Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto Příjemná poradna?

Takže Vás zdravím a chci Vám jen říct, že jsem zcela zděšena co se tady poslední dobou děje. Chtěla bych se Vás milý vážení zeptat od kdy si může člověk dovolit napsat svůj dotaz nebo žádost o pomoc aniž by se mu dostalo sprosté a arogantní odpovědi, které zní jako by ten člověk byl totální idiot a přece tak banální věci nemohl vědět. Chtěla bych také vidět vaše začátky, já jsem zapoměla vy jste nikdy chybu neudelali a nikdy Vám ta posraná užovka neutekla a Vaše zkušenosti jsou tak dokonalé, že si můžete pořídit cokoliv a ostatní asi až dojdou do důchodu, protože jejich zkušenosti jsou tak neskutečně nedostačující. Pobavilo mě, že se terarijní zvířata nevytahují:D a jsou tedy prakticky jen na koukání.,,Budeme rádi, pokud se zdejší poradna stane i pro vás místem, kam se budete rádi vracet." toto je věta poradny, nechtěli byste se jí laskavě držet a když nejste schopni přes své komplexy napsat slušnou odpověď na slušný dotaz, tak se laskavě nevyjadřujte. A že se dotazy opakují? Fórum jestli jste si nevšimli je dlouhé a lidí je spousta a bože chraň toho, kdo dostane terárium a poprosí co by do něj mohl dát. A pánové poslední věta, rozmyslete se co mi napíšete, pokud to bude nějaká rádoby chytrá stupidita tak mě akorát pobavíte.

loading...

No, pobavili sme sa vsetci co sme si to precitali:-)
Forum je dlhe? Ale v pravo hore policko haldat take dlhe nieje.
Nikto nezacinal s plnou halvou tera skusenosti.Ale poctiva vecsina ludi si je schopna nieco najst aj sama na nete a nie sa pytat 5x tu istu otazku tu na fore, a k tomu ked mu uz na nu ludia odpovedali....
A, ok, skus si kupit hortulana a pekne sa snim hraj, natahuj, mazli...Som zvedavy ako dopadnes...

A pánové poslední věta, rozmyslete se co mi napíšete, pokud to bude nějaká rádoby chytrá stupidita tak mě akorát pobavíte.

Ako pozeram, tak pozeram, cely vas prispevok ma teda riadne bavi:-D

Ano já si taky vše hledám na internetu, ale jsou mezi námi taky lidé, kteří v tom tak dobří nejsou a myslí si, že jim aspoň někdo slušně poradí. Jde o tu vulgaritu a říkám jak někdo nechce odpovídat pořád na to samé nemusí vždyť ho nikdo nenutí ne? Já vždycky ráda pobavím:) děkuji

Zdravim pekne. Tohle jsem tu řešili už mockrát a je to vcelku logický důsledek toho, kolik máme teď členů - bohužel, není přímá úměra množství versus kvalita/chcete-li slušnost. POkud se nějaký dotaz opakuje už po sté, tak se také většině z nás nechce odpovídat, tak prostě napíši - hledej šmudlo! Opakuji se, ale věřte, že když začínali leckteří z nás, třeba já :), tak nebylo kde se zeptat na podstatné dotazy, na tož na úplné ptákoviny, na které se dnes lidi ptají - bohužel, internet nenutí lidi přemýšlet, ale přesně opačně - jít na fórum a zeptat se (a slepě věřit odpovědi)... škoda...VH

Opakuji se, ale věřte, že když začínali leckteří z nás, třeba já :), tak nebylo kde se zeptat na podstatné dotazy, na tož na úplné ptákoviny, na které se dnes lidi ptají - bohužel, internet nenutí lidi přemýšlet, ale přesně opačně - jít na fórum a zeptat se (a slepě věřit odpovědi)... škoda...VH

Přesně tak, s tím se nedá než souhlasit, informací bylo před 10-15lety poskrovnu, internet byl víc méně komunikační luxus a mobily to samé. Veškěré informace se sháněli horko těžko z knih a časopisů či osobně od zkušenějších kolegů, dnes se ptá každej jouda na netu na úplný blbosti jen z toho důvodu, že jsou lidi líní (když neumí hledat na netu, tak do knihovny snad dojít zvládne) a odmítají myslet. A to nemluvím o teraristice před 30 a více lety! Kdy prakticky neexistovala ani ta literatura, ale když se člověk ohlédne a zjistí co vše se chovalo a odchovalo tipem pokus omyl, protože ty informace nebyly, tak před těmi chovateli smekám.

Také záleží co na tom internetu hledáte, ještě pořád u nás nejsou všechny stránky kvalitní. Nejlepší jsou ty, na kterých mají všichni zkopírované jedno a to samé z wiki a podobných stránek. Třeba já jsem přes kudlanky a najít něco kvalitnějšího a ještě k tomu literaturu je marné, vše je německy nebo anglicky a s tím se člověk prostě musí poprat. Jsem ráda, když mi někdo zkušený poradí.

Já bych na druhou stranu dodala, že teď je na internetu TOLIK informací, že laik těžko odhadne, která informace je dostatečně validní. Sama jsem kdysi hledala jednu informaci, kterou jsem našla 10x jinak - a vyber si.
Taky jsem na jedné diskuzi narazila na to, jak jeden člověk čerpal z knihy, která byla podle pár jiných totálně nah...Proto se radši zeptám/ujistím.. i když předtím hledám a mám nějakou představu o správné odpovědi, chci se ujistit, že je můj úsudek správný.
Musím říct, že jsou přátelštějsí poradny, kde člověk nedostane "zprcung" hned po prvním příspěvku:-) Ale to je jen můj názor...

No, ale to je přeci velmi jednoduché a je to jen na posílení Filipa - příklad: Mám chameleona a našla jsem, že může mít přilbu 1, 3, 8, a 5O cm velkou. Samotne mi prijde rozumnych 8, ale nasla jsem to na vice zdrojich - muzete pomoci? TO JE SMYSLPLNE POLOZENY DOTAZ. Ne: Mam chamika, nevite jak ma mit velkou prilbu? Víte kde je ten rozdíl? V tom chtít sám něco najít....

Jenže mě to SXXX a proto s tímhle větrným mlínem bojuji o sto šest :) Jestli mi něco vadí, tak je to lidká stupidita a moji studenti to MOC dobře vědí :) Takže blbost budu hubit co se dá :) A myslím, že to jde slušně a dám ruku do ohně za všechny mody, co tu máme (část jsem jich sem vnutil), že jsou velmi dobří a šetrní (i když se skřípěním zubů).

Vyjádřím se jen k tématům typu: "Mám terárko 80x50x50cm - co do něj?".
Jak mám já sakra vědět, co se člověku líbí? Musí to vědět zadavatel, a pokud to ví, tak přece první věc, kterou udělám je, že si najdu nějaké základní info a pak se doptám na detaily. Jiná věc je, pokud si vyberu druh, otevřu si knížku a ejhle: zjistím, že informace jsou postarší. Pak budiž, ptejte se na základy. Beru, že to, co najdu na netu není vždy pravda a i já se raději zeptám. Ale prostě člověk musí vědět,že např.: se mi líbí hadi, ještěři neutrál, želvy nechci, krokodýli taky ne, pavouků se bojím a jiný bezobr. neva. Pak se dá něco vymýšlet...

A je to tu zase :)

Stále se nemohu zbavit dojmu,že naše starší generace se špatně vyrovnává s pokrokem kterým internet rozhodně je a to plně platným a uznávaným.
Můžeme se tu bavit opravdu do nekonečna o tom,co je lenost a co je prostě pokrok.
Jak si kdo shání informace je jen jeho věc.Ale také je každého věc jak na jeho dotaz zareaguje a odvolávat se na slušnost je nesmysl.
A pánové být tenkrát internet tak by to vypadalo úplně stejně.
Čekám argument že takto snadno nabrané informace se zapomenou a ty z knih ne.Tak to je holej nesmysl a nikdo nemá právo soudit kdo si co zapamatuje a co ne.Vaše právo je jen reagovat nebo nereagovat - a jak budete reagovat.
Poslední rýpnutí bude na samotné forum.není to poprvé co se nechávám slyšet že pro nováčky je nepřehledné!
Že je ošklivé vem čert :) ale alespoň lištu na vyhledávání bych přesunul.

Tím ale končím se souhlasem zakladatelky a od teď už by mi nezbývalo než souhlasit s VH a to teda raději utnu rozhovor :-D

Ono to téma "co do terária" je opravdu velice nešťastné..přeci si nepořizujete zvíře do terária ale terárium pro zvíře.První krok je rozhodnout se že doma něco chcete a druhým je hnedle co vlastně chcete .. pak už jen sehnat vše potřebné a na konec chovance.Tak to prostě musí být.

Podle mě tohle forum funguje.Je tu pár lidí kterých si fakt vážím a i když mi daj za uši tak si rady cením.Vyložení křiklouni se dají snadno ignorovat ;-)
Přeji pevné nervy madam ^^

BTW.Nevím co je to přesně za tip fora ale je dost zajímavé,jak dobře funguje udržovat dotazy i odpovědi trochu na úrovni díky hodnocení./Uživatelé mohou hodnotit příspěvek nebo i přímo autora/.
Docela to funguje to jen taková zajímavost.

A pánové být tenkrát internet tak by to vypadalo úplně stejně.
Čekám argument že takto snadno nabrané informace se zapomenou a ty z knih ne.Tak to je holej nesmysl a nikdo nemá právo soudit kdo si co zapamatuje a co ne.Vaše právo je jen reagovat nebo nereagovat - a jak budete reagovat.

Tak jasně, to nikdo nepopírá, ale dle mne jde o něco jiného. Když si půjčím knížku, abych si něco dozvěděl, tak tu knížku přečtu celou (nevím jak kdo, ale já to tak prostě dělal/dělam) a dozvím se stovky informací navíc, stejně tak, když najdu článek na netu, prostě čtu a dozvím se věci okolo, pak mám souvislosti, z kterých už se dá dedukovat stovky dalších informací. Když se někdo zeptá co žere guttka a dostane odpověď, že myši. Tak bude následovat otázka na nějakou jinou "blbost". Když by dotyčný přečetl jeden dva články o hadech a jeden o guttkách víc nepotřebuje, ono stačí základní info o rodu a zbytek se dá domyslet z lokolity výskytu, ale to už je na většinu příliš, nedej bože, aby si dotyčný půjčil v knihovně jednu knihu o teraristice, dnešní generace ani neví co knihovna je.

A já bych zas tak přísný nebyl.Souhlasím ,že ten dotaz je třebas špatně položen.Ale kdo ví,že zadavatali toho dotazu není třeba 8 let a je rád žeho vůbec takto sesmolil.Občas toto forum mavštívím a pochopil li jsem to spravně tak např.VH je oborem učitel,který by toto ¨měl už na první pohled poznat.Toto je bohužel výsledek našeho školství nauč se to to maš v knihách na internetu atd.Já vás potom ohodnotím, poberu výplatu a o co mi jde. Tím chci říci,že tu jsou dotazy které, píšou malí špunti a vy jim tu dáte /někteří/ takovou sprchu, až se mi hlava kroutí.
Toto k Cejna

a vy jim tu dáte /někteří/ takovou sprchu, až se mi hlava kroutí.
Toto k Cejna

Takže Vám snad připadá, že v tom vlákně, který jsem tady pro příklad uvedl, jsem se nesnažil poradit a že někdo ode mě dostal sprchu :?: To si teda rozhodně nemyslím.....
Navíc předpokládám, že zadavatelka není dítě, když píše o tom, že varany má v práci....

Úroveň odpovědí je přímo úměrná úrovni dotazu.
Když si tázající nedá ani tu námahu nějak rozumně zformátovat/zformulovat otázku, popsat svůj problém, leze to z něj jak z chlupaté deky a nemá ŽÁDNOU SNAHU přispět k objasnění SVÉHO PROBLÉMU, tak nelze očekávat kvalitní odpověď. Diskuse je vždy dvou (nebo vícestranná) záležitost, jedno jestli na internetové diskusi, nebo v reálu.
Když za mnou někdo přijde a řekne mi: "Hej vole, mám nějaký problém se svým XY, zajdi si pro svou křišťálovou kouli a řekni mi vo co go!", což je v podstatě paralela na některé zdejší dotazy, tak mu odpovím adekvátně, stejným stylem...
Včera jsem odpovídal na iFauně jednomu člověku, kdy na jeho dotazu bylo evidentně vidět, že si s tím dal práci a snažil se. Na takové dotazy pak člověk rád odpoví a mají většinou i rychlé řešení. Špatně položené dotazy akorát mrhají časem ostatních, kteří se snaží vypáčit z tázajícího příčinu problému. Snaha těch X lidí, co se dobrovolně ve svém volném čase snaží pomoci, je pak naprosto neúměrná tomu, jak se snaží tázající.
Jak už tu psal někdo v jiné diskusi, poradna není automat na odpovědi.

Po dlouhé době opět pandořina almara vyzvracela svůj obsah do širokého okolí. Bravo. Řešení neřešitelného neexistuje. Jak už psali kolegové, úroveň odpovědi odpovídá úrovni dotazu. Na TP funguju už víc než dva roky a za tu dobu jsem viděl mentálních výplodů víc, než jsem si přál - v podstatě to předčilo mé očekávání, dá se říci:-).
Myslím, že nikdo nekamenuje nováčka za to, že je nováček. Mě osobně spíš vadí, když hned na úvodní stránce člověk vidí tři témata "chameleon nežere". Obřádek pod sebou. A v každém z těchto vláken očekává zadavatel profesionální odpově´d na úrovni, přičemž diskuze mnohdy probíhá stylem:

A: muj chamik nezere uz dva dny!!!!!! co mam delat!!
B: A co podmínky chovu, zkus to přiblížit, bez toho se dál nehneme...
A: podminky ma v poradku v nedeli normalne zral a v pondeli ani dneska nic jenom sedi na vetvi a je fialovej a visi mu z koutku jazyk co mam udelat aby zral anebo ho mam vzit k vetrrinari a nebude to stat moc penez kolik to asi tak muze stat
B: (response can' t be published)

Tož asi tak...dál se nemá smysl vyjadřovat, kdo se něco dozvědět chce, klidně pro to něco udělá a dozví se...

PS: nemyslim si ze je uplne ok hned v puvodnim prispevku vsem vynadat a pozurazet kdekoho mylsim ze styl reakci je dost na urovni a dokazuje ze tp nejni takovy bahno jak se zda ale ja zacnu asi odpovidat tady tim stylem moc se mi to libi a urcite to bude k veci hlavne kdyz odpovim mile a slusne a na stejne urovni jako tazatel dotazu ja mu klidne doporucim do terarka co si bude prat bez jakekoliv ironie verim ze bude stastny a bude mi moc a moc dekovat az mu to zvire pokouse tchyni a zahy chcipne bo jsem neodhadl na co ten clovek ma ci nema ok?

Poradna je příjemná.
Je tu i kříšťálová koule, v podobě nápisu Hledat a okénka na napsání odpovědi. S trochou nadsázky.
I mě vadí občasné šarvátky mezi uživateli i stupidní dotazy línejch výrostků. Člověk se může buď přidat, anebo ignorovat shit příspěvky a věnovat se jen těm, které mají cenu. TP bude jen taková, jakou si ji čtenáři a přispěvatelé udělají sami. Plně chápu rozhořčení těch, kteří sem chodí každý den a každý den čtou stupidní stále dokola se opakující dotazy typu co do terárka,zvíře XY nepapá, chameleon je rozbitej atd... je to ztráta času všech, kdo to musí číst... to je můj názor.

Na teraporadně se dá najít kupa opravdu hodnotných informací, fotografií, názorů a nápadů. Je tady a taky kupa sraček, ze kterých nic není. Jen spam, chaos a nakrknutí. On to je asi i střet generací, střet línejch a pohodlnejch lidí s kutilama, koumákama a zkušenejma lidma. Každej je nějakej...já taky nevím všechno, vážím si rad zkušenějších a nemám problém poradit začínajícím. každej by si měl zamést před vlastním prahem. TP bude jen taková, jak se k sobě budou chovat čtenáři a přispěvovatelé.

Je smutné, že si to nejspíš přečtou zase jen ti, kterých se to netýká...

tvůj příspěvek mi vnukl myšlenku,jak by bylo krásné poradnu trochu rozdělit na dotazy a návody.
Když někdo napíše z vlastní iniciativy návod na chov švábů,tak by to nemělo hnít někde mezi dotazama.
Ale za se jsme u toho,že už je toho plnej net tak i tak .. takže vlasně jde zase o tu pohodlnost ^^

Přispívám trochou do mlejna.Mým nejoblíbenějším dotazem je ten ,,co do terárka takhle velkýho...''.Vždy mě napadne,že něco plyšovýho,nebo gumovýho.Ale bacha,teď se mi budete smát.Asi ve třetí třídě jsem dostal knížku ,,Niedla-teraristika v ...'',znáte ji,má na obalu madagaskarskou felsumu.Tehdá nebyla šance.Na pouti jsem si koupil gumovou ještěrku,fixem ji namaloval červený fleky,starý akvárko postavil na vejšku,dal tam pár větví a mámin scindapsus,gumáka tam přilepil a kochal se.Vydrželo mi to pár tejdnů a nemusel jsem to krmit.Tak todle přesně bych radil.Až to omrzí,tak se to jednduše zruší.Jenže já u toho zůstal.No a teď k tomu co bylo původně zadáno.Fakt jsou tu někdy dotazy ,,stupido stoprocento''.Když neodpovíte,jste nafoukanci a když jo,přiměřeně dotazu,tak jste hulváti.V různejch částech naší země jsou burzy,skoro každej tejden.Tam se pokecá a dozví i zkušenější a ty stupidní dotazy tam ti prodávající klíďo s váma vyřeší.V osobním kontaktu je to totiž něco jinýho.I kudlanky.Tam je to totiž jedno celý diskusní forum.Proto tam taky jezdím.

Tady jsou i v pohode lidi? :D Nejaky ten patek to tu sleduji a vubec se mi odpovedi nekterych lidi nelibi, jako ne ze bych i ja nerostl pri nekterych zakladnich dotazech, ale prectu si jej a kdyz na to nemam nervy tak neodpovim a ne ze hned budu nekoho poucovat jaky neni idiot... a mnoho dalsich veci...

Nechtěl jsem reagovat, ale prostě musím ...
Paní/slečno davisko. Věřte, že tato poradna je jednou z nejlépe moderovaných diskuzí co znám. Poohlédněte se po jiných a procitnete. Zde je z veliké části vše řešeno v klidu a tazatelé svojí odpověď většinou dostanou. Samozřejmě všichni ne (jak už psali kolegové předemnou).

Také tu byl názor, aby se vytvořili články. Já například jsem už několikrát odkazoval na článek Meldy o Kr. královských ve vlákně s naprosto banálním otázkou typu "krajta jůlinka nežere", "nebo krajťák Pepík je šedej"... To je jen důkaz že tu informace jsou, ale čtou je jen ti staří registrovaní co je to zajímá... Takže to podle mě je zbytečnost.

Pokud vaše reakce vychází z včerejšího výbuchu Tess směrem ke mě, nemám co dodat. Necítím se nijak vynen. Holt někdy napíšu něco pohoršujícího já, a někdy vybuchne někdo jinej. (Tess to bohužel neudržela v hranicích slušnosti) Ale tak to prostě podle mě je a vždy to tak bude. Každý tady jsme jiný a tak je pochopitelné, že zdaleka né vždy se schodneme. Naopak mě připadá, že diskuze jsou VŽDY vedeny slušně. Jak uř jsem psal - podívejte se na jiná fóra z jiných oborů a uvidíte, že úroveň Poradny.net je velice kvalitní...

Ještě podotknu že takových to vláken tu již bylo mnoho přemnoho. Nikdy se nic nevyřešilo a pokud jde o tu úroveň, tak si myslím že tyto OTčka jí moc nepřidají. Je to jen další námět na dohady mezi uživateli a ani se to netýká plazáků.

Ještě mi odpovězte, jak dlouho se "vyskytujete" zde na poradně? Přijde mi zajímavé až troufalé že to tu soudí člověk, jehož nick tu vidím prvně a kdo má registraci měsíc . Pokud to tak není, tak se omlouvám ...

Už to bude nějaký ten rok zpátky, dokuď jsem nepotřebovala pomoct tak jsem nepokládala za nutné se registrovat, já jsem spíš takový čtenář co kouká co je nového a který někdy opravdu valí oči na to jak někteří reagují. Jinak těch blbců potkávám také mnoho, ale většinou se nevyjadřuji. Jinak včerejší výbuch Tess jsem nezaregistrovala. Je to prostě reakce na delší dobu...

Tak ty zmije jsou založený v roce 2007 a neřekl bych, že by to vlákno bylo kdovíjak divoký. Teď po obnovení toho vlákna si myslím, že zadavatelka dostala odpovědi, bez nějakýho machrování a celkem na úrovni. No a vlákno o nebezpečnosti užovek, se po počáteční dávce ironie (hlavně si povšiměte úrovně dotazů zadavatele) vyvinulo celkem zajímavě a všímavější začátečník se tam může dozvědět i některý zajímavý věci. třeba ssimca, se tam ve vší slušnosti dozvěděla, že existují i jedovatý užovky. Jestli jsou tahle vlákna pro Vás důkazem úpadku a "zhovadilosti" odpovídajících, tak na tom ta poradna zas tak špatně není.....

Úroveň dotazu zadavatele? Neříkám, že je to bůhví co ale kluk si četl na netu (jak se vám to líbí) a usoudil, že se radši zeptá zkušených (to by mělo lichotit ne?). Stačilo napsat, že není třeba nebezpečná, že kousla a jak to třeba bolí. Mě ty vtípky přijdou lehce stupidní, ale každého názor viditelně.

pročetl jsem si letem světem vlákno ZMIJE. Nepřijde mi tam nic špatného. Bylo by spíše špatné na to odpovědět:
"Kup si gabunu, tu zmákneš a je pěkná! Nechám ti jí levně ... A šup ... tazatel má do dvou měsíců amputovanou ruku ... " :?:

mno nic .. jdu spát, zítra musím do roboty. Proberem to jindy. Váš názor mi přijde zajímaví. Dobrou noc

Mě se na vlakně zmije nelibi okamzite narceni z toho, ze nema zkusenosti, protoze ma obycejnou uzovku. V tom pripade kde ma sehnat zkusenosti? Jeden tam radil, ze to je jak s ridicakem. Ano, ale zkusenosti s autem taky ziska v aute a ne na kole ne snad? Nebo snad kdyz mam cerstvy ridicak, tak nesmim ridit auto, protoze nemam zkusenosti? Podle odpovedi dane osoby to tak asi bude.

To TIM: co se ziskani ridicaku tyce - tak ani do auta vas v autoskole neposadi samotnyho, ale s instruktorem. Navic auto ma zdvojeny rizeni - takze instruktor muze v pripade blbosti studenta situaci zachranit... Navic - autoskolu delate az v jistem veku = jste schopen pochopit nejaka pravidla a ridit se nima... To same plati pro chovatele jeduvek (verte ze s nimi mam bohate zkusenosti).

Jo, tohle je vždycky mírně kontroverzní. Zase si ale uvědom, že jedovatej had tě opravdu může zabít. Proto je lepší mít opravdu víc zkušeností než s jednou řekněme gutátou, který se chovají úplně jinak než jedáci....Třeba si pořídit nějakej agresivnější druh užovky.Pravda je že zkušenost s jedákem získáš jen s jedákem, to je jasný. Ale těžko někomu něco doporučovat. To si musí každej srovnat sám se sebou.

O to mi jde kdyz vim co je jedovatej had tak me osobne hned napadne nemanipulovat, kdyz nemusim pokud musim jedine s haky a v rukavicich k tomu. Ano kazdej je svyho stesti tvurce a najde se plno chovatelu kteri si mysli ze vi a pak dojde k ustknuti. Ale prece podle toho jak polozim dotaz a co chovam nemuzete poznat ze to ten clovek nevi.

Ale prece podle toho jak polozim dotaz a co chovam nemuzete poznat ze to ten clovek nevi.

No ale obrázek si člověk nějakej udělá. Stejně si pořád myslím, že v tom vlákně se tahle problematika rozvedla celkem podrobně a kdo chce odpovědí tam najde dost....

PS: myslím, že ty TIMe si na poradnu zase tolik stěžovat nemůžeš

Me se treba nejedna pouze jen o jednani ke me. Ale take jsem se setkal s tim kdyz jsem se ptal na Morelia Viridis ze kdyz mam zovky tak nemam zkusenosti s morelii. Cetl jsem o ni. Vim ze nemam zkusenosti ale bohuzel proste nekde je vzit musim. Ano nektere dotazy jsou treba stupidni pro nektere lidi zase zasadni. A neni to dano jen nutne lenosti.

Jasně, vždycky to je hlavně o přístupu konkrétního chovatele. Jsou lidi, který si koupí jednu gutku, pak se s ní chtějí někde na netu pochlubit, najdou poradnu, tady zjistí, že existuje nějaká viridiska a že je to moc pěknej had, zelenej a začnou tady spamovat vlákna s různejma triviálníma dotazama a že jí hned budou kupovat. Zkušeností že maj dost, s tou jednou gutkou, co maj tejden. No a pak jsou lidi, který k tomu přistupujou trochu zodpovědně a zjistí si co nejvíc informací. Ty většinou poznáš podle toho, že se neptaj na blbosti... Jinak si myslím, že začít se dá i s tou viridiskou, bez předchozích zkušeností. Musí to být ale odchov a k tomu chovu se musí přistupovat trochu zodpovědně....Takhle by se ale dalo plkat do nekonečna:-D

To je pravda. Ale i tak ja se ptal na modrou formu. Opravdu jsem nenasel napriklad to ze jako mali se rodi zluti a cerveni a v dospelosti zezelenaji. Nebo ze kdyz je modra tak po nakladeni vajec muze taky zezelenat. Pri pohledu na fotky modrych, zlutych a cervenych viridisek vypadaly nektere jako dospele. Bohuzel me nenapadlo ze jsou to mladata focena z velke blizky.

Jasný, ale to už jsou jen takový detaily a myslím, že ti za to hlavu nikdo neutrh:-D. Teď si teda na to konkrétní vlákno z hlavy nevzpomínám. Shrnul bych to asi tak, že na normálně položenej dotaz v drtivý většině dostaneš normální odpověď. Nebo s tím nesouhlasíš?

Ano souhlasim, ale nekdy mi je opravdu lito tech co vetsinou ani nevi, co maji doma za zvire.

A jsme u toho,hned první problém.,,Co mám doma za hada?Včera jsem si ho koupil na burze.Prominte,jsem dost při penězích tek jsem si prostě koupil."

Na to je jediný návod.Studovat.

je opravdu lito tech co vetsinou ani nevi, co maji doma za zvire

No, mě je líto spíš toho zvířete. Pořídím si zvíře, tak jsem odpovědnej za jeho život a musím mu zabezpečit adekvátní podmínky. Mě osobně dost nadzvednou dotazy lidí, který už maj zvíře doma, ale neví o něm nic. Většinou se i tak snažím poradit, v zájmu toho zvířete, ale nějakou tu poznámku k tomu si neodpustím.....

Nekdy docela ano. Ale zase musite brat v potaz i lidi. Kazdej je jinej nekoho rozhodi sebemensi zmena v chovani zvirete a okamzite se pta a ceka ze se mu dostane odpovedi rychleji nez na netu. Misto toho se mu dostane odpovedi typu najdi si to na googlu nebo chovej radsi krecka.

Spíš by takové reakce neměly vůbec být, nevidím pozitivum v tom, že jich ubylo.

Já v tom pozitivum vidím a to výrazné. IMHO lepší jedna blbá reakce z deseti než 8 z 10 - nebo ne?
Ale je to jako s tímhle vláknem (nic osobního) - taky jich ubylo, ale nemusely by být vůbec.
ruku na srdce - obojí bude vždycky, protože na TP se točí stále více lidí, tudíž z čeho s ejeden vyléčil, druhej začne;-)

Netřeba se urážet, ono není hned vše myšleno vážně. A taky když někdo někoho zdupe, nebo se s někým někdo nepohodne, tak to neznamená, že spolu už nikdy nebudem mluvit. Každý tu má právo na názor a prostě jsme jen lidi, co si jeden druhého navzájem dobírají, popichujem se a imho je to naprosto normální. Já narážel na zbytčenost vlákna, tohle téma tu bylo už xxkrát a nic se nikdy nevyřešilo.)

Já si myslím,že lidi jsou líní a bojí se převzít za dané zvíře zodpovědnost.Proto se ptají na sebemenší bezvýznamnou věc.Potřebují se ujistit,že to dělají správně.Jenže o tom teraristika rozhodně není.To co platí o zvířatach u Cejny,neplatí o našich zvířatech.Prostě se každé zvíře chová idividuálně,ikdyž určitě nejaká šablona na chov je.Ta je popsaná v každé příručce a v každém článku na netu.Potom už je na chovateli jak se k dané věci postaví.

Ako tu uz pisali ostatny, radsej nic nechovat, ako prist o zivot...
Na jednu stranu mas ciastocne pravdu, preco by sa mal zadavatel svojeho sna o zmiji vzdat?!
Na stranu druhu, po uzovke kupovat zmiju mi pride fakt ako presedlat z bycikla na Porsche.Gutka je gutka, tu aj ked si polozim na k...t tak mi nespravi nic, ale zmija...Bolo tu uz viac takychto vlakien, a vsade bolo pisane jedno a to iste, nekupovat!Najprv este chvilku zbierat skusenosti napr s hortulanom, gonyosomami a pod.A az potm nech sa clovek pusti do niecoho jedovateho, ale aj tak menej nebzpecneho: Trimerak a pod....
Inak na ot vlakne nevidim nic zle...

A k tomuto vlaknu:
Kazdy clovek je iny, niekto zoberie odpoved na svoju otazku tak, niekto tak.Ak sa niekomu nedostane do pismenka presna odpoved na jeho otazku, uz su tu nadavky , nespokojnost atd..Par krat sa na tu istu blbuotazku odpovedat da, ale ked na nu clovek odpoveda 20x, tak sa zamysli ci to vobec ma nejaky zmysel..?
Ludia su lenivy, a naco by som sedel pro kompe 2hodiny a cital kopu stranok, ked mudri dedo terarista mi hodi odpoved az pred nos?

Moj nazor je taky, ze tato poradna je stale jedna z naj na SR, CR.Sem tam tu niekomu skratne, ale to sa proste stava.Myslim ze tych par prispevkov ktore by musely byt upravovane koli hrubosti, v porovnani s mnozstvom vlakien a odpovedi nieje az tak strasne(vid ifaunu)..

hehe...no moje guttky by slouzily jako skvelej presedlavaci druh...ty jsou srovnatelny co sem tak videl z carinatama nebo hodne neprijemnejma Teinurama :) holt nebyly chovany k tahani, takze nejsou na pracku tak nejak zvykly .) Ale je to individualni. Ja bych si osobne pri prechodu na jedaky sehnal nejaky opistoglyphy, u kterejch bych si byl jistej ze to preziju kdyz dostanu kousanec...samo ze bych to nepodcenoval, opravdu netrpim SM sklony a snazim se razitkum od sklipkanu,stiru,hadu a jine zranujici haveti vyhnout,ale jak se to rika: kdo si hraje s ohnem,spali se...a obcas staci jen mala nezpozorovana jiskra :) (toz vim ze preziju i tu zmiji, takze me to muze byt svym zpusobem fuk, ale podruhy uz tu blbost neudelal :)) Doufam,ze tohle tema neni namireny proti mym odpovedim. Sve jizlivosti a lehke arogance jsem si vedom a bohuzel uz jsem takovej :) Pratele mohou potvrdit. (ovsem snazim se vyhnout vulgaritam .) )

Snad je ten člověk dospělý a ví co je jedovatý had ne?

No to právě není vždycky pravidlem. viz třeba piarista to bylo pako non plus ultra a pořád vymejšlel něco s jedákama a bylo mu asi 11, nebo kolik. Jestli jsi na poradně delší dobu, tak by jsi ho mohla znát.....Obezřetnost je u jedáků na místě. I v radění.

vazena slecno (povsimnete si uvazeneho a nikterak neponizujiciho osloveni),
po precteni tohoto vlakno je mi jasne ze sem ironickym kaminkem spustil lavinu sarkazmu a vtipku na zakladatele vlakno o nebezpecnosti uzovek... Ale jiz v me prvni i kdyz pripoustim ze ironicke odpovedi sem mu naznacil kde si ma informaci zjistit... Nemyslim si ze zrovna informace ohledne (mozna) nejchovanejsiho zastupce uzovek v terariich by se tezko schaneli, nebo ze by nebyli dostupne v ceskem jazyce (pro pripad ze zadavatel neumi anglicky, nemecky atd)...
Pokud uz neumi pouzit (nebo ho nenapadne) okenke HLEDAT, je tam jeste vpravo takova lista kde staci zaskrtnout policko UZOVKA CERVENA a dat ZOBRAZIT... Ejhle - vychlri se nekolik stranek s touto tematikou - vcetne nekterych s fotkami jak se zofka snazi nekoho kousnout... Takze odpoved ma nasnade - jen nebyt linej...

Navic se vlakno o nebezpecne gutate nakonec vyvinulo zajimavym smerem...

Souhlasim naporosto s nazorem zkusenych teraporadnaku - kdo hledat chce, informaci najde. Kdo je linej polozi dotaz, kery je navic napsany naprosto nesmyslne... Aby bylo jasno - nejsem nikterak zatrpknuty starec, nutici zacatecniky louskat teraristicke bichle... Dokonce kdyz sem zacinal ja - sel za nej teraristou na svete (aspon sem ho tehdy za nej povazoval) optat se na info a hadajte co se stalo - po polozeni naprosto zakladnich otazek /internet tehdy nebyl/ mne poradil abych se na teraristiku vy...al protoze si nevym info najit sam!!! Tak mne dozral ze sem vlitnul do knihovny a nastudoval vse vcetna leporela s obrazkama hadu... Diky teto zkusenosti sem se dozvedel mnohem vice nez kdyby mi pan chovatel odpovedel na mych par otazek... Dodnes sem za tenhle kopanec vdecny...

Co se zmiji tyce - opravdu si nemyslim zeby to vlakno bylo nejak extra urazejici... Zalezi od povahy cloveka a jeho pristupu k tomu jak tu odpoved (treba ironickou) pochopi... Ja taky nejsem splachovaci, ale sem schopny pochopit ze pokud dostanu sarkastickou odpoved, zrejme sem neco napsal blbe = na blbou otazku blba odpoved... Stale lepsi nez byt mrtvy, nebo zivy ale bez koncetiny...

