Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Centrochelys sulcata(Geochelone sulcata)

Zdravím všechny,má někdo zkušenosti s chovem velkých želv Centrochelys sulcata?Uvažuji o chovné skupině 2,1 nebo3,2 podle toho jak jsou náročné na prostor.Zajímalo by mě, jak velký prostor by potřebovaly přez zimu a jak vysokou teplotu.Další co by mě zajímalo je kolik toho spořádají přez zimu, jaké složení potravy a jaká podestýlka je vhodná.S venkovním výběhem by problém být neměl,akorát jak moc jsou schopné překonávat překážky(oplocení výběhu).Díky Petr

má někdo zkušenosti s chovem velkých želv Centrochelys sulcata?

Dá se říct, že už jsem se s nimi setkal:-).

Uvažuji o chovné skupině 2,1 nebo3,2 podle toho jak jsou náročné na prostor

Proč ten přebytek samců, klidně stačí 1,2-3. Samci se dost rvou a páří stejně jen ten dominantní (pokud se k tomu vzácně někdy nedostane i ten další). Na prostor jsou celkem náročné, protože plně dospělí samci mohou mít okolo třičtvrtě metru délky i víc. Samice jsou menší okolo 50-60 cm. Takže pro zimní vnitřní výběh počítej pro trio velkých takových 4-6 m2 (v podstatě malá místnost). Rostou ale dost dlouho, takže prvních 8-10 let by stačilo i podstatně méně.

Zajímalo by mě, jak velký prostor by potřebovaly přez zimu

Viz. výše.

a jak vysokou teplotu

Určitě by přes den teploty měly být okolo 22-24 st., lokálně až přes 35 st. (Používáme 300 W osram ultravitalux a 250 W infražárovku), v noci může být pokles na 18-20 st, výjimečně krátkodobě i méně. Je vhodné, když je alespoň jeden zdroj tepla pro 2 želvy.

Další co by mě zajímalo je kolik toho spořádají přez zimu, jaké složení potravy a jaká podestýlka je vhodná

Tak vzrostlé želvy toho spořádají hodně, naštěstí jsou skromné a velkou část krmné dávky v zimě tvoří seno, cca 2x týdně jim přilepším čínským zelím, jablky, okurkou a mrkví. U mě to přilepšení vypadá jako dva kýble zeleniny, ale naše želvy mají dohromady asi tak 200 kg:-). Jinak obden Narvaný pytel sena.
Jako substrát máme běžný žlutý písek ve vrstvě asi 10 cm a ve dvou kladištích je hloubka okolo 50-60 cm.
Na písku se ještě v části prostoru mimo kladiště pořád povaluje dost sena

S venkovním výběhem by problém být neměl,akorát jak moc jsou schopné překonávat překážky(oplocení výběhu).

Jen pozor na studené noci, je vhodné, když výběh navazuje na vnitřní prostor a mohou tam na noc zalézat. Jinak lezou podobně jako jiné želvy, jen samozřejmě díky větší velikosti dokáží překonat vyšší překážku, ale pokud jde o rovnou desku, tak i pro plně dospělé stačí okolo 50-60 cm vysoká, jen se může stát, že želva přeleze přes druhou a překoná i těch půl metru.

Omlouvám se za ty počty,ale otočil jsem poměry samců a samic.Prostor mám na ně pod garáží asi 2,5x4m a chci před vchod udělat menší prosklený prostor asi 1,5x1,5m s návazností na výběh.Z jedné strany výběhu by byl klasický drátěný plot s oky 5x5cm,to by asi nešlo,co?Je to plot souseda a je na něj dost haklivý a přidělat na něj nic nedovolí.Jinak díky za rady Petr

Zdravím...pokud to bylo na mě,tak ano zoo Plzeň.Jinak co přeně jsi prosím myslel přilepšením? v zimě? nebo i v létě?Já to nechápu,každý píše něco jiného o zimoání,něco jiného o stravě.Existuje prosím kniha,která by vše objasnila? Kde je vše vypsáno, děkuji za odpověď.

