Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Boa constrictor - krce? krutenie hlavou

Dobry den,

skusala som tu na strankach najst podobny problem, aby som zbytocne nedala duplicitnu otazku, ale nenasla som.
Prosim o radu. Mam maleho Boa constrictor -3 mesiace. Doma ho mam mesiac. Zo zaciatku jedol kazdy tyzden, potom sa zakalil a odmietol jest. Vyzliekol sa pekne, aj ked teda az po namoceni do vlaznej vody. Ale co ma trapi je, ze ma akesi cudne pohyby hlavou. Zacne nou kruzit, akoby mal krce, otaca ju uplne "naruby", ako by som to rpesne povedala... "hore nohami", ci "hore bruskom". Tak zvlastne sa zvija. Zacalo to zaroven zakalenim a uz to trva viac ako 10 dni. Pred tym som mala regiusku, ktora mi ochorela na zapal pluc, vyliecila sa pom antibiotikach, ale mesiac po liecbe znova nemohla dychat a posledne dva dni mala podobne krce. Zom,rela u veterinara, podl apitvy mala poskodene srdiceko a jedno pluco sa jej nedokrvovalo, to asi sposobilo, ze nemoha dychat a z laickeho usudku m ozno poskodenie mozgu. Po jej uhyne som vsetko vydezinfikovala a noveho hadika kupila po viac ako 6 tyzdnoch.
Bojim sa, ci nemoze mat terajsi stav hroznysa suvislost. Vytiahla som ho z terarka, kupila mu dojcensku vodu ( davala som totiz vodu zo studne a napadlo ma, ci im nejakonevadi) .Hadik vyzera byt v klude, ale mysicku ignoroval. Skusim kupit mensiu. Nemate niekto skusenost s takymto niecim? Prosim, poradte co robit.
Moc dakujem

loading...

Terarko by malo byt v poho, riesila som to s lekarom uz pri chorobe regiusky. Taka klasika, cez den 26-30°C, v noci klesa cca do 22°C. Ma vyhrievanie kamenom v jednom rohu, v dalsom ma vodu a chladnejsie. Dala som mu aj lignocel - prevareny, ususeny v peci pri 100°C, ale teraz ho vyhodim a znova urobim dezinfekciu. Samozrejme ma konar, kvety len umele. Jednu stenu oblepenu kamenom. na druhej ma policky a oblepene konopnou latkou. Lepila som duvilaxom. Regiuska tam zila 2 roky. Ziarovku ma uspornu, co sa velmi neprehrieva, na nej kvetinac. Najradsej je namotany hore na nom.
Teraz je v umelom boxe, na deke, na ktorej su polozene obrusky, voda. Nemam mu tam ako dat ohrievanie, preto deka. Ked ho prikryjem , ze priamo na neho dam servitky, cuci tam pd nimi zmotany do klbicka.
Terarium je trojuholnikovej podstavy v rohu miestnosti, tretia cast su sklenene dvere.
Snad som nezabudla nieco popisat. Budem moc vdacna za radu.
Vopred dakujem
Pekny den vsetkym
M

Stress, temperature, too large a prey item, handling too soon, and dehydration are all probably contributing to your problems. First step is to get your snake re-hydrated.... a 24 hour soak in a 50/50 mix of clear pedialyte and water would be a first step. Start with water barely warm to the touch and put it on a heat pad set on low and leave it alone. Make sure you have a balled up cloth or something so the snake has something to "hold on to" in the soak. Next get your temps in the cage up to the lower 90's on the hot side, humidity level in the mid 40% range. Once the snake has had it's soak and it's back in the properly setup cage then you need to make sure you keep a small bowl of water with some pedialyte available at all times. (You may also try to the search function available on this site and search for an article written on Benebac that was written and posted here at RTB by JuliusSqueezer. This should be helpful for in your situation.)
After waiting at least 14 days with no handling you can attempt a feeding.
(Unless you are using the benebac treatment) When you offer the food start small... at biggest half the size of the thickest part of the snake. Put the snake in it's cage after it eats and do not touch the snake for at least 48 hours.
If it regurgitates again then a vet visit and the benebac treatment is a must!

