Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ještěrka pro syna

Ahoj,chtela bych poridit synovi(5,5let) jesterku,tak jestli mate zkusenosti poradte jaka by byla nejvhodnejsi.DIK
[mod]Změna předmětu, původně: Ahoj,chtela bych poridit synovi(5,5let) jesterku,tak jestli mate zkusenosti poradte prosim jaka by b (Ondra Machač)[/mod]

nejsem si jisty,jestli v tomto veku je schopny se o zvire radne starat,takze radeji plysaka a na plazy se zatim koukat a snad o 3 roky pozdeji..... to uz bude mit zvladnutou i jemnou motoriku a zvireti neublizi,mam zkusenosti,ze deti v tomto veku sice zviratka miluji,ale neumi s nimi zachazet,parkrat jsem tak tak zachranil z rukou milujicich deti kocku,laskou temer udusenou.........:puff:

Mno, syn se o ještěrku asi sám starat nebude, že. Takže by to byla ještěrka de facto pro vás. Pokud si s ní syn nebude moci hrát - živé ještěrky nejsou na hraní! - jeho zájem rychle opadne. Položte si tedy napřed otázku: chci se vůbec starat o ještěrku? Pokud si odpovíte ano, budeme řešit dál.

Samozrejme ma rodice,ze.Myslela jsem to tak:jaky typ jesterky by si treba obcas mohl vzit do ruky(pod dohledem),ptala jsem se ve Zverimexu,ale tam meli jen moc plachou nedala se ani pohladit,tak mi poradily at se obratim na net a tam mi poradi.
Tak predem dik za normalni radu,a plysovych hracek uz mame dost.

No nevím, jestli gekončík jako křehké zvířátko je vhodný do rukou dítěte. Ten ocásek, už to vidím, au au. Navíc je to noční zvíře, takže ani z pozorování nic mít nebude. Chtělo by to když už něco denního. Mám teď doma i Gerrhosaury majory. Většina lidí si myslí, že jsou umělí. Jakmile je vytáhneš z terárka, ani se nehnou. A jsou dost masivní....:-D

tak u nich i zustante .. neprijde me vhodny takto experimentovat z zivotem zvirete... obcas na ruku si ju muze vyzkouset u nejakyho chovatele nebo zverimexu kde neni jesterka placha...kdyz chcete experimentovat proc neporidit treba nejakyho vetsiho varana at se role obrati...

uprimne, prijde mi tu smer tehle debaty pekne blbej, spis nez pani perovat za to ze deti muzou zvireti ublizit a ze nejsou jesterky na tahani ji mate poradit a poucit, jinak moc uzitecni nejste...

add puvodni dotaz: jesterky nejsou k tahani ani k hlazeni. Jestli neco pro syna chcete, mela byste pocitat s tim, ze na to bude spis koukat. Doteky plazum moc prijemne vetsinou nejsou, jedine kdy se drbou je, kdyz se svlekaji a pouzivaji vas vicemene jako pemzu.

dale je treba vzit v uvahu, ze takove zvire ma nejake pozadavky a zpusob zivota, tekze je treba si neco nacist, to by se tykalo predevsim vas.

Na zacatek nejlip gekoncik nocni(tem, ale muze ze strachu nebo stresu upadnout ocasek) nebo chameleon jemensky(ti zase nejsou moc aktivni) nebo agama kocicinska (ta ma docela velke narokyn a vodu a prostor)

rozhodne si vybrat, popremyslet o tom, ze tahle zviratka nejaky ten patek ziji(5let minimalne, pri dobrych podminkach) a precist si o tom vybranem, nez to poridite, abyste pak nebyla zaskocena, coze to zviratko chce. Kdybyste mela s necim problem, tak tady vam urcite nekdo vzdy poradi, teda krom tech prudilu, kteri vas tu hned za bezelstny obycejny dotaz laika kamenuji...