No takhle, k nám přišly sulcaty z Plzně, u nás dostávaly pamlsky, ovoce, zeleninu, samé dobroty a teď mají štítky na karapaxu jak pyramidy v Gíze. Proto si myslím, že přes léto by měly být hlavně o trávě a seně + sem tam nějakou tu mrkvičku, salát apod. Takhle je teď krmíme s tím, že v zimě toho moc na výběr není, takže mají hlavně seno, čínské zelí a salát a na přilepšenou zase tu mrkev. Ony si ani v přírodě moc dobrůtek neužijou....Máš pravdu, že názorů na krmení želv je spousta, teď jsem četl, jak krmili mláďata Heosemys spinosa v Anglii - tam se zase snažili vyhnout se deformacím krunýře v důsledku rychlého růstu snížením krmné dávky a to mě se zas zdá dosti drastické krmit mláďata jen 3X týdně minimálním množstím potravy - navíc rostlinné..

:-) D Ě K U J I
Pkud můžete prosím najeďte na moji diskuzi,musím si dát vše dohromady a takhle bych skákala z jedné na druhou.Jistěže nebudu krmit tím,co jim ubližuje.Ale zase na druhou stranu jen seno a čínské zelí? není to jednostrané? Ano tráva,luční směs,pampelušky atd.Mnohokrát děkuji Luky :-).
http://tera.poradna.net/q/view/174137-geochelone-s ulcata-vyhradne-o-tomto-tvoru-dekuji?from=2011-06- 26-20.20.07&page=r174156#r174156

Chtěl bych prosím poradit ohledně terária pro 2 sulcaty(stáří 4měsíce).

Jak velké terárium potřebují mladé sulcaty? ...pouze dočastně protože v létě budu mít více prostoru a truhlář mi bude dělat želví stůl(a venkovní ubikace přes teplé letní dny).
Substrát: pro mláďata nejvhodnější asi hobliny? Jak poznám dobrou vlhkost-měřit vlhkoměrem? Kdy přidat i jiný substrát než hobliny?
Osvětlení: tepelná žárovka postačí 60-100w žárovka?
UVB ReptiGlo 10.0 26W ?
Vitamíny: jaké- jak podávat?
skořápky jako zdroj vápníku- jak připravit?

Ať je mi to jasné a želvy příjdou do dobře připraveného prostředí. Děkuji moc všem za rady.

Já mám jednu menší, roste poměrně rychle (ze 67 mm v r. 2010 na cca 220mm dnes). Už druhý rok ji mám v terárku 90x70x60, má tam zářivku ReptiGlo 10W (tak 35 cm nad terénem) a ještě UVúsporku a navíc 40 - 60W žárovku, obě tak 20 cm nad terénem). Krmím senem, když čínské zelí, tak 3x týdně, sypu Roboranem pro nosnice a sekaným senem, občas přidám granule Reptivit, občas "salátek": čínské zelí, strouhaná mrkev, rajče a okurka (minimum, jne pro vůni), sekané seno, vitamín, ovesné vločky... Substrát mám směs rašeliny a písku nebo terarijní substrát (cca 10 cm), na části kulaté kamínky (kačírek). Úkryt a misku s vodou. Je poměrně dobře rostlá, bez pyramid. Žárovky v rohu a teplotu pod nimi tak 35 st. Na noc má pokojovou teplotu.
Ještě mám jednu větší z roku 2005 z Plzně, ta zpočátku moc nerostla, ale už dobrý, má kolem 40 cm. Je v "zimním domku", rozloha jejího výběhu 2x2m, písek s rašelinou 20 cm, Osram Ultravitalux 300W, časem tam budou spolu.
A málem bych zapomněl - pochopitelně od pozdního jara do podzimu venku, výběh tak 60m2, mělká louže, domeček, obehnané vlnitým eternitem (co už není eternit) zapuštěným do země (40 cm dolů, 50 kouká ven) - není to moc pěkné, ale zatím účelné, ani se nesnaží ho bourat...