Zdroj : http://www.redtailboa.net/forums/health-issues/139 75-help-new-snake-sick-ibd-parasite.html

První věc která každého napadne je IBD ,ale nemusí tomu býti tak ... NA veterinu je to zbytečné jen s tebe vytahaj prachy ... Kup obyčejný B-komplex forte pro lidi , rozmíchej půlku prášku v cca 5ml vody a aplikuj hadickou hadovi do zaludku ... uvidíš jestli se cca do 14dnů zlepší či nikoliv ,,, Další taková pomůcka pro IBD je že když hada přetočíš na záda ,tak se sám nevrátí zpět ... Ale může to být xxx dalších věcích jako třeba například zánět nervů a podobně ... V prvé řadě bych ,ale zkusil to B .... Pak dej vědět jak se to vyvijí ... Držím pěsti

Ked ho dam na chrbat tak sa prevrati ale troska mu to trva, skusenosti s tym nemam, neviem ohodnotit, natocim video. :) Ten B complex sme skusali vcera ale my sme ho v tom kupali, ale neviem ako tam bol dlho to vam musi povedat mama pretoze mne to strasne smrdi.

B komplex mam tabletkovy. Rozpustila som jednu tabletu v 5 ml vody a alou striekakou mu dala do pusinky. Na hadicku si netrufam, hadik je drobny, bala som samu aj papulku otvarat, ze ho rozpucim, ale nejak sme to zvladli a cca 1ml roztoku sa urcite do neho dostal, ostatne bolo na mne. :-) Hadik je celkom kludny, pokym ma teplo, lezi zabaleny v klbku a oddychuje, na dotyk,alebo len na nakuknutie raguje okamzite - skontroluje ma pohladom, co zase chcem, vystrci jazycek. Je mi ho velmi luto, je tak malinky. Vycitali sme na nete rady o rehydrataii. Aktualne je zabaleny v teplou vodou napustenej kucharskej rukavici, udrzujeme mu teplotu. Mal by tak byt 24hod v rovnako teplej mokrej handre, lebo vo vode by sa mohol asi utopit, keby sa zacal krutit. Neprotestoval, paci sa mu v tom teple.
Skusam , co sa da. Ak je to naozaj IBD, aspon sa snazime mu pomoct, i ked je percetualna sanca na vyliecenie minimalna, predsa sa nebudem len pozert a cakat.
Dakujem vsetkym, co mu drzia palce
Pekny den
Mauti

Nakazlive to je krvi,pohlavnim stykem,slinami .. Vzduchem by to prenaseno byt nemelo .. Pokud mate tera z OSB ci podobne ,tak tam bych mozna strach mel jelikoz se to poradne vydezinfikovat neda .. Pokud je to ze skla ,tak doporucuji vystrikat Virkonem ,nechat ho zaschnout a pote umit teplou vodou ... Pripadne testy na IBD co vim tak se delaji v nemecku ,ale da se to domluvit s vetem pres plazy ,aby Vam to tam zaslal .. Ovsem cena je v celku vysoka ...