PS: pocitejte s tim ze pokud to poridite, budete do ruky brat hmyz

Dovolil bych si snad jen nesouhlasit s tím chameleonem. Místo něj bych tam dal klidně třeba Paroedura pictus nebo něco jiného, ale chameleona ne. Stačí jen pravidelně sledovat diskuzi: každý den je minimálně jeden případ, kdy chameleon je už polomrtvý a majitel se teprve ptá, co vlastně dělá blbě.

Presne tak, chamika vubec... nejen ze spousta zacatecniku maji s chovem problemy, ale taky to neni zrovna moc spolecensky tvor, kt by se nechal rad tahat z terarka...
klidne bych vynechal i tu agamu kocicinskou, ta se da sice pekne ochocit, ale ma ponekud vyssi naroky na chov... a celkem casto se u nich obevuji problemy s tlamickou, ze myvaji infekci a je potreba jim to obcas cistit...
o gekoncikovi, bych taky moc neuvazoval, jak uz tu bylo zmineno, nejspis by prisel hned o ocas...

osobne bych se podival po nejakem mensim druhu leguana nebo nejakou agamu, kt nepotrebuje tak extreme vlhke prostredi jak kocicinska...
nebo pokud nutne netrvate na tom, aby to melo nozicky, tak klidne nejakou uzovku nebo koralovku, ty sou celkem hodne nanarocne a s branim na ruku vetsinou vubec nemaji problem... a navic muzete vybirat s ohromneho mnozstvi barev a odstinu.. :)

souhlasím, plazi všeobecně jsou poměrně křehcí tvorové a pro tak malé dítě to není úplně ideální. i v případě, že by chlapec byl, jak paní píše pod dozorem, tak se podle mě nedá uhlídat, aby plaza nesmáčkl víc než je zrávo. opravdu by byl lepší nějaký králík, nebo morče...

Masivnejsiho jestera - Agama, Leguan, rozhodne ne nejakeho gekona, nebo chamika(nechapu jak to vubec muze nekoho napadnout).
Spis bych v 5ti letech doporucil uzovku. Kazdopadne az se rozhodnete nezapomente si procist co to zvire potrebuje k zivotu a jak dlouho zije, starat se budete vy.

no tu kočinčinku taky ne, jsou to pěkný pošuci!Tak třeba gekončíci jsou fajn, takoví klidasové.Tak snad by maminka pomáhala, ne, myslím,že chce dítě učit lásce ke zvířatům od mala a nepíšou tu, že bude tahačka týračka, snad, že si zvíře spíš prohlídnou, tak trošku pohody do toho

Nevím, tak jsem se Tě slušně zeptal, tak by jsi mohl normálně zeptat. Vitticepsky mám prostě z hmyzožravého ještěra a jako takového jsem ho vždy choval. O tom, že doplňkově přijímá i třeba zeleninu či různé pampelišky atp, samozřejmě vím, ale býložravého ještěra z pogony snad ještě nikdy nikdo neudělal. Proto se Tě ptám, neb mě tahle eventualita zajímá. Za případnou slušnou odpověď v rámci zkušenější kolega ---> méně zkušený kolega Ti děkuji.

o.k. -pogony samo hmyz rádi,ale moc se to nemá přehánět (zatučnění,dna atd.) Rozhodně mám vyzkoušeno že hmyz ani holata atd. naprosto nemusejí,a přitom se opakovaně a bez problémů množí.Mám v péči 4 rokem skupinu 1,5 - základ krmení v sezoně je pampeliška vojtěška hluchavka jitrocel atd. mimo sezonu převážně čínské zelí,vše samozřejmně saturováno vitamíny a minerály."Zelené " tvoří cca 90 procent stravy,občas přidávám granule -kočičí, psí,plazí,vařená vejce.... jsou v perfektní kondici,a jak už jsem psal,pravidelně se množí.
Fotky jsou k vidění na mém webu,na přání možná najdu i další...další dotazy rád zodpovím...
(viper) (viper)

ještě doplním. Nedá mi to. Myslím, že než takovou agamu utrápíš podobným krmením, ono to chvíli trvá. Přijde mi zbytečné dělat z hmyzožravých zvířat nějaké tiliqui.Od toho jsou tu jiná zvířata. Mrzí mě, že se k tomu nevyjádří i jiní lidé, věřím, že tu jsou na vousatky větší odborníci než já, nicméně asi se jim nechce vystupovat nebo nevím. Nehledě na to,že opravdu nevěřím tomu,že se dají vousatky na tomhle způsobu krmení vychovat od prcků až do pohlavní dospělosti a ještě se množit. Možná se tak dají chovat v dospělosti, přechodně, ale rozhodně to pro ně nebude mít blahý vliv.
PS: na Tvým stránkách jsem o tom nenašel ani nic, byť jen jedinou fotku.

Red: tak já mám zkušenost tu, že mláďata radno krmit hmyzem z větší části, ale čím jsou zvířata starší, tím víc upřednostňují rostlinnou potravu a v dospělosti je vousatka imho ze 3/4 býložravec. Takže bych v podstatě potvrdil viperovu "diagnózu":-D akorát bych zdůraznil, že tato skladba potravy sedí dospělým zvířatům. mládata začínala vždy na cvrkách...

Nerad vytahuju jen jednotlivé věty z kontextu, ale je to tu "dobrý zvykem" tak snad to nikoho neurazí, psal jsem tohle...

Nehledě na to,že opravdu nevěřím tomu,že se dají vousatky na tomhle způsobu krmení vychovat od prcků až do pohlavní dospělosti a ještě se množit. Možná se tak dají chovat v dospělosti, přechodně, ale rozhodně to pro ně nebude mít blahý vliv.

Imho krmit pogony granulema, vajíčkama atp, rozhodně není přirozené. Že to nejde jsem nikdy netvrdil, pochybuji o dlouhodobějším prospěchu na zvířata.

V poho, já se neurážím:-) Taky si zacituju:

Přijde mi zbytečné dělat z hmyzožravých zvířat nějaké tiliqui.

A na to jsem reagoval já - IMHO vousatky nejsou hmyzožravá zvířata, v dospělosti jsou to většinoví vegetariáni s občasným doplněním živočišných složek. Jestli je ideální doplńovat konzervama či vajíčkama nesoudím, anžto s tím nemám žádnou zkušenost. Ale pod vojtěšku apod. bych se podepsal. to je celý:-)

Viper: A čo je to Pogona viticeps??:-)
Agama vousatá (Pogona vitticeps), co se týká krmení, je spíše všežravec. Často se uvádí převaha bylinné složky stravy nad hmyzem, ale podle mých zkušeností a zkušeností ostatních chovatelů tomu tak vždy není. Potravu by měl asi tak ze 70% tvoří hmyz. U mláďat je to více a u dospělých jedinců je to méně, ale záleží na jednotlivých jedincích.

Většinu mého krmení zastupují cvrčci, především Cvrček domácí (Acheta domestica) a občas Cvrček černý (Gryllus bimaculatus), které sám chovám. Teď když agamy o dost vyrostly, tak krmení hojně doplňuji šváby, holátky a sarančaty.
citacia z www.lizards.cz

Vousatky jsou skutece "vsezravci", ale jsou strasni idividualisti. Nase samice skutecne sezerou daleko vic zeleneho nez hmyzu, ten dostavaji jen jednou za 2-3 dni, a to jen 2 stredne velke dubie pro kazdou - mezi tim sezerou kvantum pampelisek, take pomer tech mi. 70% rotline to bude. Samec je zas daleko vic na "maso" a nez by sezral neco zeleneho - bude radej drzet hladovku (vytrvale, ne ze si "ted" neco neveme - klide bude stavkovat 2 tydny, "ne maso/polibte mi"...). Toho chtit drzet "na zelenine", tak to radej demonstrativne chcipne hlady. Osobne bych nekrmil co se zivocisne potravy tyce nicim jinym nez hmyzem, byt vim ze sezerou cokoliv - jsou to desne prasatka. Hmyz je pro ne proste prirozena potrava. Bez debat potrebuji hmyz mladata, a to v mire daleko daleko vetsi nez dospelci - dokud rostou tak fakt zerou jak pretrzene.

Viper: Máš mojí podporu, podle mých informací a zkušeností jsou v dospělosti P. vitticeps převážně býložravé, teda ne, že by jim hmyz nechutnal, to zase jo, mě kupříkladu taky chutná pivo a víc než 3-4 denně si nedám:-), občas to pravda přeženu a pak toho lituju, ale rozhodně se nedá říct, že bych se živil převážně pivem. Nu, zpět k věci, podle info z přírody tvoří u dospělců pogon rostlinná strava cca 2/3 - 3/4 z celkového objemu. U mláďat je to samozřejmě jinak od prakticky 100% hmyzožravosti se během několika prvních měsíců života postupně prokousají a prožvíkají ke zhruba 50:50 poměru a u zvířat starších už se poměr postupně dostává k převaze rostlinné. Osobně krmím dospěláky denně "zeleným" ad libitum a dvakrát až třikrát (spíš dvakrát) týdně mají hrstičku hmyzáků. Prcky krmím denně hmyzem a už od mala jim přihazuju trochu zeleného, aby se naučily, co jim má chutnat (vtip) a postupně zkracuji intervaly podávaného hmyzu na obden až u velkých holek a kluků na výše uvedený poměr.
Takže, Redsnakeu, pokud si paní pořídí odrostlé zvíře, tak nejni problém, aby mu děcko trhalo denně pampelišky a paní mu dvakrát týdně přihodila 10 cvrčků nebo nějaké to saranče.;-)

Zdravím. Felzumu nedoporučuji, není moc na "mazlení" ani dotyky, lehce se vystresuje a láme se jí ocásek. Jestli to chcete pro synka, doporučuji plyšového ještěra :) Jinak si myslím, že např. Agama (vousatá, kočičínská) se dá "ochočit", že je pak zvyklá na dotek a nic se jí neláme :))

Já to nechávám na jejich chutích. Když byly maličké, tak jsme je do zeleniny trošku nutili, teď už jsou dospělé a umí si to rozhodnout sami, co potřebují. Májí období, kdy do nich hmyz jen padá a pak jsou zase spokojené celý týden na zelenině. Ale alternativa krmit je granulemi a vejci mi rozhodně připadá zajímavá a pokud je vyzkoušená...ovšem ještě je podle mě rozhodující faktor jakého věku se jednotlivci dožijí.Alespoň ta veřená vejce ale určitě vyzkouším. A mohu se jen zeptat, jestli ty granule dáváš suché, nebo namočené? Já si pro ně chovám šváby, ale očas je zkrátka hluché místo kdy je jedna kolonie vyžraná a druhá se ještě moc nemnoží, tak by to mohlo pomoct.

možná jsem to (taky trošku z lenosti) nenapsal ůplně podrobně takže abych zamezil spekulacím-pogona se mi obecně jeví jako velice vhodná pro začátečníka,na tom se doufám shodnem.V dospělosti je to z přibližně 80 procent býložravec,a tudíž z větší části odpadá krmení hmyzem (pro začátečníka většinou problém),což většiny ostatních ještěrů nelze.
Při dodržení určitých pravidel lze nahradit u dospělců hmyz jinými druhy krmiv,aniž by to na ně mnělo nějaký viditelný negativní vliv,a při této alternativní dietě se dlouhodobě bezproblémově množí,alespon mně jo.
Mládata bez hmyzu asi budou mít problém,ale v tomto směru nemám osobní zkušenost.
Na mém webu se terárium dá najít ve fotogalerii projektů,případní zájemci se můžou přesvědčit osobně o kondici zvířat (právě kladou vejce) na chodově v komplexu kanceláří vedle obchodního centra na budově 09 od 8,00 do 18,00 po domluvě kdykoli v mém doprovodu.Když se tam už někdo náhodou vydá,mrkněte na budovu 03 -akvárium společenství jihoamerických cichlid,a budova 12 - rejnoci a velké cichlidy.
(viper)

starám se ted o mládě pogony a odmítá hmyz.Hlídám ji cca týden, veškerou hýbající se stravu odmítá, cpe se jen salátem a pampeliškama.Taky bych se přiklonila, že žerou převážně býložravě, už mi to bylo jednou i vysvětlováno..
Pro začátečníka jsou výborný, koupila jsem pogonu patnáctiletému klukovi, je to bystré a nenáročné zvíře..

