Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem UVB pro denní plazy

Mám v plánu si pořídit agamu vousatou, je zde však problém, kupovat UVB zářivky nebo podávat D3 uměle.
Myslím si totiž, že důležitost UVB záření je poněkud přeceňována, odpovídalo by tomu i strašení vším, co se stane bez UVB i vysoká cena a nízká životnost "Speciálních" UVB žárovek (nejlevnější za 500 Kč, WTF?).

Proto se ptám: Máe s tímhle nějaké zkušenosti, jestli ano, podělte se se mnou.

Odstrasujicich prikladu co se stane agame bez zdroje UV-B a pri spatnem davkovani syntetickeho D3 (spousta laiku zvire v dobre vire zabilo predavkovanim) najdete tady na teraporadně plnou nůši. Pokud vam prijde 500 korun za zdroj UV-B moc (?!?!), planu na porizeni agamy vousate se prosim vzdejte. Jinak to pak dopada jak je obcas videt v threadu http://tera.poradna.net/q/view/268117-povedeny-inz erat-iv . Chov heliofilnich plazu neni levny, ty naroky na podminky proste jsou jednou dane - pokud je nechcete zvireti doprat, neporizujte si ho.

Pokud se nepletu,tak z praskovych vitaminu agama nedokaze bez slunecniho zareni zminene vitaminy zpracovat.

rozmíchat ve vodě (pár kapek na litr vody) a v inkriminovaný den ho dát místo normální vody.

Docela by me zajimalo jak by jsi tohle provedl. Dat do misky s vodou?? Moje agamy s misky vubec nepiji,at uz stare nebo mladata. Jedine rosit a doufat,ze si neco olizou ..
Za me urcite jistejsi koupit vybojku. Odpadne problem s moznym predavkovanim a zaroven i s osvetlenim. Kdyz budes pouzivat tekuty AD3 stejne budes muset zainvestovat do kvalitniho osvetleni,protoze heliofilni jester Ti jen na vitaminem prospivat nebude. A cena vybojky/zarovky je celkem zanedbatelna v porovnani s ostatnimi naklady typu krmeni nebo elektrina.

Kvalitní osvětlení
http://www.terashop.cz/products-page/sunlux-uv/sun lux-uv-50w-par30/ .
Žárovky od Robimausu,které jste sem dal vydávají UVA záření,které vydává i obyč žárovka.
Zdroj UVB podporuje vytváření vitamínu D
Nedostatek vitamínu D3 ,u lidí,byl spojen s roztroušenou sklerózou, revmatoidní artritidou, hypertenzí, nemocemi srdce, depresí, diabetem, chronickou bolestí, osteoporózou a mnoha dalšími nemocem

UVB podporuje tvorbu vit. D!!
UVA (vlnová délka 315-400nm, barevná teplota 6500 K) - ovlivňuje chování, zbarvení, aktivitu
UVB (vlnová délka 280-315nm) - je významné pro tvorbu vitamínu.

Copak není zvláštní, že ty super žárovky od 500 Kč výše produkují UV záření.

Stejná otázka,jako by jste se ptal jestli není zvláštní, že úsporná žárovka je dražší než obyč. žárovka s wolfram. vláknem.

Výbojka s předřadníkem vyjde ve finále stejně draho,jako UVB kompakty.

Není na tom nic těžkého k pochopení

a.) Takze mate zkusenosti a vite co a jak. Vlakno jste zalozil kvuli zbytecnemu trollovani.

b.) Takze jste si o tom nekde precetl a myslite si ze vite co a jak. Hodne stesti.

- ano, jde chovat vousatky bez UV, chovaly se predtim nez byly siroce dostupne umele zdroje UV-B. Pokud dokazete spravne davkovat D3, obejde se bez zdroje UV-B. Pokud ho nenadavkujete spravne, bude to mit vazne nasledky. Spousta plazu byla zabita predavkovanim, hlavne laiky kteri si o tom "neco precetli". Proto v dnesni dobe nevidim zadny duvod proc nekoupit pitome zatracovane ReptiGlo 10.0 ktere vousatkam staci (at rika kdo co chce), ale radej riskovat s D3 koncentraty. Brano v rovine laika ktery poklada dotaz typu "uvazuju nad...".

