Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Nemocný hroznýš

Dobrý den, prosím o radu ohledně boa constrictor. Jedná se o mládě 50 cm, zakoupené před třemi měsíci. V teráriu má teplotu 26 - 30 stupňů, vlhkost jsem neměřila ale občas rosím. Dva měsíce v pořádku přijímal skákavku jednou týdně, potom se objevili roztoči. Roztoče jsem vyřešila za pomocí frontline, v té době už had odmítal potravu cca 14 dní, poté po odstranění roztočů začal žrát, ale má divně svraštělou kůži, jako kdyby mu byla velká, a připadá mi taková vyschlá, nepomohlo ani koupání (v průběhu nežraní také hodně zhubl), je celkově dost apatický. Jeho dva vrstevníci žerou a rostou, nehubnou, nicméně se mi zdá že často otvírají tlamičku a ztěžka dýchají (nachlazení?). Uvažuji o návštěvě veterináře tento týden ale chtěla jsem zkusit zda by mi tu někdo neporadil. Jsem začátečník. Předem moc děkuji.

svraštělou kůži, jako kdyby mu byla velká, a připadá mi taková vyschlá

A nezůstal mu nesvlek? Ono když hadi mají roztoče, tak se buď špatně svlékají, nebo se občas ani nesvléknou (obzvlášť, když mají dost sucho) a ta kůže je pak šponuje. Což přináší další potíže. Co se týče toho špatného dýchání a otvírání tlamičky, tak to rozhodně není dobře a veterináře by to chtělo. POkud nepoznáš, jestli hadovi zůstal na těle nesvlek, tak sem dej jeho fotku, pokud možno kvalitní.

vlhkost jsem neměřila ale občas rosím

Občas znamená co? A misku s vodou, aby si do ní mohli celí vlézt mají? Jinak co se týče té teploty, tak 26-30 znamená co přesně? Gradient mezi 26 až 30 nebo někdy 26, někdy 30 v celém prostoru?

Dávám sem fotky. Nesvlek to možná je, ale ani po odmočení mi to nešlo dolů. Připadá mi spíš že je tak vyhublý. Rosím 1x týdně, nyní častěji. Bazének na koupání mají (neleze do něj), s teplotou je to tak že mají 26 v nejchladnější části a 30 v nejteplejší. V noci klesá na 24.

Nesvlek to možná je, ale ani po odmočení mi to nešlo dolů. Připadá mi spíš že je tak vyhublý. Rosím 1x týdně, nyní častěji. Bazének na koupání mají (neleze do něj), s teplotou je to tak že mají 26 v nejchladnější části a 30 v nejteplejší. V noci klesá na 24. Nevím bohužel jak sem vložit fotku.

to zvíře je kost a kůže, to se pak nejde moc divit, že na něm ta kůže plandá a že je dost apatický a slabý. Silný být ani nemůže, když mu chybí svalstvo. Každopádně pokud je pořád takhle vychrtlý, přestože sám žere (jak často a co, tráví normálně?), tak má zřejmě nějaký další problém. Čemuž by odpovídalo i to zhubnutí za 14 dní- ani malé mládě za 14dní půstu, pokud je v normální kondici nějak dramaticky nezhubne. Ale to doma nezjistíš. Takže bych ho vzala k vetrináři co rozumí plazům, řekla bych mu to cos ty tady a nechala bych mu udělat rozbor trusu na parazity. A pak by se vidělo, co dál...ale teda to zvíře vypadá dost hrozně, i pokud to rozchodí, tak pravděpodobně ne uplně bez následků.

Každopádně co udělej jako 1 je to, že ho odděl od těch ostatních.

ty nesvleky nepřekvapěj, ale z nekvalitní fotky je člověk moc nepozná. Nelámala bych nad nim hůl, to až teprve pokud se nebude lepšit. Poradim postup, který je efektivnější- Co se týče těch nesvleků a dehydratace, tak bych mu dala sondou několik dávek Duphalyte, každý den. Jednak to zvíře hydratuje a navíc vyvolá další svlek, při kterém většinou sjednou i ty předchozí nesvleky. co se týče toho násilného krmení, tak pokud žere sám, dát mu po tom, co se hydratuje a případně svlékne dobře živenou myšku a nechat v klidu (tzn. i bez ostatních hadů), dát mu lokální zdroj tepla, aby to v sobě udržel. Pokud i přesto v sobě neudrží normální kořist (hadi na to, aby trávili normální kořist potřebují určitou zásobní energii. Když ji nemají, netráví a blejou nebo chcípnou s myší v břiše), tak mu dát sondou konzervu CCL, nebo namletou myš. CCl je ale lepší. Násilné nakrmení celou kořistí nic nevyřeší, naopak to hada ještě víc oslabí a ta sonda je proti cpaní celou kořistí velice šetrná. Navíc ta konzerva je velice snadno stravitelná, zvládnou ji i zvířata s hodně mizernou kondicí a rozhozeným trávením. Ono to je konzerva pro psy a kočky v umělém spánku, ale pro masožravé plazy je taky vynikající. Předpokládám, že ten veterinář umí nakrmit sondou, tak bych tam hada pár dní nechala a nechala to dělat jemu, páč při převozu by se had vyblil a hrozilo, že to vdechne.. To co píšu je v praxi hodně osvědčený postup, jak rozchodit zvíře v extra mizerné kondici...bohužel ne všichni veterináři ho znaj.

Akorát je teda otázka, co přesně ty potíže vyvolalo...jestli roztočema a jejich následnou likvidací vyvolané oslabení a nesvleky v kombinaci s nízkou vlhkostí (rosit 1x týdně je na mláďata málo, obzvlášť před svlekem), nebo ještě něčím jiným. ono zvíře už může mít poškozené orgány a třeba to i na nějakou dobu rozchodit, ale pak najednou padne. Ono to co píšu je řešení následků, ale ne původce problému. Ten by měl zjistit veterinář, ale řekla bych, že to dost odbyl.

Taky mi přijde, že to trochu odbyl. Ale v úterý máme jít ještě na kontrolu a budou ho hospitalizovat pokud si s ním doma neporadíme... To CCI seženu na internetu nebo u veta? Jinak on říká že měli málo vlhko a taky že to způsobil ten frontline co jsme aplikovali proti roztočům. Problémy se svlékáním měli i druzí dva hadi ale to jsem zvládla manuálně po odmočení.

takhle, naložte ho do mělké (upozornuji hodně mělké) vlažné vody klidně na půl dne, ale dejte mu tam navíc třeba kousek mokrého hadru, aby se měl o co zapřít. Té vody u takhle slabého hada musí být jen minimum, on se snadno utopí, když mu chybí dostatečný tonus na to, aby plaval a držel se zapřením těla. Pokud ta kůže nepovolí, tak to zopákněte další den. Pokud nepovolí stejně, nechte to být a po dni dvou klidu mu zkuste nabídnout tu myšku. Nenabízejte mu ji, když ho hodláte koupat, páč kdyby ji přijal, tak by ji při namočení zase vyblil. totéž by udělal s násilím nacpanou- to nějak ten vet nedomyslel. Navíc tím blitím se had zas jen oslabí, to je 1 věc a v takovéhle kondici by mohl při blití chcípnout, to je věc 2.. POkud si ji nevezme, tak se domluvte s veterinářem na nakrmení sondou a podání toho Duphalyte. Ale čekat týden na kontrolu je moc dlouhá doba, takže klidně k němu zajděte hned po tom, co si myš nevezme.
Ono to CCL a Duphalyte stejně seženete jen u veterináře (pokud dělá chirurgii drobných zvířat a jejich hospitalizaci), prokonzultujte to s nim a řekněte mu, co vám tu bylo k tomu řečeno.

Tak had se dnes poblil (ještě jsme nekrmili), ale vypadalo to jako by vyblil jen chlupy, prostě dost dobře natrávená hmota, z myši z minulého pátku. Nevím, jestli to nemá z toho koupání, ale podařilo se ho alespoň svléknout - takže vypadá líp ale jsou mu vidět žebra což je asi zlé. Zajdu na nejbližší veterinu pro to CCI zítra a zkusím mu to podat tak za dva dny, myslím že teď po tom blití bych ho neměla krmit hned. Díky za podporu.

Takových zpráv si v budoucnu asi počteme více, vzhledem k absenci karantén, hygienickým návykům, vzhledem k točení zvířat od chovatele k chovateli. Tedy pokud se tím lidé budou chtít pochlubit.

K tomu není co dodat, upozorňoval jsem na to nesčetněkrát a většinou to sklidilo jen posměch či mávnutí rukou s poznámkami o zveličování. V tomhle případě mě netěší, že se směji naposledy:-(

Ono to šíření je právě záležitostí malomyslných, ne chovatelů jako jsi Ty. Plně tu obavu chápu. Bohužel do zvířat vidět není, o to je to horší a jak jsem psal v jiných vláknech v nedávné době, ani testy z krve nejsou řešením, pokud neodhalí IBD ihned (negativní výsledek neznamená, že jej had nemá). V tomto ohledu mě baví němci, kteří se nedávno začali ohánět potvrzeními, že mají chovy IBD frei (už jsou i koumáci, co potvrzují totéž u užovkovitých, které sužují paramyxoviry). Když pominu možnosti jaké má kdokoliv, kdo složí někde nějakou sumu a budeme hovořit čistě o těch slušných chovatelích - i ti mají na konci těchto potvrzení klauzuli, která ve finále říká, že "negativní nález nezaručuje to, že je zvíře IBD prosté". Podepsáno veterinářem.. Jakou má tohle váhu vyjma dopadu na lepší prodej, resp. dáváním nějaké na oko jistoty ponechám na čtenáři. Kdyby to bylo opravdu vše podle nálezu, bylo by to super. Dotyčný by dával nejvyšší možnou záruku v jakou je přesvědčen na základě hodnocení odpovídající veterinární kapacity.
Nezbývá než doporučit nedívat se po zvířatech jen podle ceny (bohužel dnes hlavní a jediné měřítko), nebrat zvířata, která putují z rohu do rohu (díky vkládaným fotografiím i to dnes lze odhalit - za příklad mohu uvést pro rok 2011 slavné trio maurusů aneb kdo dá méně...), nekupovat od "provařených" (řada překupníků, ale i chovatelů s prapodivným stylem chovu "dnes kupuji, zítra prodávám, v sobotu měním za jiné", kde se dá čekat mizivý přístup k hygieně s ohledem na obměnu zvířat, má dnes řadu e-mailových adres, díky Bohu ale disponují podobnými vadami řeči, prozradí je totožný styl písma, nebo přímo totožná nabídka s totožnými fotkami, atd.), varovat by měly podezřele nízké ceny (pokud je zvíře kvalitní svou cenu má a není důvod ho prodávat za pětinovou cenu, když jej lze prodat velmi dobře za poloviční cenu aktuální tržní ceny), dobře prohlížet stav hadů při koupi za předpokladu, že je jich tam víc (mě už stačí vidět jednoho, co se nějak divně houpe a už se polévám savem:-/), ani prodávaná zvířata obsypaná roztoči nebudí dobrý dojem a jelikož jde o potenciální přenašeče, je dobré nechat si na taková zvířata zajít chuť atd. Jistě někdo namítne, že to nemusí být jasné ukazatele. Ano nemusí, ale už jsem se přesvědčil sám, že dost často mohou.
A probůh v žádném případě si nepůjčovat, ani sám neposkytovat žádné takové zvíře na páření, ideálně za čtyři vejce (!!!), jak byl včera uveřejněný inzerát za zapůjčení na páření boa constrictor.

Je mi jasne, ze Vas to asi nepotesi, ale jsem rada, ze jste sem napsala. At uz jde o vysledek pitvy, nebo i o vlastni prubeh onemocneni v case(pokud jsem to pochopila spravne, zvire bylo dva mesice v poradku a zacalo se hroutit az ten treti mesic). Snad to bude varovanim pro dalsi chovatele, ze IBD neni jen abstraktni strasak...
Mimochodem - kdo tu infekci nakonec diagnostikoval? Co ti vrstevnici otevirajici tlamku? Jak jsou na tom? Mate i dalsi zvirata, od kterych mohli hroznysi infekci chytit?

Chtěl bych využít vlákna, abych nezakládal nové. Četl jsem, že inkubační doba u IBD může být různá. Četl jsem, že může být velmi krátká (1-2 měsíce), ale i dlouhá (údajně až 1 rok). Paradoxně se většinou píše doporučená doba karantény u hroznýšovitých 3 - 6 měsíců (mluvím teď o různých zdrojích) - to je kratší, než ta delší inkubační doba retroviru IBD... Opravdu může být ta inkubační doba až takhle dlouhá? Od jakého stádia napadení je možné IBD odhalit (údajně mohou vyjít testy negativně i u napadených zvířat)? Počítám, že možnost přenosu i vzduchem vyžaduje karanténu v oddělené místnosti... Mám o tom jen základní povědomí. Doporučte mi nějaké stránky, které se této problematice věnují (spíš odbornějšího charakteru, kde se dozvím něco víc - buď v ČJ nebo v AJ - to je jedno). Někteří se tu těmhle věcem věnujete, takže dokážete posoudit informační hodnotu textu.

Ono to je s tou inkubačkou složitější. Někdy zvířata, která jsou napadená nemusí mít žádné příznaky x let a můžou normálně fungovat. I se třeba množit, znám člověka, co mu chcípala mláďata hrozen a on pořád nemoh přijít na to proč. Když mu po několika letech jejich matka "po nastydnutí" najednou začala mít postupně i další příznaky, nereagovala na léčbu a nakonec padla, tak ji nechal odpitvat a ve vzorcích bylo IBD. A to měl ten pár několik let a hadi vůbec nepřišli s jinými do styku. A samec ve stejné ubikaci další 2 roky taky neměl žádné příznaky a pak najednou chcípl zdánlivě "bez udání důvodu".

To BlackFlame - doporučuji dobře prostudovat následující dvě vlákna:
http://tera.poradna.net/q/view/176906-boa-constric tor-krce-krutenie-hlavou?page=r179376#r179376
a http://tera.poradna.net/q/view/178864-naklonena-hl ava?page=r180080#r180080.
Zejména v prvním vlákně jsem se snažil za přispění dalších kolegů z poradny shrnout dosavadní a nejnovější informace stran IBD, kterými momentálně disponuji. O IBD jsem psal na poradně již dříve, stejně jako na ifauně, nicméně doba se změnila a povědomí taktéž. Od té doby došlo totiž ke znatelnému posunu v počtu zvířat, která na IBD umírají (myšleno rozšíření o druhy krajt a hroznýšů u nichž bylo nově zaznamenáno v ČR). Co se nezměnilo je to, že IBD není léčitelné. Závěrem doporučuji pročíst toto http://www.veterinarni-ordinace-praha.cz/news/soub or_170.pdf.

Jedno to vlákno jsem už četl. Na druhé se ještě podívám. Za ten článek díky. Ten mi zatím unikal. Ta proměnlivá inkubační doba je docela šílená (na tohle téma bych se rád dozvěděl víc - co tu inkubační dobu ovlivňuje). Také doufám, že tahle ohavnost evolučně zamrzne a nebude se stávat vražednější (současná podoba bohatě stačí).

IBD naneštěstí asi neléčitelné zůstane. Nedovedu si představit, že by někdo věnoval na vývoj léku takového svinstva nezanedbatelné finanční prostředky, když se ta nemoc týká hadů... I když, třeba náhodné okolnosti pomohou.

Díky moc a měj se.

Také doufám, že tahle ohavnost evolučně zamrzne a nebude se stávat vražednější

Vim ze to zni hrozne, ale za mne - kez by vrazednejsi byla. Predstavte si, co by nam to vsem usetrilo starosti, kdyby nakazena zvirata umirala rychleji. Pak by se nemohla tahle zalezitost skryte sirit a projevit se treba az po x letech zdanlive bezproblemoveho chovu. Viry jsou proste svym zpusobem genialni a tim, ze hostitele nezabijou hned se zvysuje moznost jejich prenosu...uvidime kam az to v evoluci povede...

Náhodou je to zajímavý pohled na věc. Svým způsobem by to bylo prospěšné.

Tou vražedností jsem myslel celkovou schopnost viru škodit. Aby se neobjevovaly mutace schopné nakazit další druhy zvířat, neprodlužovala se životnost viru na vzduchu bez hostitele, atd. Jsem v této problematice totální laik. Jinak díky za zajímavý komentář.

Nevím jaký na to mají názor ostatní. Osobně si myslím, že by nebylo na škodu zveřejnit původ hadů, u nichž se IBD projevilo. Nejde o to někoho poškozovat, ale poslední dobou toho začíná být nějak moc a předpokládám, že nejsem jediný koho by to zajímalo.