Pokud to berete takhle, tak ano, i felsumy a anolisové jsou vhodní, při dodržení základních podmínek, pro začátečníky. Ale zvládne to začátečník bez vypěstovaného citu pro teraristiku? U felsum poměrně složitost vitamínů, co se nějakého chytání týče nepřipadá v úvahu, protože mají jemnou kůži a jsou tos tresáci, rychlí denní gekoni. Anolisové jsou také nároční poměrně na vitamíny a imho, když už tazatelka nějakého anolisa na burze koupí, tak to bude imporťák. Takhle by se dal doporučit třeba i krokodýl. Když se k tomu bude chovat jak má, tak to bude v pohodě:puff:

Ja som sa zaangažoval do tejto temy,lebo dost rodičov a menšich deti sa ma často prave pytaju na taketo veci.Vidia ma s leguanom na rukach na balkone,ked sa slnime a myslia si,že to je všetko čo zviera potrebuje.Kedže ine druhy nechovam,tak sam som zvedavy a rad privitam každu prakticku skusenost.Ako som hore pisal,väčšie druhy jašterov určite nedoporučujem a zvlašt varany.

Pro přehlednost vám zde psané informace shrnu, tak aby vám byl dobře přístupné a také vám napíšu pár rad, abyste se mohla sama lépe seznámit s teraristikou.

1) O ještěra, kterého pořídíte synovi se budete starat vy. Syn vám bude moci maximálně asistovat. To zahrnuje krmení (hmyzem a např. holaty), přísun čerstvé vody, čištění, ale také mnohdy pracné zjišťování si informací o daném zvířeti (tím vás nechci odradit, protže to jsou činnosti pracné, ale přinášející uspokojení z chovu)
2) Pokud chcete, aby si váš syn mohl ještěra brát do ruky, vyberte nějakého většího a robustnějšího. Jinak to ale bývá pro zvíře stresující a spíše se v tom snažte syna krotit.
3) Vyberte si ještěra vhodného pro začínající chovatele, ale zde vám nadám žádnou jednoznačnou odpověď... ale pánové předemnou již napsali spousty návruhů, tak si snad vyberete.
4) Nebojte se každý s teraristikou nějak začínal...já například hlavně přes hmyz...kudlanky a myslím si, že to je rozuměnjší volba než ještěr, jenže pro malé dítko ještě méně hodné...
5) Počítejte s většími finančnímy náklady při koupi, ale i s dalšími posléze....topení, svícení, krmení, substrát (podestýlka)...

Klíčové zdroje informací mi kupodivu poskytl seznam...http://odkazy.seznam.cz/Volny-cas-a-zabava/Chovate lstvi/Teraristika/ na této adrese naleznete mnoho zajímavých stránek. Mou nejoblíbenější poradnou je samozřejmě tato, ale tu jste již objevila! Dále jako nejlepší zdroj informací musím jmenovat knihy...určitě si knihu o chovu pořiďte již před zvířátkem, ale vyhněte se 20 stránkovým publikacím nazvaným náše první ještěrka...:x: Raději investujte do dražší, ale skutečně odborné knihy! Já jsem také začínal na té brakové "tera a chovatelské" literatuře, ale těch let lituji prostě to nebyla teraristika, ale jen takový chov pro blaho dítěte a na úkor zvířete. Doporučuji vám knhy Ivan VERGNER Ještěři (biologie, chov, gekoni 1), Petr NEČAS Chameleoni, Richard KRAUS a Miroslav KOCIÁN Chahameleoni a gekoni, případně o hmyzu František KOVAŘÍK Hmyz (Chov--Morfologie)