- tak si nechte poradit, pokud i nekdo jako tady Radar14 (ktery je trochu jina kapacita nez ja) radej sviti vybojkami nez aby resil chemii, tak to asi neco znamena. D3 koncentratem zvire snadno predavkujete (na rozdil od mineralnich smesi). A i pokud to prezije tak napachane skody byvaji casto nevratne. V dnesni dobe je to proste zbytecny risk, zdroje UV-B jsou snadno dostupne a cena neni vysoka. Proto jsem psal ze pokud se vam zda 500Kc hodne, neuvazujte o chovu agamy vousate. To je porad minoritni polozka, mnohem vic date za vse ostatni co je potreba. (az mi prijde pristi mesic vyuctovani za elektriku,pribude mi zase jednou tolik sedivych vlasu...)

- reaguju mozna kolikrat trochu ostreji, casto si i zanadavam, ale tyden co tyden resim problemy s vousatkami. At tady, nebo mi lidi volaji, pisou. A v naproste vetsine pripadu je to kvuli nevhodnym podminkam - nepochopenim ze se musi snazit v terariu vytvorit kus domoviny daneho druhu. Vetsina problemu - zvire nevratne zmrzacene krivici protoze dlouhodobe bez UV-B, nezere protoze ma v terariu tmu, nema vyhrevne misto, spatna teplota, spatne vetrane terarium, predavkovani D3...

Já tedy doufám, že to, co jste sem napsal s AD3 naprosto nemyslíte vážně.Vy si vážně myslíte, že když budete těmito tekutými a zabijáckými vitamíny cpát agamu místo koupení žárovky, čí zářivky a výbojky je to v pořádku? Je vidět,že budete a možná jste špatný chovatel, když chcete zvířeti odpírat potřebné životní podmínky. Nechápu, jak něco takového může někoho vůbec napadnout.

Oceňuji Váš zájem o zdraví zvířat, nicméně si myslím, že to tu už bylo dostatečně diskutováno a emoce se daly krájet a normální chovatel o dávkování AD3 ani neuvažuje... Takže bych Vás kdyžtak poprosil o další neoživování tohoto vlákna... Děkuji moc (Roker)

Zbytocne to tu rozoberas. Lucifer uz co-to odchoval, tak by som si na tvojom mieste jeho rady bral k srdcu. A ako ti uz na zaciatku napisal, ak chces zviera ktore ta rocne bude stat 200 Kc, agamu si nekupuj. Radsej by som si zvazil ci mas moznost chovat si krmny hmyz - ak nie, tak nejakych 500 za ziarovku ta vobec nebude srat...

A co mate proti predradniku ? Ten je na porad a měníte jen výbojky. Ano jedna stojí do 1000kc nebo kolem osmiset, ale rok Vam agamy osviti, to snad neni tak hrozna investice.. Jinak bez UV to jde taky, ale chce vedet co se dela a jak.. Osobně radsi svítíme vybojlkou nežli suplovat chemii a komu si sǎ krmím dobre hmyz.. A neni treba ani ten hmyz v nicem obalovat.

To nie je o zosypani ale o tom, ze mas nejaku predstavu ako nieco robit a nemas zaujem to menit. Mat zviera je o prisposobovani sa jeho potrebam. Mozes sice tvrdohlavo ist svojou cestou, ale zviera bude stradat. Teraz k podstate problemu: ak mas problem so ziarovkami a d3 - su aj nehelifilne zvierata, ktore budu pre teba evidentne lepsia volba ako agama.

Pozri sa ako vyzera thread ktory si zalozil. Takto rozhodne nevypada thread cloveka ktory hlada informacie a je ochotny sa prisposobovat :) Jednak mas problem komunikovat (mne osobne je to jedno - cez net ma nedokaze nic vytocit), ale polovicka prispevkov (ci uz tvojich alebo odpovedi na teba) konci osobnymi invektivami.

Ak budes potrebovat zosumarizovat co sa tu za tie 4 hodiny popisalo - ja ti to kludne zhrniem.

No neviem, na to jeho terarium 70W ... to su akurat 2x36W linearky. Ak nechce vybojku, tak nejaky zdroj tepla tam potrebuje... bud nejaku klasicku 60ku, alebo bodovku. Pripadne ak chce setrit, tak vyhrevny kamen alebo folia, co na druhu stranu pre heliofila nie je imho najlepsia volba.
Co sa tyka zimovania, ak kupi mlada, tak minimalne 1.5 roka mu zimovat nebude.
Ono to mala byt hlavne demonstracia toho, ze vydavky sa kupou ziarovky nekoncia a agama nie je zas tak lacny spas ako by sa na prvy pohlad zdalo.

No,vypadá to že panáček sežral rozum celého světa. pokud nemíníš investovat nějakou kačku do žárovek tak se na to zrovna vyprdni a nepořizuj si agami,pár švábu ti bude stačit. Připomíná mi to tady jedno vlákno,kde troubovi maminka zakázala svítit v terku atd atd atd atd,nejsi to náhodou ty?

Ono už to, že chceš rozmíchávat "pár kapek v litru vody" mluví pro to, že by sis radši měl pořídit UVB světlo. Ono není pár kapek jako pár kapek... Jo, jak už bylo všude řečeno xkrát, na ADčku sice můžete heliofilní tvory držet místo UV, ale chce to zkušenost a naprosto přesný dávkování. A jelikož podle svejch slov ty zkušenosti nemáš, tak docela riskuješ problémy... A to se divim, že se ti chce...

A další věc (pokud už to tu někdo psal, tak se omlouvám).. ať už se rozhodeš tam to UV dát nebo ne, tak je dobrý dát do terárka ještě linérní zářivku, ne jen obyč. do patice E27, jak plánuješ.. Ať tam není tma...

Tak, drahý... na burze seženeš reptiglo třeba za 350, to mi zase tak moc nepřijde, vzhledem k celkovejm nákladům na chov. A když pořídíš výbojku, tak se ti znehodnotí za podstatně delší dobu.
Já nevim, jestli fakt chceš řešit pár set za rok, tak si to fakt s tou agamou ještě rozmysli. Zkus si taky třeba propočítat, kolik tě bude stát krmení.

Do terária dejte: 1) Lineární zářivku pro dostatečné prosvícení viditelný světlem ( nejlépe o chromatičnosti 6000K )
2) Výhřevnou bodovou žárovku o výkonu cca 40W - například značky Osram - koupíte v OBI
3) Kompaktní zářivku UVB Repti Glo 10 26W (měnit každý rok)

Druhá varianta je : 1) Lineární zářivku pro dostatečné prosvícení viditelný světlem ( nejlépe o chromatičnosti 6000K )
2) Výbojka Sun Lux UVB něco kolem 50W s předřadníkem ( svítit cca 4 hodiny denně - dopoledne )

Tady máte konkrétní návrh, jak by to mohlo vypadat.

Nj, když si od nikoho nenecháš poradit a pořád si jedeš tu svou tak se tu ani neptej a holt si agamy utrap k smrti. Dej jim tam co nejvíc žárovek co maj na obalu namalovanou ještěrku a jsou levný a kapej jim vitamíny dle své nejlepší zkušenosti. Nebo nejlépe nepořizuj žádné zvíře, kterému nehodláš poskytnout základní péči :P

Mas pravdu, necital som cele vlakno, ale co-to ano a je treba povedat, ze upustit od D3 je fakt uspech, no na tych svetlach si sa naozaj teda velmi nepretrhol. Zvlast u tak heliofilneho zvierata ako fuzatky su. Mal si to tu opakovane dost krat a vzdy si sa vracal len k tomu svojemu.Daj tam nejaku obycjnu linearku na presvietenie a vybojku. A mas kvalitne UV ktore vydrzi pomerne dlho a usetris jak na elektrike za X somarin, tak vo vysledku aj zalacne UV kompakty, alebo linearky ktore maju aj tak slabu ucinnost.

Len neviem naco to pisem, ked aj tak sa rozhodnes podla seba.

