Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vyplatí se chov agam?

Zdravím, začala jsem uvažovat o chovu a prodeji agam vousatých. S chovem těchto ještěrů mám zkušenosti a však náklady i na pár jedinců jsou dost vysoké. Přišla jsem s otázkou, za jakých podmínek by se tento chov alespoň trochu vyplatil. Nebo jestli vůbec. Předem děkuji za odpovědi.

Předmět Autor Datum
Dobrý den. Zajímá mě, co k tématu řekne Lucifer, ale za mě (přímo agamy tedy nechovám) to finančně v…
Cinkodan 08.12.2020 08:08
Cinkodan
Děkuji moc za odpověď. Když se zpětně dívám na svoji otázku, tak mohla vyznít špatně. Jde pouze o to…
Agamák03 08.12.2020 10:21
Agamák03
Z tohoto úhlu pohledu - proč ne, pokud Vám jde jen o finanční "utáhnutí" chovu. U spousty potřeb ter…
Cinkodan 08.12.2020 13:06
Cinkodan
... pro dolních 95% chovatelů agam nevyplatí. poslední
Blaberus 09.05.2021 07:32
Blaberus

Dobrý den. Zajímá mě, co k tématu řekne Lucifer, ale za mě (přímo agamy tedy nechovám) to finančně vidím bledě. Spíš to vidím na částečné pokrytí nákladů, či s trochou štěstí finančně na nulu. Spočtený vynaložený čas, údržba, krmení, světlo, teplo, vložené know-how...navíc odchovy mají hodnotu jen pro úzký okruh lidí (chovatelů), nemá to univerzální hodnotu jako cihla zlata. Taky se to nedá zakonzervovat v čase (jako třeba drůbež do mrazáku) - a mláďat se musíte zbavit relativně brzo, než odchovny přerostou a pomlátí se v nich vlivem blížící se pohlavní dospělosti. Taky se jedná o druh vcelku snadno chovatelný, chovatelé ho už mají a množí sami, a joudové, co to mají jako spotřební zboží, půjdou jen po ceně.
Samozřejmě získané zkušenosti a "životní moudro", kontakty, atp., z chovu budou velmi přínosné, ale s finanční stránkou věci to přímo nesouvisí.
Finančně se podle mě dá v teraristice dobře vydělat jen na zvířatech (nejlíp velkých, barevných, kontaktních), která tu předtím v chovech nebyla a nejsou, a i tam zisky půjdou brzy dolů, jak to začnou množit i lidé, co od vás koupili první várky mláďat. No a pak se dá vydělat na importování odchytů/pašování:D

Z tohoto úhlu pohledu - proč ne, pokud Vám jde jen o finanční "utáhnutí" chovu. U spousty potřeb terarijních živočichů je to o studiu, uvažování, a vlastní práci ("buď použiju ruce a hlavu, nebo peněženku :-)). U agam vousatých je neodpáratelným výdajem elektrika pro výhřev a osvětlení terária, a víceméně jednorázová investice do světelného a tepelného zdroje (zářivkové těleso, kabeláž, výbojka, předřadník...). Terárium si člověk může postavit sám, a na krmení taky není žádná pálka, zvlášť za předpokladu, že vám zvířata půjdou hlavně po zeleném. Nutno ale také zvážit možnost prostoru - mít kam umístit terárium. Na koleji jsem měl svého času bez problému ještěrky rodu Podarcis, půldruhametrové terárium pro agamy bych si netroufnul.

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru