řekněme invazivní metodu jak to sdělat - hooodně moc namáčet a zkusit jen odloupnout ten zaschlej konec - "vyvyklat" ten suchej vnitřek. Moje žena byla schopná takhle leguána koupat i celej den (kojenecká vanička ve sprcháči, chodíš dopouštět teplou vodu...).
Teď je fakt období páření a samci zabíjejí všechno co se hýbe. Mě začala letos blbnout i 18ti letá samice. Při nejhorším tam nechá pár zubů který dorostou...

Michale hale když začne " blbnout " 18 letá tak to ještě jde horší když začne 50 letá:-D--a poenta je holt přírodě neporučíme.
Ták k legoušům--no pokud je to jen ta špička můžeš máčet a máčet to je dobré ale jak píše Michal dost časově náročné, vlažná voda !! A nebo je tu další řešení = máš někoho známého na chíře ? jestli ano at tě přinese trochu masti --phlegmoton--ovšem jsou různé receptury nejlépe fakt z chirurgie na rány po zákroku--je bílej a trochu smrdí:-|---jedno řešení druhé je = infadolan mast tu koupíš v lékárně.
.
Mazat ten konec tak 2* denně záleží jak to zasychá ! ale stačí i 1* tohle v případě že , se ti to nebude líbit možný zánět atd.Ale dle fota můžeš.
.
další možnost jestli jen " zasychá " a nepokračuje to trapem dál tak jako podpůrné k máčení ! po každé koupeli mu to namasíruj ---olivovým olejem--

:-D :-D je to tak, přírodě prostě neporučíme.

Díval jsem se na to, a úplně ta koncová část je suchá na padrť. A od ní je cca 1 cm tmavý, s tím, že si myslím, že tady ten 1 cm dopadne úplně stejně a bude postupem času usychat a ten 1 cm se prodlužovat.

Zkusím to teda namáčet a vtírat tam ten oliváč. Můžu dávat i ten betadinovej roztok?
S tím, že se asi po nějaké době ozvu, ale moc se mi to nelíbí ta současná situace.

Ahojte, jsou to 3 měsíce co jsem legovi doma lámal ocas a snažil se tím zabránit dalšímu odumírání. Vše vypadalo dobře, konec se jakoby zatáhl a už to dál nepokračovalo, regenerát se ale nevytvořil, což mě mrzelo, ale byl jsem rád, že jsem to odumírání zastavil. Teď po těch 3 měsících, které se mi zdály v pohodě a už jsem to bral jako hotovou věc, tak začal konec zase odumírat viz nové foto.
Nevíte někdo v čem může být problém? nemůže legovi něco chybět? Všiml jsem si toho kdy se to objevilo jakoby z ničeho nic. Vše v pohodě a během 3 dnu už vím na čem zase jsme.

Sakra... příčiny cévního odumírání v ocasech legů nejsou úplně známy, v literatuře je vždy spojováno s mechanickým poškozováním při švihání, ale nějak mi z toho u tebe nevyplynulo, že by jsi měl nějakýho bázlivýho nebo útočnýho jedince, kterej švihá po všem co se hne...
Na fotce jsem si ale všiml - možná blbě - má na tom ocasu už v té zdravé části "hrboly" ?
https://tera.poradna.net/files/82247-32332463-10210675235389416-19981-jpg

Jestli má a nezdá se mi to, bude problém už tam (to už bych ale řešil s profíkem - veterinářem). Už jsi to sem možná psal tak se omlouvám, ale to zvíře už je starší? Hodně tím ocasem švihá / švihal ?

Ahoj,

legoš bude mít v srpnu 5 let. Ikdyž měl letos hodně divoky období páření ,tak ocasem nešvihal. Vzpomínám si, že jednou měl tak 1-2 roky, tak to švihl 2-3x do boku vany, o jiném případu nevím, když nepočítám takové to, že spadne a ocasem bouchne o zem, nebo při lození, otáčení se bouchne ocasem o stěnu terka.

Na ty hrbolky jsem se ptal v olomoucké zoo, když jsem tam byl s legošem a bylo mi řešeno, že je to normální. Jestli teda myslíme to stejné, ale určitě jo (na omak jako když si přejedeš po páteři a cítíš obratle). Ale je pravda, že jsem tam byl kvůli zapíchnuté třísce na kterou jsem dostal mastičku a dopadlo to tak, že v tom místě má teď legoš zašitou díru velikosti článku prstu. Ale to o té třísce už jsem myslím někde psal a je to na delší povídání, bylo tam toho víc.

Promiň nestíhám už poradnu moc sledovat... ty hrbolky nejsou určitě nic normálního a podle mého to bude mít i souvislost. Normální je hladký pružný ocas... měli jsme v tom našem "útulku" jednoho leguána, taky s "hrbolatým" ocasem a brali jsme mu ho skoro v polovině, nakonec my vyrašil docela pěknej regenerát. Někde asi najdu fotky, pošlu je. Ale ten jeho ocas byl v dost dezolátním stavu a totálně zahnisanej. Nechci tě už k ničemu navádět, je to přes net fakt blbý. Jen těžko říct, s kým (vet) toto konzultovat. Já mám svýho veta v Praze a k jinýmu už bych asi nešel...

Vidíš to, a mě vet řekl, že je to normální.
Ale legoš má tady tak ten ocas hrbolatej už od mala, tak myslíš, že to může být u některých jedinců vrozené?
Včera jsem se legovi díval na tu mrtvou část a všiml jsem si, že tahle mrtvá část začiná odpadat a pod ní je ocas zacelený, ale nechtěl jsem mu to odlupovat, tak jsem to jen lehce zkusil a každej den mu to namáčím v tom betadin roztoku.
Posílám pár fotek, ale asi to z toho nepůjde vidět.

Tyjo to nevypadá zle - máčet, máčet, máčet.... PetřŠ doporučoval olivovej olej, já bych se nebál ani obyčejné vody, třeba slabý roztok betadine. Nepoužil bych heřmánek, který vysušuje a podobné bylinky.

Vidíš to, a mě vet řekl, že je to normální.

Když počítám i mláďata nubil (leguáni zelení natřený na černo), měl jsem v chovu určitě přes 100 jedinců legošů a dovolím si přímo tvrdit, že hrbolatej ocas normální určitě není... vždy jsem to přisuzoval genetice, taky se mi narodilo pár hrbolků, jedno mládě jsem z tohoto důvodu i utratil (měl hned za kloakou skoro suk a na život bez zdrav. komplikací by to nebylo) a jednoho s podobným handicapem mám dodnes.

Ahoj.
Jo celkem dobré aspoň na pohled.
Hale asi tak = máčet a máčet já doporučuji SPRCHOVAT !! a to hlavně sprcha masíruje pokud by tam mněl nějaký moribundus tak se -vyplaví !--hned pryč nezůstane to v stojaté vodě !. používám již mnoho let pokud je třeba a OK.
Dále mám ten dojem , že bude asi již po takové době nervní ? nevím odhaduji !
Tak aby jsi ho nemusel stále prudit a chytat =máš rosítko s jemným rozstřikem ? pokud ano dej tam trochu toho oliváče +vodu rozmíchej a když budeš mít čas tak mu to s tím postříkej a je to.To samé s betadinou nařed postříkej tu dávej tak 2 dni po sobě pak vynech 1-2dny ( podle situace) a stříkej oliváčem.

---Hlavně nesundávat násilně !!!! neb by se mohlo zatrhnout a jedeš nanovo.
.