Trošku poopravím. Testy na IBD se dají udělat i tady z biopsie (Jana určitě doplní lépe, nejsem veterinář, jen prezentuji moje získané informace). Ano, levné to není, ale pokud to má vyloučit tuto chorobu, nebo jí potvrdit, je to pro větší chovy důležitá informace k nezaplacení. Mimochodem k těm Němcům. Začali se poslední dobou ohánět potvrzeními, že jejich hadi jsou IBD frei. Z mých nejčerstvějších informací je toto možné tvrdit jen u testů, které byly provedeny na čerstvě narozených mrtvých případně během porodu uhynulých mláďat. V současné době totiž není možné určit IBD, jak je lživě tvrzeno, ani z krve (resp. možnost zjištění tu je, ale běžně se stává, že ho neodhalí ani 4 náběry krve v rozestupu několika let) a dokonce ani z odběrů biopsie u živého hada (který musí zároveň přežít narkozu). Jistota je skutečně jen u "mršin". Stran přenosu - hovoří se o přenosu tzv. "vlhkou cestou". Tedy pářením, porodem, krví, ale...zajímavé je, že to mají i mláďata, která spolu žijí v jednom teráriu, přestože se spolu nepáří, pochází z různých dvou chovů (samosebou nemám na mysli dva hady, kteří IBD získali přes matku). Stejně tak se už nedoporučuje roky (k nám se tato informace opět dostala pozdě jako vždy)chovat společně v jedné místnosti krajty a hroznýše. Protože se uvažuje o možnostech přenosu bodavým hmyzem (přes roztoče mi už kdosi říkal, že je snad potvrzený), toto opatření chápu. Nicméně jsem četl již o případech, kde došlo také k přenosu tuším z tmavky na hroznýše v zimních měsících, chov byl prostý roztočů a majitelé nepatřili k těm, co nedodržují hygienická pravidla, nebo nesežrané potkany přehazují mezi jiné hady.
A tak na okraj, IBD se neustále opisuje jako nemoc s níž se setkávají chovatelé především hroznýšů královských a tmavek, ale není nepodstatné, že bylo zjištěno u spilot, chondropythonů, cenchrií a nejnověji také u regiusek. Vzhledem k tomu, že až na chovatele drahých mutací nikdo nepodstupuje testy, pokud mu něco uhyne, jsou výsledky, jak moc jsou promořené populace v terariních chovech, zkreslené. Podceňování hygienických pravidel s nimiž se v ČR běžně setkáváme začíná nést své "ovoce".
A když už se bavíme o tomto, nenechám stranou jednu lež tradovanou kolem IBD a to, že původ můžeme hledat u mutací. IBD zde bylo již za komunistů, konkrétně v ČR na něj popadalo dost chovů tmavek (tehdy se tomu ale neříkalo IBD, nevědělo se, co úhyny zapříčinilo). Nově se občas setkávám s lidmi házející špínu právě na mutační constrictory jako na původce. Jediné co jim nelze upřít je jeho šíření, protože mutační zvířata jsou oblíbenější v chovech, jejich chov je rozšířenější a je pochopitelné, že pokud uhyne had za x tisíc, většinou se nehodí do popelnice jako se to děje běžně s každým uhynulým obyčejným constrictorem za 8 stovek, kde se nikdo nepídí po tom, proč had "lehl". Je pak snadné tvrdit, že surinamci, guayany a já nevím jací "čistí hadi" toto nemají. Ze zahraničí je známo již více případů, kdy do chovu IBD zatáhli právě "čistokrevní" hadi. Stále se polemizuje o tom, že IBD v přírodě známo není, čemuž věřím. Spousta svinstev vzniká a má původ v mutacích nejrůznějších virů v těch nejhorších životních podmínkách, která dávají dlouhodobě i krátkodobě někteří importeři. Nemyté bedny, kde se střídají zvířata jak na běžícím páse známe i z našich burz (za příklad postačí zasviněná přepravka s popiskem, že dotyčný prodává dlouhokrčky rodu elseya nebo emydura a v bedně se přitom válí americké užovky rodu coluber z dovozu z USA, bedny viděly vodu nejspíš naposledy při expedici z plastu odlité přepravky do prodeje, o nějaké dezinfekci nemluvě). Pokud je potvrzen přenos před roztoče, což je opět běžná praxe z těchto překladišť, není se čemu divit, že i zvířata odchycená před měsícem v Peru v brzké době dostanou do krve něco, co v přírodě neměla. To samé pak platí pro mutační hady, jen s tím rozdílem, že díky tomu, že nestojí na okraji zájmu v chovech, ale naopak je jejich obliba rozšířenější, pochopitelně se v daleko větším měřítku setkáváme i s chorobami, které sužují hady bez rozdílu barvy, pohlaví a věku. Je to stejné jako u psů, kdy v žebříčku pokousání vedou nejoblíbenější plemena, která jsou v chovech zastoupena nejvíce a jsou nejvíce na očích. Kde je samotný původ IBD se dá jen domnívat, ale osobně si myslím, že za to vděčíme opravdu nedodržování hygieny, míchání zvířat z různých zdrojů za nevyhovujících podmínek, bez patřičných pravidel bránící šíření nemocí a prakticky nulové karantény.

Testy na IBD )se dají udělat i tady z biopsie (Jana určitě doplní lépe, nejsem veterinář

No, ja veterinar teda taky nejsem, nicmene pokud vim, co se tyka te diagnostiky, cele je to v tuto chvili nejvice o tom, ze IBD se da 100% potvrdit pokud se primo virove partikule najdou, ovsem pokud se nenajdou, neznamena to nutne, ze zvire IBD nema, ale proste jen to, ze viry nebyly zrovna zachyceny. Jak daleko je vyvoj pripadnyh serologickych testu nebo pcr diagnostiky se zkusim poptat povolanejsich...
Co se tyka tech udaju o promorenosti, roli hraje urcite nekolik faktoru. Jednak - diagnostika z kadaveru ani z biopsie neni levna. A pak tu mame jeste otazku, kolik chovatelu (casto velkochovatelu, kterym se seslo x zvirat z x zdroju), kterym bylo IBD v chovech jakoukoli cestou diagnostikovano, se v posledku dostane do statistik (nikdo se tim moc chlubit nebude), a jak skonci vsechna ta ostatni potencialne nakazena zvirata z jejich chovu. Utracenim? Rozprodanim?