:-) Kupodivu ja se k nadavani nepridam... Jen se pokusim "poradit" -> Takze, dej na radu Sklipkyho (ktereho jsi btw nazval ZCELA MIMO MISU dementem), ten ti poradil asi nejkonkretneji a (podle me) nejlepe! Na davkovani vitaminu proste NEMAS ANI MOZNOSTI ANI ZKUSENOSTI.
Smir se s tim, ze kdo vyrabi UVB si je taky necha zaplatit bo vyrobcu neni zas tolik a holt je to POTREBNA VEC. Az budeme zit v socialismu (doufam ze ne) tak strana a vlada jiste "zaridi", ze reptiglo bude stat 200kc a pak jim je doprejes levneji.... Nyni "bohuzel" nemas jinou moznost pokud chces chovat agamy tak ABY PROSPIVALY, nez tem "vydriduchum" zaplatit za to co potrebuji (viz moje poznamka, ze proste NEMAS na alternativni reseni)...
Staci tak?

P.S. Dan s Lupusem te neurazeji, jen uz neni tak nejak jak ti to rict nez ironii... Dan je vzdy k rade ochotny a co se heliofilu tyce bych rekl ze toho dost vi, Lupuse neznam (zatim) ale dle toho co jsem od nej vzdy cetl vi o cem pise... Takze svuj nazor mej, to je fajn, ale pls nesnaz se "Einstainovi" vymluvit teorii relativity, kdyz jsi prave zmaturoval z fyziky... Dik

Ty ale tak nejak odmitas pochopit ze fundovane rady jsi dostal dejme tomu v prvnich 10ti odpovedich a zbytek lidi na ne uz jenom odkazoval s tim, ze je odmitas akceptovat a jedes si neustale svou, rozumis? Logicky tedy vyvstava otazka proc jsi se ptal...?

Secteno potrzeno, zeptal ses, rad tu mas po kloaku, takze je jen na tobe jak s tim nalozis... Za me, mozna to zni blbe, ale jedna utyrana vousatka vic nebo min nehraje roli, sice je to velka dan za to aby ses naucil pokore pred zkusenejsimi (tim opravdu nemyslim sebe), ale muzeme tady napsat stohy slohovych praci a pripada mi ze neudelas jak radime/radi ostatni a proberes se mozna az ti zvire opravdu chcipne. Pozitivum snad z toho je jedine, ze pokud uz jsi absoloval tuto "diskuzi" tak ti asi o neco jde a az ti zvire opravdu zarve, tak snad aspon sam pred sebou priznas: "byl jsem debil a nemel jsem na to". Nebo treba ne a tak nejak po cesku za to budou moct vsichni ostatni, jenom ty ne... To "uvidime".

Kua chlape, vem rozum do hrsti!!!

2 vyhrevne zarovky jsou zbytecne, staci jednu a asymetricky - nekam do jedne tretiny, ne doprostred, at je v terariu nejaky teplotni gradient.

Linearka s UVB dle mne konkretne pro agamy vousate neni moc dobry napad - na rovinu, taky jsem tak kdysi zacinal, ale chybama se clovek uci... Agamy potrebuji HODNE svetla, a ty linearky s UVB sviti dost slabe - to co vyzari v UV spektru chybi ve viditelnem. Proto radej linearku bez UV, cim silnejsi (maximalni vykon a delka jaka je mozna) a s dobrym spektrem. UV vyresit jinak - bud pobliz vyhrevneho mista s bodovou zarovkou povesit nejaky z UV "kompaktu" (usporek), nebo misto te bodove zarovky dat rovnou vybojku - to je pak "vse v jednom". Akorat je to o neco drazsi.

- vymyslet neco jineho muzete, ale to co opakovane popisujeme je vyzkousene a overene v praxi, vime proc je to tak dobre. Viz co pise sklipky - ano, tak to bude spravne. Nejak by to slo i jak pisete,ale ty podminky nebudou takove jake by byt meli. Dabluzel - tohohle docela lituju - agamy vousate jsou velmi "tvrde" zvirata, a dokazou celkem dlouho snaset i velmi spatne podminky. Trva dlouho nez agamu definitivne umorite, to ale nijak neomlouva chov v nevyhovujich podminkach. Ruznych podtrzenych zdeformovanych mrzacku jsem videl uz skutecne hodne.

Jenže pokud máte agam více než jednu, tak ty náklady za krmení nejsou zanedbatelné. Pokud budete krmení nakupovat ve zverimexech a v obchodech, hravě za měsíc utratíte více než za UVB zářivku (i několikrát). Já si nějaké krmení chovám doma (švábi, ale to mi něžerou všechny) a stejně dám jen za krmení okolo 3-4 stovek měsíčně (cvrčci, sarančata). V zimě je to ještě vyšší, protože se zelené krmení musí kupovat. Plus náklady za elektřinu a vodu. Takže při více jedincích není problém třeba i 1 000,- měsíčně (komplet všechno). A když zvíře onemocní, tak co? Veterinář přes plazy může být daleko - benzín + za ošetření dáte málokdy méně než několik stovek.

Sečteno a podtrženo, těch pár stovek za zářivku je z dlouhodobého hlediska nic. :i:

pár = 2

mno tak to asi nepůjde,
schválně jsem ti našel dávkování
oficiální míra 1 průměrné kapky je cca 0,05 ml, čili 2 jsou 0,1 ml
docela by mne zajímal tvůj výpočet pro pár gramovou agamu, když pro 2000 kg koní či prasat je dávka 1 ml/den :-)
nehledě na to , že o to, jaká je vnímavost, či využitelnost pro plazy se výrobce tutově nezajímal
DÁVKOVÁNÍ: Pro drůbež: 20–30 ml/1 000 l pitné vody Slepice, kachna 4 ml/1 000 ks/1 den Krůta, husa 7 ml/1 000 ks/1 den Kuřata, kachňata, housata 1. týden stáří 1–2 ml/1 000 ks/1 den 2.–3. týden stáří 2–3 ml/1 000 ks/1 den 3.–5. týden stáří 3–4 ml/1 000 ks/1 den nad 6 týdnů stáří 4–5 ml/1 000 ks/1 den Krůťata 1.–2. týden stáří 2 ml/1 000 ks/1 den 3.–5. týden stáří 2–3 ml/1 000 ks/1 den 6.–10. týden stáří 3 ml/1 000 ks/1 den nad 10 týdnů stáří 5 ml/1 000 ks/1 den Selata, jehňata, kůzlata (5 kg ž. hm.) 1 ml/200 ks/1 den Telata, hříbata (50 kg ž. hm.) 1 ml/40 ks/1 den Prasata (100 kg ž. hm.) 1 ml/20 ks/1 den
Koně, skot (500 kg ž. hm.) 1 ml/4 ks/1 den DOBA POUŽITELNOSTI: 18 měsíců od data výroby, chránit před mrazem.

tak hodně zdaru :-) (výpočet není těžký :puff:, jen odměřit to dávkovaní bude sranda, pokud teda nechceš ředit 1000 l apod.:-) )

Ja jenom doplnim, nechovam plazy moc dlouho, teda spise mesic :-D mam Phelsumy M grandis. Svitim repti-glo 5.0 26W pro Agamu urcite 10.0 , + maji 40W zarovku obyc tesko.

Linearka je pro siroka teraria da se rict nutnost, jelikoz jsem videl jiz nekolik terarek, nez-li jsem si porizoval ja, tak vzdy nejlepe osvetlena byla terraria s linearni zarivkou, vetsinou tam mely zarivky-t8 , jinak lze koupit a dobre zarivky s UVB Sylvania Reptistar 10% UVB T8, pokud se da do dobreho stinitka osvetleni bylo vzdy velmi intenzivni, krasne to osvetlilo tzerrarium a na jedne strne pak byla u Agam jedna vyhrevna bodovka nad sutrem. Dle me by stacila na teplotu i ta 50W od exxo terry , davala opravdu bodove velmi vysoke teplo. Otazka je zda by vyhrala cele terrarium. Byl by jste na nakych +-100W za hodinu, coz neni tak hrozne.

Pleteš, UV záření je potřeba k syntéze vitaminu z jeho provitamínů, v práškových by měl být už hotový vitamin.
Kvalitní osvětlení = www.robimaus.cz a www.robimaus.cz, ty obsahují i nějaké UV záření.

UV záření se na přeměně provitaminů podílí, ale jedná se o UVA záření.
UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí. Nevýhoda umělého D3 je v tom, že vitamin D je nerozpustný ve vodě, z čehož plyne, že nejde vyloučit močí - v případě nadbytku se hromadí v těle a způsobuje nemalé problémy. Kdežto, pokud budete dodávat vápník a UV, tělo si bude samo korigovat tvorbu vitaminu D3 - nemůže se nahromadit a přebytečný vápník, který se nespotřeboval se normálně vyloučí.
Více o této problematice dočtete zde a něco i zde. Je to sice se zaměřením na želvy, ale problematika je stjná...

UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí.

????

Zdroj wikipedie:

Za normálních okolností se vitamín D tvoří v kůži působením slunečního záření z provitamínu 7-dehydrocholesterolu, derivátu cholesterolu. Ultrafialové záření štěpí B jádro sloučeniny za vzniku cholekalciferolu, tedy vitamínu D3. Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.

Jeho význam je v účasti při vstřebávání vápníku a fosfátu ze střeva a přispívá tak k regulaci a optimalizaci hladiny vápníku a fosforu v krvi. Fosfor i vápník jsou důležité pro stavbu kostí. Vitamín D je proto významný pro uchování kostí silných a nepoškozených.

Děkuji za upřesnění, každopádně UVB záření je potřebné... A přece tam ten vápník hraje roli

Tuto schopnost výroby vitamínu v kůži si osvojili suchozemští obratlovci přibližně před 300 milióny let, kdy se přesunuli z oceánu, který byl bohatý na vápník.

No, divím se, že se touhle sračkou zabývá tolik lidí a když je tady někdo drsnej, tak že se nedomluvil sraz jinde, než na tera... V každým případě by to chtělo tohle vlákno vyhodit, je to stupidita, která tu nemá vůbec místo...

K tomu na co jsi se původně ptal:
1. Pokud vybrat umělou nebo aspoň trochu přirozenou cestu, vždy tu přirozenou -> UVB

2. Cena... Jestli je 500,-Kč tzn. cca 40,-Kč/měsíc moc, spočti si elektřinu a mraky další energie do toho vložené včetně času dávkování (ty 2 výhřevky jak jsi tu psal, 2x50Wx10h je 1kW/h denně, ten je cca 6-7,-Kč esi se to nezměnilo, tzn. 180-210,-Kč/měsíc, z toho mi připadne, že reptiglo 10.0 o 26W je cenově téměř stejná a kvalitnější. Zářivku bych volil osobně spíše denní světlo, to prej více svítí ale nemá UVB a tyto 2 žárovky bych dal k sobě a ještě někde dal topnej kabel) A když už jsme tady rozebrali i cenu z hlediska Wattáže, zjišťujeme, že vlastně výbojky nejsou tak drahé jak to prve vypadá a jsou nejkvalitnější i nejpřirozenější.

3. K výhradám k trvanlivosti a technickým datům je euzelva.cz a pokud vymyslíš něco lepšího, tipuju, že na tom zarobíš pěkný peníze

4. Celkově je důležité udělat vše včetně parametrů světla a délky svitu co nejpřirozeněji. Tak jako vousatku nenecháš na novinách, nebo ji nechat běhat v terárku po vrbových větvích (to bije do očí), tak tady nezpochybňuj věci, které jiným fungují, taky by ti náhodou nikdo z chovatelů nemusel ještěrku prodat a za 2 týdny od pořízení bysme tu měly další vlákno o tom, proč nekupovat od překupníků zvíře za mrzký peníz, to tu bývá taky často :D

Takže jelikož jsem s teraristikou začínal v 80tých létech ještě za dob socialismu, a tudíž ještě pamatuju doby chovu bez uvb, tak za sebe můžu říct že důležitost uvb rozhodně přeceňována není, ano dá se sice d3 podávat v kapkách (což se i dříve dělat muselo),ale já osobně na uvb nedám dopustit a k těm kapkám bych se uchýlil jen v opravdu krajním případě.
A pokud někomu příjde 500 kč za levnější uvb žárovku jako moc vysoká cena za zdravý a spokojený život jeho chovance,tak ať se teraristice raději nevěnuje.

Určitě bych už neudělal stejnou chybu, taky jsem si UVB nekoupil a teď !!!LITUJU!!! snažil jsem se to dávat uměle ale nevyplatilo se, určitě bych radši připlatil za zdraví agamy a to máte jistotu v UVB

po pročtení celého vlákna bych měla asi jediný upřesňující dotaz - za použití kompaktní zářivky UV
a) je nějaká limitní hranice (třeba že je pro zvířata nebezpečné k ní být nějak moc blízko)?
b) má smysl spolu s kompaktní zářivkou podávat zvířeti minerální směs s vápníkem a vitamínem D (případně v jakém dávkování - jednou za čas, nebo fakt obalovat každého cvrčka...? jedná se mi konkrétně o práškový NutriMix Rep Calci Plus nebo je lepší nechat zvíře jen na UVčku ze zářivky?

Tak pokud jsem to pochopil správně tak:

a) Pokud máte zářivku, limitní hrance, řekl bych, není, spíš pokud by šlo o žárovku, tak by bylo vhodné zabránit spálení při dotyku.

b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku.

a) jj, jedná se o klasickou kompaktní zářivku - konkrétně o tuto (http://osvetleni-do-terarii.heureka.cz/hagen-zariv ka-reptile-uvb-150-13w-kompaktni/) - a v bezpečnosti mi šlo spíše o to, že jsem opět dnes narazila na nějaké příspěvky o tom, že zvířatům ublížilo příliš vysoké množství UVB a podobně, na druhou stranu je pravda, že ty příspěvky jsou třeba 3 - 5 let staré, tak jsem se chtěla ujistit, že aktuální řady už takové problémy nemají

b) no, mám tu vápník z drcených vaječných skořápek (tam pokud se nepletu se nemusím bát předávkování) a pak tu mám ten Nutri Mix (http://krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/biofakt ory-nutri-mix-rep-calci-plus-100-g/specifikace/#se ction) a jde mi o to, že původní doporučení jsem dostala - "obaluj v tom všechny cvrčky každý den", vzhledem k tomu, že v tom je i nějaké množství vitamínu D3 a obecně vzhledem k takové kombinaci jsem se proto chtěla zeptat, zda skutečně to mám obalovat (ten Nutri Mix obsahuje dost vápníku, takže v těch drcených skořápkách neobaluju) každý den a jestli tam nehrozí nějaké předávkování

a) Že by z reptigla hrozilo nějaké "předávkování" UVB, toho se neboj;) Pro jaký to máš zvíře a jak starý? (jestli jsi to už psala, tak pardon)

b) Ten NutriMix dávej tak 1-2x týdně, zybtek jen ten vápník. Podávat vitamíny denně není vhodný (za a kvůli předávkování a za b kvůli zbytečný zátěři na ledviny)

b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku. Upravit Odpovědět

Zjednodušeně - vitamín D3 si netvoří z vápníku, ale z provitamínu. Přeměna z provitaminu na vitamin probíhá při chemické reakci pod osvitem uv b. Vitamín D3 se pak podílí na metabolismu vápníku z potravy a jeho ukládání. Takže vitamín D3 se vlastně vytváří jenom osvitem uv b, nezávisle na příjmu vápníku.
Vápník je třeba dodávat v potravě, případně mineráliích, protože především krmný hmyz a většina běžně používaných druhů zeleniny a ovoce má nízký obsah vápníku nebo nevhodný poměr vápníku a fosforu (měl by být asi 1,3-1,6 : 1), aby bylo vůbec co ukládat a je třeba ho podávat, jak v případě používání uv b zdroje, tak i při podávání tekutého vitamínu D3 bez osvitu uv b.