Co se mych reakci tyce - nemyslim ze by presahli kritickou mez a verim ze sem nekomu i dobre poradil. I kdyz psychicky a citove labilnejsi osoby to mozna vzali az moc vazne a na teraristiku se radsi vyp...li, tak to beru ze sem zachranili zivot danemu zvireti. Clovek co neni schopen zjistit ani zakladni info v dobe kdy se na nej informace val prakticky same ze vsech stran (jiste, priznavam - je problem odfiltorvat ti blbe od tech dobrych... Ale to se da polozenim SPRAVNE FORMULOVANE OTAZKY), tak se nemuzete divit podrazdenejsi reakci. Lide mouhou samozrejme reagovat i utocne (osbne to nemam rad, i kdyz prizanvam ze par lidi mi lezi v zaludku a ne vzdy se ovladnu), nicmene lepe ironicka odpoved nutici k zamysleni nez odpoved zadna...

Take ucim studenty a musim souhasit ze jejich touha po novych vedomostech u drtive vetsiny zcela chybi - jde jim o to prezit to s co nejmensimi naklady a ziskat titul a pak se zamestant ve zcela odlisnem oboru, kde budou brat slusne prachy. Osobne mi vadi ze zabiraji misto nekomu koho by to bavilo ale mel smulu na prijmackach... Je to sice uz torchu OT, ale jista paralela s nekterymi inteligentnimi dotazy tady je... Na otazku zda gutata nebude zrat napr. konzervu protoze novy radoby chovatel neni citove schopen hodit ji mys se odpovida tezko (a verte ze tuto otazku sem dostal) a to je jen 1 priklad z mnoha kere sem za X let praxe nasbiral... Cloveka to jaksi uvede do stavu lehkeho usklebu (v lepsim pripade) a fyzickeho nasili (v horsim pripade), pokud je tazatel mene chapavy a trva na odpovedi... Takze radeji ironie, nez 5 let za mrizemi...

Neberte to jako utok na vasi osobu - jen sem vysvetlil svuj postoj. Navic si muzete byt naprosto jista ze vzdy zvazuju zdali vubec odpovedet a pokud ano tak jak...

este me napadl dovetek:

Byli (zrejme i sou) zde lide (neregistrovani) co si zadali - reknu to diplomaticky - nekorektni dotaz... Paklize jim nikdo do 2minut neodpovedel zacali spamovat sve vlastni vlakno otazkami proc je prehlizeno a nikdo jim nechce poradit... Takze zalozili nove vlakno se stejnou duchaplnosti a virou ze ted jim uz nekdo odpovi... Modi to museli mazat a tazatele upozornovat... Kdyz pak ve svem vlakne XY dostali ironicke, sarkasticke ale i moudre odpovedi, tak se presto nastvali a hadejte co udelali... Prihlasili se pod jinym nickem a se stejnou otazkou... To vsak jeste nebylo vse... Nekteri dokazali vyuzit lstivosti (zase ironizuju, ale coz) a ve svem novem vlakne si zacali sami odpovidat pod jinymi nicky... Genialni... Takze misto toho aby ten cas ktery tomuto naprosto mistrovskemu kousku venovali vyuzili hledanim odpovedi na 10000x polozenou otazku v blede modrem - budto primo na TP, nebo na google - tak se rozcilovali, podvadeli (myslice si jak sou chytri) a pokladali nove velice "hloupe" otazky...

Toliko k tematu a ted ta kontrolni otazka: Kdo tedy snizuje uroven TP?
Osobne lituju mody za to ze to musi hlidat (sam sem pred casem seknul s adminovanim jednoho fora, ponevadz sem zjistil ze cas dokazu vyuzit smysluplneji nez dokola odkazovat na to okynko nahore - HLEDAT)... Jak bylo receno - uroven TP tvori lide, ja sem s ni spokojeny (zajiste by mohla byt i lepsi)...

Myslíš to dobře a chápu to. Ale dej mi název plaza a co chceš vědět a já ti článků a informací na netu najdu hromadu. - pokud to není nějakej odbornej dotaz vyžadující odbornou radu - ale o takovýchto datazech se tu nebavíme. Není to o nepřehlednosti, ale o lenosti uživatelů hledat. Kdyby první stránka, co na poradně vyskočí byla "ČLÁNKY A INFORMACE O HADECH A JEŠTĚRKÁCH", tak na ní stejně málokdo bude brát zřetel, pač napsat dotaz "Krajťule Pepíček nežere už 2 měsíce, sem zoufalá" je jednodužší, než napsat do vyhledávače nežravost krajty a dohledat to ... ;-)

Tak jsem si to po chvilce práce celý pročet a nezbývá než zhodnotit, že není nad to strávit sváteční večer příjemným spamem o nesmrtelnosti bezobratlých:))
Ještě tak debatu o tom, jestli vydá padající strom v pralese zvuk, když tam není nikdo, kdo by to slyšel. Tam dojdeme zhruba ke stejnýmu závěru:-)

TIMe, GG reagoval na "daviska" ne na tebe. Už od začátku. Kdyby jsi se s tím blogem sám neprásknul, možná by nikoho ani nenapadlo ho spojit s tebou - halt ses sám usvědčil no :-D.
Máte s "daviska" velice podobný email... až je to divný ;-) - já osobně nevím, co si o tom mám myslet, ale že by to byla až taková náhoda...

Daviskaaa je moje pritelkyne. Ale nezijeme spolu. A v pohode ja to chapu :-D. E-maily jsou mozna stejne protoze ja mam dva maily a Davisce se neslo prihlasit pod starym nickem a pri registraci ji to reklo ze uz mail ma zadany takze pouzila muj druhy mail z toho cisi ta podobnost mailu.IP je stejne protoze se registrovala u me doma :-D.

Za sebe muzu rict,ze s poradnou mam same dobre zkusenosti,jsem tu sice chvili(asi ctvrt roku),ale od te doby,co jsem sem dala svuj dotaz,ktery mi byl dokonale a obsahle zodpovezen sem chodim denne.... je tady mnoho lidi,kteri maji s chovem ruznych zivocichu velike zkusenosti,ktere mi nezbyva nez zatim obdivovat a ucit se....jelikoz mam zatim jedineho hada a to teprve od cervna :D takze za sebe.....NAPROSTA SPOKOJENOST
ohledne negativ....neprijemnosti nekterych teraristu jsem si vsimla,ale myslim,ze to vzdy bylo opravnene!!! lide by vazne nemeli byt lidi,kdyz existuje moznost "hledat",pokud lide polozi inteligentni dotaz,jsem si jista,ze bude zodpovezen =)

Jen trochu nechápu poradnu. Všichni si furt stěžujete že si lidé kupují zvířátko, aniž by cokoli věděli, neví jak se o ně starat, nechávají nemoci zajít příliš daleko a obtěžují Vás svými banálními dotazy. Když zde vznesu banální dotaz, všichni mi vynadají. Když zde vznesu nebanální dotaz, odpovědí se nedostává a když se jedna objeví, je mi je řečeno, že si vyhublé ještěrky moc všímám a mám jí raději vyhublou nechat na pospas osudu a nestresovat ji přendavání do karantény.
Víte poslední dobou mi přijde, že zde jsou pouze lidé, kteří vědí, jak se o zvířata starat - vědí obecné a odzkoušené věci, které si mohu kdekoli přečíst a řekne mi je každý chovatel - na to se jich však nesmím ptát, jelikož je pod jejich úroveň na tak banální dotaz odpovídat. Dobrá, když se ale zeptám na něco, co si běžně nenajdu (už sem pár takových dotazů vznesla), tak mi obvykle nikdo nic nového nedokáže říct. Přestávám chápat význam vytváření nových dotazů - vše obecné již bylo řečeno a mám si to najít a na neobvyklé věci se zde prostě neodpovídá, protože zřejmě nikdo neví.

Dobrá, když se ale zeptám na něco, co si běžně nenajdu (už sem pár takových dotazů vznesla), tak mi obvykle nikdo nic nového nedokáže říct

Tak jsem si zběžně prohlídl Vaše dotazy a nevidím, že by Vám nikdo neodpověděl. Odpověď na bělomech jste dostala, ještěr z relativně mizerný fotky Vám byl taky určen..... Víc toho tak nějak nevidím, ale třeba se pletu, když tak hoďte link na vlákno, kde jste odpověď nedostala nebo Vás někdo zesměšňoval, popř. Vám nadával. O tom je totiž tohle vlákno. Neberu v potaz to, že se Vám odpověď nelíbí v momentě kdy s ní až tak nesouhlasíte - viz vícedruhová terárka.
A ve vlákně o gekonovi Vám jednu z možných příčin napsala Jabula a dočkáte se určitě i dalších. Zvíře Vám strádá cca měsíc, ne-li delší dobu a místo toho aby jste s ním šla na veterinu nebo aspoň dotaz napsala dřív, řešíte to až po tak dlouhý době na poradně a ještě jste nespokojená že odpověď trvá dlouho a není přesně taková jak jste čekala......