Ja se obavam, ze v situaci, kdy ma nekdo zvirat vic a nove zvire mu prokazatelne chcipne na ibd, jeste to neznamena, ze prodavajici posledniho prirustku mel nemocne hady, ale je tu jeste moznost, ze je v chovu jine nakazene zvire, ktere je treba odolnejsi a nic se u nej zatim neprojevilo. A pokud chov neni opravdu striktne oddeleny, vysledny obraz by byl stejny jako v pripade, ze by jedinymi nosici viru byla ta nejnovejsi zvirata. Je to hodne tenky led.

Naprosto souhlasím. Taky se přikláním k tomu, že to bohužel zavání víc honem na čarodějnice, než reálnými podklady.
Dnešní styl hygieny v některých chovech (přemýšlím, zda se dá o tom, co chci popsat hovořit jako o chovu a zda není hygiena příliš silné slovo) je na takové úrovni, že je to i zbytečné hledat příčiny jinde než u dotyčného chovatele. Znám případ kolegy, co si nakoupil na burze ze tří zdrojů gekončíky a vzdor upozornění je nafrkal k sobě. Za měsíc žil poslední, resp. dodělával, všichni měli crypta. Terárko na vyhození, chov v háji a kdyby to náhodou nějaký přežil (i v případě crypt se již vyskytli odolnější jedinci gekončíků, kteří působí jako přenašeči, aniž uhynou), tak ho předal dál s tím, že jemu chov holt nějak nejde a pořídí si něco jiného. Lze se jen domnívat, který z gekončíků to měl, když on sám žádné předtím nechoval. Dost možná to neměl žádný, protože kolega je typ "prase", který na burze ohrabe pomalu i prodavačku, není se pak čemu divit, že má na rukou po pár desítkách minut solidní zoo. Zrovna u crypt již byly popsány případy přenosu skrze ručník v umývárně chovu, takže není ani taková scifi zatáhnout si crypta z burzy, aniž si vůbec nesu domu živé zvíře. Stačí si takové zvíře prohlížet, neumýt si ruce, pak si při placení piva ohmatat peněženku... Mimochodem, používáte na burze mobily?;-)
Naznačený případ je případ přenosu cryptosporidií, kde byla jasnou příčinou chyba chovatele, který zvířata přes upozornění spojil. Bohudík u crypt donedávna platilo to, co u IBD ne, tedy že nakažená zvířata velmi rychle beze zbytku umírala (to už bohužel taky neplatí).

Jenže oni tu hygienu často nedodržujou ani celkem zkušení chovatelé. To se mi lidi vždycky smějou, že si na burze natahuju rukavice, nebo si jdu 30x umejt ruce...tuhle v Hammu na mně jeden ruský kolega koukal jak vrána, když jsem s ním měnila moje odchovový leguány za odchytový kordyly- když chtěl strčit ty leguány do krabičky po těch kordylech, tam jsem ho zarazila a šla krabičku vydrbat a omejt si ruce, než jsem šáhla na leguány. A když jsem mu doporučila, aby to dělal taky, jestli chce, aby mu ti legoši vydrželi zdraví.

Pamatuješ? Na tomhle už jsme se jednou shodli, když jsem psal, proč se mi doma říká "chirurg". On se člověk poučí, když zažije hned zezačátku genocidu vlivem vlastní blbosti a těmhle se to asi nepoštěstilo. Já se "poučil" v jiném chovu z chyb jiných, ale zanechalo to ve mě trvalé následky a řekl jsem si, že tohle zažít u svých zvířat nikdy nechci a nesmím. Kdo je dobytek, ať si přebírá svá zvířata třeba vidlemi. V Hammu jsem na záchodě častěji, než když mám zažívací potíže, o bohatém používání antibakteriálního gelu nemluvě. Taky jsem za podivína, když poslouchám jak želva dýchá, zatímco jiným stačí, že je krunýř plný (kamarádka kdysi takhle super nakoupila třínohou cuoru, což u samice není zrovna dobrá vlastnost), rudnu, když nejsou hadi, co mi přivezou na objednání "mites free" a jak jsem pochválil v Hammu prodejci metrovou kubsch hroznýšku, která měla mezi očima zaraženou centrimetrovou třísku by povyprávěli kolegové.