Přesně tak, většina lidí se na nějaká testování vykašle a ti, co to zjistí se tím chlubit nebudou.
Dříve se u hroznýšů řada projevů IBD neobjevovala nijak brzo, bývalo běžné, že spousta hroznýšů s tímto onemocněním žila i deset let, než přišel "jejich čas" a podle nových údajů se naopak u krajt objevuje IBD, které zvířata nekosí jako tomu bylo dříve. Ještě před několika lety se doporučovalo na "testaci" umístit mezi hroznýše krajtu (mládě tmavky) z odchovu a pokud neodešla do dvou měsíců až půl roku (u krajt byl průběh IBD fatální, umíraly bleskem), hadi byli považováni za čisté. Jak dobře tato metoda fungovala netuším, nicméně nyní už selže. Nově jsou známé "typy" IBD u krajt ne nepodobné těm, co mívali constrictoři, kdy je zvíře třeba 8-10let přenašečem, aniž umírá.
Co se týká ceny biopsie z mršiny - mě drahá nepřipadala ve srovnání s tím, jakou cenu pro mě má můj chov. Testy z krve (pár mých hadů jí taky podstoupilo) jsou právě o ničem, dle informací by se muselo udělat x odběrů v průběhu třeba tří let, aby se "někdo trefil", na druhou stranu, jak jsi správně napsala, testovat se může tak dlouho, dokud se to neobjeví a negativní výsledek neznamená, že to had nemá.
Velmi dobrými informacemi, z nichž tu některé také prezentuji, disponuje MVDr. Honza Hnízdo, který taková vyšetření ve spolupráci s "brňáky" dělá(snad jsem se nesekl, každopádně to bylo jinde než v Praze, na výsledky se čekalo) a to jak ty jaterky z mršin, tak z krve. Mimochodem článek o zjištění IBD v jednom chovu a celkovou zprávu, doporučení atd. mají na webu.
Obecně se doporučuje udržovat pevné skupiny zvířat, které byly jednou poskládány a vyhýbat se důsledně prohazování či dokonce idiocii rovnající se zapůjčování zvířat z nejasných a mnohdy i jasných zdrojů (u nás se dají čas od času najít taky vtipné inzeráty typu "mám doma samici albína, kdo zapůjčí na páření za dvě mláďata samce nebo salmona"...aneb jak si zničit chov). Další věcí je karanténa nových zvířat, která u IBD asi moc nevyřeší v tom slova smyslu, jak jej chápeme u jiných zvířat před zařazením do chovu, na druhou stranu, pokud kupujeme mládě/mláďata, nebo dospělce, je dobré je držet naprosto mimo chovné prostory, kde máme již fungující skupiny. U některých hadů je totiž štěstí, že se vlivem změn prostředí a stresem s tím souvisejícím, začnou objevovat určité projevy, které IBD mohou signalizovat (údajně velmi hodně hadů, kterým bylo následně IBD diagnostikováno trpělo "respiračními potížemi", část zvířat velmi špatně prospívá vlivem selhávání vnitřních orgánů, či jejich naprosté nefunkčnosti, špatné nebo takřka nulové hospodaření organismu s vodou, zvířata špatně nebo vůbec netráví atp., horší koordinace..). Druhá věc je právě výskyt roztočů, které si zpravidla můžeme dotáhnout do svého chovu právě s novými zvířaty a jimž stačí hodina na to, navštívit se svým "vybavením" naše původní hady.
Přitáhnout domů nová zvířata, strčit je do stojanu nebo do racku, kde máme nad sebou umístěna zvířata, jež máme dlouhodobě (o umístění hada bez karantény dokonce rovnou k jinému nemluvě), osobně považuji za slušně řečeno nerozumné řešení. Hygiena je alfou a omegou všech chovů, osobně chovám "ve skle a plastu", netuším jak je na tom hromadně praktikované OSB řešení, které v porovnání se sklem nelze nikdy vyčistit ani dezinfikovat dokonale.
A pak je tu ještě jedno řešení. Všechna hygienická pravidla ignorovat (čechům to není cizí, viděl jsem a vídám stále dokola), dělat opaky toho, co jsem psal, spoléhat se na certifikáty o IBD frei (až na výjimky jsou lživé, dnes dokáže člověk zajistit daleko složitější úkony než je cár papíru..)a když to vychcípe, házet špínu na veterináře, který nemoc diagnostikoval s tím, že lže a byla to stomatitida a nachlazení (jen na to kupodivu vychcípalo několik desítek hadů). Tohle není vtip, to se skutečně před pár lety stalo. Mimochodem, tuším vloni se na Terraristik mezi inzeráty objevilo také hlášení o tom, že jeden "čistokrevný" pár hondurasů zatáhl IBD do chovu regin s odkazem na původního majitele, diagnostika veterinářů a další podrobnosti na stránkách postiženého.
Abych to ukončil, protože už zase píšu moc a někdo mi to připomene:-) Pokud se na IBD přijde, je čistě na chovateli, jak s tím naloží. Někteří lidé doporučují chov v izolaci tam, kde zvíře nepřijde do styku s dalšími hroznýši či krajtami. To se dá dle mého názoru jen u jednotlivě chovaných pet zvířat. Ve větším chovu bych si určitě za žádných okolností neponechal zvíře, které může ohrozit chov, byť je v jiné místnosti mezi korálovkami, když stále nejsou jasné veškeré možnosti přenosu a když se podezírá bodavý hmyz a roztoči. Ať je to sebesmutnější, osobně jsem pro utrácení. Tak jako ve vlákně s "hrbáči", i tady hrozí, že se darovaného hada následně někdo zbaví a protože zvíře nemusí vykazovat vůbec žádný hvězdný pohled, ani mu nemusí kapat z nosu, není problém ho šoupnout do chovu... Následky ať si každý posoudí sám.

