Předmět Autor Datum
Ahoj. Na to se nedá jednoznačně odpovědět . CITES jako " vrcholný orgán " vydává doporučení ( je boj…
Petrš 23.11.2019 10:48
Petrš
Jde mi o to že jsem želvař a konečně se mi podařil odchov geochelone Elegans, která by nově měla spa…
larmis 23.11.2019 11:45
larmis
Jasně;-) No nejlépe je zeptat se přímo na kompetentním úřadě pod který spadáš ( kraj,atd) oni by tě…
Petrš 23.11.2019 12:11
Petrš
Tak dneska mi přišla odpověď z MZP. Přehled všech změn v přílohách CITES schválených na Konferenci…
larmis 25.11.2019 20:00
larmis
A ještě celé usnesení.
larmis 25.11.2019 20:06
larmis
Já bych tyhlety teroristické organizace zrušil...
MadMika... 28.11.2019 07:58
MadMika...
Tak je to tady ,aktualizuje přílohy A-D vstoupí v platnost 14. prosince 2019. info mzp.
larmis 12.12.2019 22:04
larmis
:-) Jasně páč EU--dost zaspala -- nemá komplet vše přeřazené a harmonizované s CITES :-D. Od pondělí… poslední
Petrš 14.12.2019 14:48
Petrš

Ahoj.
Na to se nedá jednoznačně odpovědět .
CITES jako " vrcholný orgán " vydává doporučení ( je boj mezi státy o mnoho komodit a tím i neshody a protahování).
Zde je nejdůležitější se podívat jaká pravidla pro import a export mají jednotlivé země !! každá si určuje vlastní pravidla a to hlavně při importu .
.
Pokud do EU----třeba nejdříve zjistit co je a co není možné a za jakých podmínek.
Poté zjistit co a za jakých podmínek --příklad do CZ- podstatně se liší od ostatních.
.
Samozřejmě jsou jiné z 3 zemích----- a jiné při pohybu v EU .jiné jako --komerce--- a jiné soukromě .
.
Takže v kostce pokud to někoho zajímá nejdříve najít co potřebuje v nařízení EU--- potom v CZ ---- tam jsou přesné termíny již stanovené, a co je možné a co ne. A zkontrolovat na ofiko CITES .
Asi tak .

Jasně;-)
No nejlépe je zeptat se přímo na kompetentním úřadě pod který spadáš ( kraj,atd) oni by tě měli dát info jaké mají k danému.
Ovšem u odchovu se moc neboj , jasné jsou poté různá nařízení ale většinou je to tak , že je to ---od--- termín vydání vyhlášky---- co je před tak platí nebo aspoň platila trochu jiná pravidla--ovšem za předpokladu že máš na zvířata -kupní atd. doklad s termínem nákupu atd. před platností vyhlášky.
.
Ale říkám nejlépe se zeptat přímo orgánů .V tomhle opravdu jeden neví co naši připravili za překvápko:-).

Tak dneska mi přišla odpověď z MZP.

Přehled všech změn v přílohách CITES schválených na Konferenci CITES je uveden v příloze (podstatné změny týkající se plazů a obojživelníků jsou na str. 2-4) . Uvedené změny vstupují v platnost 90 dní od schválení na Konferenci, t.j. dne 26. listopadu 2019, ovšem právně závazné pro členské státy EU (tedy i ČR) budou až se vstupem novely nařízení č. 338/97 aktualizující přílohy A-D, aktuálně platné je nařízení Komise (EU) č. 2017/160 (dále jen nařízení). Dle dostupných informací poskytnutých Evropskou komisí se výše uvedený termín zřejmě o několik týdnů nestihne. O vstupu nového nařízení v platnost bude MŽP informovat formou tiskové zprávy a informacemi uveřejněnými na svém webu.

Od data, kdy vstoupí v platnost tato novela nařízení:

1) Začne pro druhy nově zařazené do přílohy A platit registrační povinnost, kterou v souladu s §23 zákona č. 100/2004 Sb., o obchodování s ohroženými druhy, v platném znění (dále jen zákon) zajišťují místně příslušné krajské úřady (v případě Prahy Magistrát hl. města Prahy)

2) U exemplářů druhů nově zařazených do přílohy A bude nutné mít k jejich komerčnímu využívání uvnitř EU potvrzení o výjimce ze zákazu obchodních činnosti. Tento doklad v souladu s čl. 8 odst.. 3 nařízení č. 338/97 vydávají místně příslušné krajské úřady (v případě Prahy Magistrát hl. města Prahy)

3) U exemplářů druhů nově zařazených do přílohy CITES I a II (přílohy A a B novely nařízení 338/97) bude nutné mít povolení (permit) CITES k mezinárodním obchodu se třetími zeměmi (mimo EU), které v souladu s nařízením a zákonem vydává Ministerstvo životního prostředí.

4) Při nakládání s uvedenými exempláři druhů nově zařazených do přílohy CITES I a II bude třeba, aby jejich chovatelé dodržovali postupy k zajištění prokázání jejich původu podle § 24 zákona (např. prodej exempláře s písemným dokladem původního vlastníka, vedení záznamů o chovu a obchodu apod.)

Podstatné změny v přílohách CITES týkající se plazů, obojživelníků a pavouků jsou následující:

I. Do přílohy CITES I (příloha A k nařízení) byly zařazeny agamy druhů Ceratophora erdeleni, Ceratophora karu, Ceratophora tennentii, Cophotis ceylanica, Cophotis dumbara a gekon druhu Gonatodes daudini

II. Z přílohy CITES II (příloha B) do CITES I (příloha A) byly přeřazeny želvy Cuora bourreti a Cuora picturata, želva annamská (Mauremys annamensis), želva hvězdnatá (Geochelone elegans) a želva skalní (Malacochersus tornieri) - tento druh byl do přílohy A zařazen již dříve

III. Do přílohy CITES II (příloha B k nařízení) byly zařazeny agamy druhů Ceratophora aspera, Ceratophora stoddartii a Lyriocephalus scutatus, gekončíci rodu Goniurosaurus spp., gekon obrovský (Gekko gecko), gekon Paroedura androyensis, leguáni rodu Ctenosaura spp., zmije Pseudocerastes urarachnoides, trnočolek Changův (Echinotriton chinhaiensis), trnočolek Echinotriton maxiquadratus, pačolci rodu Paramesotriton spp., trnočolci rodu Tylototriton spp. a sklípkani rodu Poecilotheria spp.

:-) Jasně páč EU--dost zaspala -- nemá komplet vše přeřazené a harmonizované s CITES :-D.
Od pondělí by to prý mělo být vše již OK seřazené a hlavně platné !! zatím teda něco se po světě domluvit co jde a co vlastně je iž CITES.
Nu a jinak by to mělo být již do včerejška !! páč ode dneska je nový systém --TRACES NT !!! Který celkem zlobí i tak bez toho přidaného zmatku :-[

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru