Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Měření kompaktních zářivek Repti-Glo 10.0

Dobrý den,
v poslední době čím dál více chovatelů popisuje problémy s kompakty Repti-Glo 10.0, konkrétně přivírání očí svěřenců, opuchy očí, apatie zvířat.
Tento problém nasvědčuje příliš vysokému UV indexu, které některé kusy těchto lamp emitují a byl v minulosti prokázán i u jiných značek, především kompaktních zářivek.
Před několika dny mi byl zaslán od kolegy jeden kus Repti-Glo 10.0 26W, který tyto problémy prokazatelně způsoboval v teráriu s agamou vousatou. Vlastním radiometrem Solarmeter 6.5 UVI jsem provedl orientační měření a problémy s UV indexem se potvrdily. U lampy jsem naměřil skutečně alarmující hodnoty biologicky aktivního UV záření.
Vzhledem k této skutečnosti bych chtěl poprosit všechny chovatele, kteří by mohli poskytnout vzorky na testování a pomoci tak nejen svým chovancům, aby mi zaslali lampy pro další měření – lampy budou zaslány Frances Baines (www.uvguide.co.uk) do Anglie, která tyto kompakty bude měřit profesionálním spektrometrem, aby tak bylo měření průkaznější a také aby se předešlo případným spekulacím o podjatosti (já sám jsem prodejcem světelných zdrojů).
Veškeré lampy budou na požádání po provedení testů vráceny majitelům na moje vlastní náklady – pokud by se sešlo hodně lidí – hodně lamp, předal bych pak lampy zpět na některých terarijních burzách v ČR (Praha, Brno, Hradec Kralové).
Ke každé lampě je nezbytně nutné uvést alespoň přibližné datum zakoupení (velmi důležité, je totiž pravděpodobné, že každých pár měsíců jsou série kompaktů vyráběny v jiných továrnách) a doba svícení (v hodinách). Popřípadě uvést, zda se u zvířat projevily po dobu jejich používání nějaké komplikace.
Všem chovatelům, kteří tímto chtějí pomoci dobré věci předem děkuji.
Více informací včetně mojí adresy na uvedeném e-mailu.
Michael Čapek
michaelcapek@reptile.cz

Takze prece jen lze Repti-Glem oddelat i cituji: "poloslepý ryby z nějakýho jeskynního jezera :-D" ? :-D

Jasně, tenhle nejapnej vtípek mi opravdu nevyšel :)):x:
Já nechci radši nic říkat ani naznačovat, můj názor na tyhle zdroje určitě znáš. Lepší bude, když budou mluvit čísla ;-)

Fredy176: díky.

Minulý týden jsem musel vyndat z odchovny nově koupenou RG 10 - 13W, chamíci mají nechutně připálené hřbety. Doufám, že se to po svleku či několika spraví, nebo mě trefí šlak. Asi někdo u RG neustál ty věčné připomínky, že kompakty emitují málo UV, tak "trochu" přitvrdili. Budu se muset taky ozvat MadMikovi, jestli by mi tu mrchu nepřeměřil.

Určitě budu na Ládví toho 17.4. takže kdo by chtěl něco poskytnout a chystá se tam, netřeba posílat.

S huňasem teda počítám ;-), stáří nevadí pokud to není koupený třeba před rokem, dvouma. Ď

Lucifer, nikolas: kdyby jste se na tu burzu náhodou chystali, tak je tam můžem "čeknout" - kybychom naměřili zase nějakej "úlet", bylo by super, kdyby jste mi je nechali déle, ať je můžu poslat do té Anglie (ale když ne, nic se samozřejmě neděje). Nebo poštou...

Stagr - kdyžtak mi pak pošlete maila, dám Vám adresu - nebo burza. Ď

Počítám s tím, že se stavím 17. v Ládví, zářivku vezmu sebou, jestli půjde přeměřit, byl bych rád, nadělala docela paseku. Ale chamíci žerou, naštěstí vidí a mají se k světu, tak uvidím po pár svlecích, jestli to spálené zůstane natrvalo, nebo jestli se to odhojí.

Super, přeměříme. Doufám, že tam někde najdem bezprizorní zásuvku. Nebo vedle v báru. Objímky apod. samozřejmě beru.
Ty spáleniny by mohly myslím napovědět o UVC :-( - přiznám se, že absolutně nevím jakým způsobem, při jakých hodnotách a jak rychle nekrotizuje živá tkáň (zvlášť plazů) vlivem působení UVC, ale pokud by to u těch kompaktů nešlo pod 280nm, tak UVB je nespálí (netvrdím). Co se týče spálení vlivem příliš vysoké teploty - k tomu předpokládám dojít nemohlo...

Teplem to není - po prvních popálených hřbetech jsem vypnul Repti-glo, bohužel se ještě den či dva objevovali další chudáci se spálenými zády. Teď už další nepřibývají a tepelný zdroj - obyč. čtyřicítka - zůstal stejný. Z bezpečnostních důvodů svítím i topím do odchoven přes pletivo ve stropě, takže se k přímému kontaktu se žárovkami nedostanou. Teď odjíždím na velikonoce, ale příští týden zkusím na denním světle něco nafotit. Ty potvůrky jsou neuvěřitelně neposedné a s bleskem mi to na makro vychází všechno přesvícené.

zdravím,ja osobne mám velmi zlú skúsenost s Lucky Reptile Compact UV Sun-23 w.Predajca uvádza,že sú vyrábané v Europe,teda kvalita by mala byt dobrá.Kompakt som mal umiestnený v teráriu s asi 40 ks chamaeleo calyptratus,mali asi 1 mesiac v dobe,ked som tam dal lampu.Vzdialenost,na akú sa zvieratá dostali k lampe bola cca.15-20 cm.Chameleoni začali zatvárat oči,pri zvliekaní sa nedokázali zbavit starej kože,tá zostávala prilepená na telíčkach.Popáleniny na telíčkach som nevidel/teplota aj pár cm od lampy je nízka/Bohužial,aj ked som lampu dal von z terária,tak neprežil ani jeden.Ale chameleonom sa svetlo z kompaktu velmi páčilo,intenzívne ho vyhladávali,čo sa im stalo osudným.S pozdravom M.K.

Zdravím Vás,faktúru som našiel,bolo to zaplatené okolo 18.12.2007,takže lampa mohla byt v teráriu koncom roku 2007.Vzhladom k tomu,že to bolo trošku dávnejšie,tak nechcem podávat skreslené informácie.Viem,že som svietil 12 hod.denne vzhladom k parametrom kompaktov/nízka teplota,pomerne slabé zdroje UV/.Chameoni,ako som spomínal,mali problémy s očami,sem tam si ich otierali o vetvičky,ale mali ich stále otvorené,normálne prijímali potravu, ktorý chameleon prišiel do zvleku sa nezvliekol a vtedy prišlo k úhynu,to by bolo zhruba tak asi všetko,na čo by som si vedel momentálne spomenút.M.K.

Jenom pro informaci, měření dvou kousků Repti-Glo z Ládví.

Repti-Glo 10.0 13W - nová
5cm - 326µW/cm2 – 30 UVI
10cm – 171µW/cm2 – 11,7 UVI

Repti-Glo 10.0 13W - stará (Lucifer doplní jak moc stará, jsem si to zapoměl napsat - díky ;-))

5cm – 126µW/cm2 UVB – 6 UVI
10cm – 77µW/cm2 UVB – 2 UVI

Namiba Terra Replux UV-Plus 15W - na burze zakoupená

5cm – 440µW/cm2 UVB – 12 UVI
10cm -168µW/cm2 UVB – 4,4 UVI

A jako bonbonek nakonec
Solar-Glo 120W, svíceno cca 800hod.

20cm – 73µW/cm2 UVB– 3,2 UVI
30cm – 30µW/cm2 UVB– 1,2 UVI

Brát orientačně - měřeno v improvizovaných podmínkách.

Já děkuju za možnost rozšířit svoje "data".
Pro ostatní - potřebuji těch zářivek ještě pár posbírat, ať se to vyplatí, takže pokud by ještě někdo mohl poskytnout tyto kompakty, byl bych Vám velice vděčen. Přeci jen se to týká většiny z nás, jelikož jsou to dnes nejprodávanější UV zdroje.
DÍKY!

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda se zaznamenané problémy týkají pouze kompaktních zářivek Repti-Glo 10.0, nebo jestli máte podobné zkušenosti i s lineárními (trubicovými) zářivkami stejného typu (obecně slabší než kompakty). Ptám se z tohoto důvodu: Mám lineární zářivku Repti-Glo 10.0 uvnitř terária umístěnou tak, že k ní leguán může téměř na dotyk (nijak zvlášť nehřeje, takže popálení podle mého názoru opravdu nehrozí) - vycházel jsem z názoru, zde v poradně pravidelně zmiňovaného, že pokud už použít trubicovou či kompaktní zářivku běžně prodávanou ve zverimexu, pak je nutné umožnit zvířeti maximální přiblížení. Nerad bych ovšem docílil opačného extrému - evidentně škodlivému ozařování ještěra. Hrozí u tohoto typu zářivky? Děkuji za odpověď! PS: Příští měsíc hodlám v teráriu instalovat výbojku, takže zdroj UVB bude kvalitnější.

Já myslel že Repti-Glo 10,0 je pro pouštní terária.Já jsem si ted koupil před dvěma dny novou Repti-Glo 5,0.Johny 13 mi doporučil tu Mega-Ray,ale mám na to malé terko,je tam psané,že to musí být do velkého terárka,a dané dost daleko od zvířete.Kdybych měl dodržet vzdálenost,tak mu tam snížím prostor.Mega koupím do většího terka.Tak by mě zajímalo jestli můžu koupit i nějaké svítidlo do pouštního terárka,když mám tropické.Jestli to legovi neublíží.

:-D
Vilém: trubicové/lineární zařivky Repti-Glo by tento problém mít neměly, nakonec nejlepším ukazatelem je chování zvířete - pokud tam tu zářivku už nějakou dobu máte a zvíře je v pořádku, nemějte vůbec obavy

LEGO25: zkus si trochu projet na toto téma poradnu, jasně, je tu v těch tématech i spousta keců, ale najdeš urtčitě i "plodné" diskuse a uděláš si trochu obrázek - ale odpoveď je ne, legovi to určitě neublíží, jestli trváš na trubicích, koukni se na ReptiSun 5.0, IguanaLight 5.0 nebo ReptiSun 10.0 ale pěkný a dostatečně silný světlo ti neudělaj, krz UV se ti podaří pár cm nad zvířetem dosáhnout hodnot ve stínu

Redsnake:
1. řeč je momentálně o trubicích
2. ano RG10 je zřejmě nejvýkonnější UV kompakt, problém je tam ten, jak tu stále dokola píšu, že nemůžeš vědět co vytáhneš z krabičky a jak daleko to dát od zvířete aby to nebylo moc nebo málo - protože s každou serií se hodnoty UV u těch lamp liší

Jinak tímto bych chtěl ještě jednou poděkovat všem, kteří se na to nevykašlali a poslali mi svoje vadné kompakty, report už se nějakým způsobem připravuje, jediný co zatím můžu říct, že u všech zářivek nebylo naměřeno žádné UVC, takže problémy způsobené jejich používaním resp. poškození zvířat by nemělo být trvalé.

Zcela upřímně - teď momentálně nevim :-)
Ještě v létě bych ti napsal, že trio Namiba Terra, Lucky Reptile, Arcadia je jasná sázka na jistotu a kvalitu. Jsou to identické výrobky jen jiná značka a jinný obrázky-a jiný ceny :-D.
Ale momentálně nastala změna výroby a zatím tu ty nový kompakty nejsou (Lucky Rep. a Arcadiu už myslím teď nikde nekoupíš, už nejsou ani na skladech - samozřejmě to netvrdím, neznám všechny prodejce v ČR, takže se může zadařit). Já lidi teď posílal k robimausu protože ten ty Namiby myslím ještě má. Někdy ten můj eshop funguje spíš jako rozcestník :-D:-D

Ty Namiba Terra Replux UV Plus jednopaticový (patice G23) se zdají být do mini terárek docela dobrou volbou - mají směšně nízký výkon (co se týče wattů ne UV) a docela dobrej výdej UV - viz. měření pana Junka, akorát potřebuješ předřadník a patici, takže se trochu prodraží. A taky on měří, pokud jsem teda blbě nekoukal jen nový kousky, takže úbytek UV vs. čas používání neznámý.

Dle jeho měření vychází dobře i kompakt Sera Reptil Desert Compact 10% - ale tady bych se do ničeho nehrnul, dokud bych neviděl měření starých kusů (schválně píšu v množ. čísle) a hlavně je potřeba to vyzkoušet LIVE, tedy u zvířat. I když ten kompakt bude mít super UV, může mít blbě zastoupený barvy ve spektru nebo cokoliv a zvířata pod to stejnak nepolezou.

Chystají se kompaktní zářivky Narva Reptilight (mj. i trubice Reptilight T5 - to bude paráda), měly být letos v září, ale zatím se nevyrábějí. Na ty se těšim, ale levný určitě nebudou - zato o kvalitě se u fy Narva není potřeba vůbec dohadovat.

Abych to shrnul bo jsem v tom udělal beztak jen bordel:-):
kdybych TEĎ měl doma mini terárko, a chtěl tam TEĎ dát kompaktní UV zářivku a byl bych bez měřáků UV, koupil bych si Namiba Terra Replux UV-Plus, pokud ještě jsou. Kdyby to mělo bejt pro zvíře sluncemilné, tak bych to ještě podpořil nějakou kvalitní úsporkou s barvou aspoň 865 ať je tam hodně světla.
Ale i do opravdu malých terárií (ja si pod pojmem malý terárko představuju třeba 60x30x40) lze použít i výbojky, jen to čék nesmí mít naskládaný no sobě - což ne vždycky krz místo jde, a to sám velice dobře chápu...

Já jsem měl Reptiglo 5.0 13W u testudo hermanni, ještě když jsem je měl v malé mterárku (teď jsou momentálně venku, ale asi už 2 - 3 měsíce mají nový, velký želví stůl, kde je Osram Ultra-Vitalux 300W. JInak s tou reptiglo neměly problémy (možná jsem narazil na dobrý kus). Na testování ji bohužel odeslat nemohu, protože je rozbitá a nesvítí... Jinak na fórech dost lidí píše, že jejich želva má problémy s očima, jenže to je ošemetné a příčin může být spousta, takže mě nenapadlo, že by to mohlo být právě touto lampou, pokud ji mají a ani jsem se na to neptal... Já u želv problémy s očima nemám a je to možná tím, že u želv nemám kompaktní lampy, ale používám výbojky, krom vyjímky u ž. zelenavých, ale to měly asi jen půl roku. Každopádně děkuji za informaci a pokud se to potvrdí, brutálně jim polesne prodejnost...