Kdo vi, kolik tech viru tu vubec beha, jak moc jsou variabilni, a jak moc se v chovech dokazali promichat.
K te cene - je to samozrejme relativni. Co si ale budeme povidat, maloktery mazlickar s jednim hroznysem, ktery se krouti, zvraci a spatne dycha do neceho podobneho investuje.
Co se tyka hygieny - uprimne, obcas, kdyz to tu ctu, tak mi skoro vstavaji hruzou vlasy na hlave (posledni dobou treba konkretne uzivatelka kruggerova - sory holka, ale Ty musis mit nervy ze zeleza). Znami uz mne zacinaji mit za paranoika, protoze za vsim hledam prusvih...myslim, ze u toho ale radsi zustanu. Lepsi byt za paranoika nez muset sledovat svoje zvirata, jak postupne umiraji bez moznosti zachrany (s pripadnym cyklickym zlepsovanim a zhorsovanim stavu, ktere cloveku taky moc neprida), nebo se koukat, jak jsou hromadne utracena...
A pak je tady to vedomi, ze nekteri chovatele nenalozi se zviraty zodpovedne (utraceni), ale mladata, ktera se zrovna nekrouti, vesele prodavaji dal...

Znami uz mne zacinaji mit za paranoika, protoze za vsim hledam prusvih...myslim, ze u toho ale radsi zustanu. Lepsi byt za paranoika nez muset sledovat...

Jj, ono pořád lepší očekávat potenciální průser a podle toho se chovat, než doufat, že zrovna mě to nepotká a pak brečet a nadávat si, že se to podělalo a nemuselo.

Slečny s oběma naprostý souhlas. Netřeba si nic vyčítat. Taky patřím k paranoikům, což je i důvod, proč jsem zde mohl napsat, co jsem napsal. Zajímám se o tenhle plíživý průser už řadu let, který zatím lidé dělají, že nevidí, nebo vidět nechtějí. To ovšem jen do doby, než to potká je samotné. O hygieně v teraristice netřeba mluvit, je to nekomentovatelné. A to mě se doma už roky smějí a přezdívají mi Chirurg:-D