Dobrý den,
Ano omlouvám se, příspěvek co jsem napsala není fér, napsala jsem ho tak trochu rozladěná (před chvilkou), nyní jsem se ho vrátila smazat. Bohužel už to nejde. Prosím neberte ten příspěvek v potaz. Opravdu není relevantní a kdyby to šlo, smazala bych ho (nebo Admine můžeš?) . Omlouvám se, máte naprostou pravdu.

Ako som kdesi spominal:Je tu dost odbornikov,ktori su ochotni poradit aj nam začinajucim.Treba len trochu ukazat,že mame aspon zakladnu "šajnu" o chovanom zvierati.
Vela veci sa tu omiela dookola,či vybavenie teriek,osvetlenia a take otazky privadzaju do zufalstva aj mna.
Pri chorobach a urazoch zvierat treba brat rady všeobecne a skôr ako postreh,lebo malokto ma možnost to zviera aj vidiet a aj tak sa odbornej pomoci od veta väčšinou neda vyhnut.
Niektore reakcie je treba brat skôr ako spestrenie a nie ako aroganciu.Aspon ja to tak nevnimam.Každy ma iny zmysel pre humor a niekedy take podpichovanie nesedi každemu.

Já bych dal všem, co na TP fungují déle jak rok a aktivně zodpovídají dotazy 2 měsíce dovolenou. Vrátili by se odpočatí, s úsměvem na tváři. Otázka jak by to probíhalo ty dva měsíce:-)

Annie42: pokud na tom úplně netrváte, tak bych to nemazal - myslím, že názor i reakce jsou vypovídající a OK...

No vzhledem k tomu, že se rozjela na základě toho již diskuze, nemažte to. Za příspěvek se stydím (tady jde vidět, jak si okolnosti dokáže naštvaná mysl přibarvit a upravit), sypu si popel na hlavu, ale co, už jsem se omluvila a rozumní lidé to pochopí.
BTW - Cejna: nemoc jsem začala řešit hned, jak jsem usoudila, že to není banální. Nejdřív jsem zkusila věci, co byste mi zde nejspíš poradili (Rachitida a stres), každému dala čas, aby se projevilo zlepšení - logicky, když to nezabralo, obrátila jsem se na Vás. Nedokážu si představit, že s 7cm skákavou ještěrkou vyrazím k veterináři. Ani z kraičky by ji nejspíš nevyndal, do ruky by jí nejspíš nevzal (aneb akce chyť si svou ještěrku), nehledě na to, že v Liberci žádného dobrého na plazy neznám (ovšem pravda, Liberec není jediné město na světě).

No, tak já to psal jako reakci na ten naštvanej příspěvek, tak jsem byl taky trochu v ráži. Jinak nic ve zlým ;-):beer:. Je mi jasný, že se pro ještěrky snažíte udělat maximum.... Ale aby jsme se vrátili k tera: Není vždycky nutný nosit k vetovi hned ještěrku, stačil by vzít aspoň ze začátku "bobek" na rozbor. Ten stojí pár korun, řekněme tak do 200,- a může dost napovědět. Taky myslím, že podávat vápník jen jednou za 14 dní je málo a bez svícení UVB nebo rozumnýho dotování D3 si můžete zadělat na problém i u ostatních zvířat.Ale to je spíš do toho vlákna o gekonkovi. Tady je to OT. a další OT: Jsem taky z Liberce:-D

Holt pobavím.:-D Pamatuju obrazně řečeno doby, kdy dnešní černé uhlí byla ještě svěže zelená přeslička (pochopitelně přeháním).8-)
Ale nezapomenu na dobu před internetem, když "mlaďoch" pronesl nějakou otázku hloupou až přespříliš a odpovědí mu bylo pozdvižení obočí, jaké na internetu udělat bohužel doopravdy nelze (pro představu doporučuji lorda Vetinariho z "Barvy Kouzel" v podání Jeremyho Ironse) a pokud to bylo opravdu špatné, tak polohlasně utrouseno něco ve smyslu: "Pane Bože, do čehos to duši dal?!" Málokdo byl skutečným pedagogem, ale nepsaná výzva byla - nejdřív si promyslíš, než se zeptáš a otázka by měla dávat smysl...
Ono takhle by se vynechala hora dotazů "co do teraria 20 na 15 na 10" (odpověď jednoho švába nebo možná formikarium je asi neuspokojivá).
Nelze opominout, na jaké nesmysly se dokáží ptát lidé, co buďto plánují nebo nedej hůř si už koupili nějakou želvu. Hady a ještěry do jisté míry chrání to, že je nemají rádi skoro všichni, ale želvy jsou na tom o dost hůř. Ano, je tu jedna věc, která by se sem zavést možná měla - totiž stabilní a pravidelně "pročišťované" vlákno věnované běžně dostupné literatuře a hlavně v ní nalezeným chybám...;-)

Ano, je tu jedna věc, která by se sem zavést možná měla - totiž stabilní a pravidelně "pročišťované" vlákno věnované běžně dostupné literatuře a hlavně v ní nalezeným chybám...

jestli máš chuť, směle do toho ;-) Aktivitám se meze nekladou a třeba se někdo přidá. Myslím, že nebudu sám, kdo by něco podobného uvítal.
Před pár lety přece s podobným nápadem přišli pánové Saturnin a dědeček v jejich "Kanceláři pro uvádění románových omylů na pravou míru".

Já naprosto souhlasím s daviskou.Má úplnou pravdu,že začátečník je u většiny "odborníků"jen totální blbec,a zvláště asi u třech lidí,kteří radí nejčastěji a zároveň nejagresivněji.Nebudu jmenovat,určitě ty všeználky neomylné dobře znáte.Nejde o to jak blbý dotaz tam někdo vloží,protože když nám příjde blbý,nejsme povinni odpovídat.Už hodně dlouho pozoruju poradnu a někteří jsou vážně velice arogantní.A není pravda,že tímhle přimějeme někoho se poučit,ale naopak ho odradíme a už se neozve.Nehrejte si na ochranáře přírody,všechno se dá říct slušně.A než být hnusný,tak radši neodpovídám.I velice nevzdělaného teraristu jde upozornit na závažné věci slušně,a daleko víc si z toho vezme.

PS:Gratuluji Davisce za tento příspěvek,už dlouho jsem chtěl napsat něco podobného.Takže dík.

dovolim si odporovat...

že začátečník je u většiny "odborníků"jen totální blbec

pokud polozi smyslupnou otazku tak ne - nebo muzete dat vlakno kde je intelignetni dotaz a misto odpovedi dostal dotycny sprda?

když nám příjde blbý,nejsme povinni odpovídat

na to ale narazime = pokud dotycny odpoved nedostane, tak obvykle zalozi duplicitni vlakno, kde se navic rozciluje proc minule nedostal odpoved...

Nehrejte si na ochranáře přírody

nemyslim ze by si tu nekdo hral na ochranare prirody... Pokud vam zalezi na tom aby zvire prosperovalo to neni ochrana prirody sensu stricto... A verte ze i zacatecnik by mel postupovat stylem - rozmyslim si co chci, nastuduju co se da, zeptam se zde na detaily, zaridim terko a vse potrebne a az pak koupim zvire...

I velice nevzdělaného teraristu jde upozornit na závažné věci slušně,a daleko víc si z toho vezme

mam prave opacnou zkusenost - ale mluvim pouze za sebe...

Já naprosto souhlasím s daviskou.Má úplnou pravdu,že začátečník je u většiny "odborníků"jen totální blbec,a zvláště asi u třech lidí,kteří radí nejčastěji a zároveň nejagresivněji.Nebudu jmenovat,určitě ty všeználky neomylné dobře znáte.Nejde o to jak blbý dotaz tam někdo vloží,protože když nám příjde blbý,nejsme povinni odpovídat.Už hodně dlouho pozoruju poradnu a někteří jsou vážně velice arogantní.A není pravda,že tímhle přimějeme někoho se poučit,ale naopak ho odradíme a už se neozve.Nehrejte si na ochranáře přírody,všechno se dá říct slušně.A než být hnusný,tak radši neodpovídám.I velice nevzdělaného teraristu jde upozornit na závažné věci slušně,a daleko víc si z toho vezme.

Normalně bych ti dal za pradu.Ale je pátek, /už vlastně ne/ takže vijimečně budu útočit.
Proč by měl mít možnost stát se teraristou každej?
Tohle je opravdu koníček,nad kterým přemýšlíš v práci i doma a dělá tí radost už jen procházka lesem a hledání vhodného kořene.
To v sobě prostě máš a nebo ne...
Kdo né tak se nechá odradit třeba i tímto forem,,
Známému umřeli "jen" 4 anolisové než si uvědomil,že to neni koniček pro nej - a to bru.
jinej chlap u nas si kupuje gekony jako na běžícím pásu--- a když pojdou,koupí nové - to je hnus.

asi se nevijádřím jak bych chtěl ... pokusím se o to zítra po burse :-[

Jasně chápu vaše pohnutky.Ale jen tvrdím že jak se tak dívám a brouzdám po poradně,tak na většinu "blbých dotazů" se dá reagovat normálně ,a ne jako by nás to obtěžovalo.Taky mám svého koníčka rád a opravdu dělám přesně to,že celé dny chodím po bytě a hledám místo na mnohem větší terárko a po kořenech se taky neustále dívám.Prostě se řídím pravidlem-co ještě můžu udělat pro svého leguána.Ale někteří by chtěli taky dělat všechno pro své zvíře,a třeba se o tom musí s někým poradit.A nemám rád když někdo na diskuzním foru řekne,že si má hledat informace na internetu.Já hledám stále a kolikrát s toho mám nervy bo mi to tam píše třeba úplné blbosti.Když tohle někdo napíše dotazovanému,tak by měl zauvažovat proč ta poradna vůbec existuje.:?:

Uz to tu bylo par krat receno - ale vidim ze to asi zopakuju (opakovani matka moudrosti)... Je hodne zle pokud si tazatel mysli ze je TP automat na odpovedi - na jakekoliv (vcetne nesmyslnych) otazky a nejlepe okamzite po jejich polozeni... Ano nekdy je to akutni, ale v tom pripade je zase na miste zopakovat proc "chovatel", ktery si samozrejme vse peclive nastudoval a pripravil pre koupou zvirete uz davno nesel k vetovi!!! Misto toho sem flakne otazku typu - zviratko nepapa ale vsechny podminky OK... Napiste konkretne! Rikam - OK.... ATD...
Sam rikate ze pro sve zvire neustale hledate co kde zlepsit - a o tom ta teraristika taky je = zlepsovat se, tesit se z dobreho stavu zvirat, uspechu pri odchovech, sledovani jejich chovani atd... Jenze bez dobreho zakladu v zacatcich chovu = mit teoreticky nastudovanu spoustu veci, nejen o zvireti ale i technice s tim souvisici - se nikam nehnete a zvire brzy pojde... A nezachrani ho casto ani narychlo polozene otazka na TP... Proto jen cist a hledat a cist!!! Na netu, v knizkach, clancich v teraristickych casopisech - pokud ma nekdo prachy na terko + zvire, tak nejakou zakladni prirucku za par korun uz k tomu dokoupit muze (zvlast pokud to kupuje ve zverimexu, nebo na burze - knizek je tam dost)...

Lide tu odpovidaji zrejme radi (jinak by to nedelali zadarmo a na ukor sveho volneho casu, ktery mohou vyuzit i jinak), ale pokud tu neni nekdo vyslovene altruista, nebo nema SM sklony, tak pochybuju ze bude odpovidat na KAZDOU otazku... Zvlast pokud nedava smysl, nebo je to verze XY otazky, kera se tu opakuje milion krat (co do terka, zviratko nepapa, co za smouhu je na fotce, atd)... To se pak opravdu zamyslite nad tim proc sem vubec chodit, nebo odpovidat, jelikoz jste to uz psali X krat a jak je videt nikdo si toho zrejme nevsiml = nehledal... Tak proc radit znova to same? Stejne se za par dni objevi podobny dotaz...

...tak by měl zauvažovat proč ta poradna vůbec existuje...

To je jednoduche - pokud neco potrebuju vedet, tak tady muzu v okne hledat zadat co me zajima a vychrli mi spoustu odpovedi. Pokud to tam nenajdu, polozim presne formulovanou otazku a vyhnu se tak forme: blba otazka - blba odpoved... Takze ano TP je na ziskani informaci, jde pouzu o formu polozeni dotazu. Obsah tady totiz jiz davno je - jen ho najit...

Premyslim zda li forma polozeni "blbeho dotazu" nema co do cineni s tim jak sme uvykli psat na chatu, sms a pod... Umite si predstavit, ze by ste v podobnem razu napsali svuj zivotopis, zadost o zamestani, nebo dopis (nebo mail) nekomu na kom vam zelezi??? Ja ne a moc bych se divil kdyby se tim pak dotycna osoba zapodivala - takto formulovany dopis, e-mail a pod by okamzite skoncil v kosi a bez odpovedi... Lide se nejak zapominaji vyjadrovat - mozna je to pokrok, ale preci pokud mi na necem zalezi a chci dostat odpoved, tak neni problem napsat to srozumitelne!!!

Jenze to uz se tady opakuju... Proste vzdy se najde nekdo komu se nebude libit odpoved. No a? Lide jsou ruzni = jejich pristup a odpovedi take... Myslim ze modi diskuzi zcela zvladaji a pokud se vymkne kontrole nemaji problem vlakno zamknout, smazat, upozornit aktery a rozdavat ovoce... A tak to ma byt, tak je to spravne (cituju jednoho psychicky nevyrovnaneho soudruha kpt.)...

Každej si někde to nějaký zvíře koupil.Proč se nezeptá toho dotyčnýho?Má telefon?Koupili to na burze,u někoho ve svým okolí,v krámě.Ať se tam vrátí a zeptají.Když někdo množí gekouše,gutky,chamíky,tak o tom cosi málo bude vědět.A poradí,nebo řekne,jak to dělá on.Už to tu bylo...na burzách,kterejch je dost,prodejci poradí,podiskutujou a člověk se doví...v obchodech by měli bejt proškolení pracovníci a musí taky poradit,měli by.Když koupím televizi,taky nepíšu na nějaký forum,jak se přepínaj programy...,,a poraďte''.Nakonec jak ten dotyčnej posoudí,že ta a ta rada je správná v tý smršti rad a diskuzí a nakonec musí zasáhnout někdo ze zdejších,z Rady starších.Něco jinýho je to,když někdo dostane od někoho něco více či méně nechtěnýho a pak se o to musí nějakým způsobem postarat,pak jsou dotazy na místě.Ale zase na druhou stranu se to tu jmenuje teraporadna,tak nevím a taky někdy ten dotyčnej potřebuje rychlou radu a chodit s každým ,,zavřeným okem u chamíka'' k vetošovi,jak se tu taky radí,a stresovat zvíře a kdnbtjusmnndcjsanbdhrbgfbxjykanrztuwjxbbdbxcb...se m se do toho tak zamotal,že nevím jak dál.Něco pro a něco proti.

HA HA HA opravdu jsi me pobavila Davisko, hlavne tou posranou uzovkou co jsi napsala, cely text vypovida o tvem komplexu a IQ:-) Vzdycky me pobavi, kdyz nekdo napise podobny flame post, na blbou otazku blba odpoved. Uprimne, lidi co neznaj ani zakladni pozadavky zvirete a pak az si ho koupi a to zvire ma nejaky problem to zacinaj resit zde na foru, tak se ani nedivim, ze je tu lidi posilaj do haje!! Ale jeste jsem si nevsim, ze by mu na danou otazku neodpovedeli, sic treba arogantne, ale zaslouzene. Za spatny znamky vas taky doma nepochvalili.
Lidi co maj trosku v hlave se ptaji lidi od koho zvire koupi, prectou si neco, pouzivaj vyhledavac a pak teprve resi problem verejne, pokud opravdu nejde o zdravotni problem, ktery si zada rychlou pomoc, ale i v tom pripade, pokud neni zrovna svatek, je zbytecny sedet na zadku a cekat nez mi nekdo odpovi na foru a nejit k veterinarovi, nebo aspon nezavolat.

musim se zastat Johnyho - tazatel je tu naprosto novy a potrebuje pomoct, tim spis by mel polozit vecnou otazku s udaji ze kterych je mozne vychazet. Johny dle meho nazoru neodpovedel nikterak zle - sice odmerene, ale melo to evidentne pozitivni ucinek... Nejsme prece v cirkevnim seminari ale na foru... Pokud chceme pokracovat v debate kdo odpovida urazlive, se sarkasmem, ironicky, kdo urazi a nadava a pod tak verim ze kazdy mel svou slabou chvilku... Ale o tom podle mne TP neni (pokud se tu kazdy vyjadroval prehnane uctive jak matka tereza tak bych asi po case nekoho kousnul)...

A netahej diskusi s Daviskou do jiného vlákna.Tady de vidět,že potrefená husa se vždycky ozve.Ten člověk má problém a nemá m,yšlenky na hledání odpovědi,zvlášť když chce co nejrychleji pomoct tomu legovi.Uvědom si že to může být nějaký člověk,který neumí dělat na PC.A z toho,jak popsal velikost terka,tak asi už něco nastudoval.Je docela velké.Místo arogantních keců si mu mohl dát jen odkaz a napsat (zde klikni).Chtěl bych vidět frajere jak by si sním mluvil z očí do očí.Nemám nic prozi tvým radám,protože máš dobré znalosti a zkušenosti,ale stou arogancí me velice se..š.