Chtěl bych se ještě zeptat:
Jedna želva mi často vleze pod žárovku, schová se do krunýře a spí. Je to normální? Kdyby se tam chodila vyhřívat tak by přeci vystrčila hlavu a končetiny,ale ona je schovaná. Proč nejde spát do druhého rohu kde je nižší(pokojová) teplota a vyšší vlhkost substrátu? Mám strach aby se mi tam neupekla-teplota po žárovkou je kolem 35 stupňů. Ještě podotknu, že se jedná o 3 měsíční mláďata.

Dobrý den,
chtěl bych obnovit toto téma a zeptat se na pár otázek.
Chtěl bych si pořídit 2 sulcaty.
1, Na začátek bych měl prostor 160x60 cm. Jak dlouho by mě tento prostor vydržel ?
2, Jak je to s registrací ? Vím že na to to téma už se tu několikrát odpovídalo. A vyšlo to že se C.S nemusí regstrovat. Tak že stačí vést jen chovná kniha ?
3, Jak je to steplotami ? Kolik °C by mělo být pod výhřevkou a v chladné části ? Jaká vlhkost by měla být v teráriu ?
A kolik °C má být přes noc v teráriu je to africká želva takže co nejrazantnější až třeba k 18°C ?
4, Jaký je podle vás nejvhodnější chovný substrát ? Jak pro mláďata tak pro starší jedince ?
Vím že se nějaké odpověďi dají vyGooglit ale většinou jsem narazil na takové domácí webovky kde píší samé blbosti.
Moc krát díky za odpověďi.

1. Záleží jak budou prosperovat, ale v průměru tak na 3-4 roky
2. Neregistrují se. Stačí nějaký doklad o nabytí.
3. Pod výhřevkou by mohlo být okolo 40°C, jinde stačí pokojová teplota. Denní vlhkost se řešit nemusí, ale obzvláště u
mláďat je dobré, aby v noci bylo místo kde spí navlhčeno. Razantní noční pokles teploty nepotřebují(stačí vypnout zdroje a
nechat klesnout na pokojovou teplotu), ale těch 18-20°C snesou.
4. Substrát - písek, písek se zemí, nebo hobliny.

Dobrý den,
Mohl bych se ještě zeptat na pár otázek.
Omlouvám se stejný dotaz jsem vložil již před pár dny omylem již do vyřešené otázky.

1, Jaká je ideální noční vlhkost pro C.s ?
2, Je jako dostačující UVB zdroj: Repti Glo-Reptive 200-15.0 UVB 25W ? Jak pro mláďata tak pro dospělé ?
Nebo by jste mi doporučili do začátku chovu nějakou jinou (pro mláďata).
3, Četl jsem že rod Geochelone mají různé paraziny než např. Testuda. Je možné mít jeden velký želvý stůl rozdělený přepážkou a na jedné straně by byla Sulcata a na druhé třeba T.Hermanni ? Nebo nějaká jiný druh želvy ?
4, Taky jsem četl že se nedoporučuje používat Lignocel s pískem ale že je lepší používat hobliny (bez prašné). Když se želva zahrabe do lignocelu ´´je jedno kde spí když je ve vlhku a zarabaná´´. Nebo v jakém věku by jste doporučily vyměnit ty hobliny ?
5, Myslím že jsem tady v odpověďích četl že u Sulcat se v chovných prostorách nepoužívají kamínky. Zajímalo by mě proč je tomu tak ?
6, Jaká teplota by měla být v chovných prostorách ?
7, A od kdy můžou být Sulcaty venku v našich podmínkách ?

Ještě jednou se omlouvám že to sem píši znova.
Děkuji za odpověďi.