Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Krivica

Ahojte. Dostal som do opatery agamku, samček starý asi 1r. Bol chovaný u začiatočníka bez UVB svetla a preto trpí krivicou. Neviem ako silnou ale nieje moc pokriveny len na chrbte ma menší kopček. Ma 100g a cca 30cm. Bol dehidrovany cez slamku som mu poriadne dal napiť našťastie celkom mu chutí žrať nie je to také strašné až na ten pohyb. Ma problémy s pohybom. Zadnú časť tela nevie zdvihnúť, pri,, love" keď sa chce dostať za cvrckom končatiny sa mu trasu a ťažko sa mu hýbe, skoro vôbec. Teraz má už kvalitné podmienky a dúfam že sa mi ho podarí zachrániť.
Chcem sa opýtať či sa niekedy zotavi a bude vedieť behať? Alebo už sa mu tie končatiny nenapravia?
Ďakujem za odpoveď.

Deformace kostry uz zustanou, ale ten pohyb by se mel casem zlepsit, pokud nejsou temi deforacemi i nejak postizene nervy. Tezko bliz predpovidat, ale necekejte zazraky "hned" - je to otazka mesicu, nez nabere trochu kondici. Podminky - at ma dostatek UV (bezne "kompakty" do 15 cm od zvirete), tepla a svetla, krmne hmyzem obalenym v nejake mineralni smesce - ted prvni tydny klidne kazdy den - pak obden. Trvale dostupne "zelene" - polnicek, rukola, pampeliska/pupava (az budou rust - vubec nejlepsi co muzete agame dat). Pokud bude pravidelne prijimat rostlinnou stravu, nemusi takrka vubec pit = vodu nijak nenutte, tim muzete vic uskodit nez pomoct.

Agama sa plne zotavila potom ako dostala UVB svetlo a stravu obohatenú na vitamíny. Kým krivica nieje úplne silná tak sa dá proti tomu zakročiť a agama sa dokáže uzdraviť. Rast sa síce spomalil no rastie a žije ,, plnohodnotným životom'' teda v rámci terária. Nerobí mu problém ani lov. V lete ho berávam do záhrady na slnko, predsa prírodné UVB je niečo iné ako zo žiarovky.