Nevim na koho to sice smeruje - mam pocit ze z casti na Johnyho a z casti na mne, takze zareaguju...

trefil jste hrebik na hlavicku:

...nemá m,yšlenky na hledání odpovědi...

takze vlastne schvalujete neustale omylani tech samych otazke dokolecka... To teda staci zrusit to okno vpravo nahore (HLEDAT) a take vlastne celou tu listu v pravo - jsou tim padem naprosto zbytecne... A muzeme do aleluja tocit stejne otazky + odpovedi ve verzi XYZ, coz jiste pozdvihne uroven diskuzi i cele TP (hlavne ze to bude mile a sladke az mi z monitoru potece cukr)...

že to může být nějaký člověk,který neumí dělat na PC

v tom pripade nechapu jak sem mohl zadat dotaz... zrejme nahodou (nevim jak u vas - ale v nasi rodine neco o PC a internetu vedi i moje babicky, natoz mladi clenove rodiny)...

Místo arogantních keců si mu mohl dát jen odkaz

arogantnich kecu sem si nevsiml, z cehoz plyne ze kazdy je samostatna individualita a vnima realitu subjektivne = nikdy nevyhovite vsem... Nekdo se pres to prenese a jiny urazi...

Chtěl bych vidět frajere jak by si sním mluvil z očí do očí

vzhledem ke sve telesne konstituci a jistemu sportu nemam problem s lidmi o 2 hlavy vyssimi ani o X kg tezsimi...
PS: frajera nedelam, ale zda se ze prave vy to berete nejak moc osobne s tim

ale stou arogancí me velice se..š.

PS: momentalne tu resime neresitelne... pristup k odpovedi na prispevky je zcela individualni a stejne jako ma tazatel pravo zadat blbost, tak kdokoliv ma pravo mu to rict - vcetne zpusobu... Je jenom na modech jak to posoudi...

Tak hele,ty FRAJERE,jestli tady chceš házet patky,tak jsi tady špatné adrese.Za ty roky,jsem tady takovejch jsem jako ty viděl mraky.
Za takovéhle debilní dotazy,bych rozdával facky a ne rady.Docela už mě zvedá ze židle,jak tu všichni dokážete krytizovat.Ono je děsně jednoduchý napsat ,,honém, honém,pomoc".
Chovatel,kterej si nedokáže zjistit základní informace o takhle běžnejch zvířatech,je prostě nemá chovat.Jestli se vyskytne problém,požádám o pomoc.A to tak,že pozdravím,popíšu svůj problém,podmínky chovu a potom poděkuju.
Takový ty řečičky o tom,že je někdo zkušenej a má proto povinost někomu radit,jsou jenom omluvou lenosti dotyčného.Chovám doma dost zvířat co se u nás neviděj,neumim ani slovo německy,ani anglicky.Přesto přes překladač lámu jednu stránku za druhou a hledám cokoli,co by mi pomohlo v úspěšném chovu.Sedím a hodiny hledám,potom když nevím,zeptám se.Třeba tady
Lidi,chybí vám úcta,jak ke starším,tak ke zkušenějším chovatelům a jen díky nim,se můžete něco naučit.:-p

Lego 25: Myslel si tym asi mna.Takže,ja som mladenca niako neurazil,je tam odkaz na cele diskuzne vlakno o leguanoch.
Čo sa tyka ovladania pc,zaujimave,že už male decka ovladaju rôzne hry a tak a dokonca aj v inych jazykoch.
Tu odpoved som tak schvalne sformuloval.Ty mi pripadaš omnoho viac arogantny v jedinom prispevku,ako ja vo viacerych.Kedy som ja použil take slova ako ty? Mysliš ,že som daky napichany svalovec?Ta moja arogancia bude asi spôsobena lenivostou inych.Alebo nesuhlas s myšlienkami inych je znakom arogancie?Neznašam lezenie do zadku a ked mam svoj nazor tak ho poviem pekne narovinu.Mam svoj vek,dost info si zhanam po nete a o všeličom a ked to zvladnem ja-samouk cely život a vo všekom,tak to dokaže každy.
Na Davisku - to bolo myslene len ako priklad,nič osobne.
Mimochodom-v tom vlakne mu doporučiš to iste čo ja -Opravdu se podívej na vlákna které ti johny13 napsal.Stačí když na to klikneš - a o 1/2 hodiny sa v tomto vlakne pustiš do mna...:-D
A ,aale s....em na to.:-D

Jenom mně naštvalo že zatahuješ jinou diskusi do druhé.A bohužel se nedá radit ústně,takže člověk nemůže posoudit jakým tónem sis to vduchu říkal.Ale napsaně to vyzní jinak.Sám nevím proč se to tu tak rozjelo,protože vím jak to myslí daviska.Mě taky rozčilují některé dotazy,ale když mě rozčílí,tak neodpovídám a rači mu řeknu něco neutrálního.Bral jsem to jako nefér útok a provokace na Divisku.Ale dobře jestli si to myslel jinak.Taky už to se.u myslím že všechno už bylo řečeno a zbytek je bezpředmětný.Jinak sory hlavně mi leží v žaludku někdo jiný a ty si to schytal.Schválně se du kouknout jestli už něco odepsal.:-D

Moji milí přátelé.pěkně se to rozjíždí a někomu už tečou nervy.Téměř všichní jste byli na nějaký burze.Mraky lidí,koukaj,prohlížej,klucí,holky,zvlášť i dohromady a rodinky s dětičkama,místo do zoo jdou na zvířátka.Zvířátka různá více méně za babku a Pepíček,nebo Mařenka poskakuje,tleská ručičkama a teď mě napad starej forek o třech přáních(tati já chci ježka...ale do p..i s ježkem...a mamka Ven s ježkem).A tak si koupjejí něco a teď to maj chvílku doma,vono to de skoro samo a pak se může něco přihodit(pokles teploty,svlíkání,nebo jen něco sezoního) a jsou s rozumem v p... .A teď se teprv shání informace.Ale čověk by rád poradil,ale známe podmínky?Popis není dokonalý,následují dohady,otázky,poznámky,řeči a postupně dochází k nedorozumění a k nervovýmu vypětí a mnohdy ,,vycáknutí´´.Ale! To chce klid!Vykopeme chamíkovi na zahradě hrobeček,píchnem mu tam sedmikrásku a když budeš Pavlíčku hodný,tak koupíme novýho.

Lidi,chybí vám úcta,jak ke starším,tak ke zkušenějším chovatelům a jen díky nim,se můžete něco naučit
Meldo, naprostý souhlas, tohle si zaslouží vytesat do kamene:-)
I když nepatřím ani ke stálým přispivatelům, nějaký ten pátek už poradnu sleduju a plně se ztotožňuji s Meldovým příspěvkem. Přestože nepatřím zrovna ke staré škole, přístup hlavně dnešní teraristické omladiny moc nepobírám (Samozřejmě ne všech, abych se nedotknul těch rozumných). Možná se mi to zdá, ale dřív, než se teraristika stala pro hodně lidí módní záležitostí, bylo to tak nějak lepší. Osobně jsem začínal ještě v době, kdy internet ještě skoro nebyl a i přesto se člověk k informacím dokázal nějak dostat, jen trochu chtít a alespoň něco pro to udělat. O tom to taky je, jak už tady zaznělo. Přece pokud mám něco jako koníček, zajímám se o to se vším všudy a o vše kolem tak nějak automaticky. Ale jde o to chtít...
Dokázal bych možná ještě pochopit, že si někdo pořídí, třeba na burze, zvíře o kterém toho moc neví,ale pokud o zvířeti nemám nejmenší ponětí, hned první možnost je se alespoň na základní informace toho prodejce zeptat...Hned další možnost, když vím, o jaké jde zvíře, je hledat v literatuře, které je v dnešní době na trhu mraky, na internetu... Že o daném druhu není nic česky? Opět nevidím problém, existuje překladač, nemluvě o tom, cizí jazyky se dnes učí snad už naprosté děti. Jsou určitě i věci, o kterých se na internetu dočíst moc nedá, i když, kdyby člověk lépe hledal, taky by našel...Ale je tady na poradně xy duplicitních témat více méně se stejným problémem a opět stačí zkusit hledání. Problém bude spíš v tom, že hodně lidí je opravdu líných, vůbec něco pro svoje zvíře udělat, natož strávit nějaký čas hledáním informací. Je totiž jednodušší napsat, bez hledání, někam na internet, velmi často naprosto dementní (s prominutím) dotaz a čekat, až mi na něj někdo odpoví, případně ještě všechny otrávit arogantním chováním.
Někteří lidi by si měli uvědomit, že ti, kteří tady radí, tak činí opravdu ve svém volném čase, zdarma a z dobré vůle a podle toho se začít chovat. Když už nic, alespoň zkusit svůj dotaz nějak rozumně formulovat a občas poděkovat;-)