Dotaz hlavně pro Epanterias nebo .Jabula (popř. i jiní co k tomu mají co říci):
Předem upozorňuju že nejsem veterinář, a veterina (a zvláště virologie) je mi hoooodně vzdálená. Takže se předem omlouvám jestli moje dotaz vyzní hloupě:
Ale obecně o virech platí (snad se nepletu):
Možnosti léčby virových onemocnění jsou velmi omezené, a nebo spíš prakticky neexistují. Některým virovým onemocněním lze předcházet včasným očkováním. To bohužel zatím neplatí pro onemocnění IBD u plazů chovaných v zajetí. Snad přijde čas kdy bude možnost si u každého veterináře nechat provést vakcinaci.
U každého ale už rozběhlého virového onemocnění (teď myslím obecně nemocí u člověka, nebo běžnějšího onemocnění domácích zvířat) se spoléhá na imunitní systém. Takže je nutné podporovat organismus různými vitamíny a stravovacími zdraví-podporujícími doplňky, popř. je nutné i třeba za pomoci antibiotik zabránit sekundární bakterialní infekci.
Chápu že takhle se postupuje proti méně nebezpečným virovým afekcím než je vir co má na svědomí IBD u hadů. Každopádně i to že IBD je závažné onemocnění které postihuje hlavně centrální nervovou soustavu často končící smrtí hada, neznamená že organismus napadeny retroviry nebo paramyxoviry (snad původci IBD - či jakýsi jiný viry) nedokáže alarmovat imunitní systém. Nebo se pletu? To dokazuje i to, že s tímto virem jak tu je už uvedeno někteří hadi přežívají i více jak 10 let, a jsou po tuto dobu ,,pouhými" přenašeči.
Obecně jsem taky zastáncem maximální hygieny, a taky bych se kloníl spíš k názoru preventivní likvidace zvířat pozitivní na viry způsobující IBD.
Možná si všechno blbě vysvětluju (jestli jo, tak mi opravte) ale zajímá mi tohle:
Jaký je rozdíl mezi protilátkama vytvořenými z očkovací látky, a protilátkama vytvořenými reakcí samotnýho organismu víceodolného jedince na virus - bez očkovací látky?
Předem díky ....

Tady půjde především o pochopení toho, že had, který s tím žije 10 let není "odolnějším" a přenašeči jsou všichni do jednoho. Osobně si myslím, že se jedná jen o to, jakým retrovirem nebo jeho kombinacemi je hroznýš či krajta nakažena. Před pár lety totiž opravdu umíraly krajty na IBD řekněme do pár měsíců (hranicí byl cca půlrok, ale dost často šlo o měsíc dva)než nyní a hroznýši naopak přežívali bez potíží řadu let, zatímco dnes se tu s pravidelností objevují témata o hadech umírajících na podobné příznaky už jako mláďata.
IBD je zjednodušeně hroznýší a krajtí HIV (týká se jen jich), které funguje jako u lidí. Řada lidí, kteří žijí s HIV taky není odolnější, ale než u nich propukne AIDS, trvá to řadu let a někdy i desetiletí. IBD ve finále způsobuje to samé. Neumírá se na IBD samotné, ale na něco, co v podstatě za normálních okolností imunita dovede potlačit, nebo stvořit protilátky. Proto se nazývá selháním imunity. Nejsem veterinář, moje interpretace je silně zjednodušená.
Očkování v současné době nepřichází v úvahu, neví se vůbec nic, dokonce se nám množí typy s nimiž se setkáváme oproti dřívějšku a mění se jejich "agresivita". Problém je i v tom, že IBD nenapadá jen centrální nervovou soustavu, resp. to, že část hadů vykazuje sice nervové poruchy, špatný svalový tonus a neschopnost se třeba otočit, či trpí na křeče, ale řada hadů tímhle vůbec nedisponuje a až do své smrti, kdy hada naleznete zcepenělého s tlamkou plnou substrátu, se s těmito projevy nikdy nesetkáme. Zasaženy jsou vnitřní orgány, jako jsou játra, ledviny atp.

k tomu snad jen doplnim, ze o virech je potreba uvazovat jako o sofistikovanych vnitrobunecnych parazitech, resp. parazitoidech. Parazitoid zde pritom nefiguruje jen jako muj upraveny vyraz, ale jako termin vyjadrujici lehce odlisnou strategii. Evolucne nejuspesnejsi paraziti nemaji za cil sveho hostitele zabit (da se rict, ze se z nich postupem casu mohou stat az komenzalove), ale predevsim se co nejvice za sveho zivota (a nezbytne tedy i za zivota hostitele)rozsirit. Parazitoidi jsou na tom s tou snahou o co nejvetsi rozsireni mezi dalsi hostitele podobne (vyplati se jim mit hostitele infekcniho, ale "provozuschopneho" co nejdele, treba i ty zminovane roky), nicmene v posledku zpusobi uhyn zvirete ( leckdy sekundarne za prispeni vsech tech "banalnich" stomatitid, nachlazeni, edemu tlamy nebo organoveho selhani).

Díky, hlavně za srozumitelné vysvětlení ;-).
Jen se ještě zeptám; když viry způsobující IBD u hroznýšů a krajt likvidují imunitní systém, to je prakticky obdobné onemocnění co OPMV (paramyxoviry) u chřestýšovitých v USA (nebo nověji zjištěno i u australských elapidů)? Díky

Na diagnostiku bych to neschazoval, ono dnes jde k veterináři řešit jakýkoliv problém s plazem taky minimum lidí, což je ostatně znát z dotazů nejen tady na poradně, kdy pomoci nikdo nemůžeme a lze jen dotyčného sprdnout za to, že už měl být na veterině dávno. Z těch, co to jdou řešit na veterinu zase část nechce kvůli ceně podstupovat žádné dražší zákroky, z čehož pak vznikají vlákna in memoriam typu.."tam už nejdu, bylo to drahý jak kráva a agama stejně chcípla". Samosebou bez ohledu na to, na co zvíře chcíplo a kde byla chyba.
Třeba to IBD se opravdu objeví víc u dražších zvířat, ale právě jen proto, že tam dotyčným nezáleží na koruně a chtějí vědět co a jak. Mezitím pochcípe xy klasických constrictorů s nimiž na veterinu nikdo nejde, protože by to bylo zbytečně drahé s ohledem na cenu zvířete..
Další faktor je zkrátka to, že teraristika už není záležitostí pár lidí jako dříve, ale má své odvětví v pet chovatelství a vyjma rybek, křečků a andulek má dnes řada rodin i terária. Bohužel to většinou postrádá hlubší zájem a logické myšlení. Já bych si nikdy nedal nově donesená zvířata rovnou k těm svým bez karantény (která netrvá týden, jak se i tady mnozí domnívají), neudělal bych fotky nového zvířete na stejné ruce v porovnání s těmi, co už mám doma bez problémů rok a více(v pochlubte se je to tu co chvíli), v žádném případě nechodím z terária do terária od zvířat v karanténě bez mytí rukou, nesedám si k televizi s hroznýšem na levém stehně a regiuskou z dovozu za 650,-(ooo, jak levně jsem jí koupil, čert vem, že má na boku divný fleky a za krkem nesvlečenou kůži, proč platit tuzemský odchov za 1200Kč, tahle sice nežere, ale je stejně fajn a nějak se to podá), nedělám pokusy se zkrmováním andulek s vápenkou z pochybných chovů svým chovancům a netestuji tak jejich odolnost vůči salmonelám, kokcidiím a bůhví čemu ještě atd..a tak by se dalo pokračovat. Lidé si za vše mohou sami a to, jaký máme ke všemu přístup se musí zákonitě podepisovat i na chovech. Jak kdo s čím zachází s tím taky schází..;-)

Na pet chovatele a jejich zvířata mám svůj neměnej názor, takže je ani neřeším.
Za léta chovu jsem pochopil, že pokud se chci úspěšně vyhýbat zdravotním komplikacím v chovu, je nutný dodržovat maximálně hygienu a chov hadů pokud možno co nejméně neobměňovat. A pokud už si pořizuju nějaké zvíře, nejlépe z ověřeného zdroje.
Jen mi zajímá, jsou známé takové nějaké stejně nebezpečné virové infekce i u ještěrů?
Chci letos kupovat Helodermy a protože dosud chovám jen hady, uvítám veškeré informace na co si dát pozor.

Pripojim jen tolik, ze jako jeden z hlavnich duvodu, proc tu ted mame v chovech tolik ruznych "breberstev", bych videla mj. i mnozstvi zvirat, ktere se v soucasne dobe hromadne vozi, a presouva se z kontinentu na kontinent. V chovech se pak dostavaji k sobe a potencialni patogeny si vymenuji. Vozime vic zvirat a s nimi si dovazime i o to vic potencialnich patogenu. Kdyz se tak obcas doslechnu, jak nejaky "dobrak" sveho umirajiciho hadiho "mazlika" pusti "na svobodu", aby si uzil volnosti, tak jen cekam, kdy zacnou za podezrelych okolnosti hromadne vychcipavat nasi domaci hadi :-(.

Souhlas, to je stejné jako společné chovy různých zvířat v malých teráriích. Chápu, že třeba zoo se snaží ve velkých expozicích o jakési biotopy (byť je divné, že kombinují zvířata z různých světadílů) - nahoru narvat na větve leguány, vecpat tam nějaké hady, kteří se je nebudou snažit slovit a dolu? Šup tam s importovanými carbonarkami, denticulatami nebo podobnými zvířaty, která jsou chodícimi sklady na nejrůznější brebery. Ve velkých expozicích to asi fungovat může, ale už jsem četl nějaké zahraniční zprávy, kdy v menších teráriích docházelo k přenosům onemocnění z želv na jiné skupiny plazů s nimiž jednak neměli ani společný výskyt (rozdílné kontinenty, leč s podobnými životními podmínkami), ani původně tato onemocnění. Oč se jednalo si bohužel nepamatuji, osobně takové nesmysly nepraktikuji, takže jsem to brzo pustil z hlavy. Zkrátka vlivem nestandartních podmínek dochází k nějakým mutacím a onemocnění, co se třeba hadů doposud netýkalo a bylo výsadou želv, mají už nyní společné. Ono to dost připomíná napadení ektoparazity, které had odsvléká v přírodě se svlečkou a tradá pryč, než si to roztoči uvědomí (týká se i sklípkanů a štírů), zatímco v teráriu had nemá kam "vypadnout", prostor je omezenější a tak jsou brzy roztoči opět na svém hostiteli a z vajíček se vesele líhnou další posily..

Může mi prosím někdo stručne popsat co je to IBD?? Když to hodim do vyhledávače vyskočí onemocnění střev, když napíšu "IBD u hadů" vyskočí mě nějaká kravina jako aids hroznýš. hadů. Jinak tohle je to nejhnusnější vlákno na ktery jsem tady kdy narazil. Číst o kroucení hada, možných bolestech, svalových křečích, neschopnosti se nažrat, vzpřímit, svléknout,... a následné smrti. To je pro mě jako milovníka hadů velká rána a to rozhodně nejsem žádná měkota.

Tak dík za stručnej popis. Ale pořád to vypadá že nemoc postihuje snad úplně všechny orgány. Vidím že jsem se ti vryl do paměti, ale z toho si nic nedělej, každej kdo ode mě něco četl, slyšel mě, nebo nedej bože viděl už nezapomene, toť můj úděl. Moc dobře víš jak jsem to myslel. Z vlákna čtu o velkém utrpení hadečků a to si moc beru i když nejsou moji. Ale tohle sem patří. A hlavně zadavatelka nepíše jakou hudbu poslouchala při tom když se snažila hada zachránit:-). Nikdy jsem nepsal že mám IQ 140, jen 139;-)

Dakujem za vsetkym za rozsiahle informacie. Klobuk dole pred Vasimi skusenostami.
Ked mi uhynula regiuska, lekar mi radil, kupit dalsieho hada priamo do chovatela, vidiet, ake zvierata ma, ako a kde ich chova, poriadne si prezriet. Tieto rady som posluchla. Dokonca - bola som rozhodnuta, ze chcem zasa regiusku, lebo moja "kralovna" bola uplne dokonaa, kludna, pohodova, za dva roky, co som ju mala, sa stala clenom rodiny, ale regiusky u chovatela neboli v dobrom stave, nasla som aj kliestov, nedozvlecenu kozu.. a pod. Takze som sa rozhodla pre iny druh, constriktora a vybrala toho najculejsieho a bez vonkajsich chyb. Hadika chcem urcite znova. Chystam sa na Akvatera do Trnavy. Zasa porobim komplet dezinfekciu terarka. Pisete aj o chorobach korytnaciek, to uz ste ma riadne vystrasili. Mam doma suchozemsku stepnu stovrprstu. Je to naleznec, u nas dostala azyl. Terarkom jej je cely dom, teraz, cez leto, ma "ohradku" vonku, kde sa volne pasie. Je spokojna.
Este raz vsetkym vdaka.

M

ale regiusky u chovatela neboli v dobrom stave, nasla som aj kliestov

pokud mely reginy klistata, slo 100% o import, at uz Vam dotycny clovek napovidal cokoli. A jestli jste si konstriktory brala od toho sameho cloveka, tak uz mozna i Vy tusite, odkud vitr vane...
S reginama to chce hledat lidi, co je primo odchovavaji (muzou Vam ukazat treba rodicovska zvirata, fotky vajec atp.)