
UVB pro denní plazy
Mám v plánu si pořídit agamu vousatou, je zde však problém, kupovat UVB zářivky nebo podávat D3 uměle.
Myslím si totiž, že důležitost UVB záření je poněkud přeceňována, odpovídalo by tomu i strašení vším, co se stane bez UVB i vysoká cena a nízká životnost "Speciálních" UVB žárovek (nejlevnější za 500 Kč, WTF?).
Proto se ptám: Máe s tímhle nějaké zkušenosti, jestli ano, podělte se se mnou.
Odstrasujicich prikladu co se stane agame bez zdroje UV-B a pri spatnem davkovani syntetickeho D3 (spousta laiku zvire v dobre vire zabilo predavkovanim) najdete tady na teraporadně plnou nůši. Pokud vam prijde 500 korun za zdroj UV-B moc (?!?!), planu na porizeni agamy vousate se prosim vzdejte. Jinak to pak dopada jak je obcas videt v threadu http://tera.poradna.net/q/view/268117-povedeny-inz erat-iv . Chov heliofilnich plazu neni levny, ty naroky na podminky proste jsou jednou dane - pokud je nechcete zvireti doprat, neporizujte si ho.
Méně agresivně by to nešlo? takhle si jen snižujete věrohodnost.
Nic agresivniho na tom nevidim, odpoved na vas dotaz jste dostal. A stojim si za ni.
V tom threadu, ať hledám jak hledám, souvislost S UVB zářením nenalézám.
zvíře bez dostatečného záření dopadne třeba takhle http://1.bp.blogspot.com/-vF2W2_r5-C4/Tvo2m4nOsQI/ AAAAAAAAAH0/JWHaWKQUrE8/s1600/iguana3.JPG
To je důsledek nedostatku vitaminu D nebo vápníku, ne záření.
A vy vite jak davkovat D3? Kolik mj. je v kapce pripravku XY, a kolik mj. potrebuje mlade agamy stare 2 mesice, stare 6 mesicu atd.? A vite co se stane kdyz ho predavkujete?
Roboran H + nutrimix ho obsahují poměrně dost, ad3 koncentrát stačí podávat 1 do týdne mláďatům, a prodlužovat to až na 1x za měsíc, běžný AD3 combinal stací rozmíchat ve vodě (pár kapek na litr vody) a v inkriminovaný den ho dát místo normální vody.
Já tedy doufám, že to, co jste sem napsal s AD3 naprosto nemyslíte vážně.Vy si vážně myslíte, že když budete těmito tekutými a zabijáckými vitamíny cpát agamu místo koupení žárovky, čí zářivky a výbojky je to v pořádku? Je vidět,že budete a možná jste špatný chovatel, když chcete zvířeti odpírat potřebné životní podmínky. Nechápu, jak něco takového může někoho vůbec napadnout.
Oceňuji Váš zájem o zdraví zvířat, nicméně si myslím, že to tu už bylo dostatečně diskutováno a emoce se daly krájet a normální chovatel o dávkování AD3 ani neuvažuje... Takže bych Vás kdyžtak poprosil o další neoživování tohoto vlákna... Děkuji moc (Roker)
Ono už to, že chceš rozmíchávat "pár kapek v litru vody" mluví pro to, že by sis radši měl pořídit UVB světlo. Ono není pár kapek jako pár kapek... Jo, jak už bylo všude řečeno xkrát, na ADčku sice můžete heliofilní tvory držet místo UV, ale chce to zkušenost a naprosto přesný dávkování. A jelikož podle svejch slov ty zkušenosti nemáš, tak docela riskuješ problémy... A to se divim, že se ti chce...
A další věc (pokud už to tu někdo psal, tak se omlouvám).. ať už se rozhodeš tam to UV dát nebo ne, tak je dobrý dát do terárka ještě linérní zářivku, ne jen obyč. do patice E27, jak plánuješ.. Ať tam není tma...
pár = 2
A lineární zářivku tam dám a ano, už mi to sem psali.
A můžu se jen ještě zeptat, jestli máš nějakej jinej důvod kromě ceny k tomu, že nechceš UVčko ale kapky?
Asi budu vypadat jako konspirátor, ale ty uv zářivky jsou drahý a rychle se znehodňotěj, tak to podle mě dělají naschvál.
Tak, drahý... na burze seženeš reptiglo třeba za 350, to mi zase tak moc nepřijde, vzhledem k celkovejm nákladům na chov. A když pořídíš výbojku, tak se ti znehodnotí za podstatně delší dobu.
Já nevim, jestli fakt chceš řešit pár set za rok, tak si to fakt s tou agamou ještě rozmysli. Zkus si taky třeba propočítat, kolik tě bude stát krmení.
Drahý? Tak dobře se ještě neznáme.
Haha...
Já to myslim vážně, ty tu pořád řešíš pár stovek, nevim, jestli se to uplně slučuje s chovem zvířete, co žere jak popelnice a má celkem vysoký energetický nároky...
A terárko už máš? To taky asi bude "drahý"...
4000 Kč i s výbavou + doprava.
Do terária dejte: 1) Lineární zářivku pro dostatečné prosvícení viditelný světlem ( nejlépe o chromatičnosti 6000K )
2) Výhřevnou bodovou žárovku o výkonu cca 40W - například značky Osram - koupíte v OBI
3) Kompaktní zářivku UVB Repti Glo 10 26W (měnit každý rok)
Druhá varianta je : 1) Lineární zářivku pro dostatečné prosvícení viditelný světlem ( nejlépe o chromatičnosti 6000K )
2) Výbojka Sun Lux UVB něco kolem 50W s předřadníkem ( svítit cca 4 hodiny denně - dopoledne )
Tady máte konkrétní návrh, jak by to mohlo vypadat.
Můj plán - 1 lineární UVB, 2 výhřevné žárovky 50 W (tight beam, neodymium nebo normální žárovka).
2 vyhrevne zarovky jsou zbytecne, staci jednu a asymetricky - nekam do jedne tretiny, ne doprostred, at je v terariu nejaky teplotni gradient.
Linearka s UVB dle mne konkretne pro agamy vousate neni moc dobry napad - na rovinu, taky jsem tak kdysi zacinal, ale chybama se clovek uci... Agamy potrebuji HODNE svetla, a ty linearky s UVB sviti dost slabe - to co vyzari v UV spektru chybi ve viditelnem. Proto radej linearku bez UV, cim silnejsi (maximalni vykon a delka jaka je mozna) a s dobrym spektrem. UV vyresit jinak - bud pobliz vyhrevneho mista s bodovou zarovkou povesit nejaky z UV "kompaktu" (usporek), nebo misto te bodove zarovky dat rovnou vybojku - to je pak "vse v jednom". Akorat je to o neco drazsi.
- vymyslet neco jineho muzete, ale to co opakovane popisujeme je vyzkousene a overene v praxi, vime proc je to tak dobre. Viz co pise sklipky - ano, tak to bude spravne. Nejak by to slo i jak pisete,ale ty podminky nebudou takove jake by byt meli. Dabluzel - tohohle docela lituju - agamy vousate jsou velmi "tvrde" zvirata, a dokazou celkem dlouho snaset i velmi spatne podminky. Trva dlouho nez agamu definitivne umorite, to ale nijak neomlouva chov v nevyhovujich podminkach. Ruznych podtrzenych zdeformovanych mrzacku jsem videl uz skutecne hodne.
No já právě nechci takového mrzáčka udělat, proto jsem taky tady.
Takže nějakou lineární zářivku, 75 W výhřevnou a repti-go 10.0 26 W?
Dejme tomu, zalezi na konkretnim terariu. 75W vyhrevna mi prijde celkem hodne, ale jde o konkretni podminky - velikost teraria, material (sklenene propousti vic tepla nez lamino/OSB), vetrani... To je ale uz celkem drobnost, koupit v elektru treba 60-40-25W bodovky a vyzkouset co z nich bude akorat.
100x50x40, větrání na stropě a na jednom nebo na obou bocích, lamino.
Pozorně jsem si to zde pročetl a potrebuji jenom něco potvrdit od zakladatele: takže ten nový výraz trolovat znamená mít jiný názor???
Ne, trollovat se používá mezi náctiletými a znamená to někoho setřít, stírat. De facto i vypískávání na nepovedeném hereckém představení může být určitá forma trollu.
UV záření se na přeměně provitaminů podílí, ale jedná se o UVA záření.
UVB záření, ke kterému potřebujete jiné žárovky zajišťuje přeměnu vápníku na vitamín D3, který se poté ukládá do kostí. Nevýhoda umělého D3 je v tom, že vitamin D je nerozpustný ve vodě, z čehož plyne, že nejde vyloučit močí - v případě nadbytku se hromadí v těle a způsobuje nemalé problémy. Kdežto, pokud budete dodávat vápník a UV, tělo si bude samo korigovat tvorbu vitaminu D3 - nemůže se nahromadit a přebytečný vápník, který se nespotřeboval se normálně vyloučí.
Více o této problematice dočtete zde a něco i zde. Je to sice se zaměřením na želvy, ale problematika je stjná...
Ne, D3 ani nemá vápník v molekule, jeho prekurzorem je 7-dehydrocholesterol
????
Zdroj wikipedie:
Děkuji za upřesnění, každopádně UVB záření je potřebné... A přece tam ten vápník hraje roli
No, divím se, že se touhle sračkou zabývá tolik lidí a když je tady někdo drsnej, tak že se nedomluvil sraz jinde, než na tera... V každým případě by to chtělo tohle vlákno vyhodit, je to stupidita, která tu nemá vůbec místo...
K tomu na co jsi se původně ptal:
1. Pokud vybrat umělou nebo aspoň trochu přirozenou cestu, vždy tu přirozenou -> UVB
2. Cena... Jestli je 500,-Kč tzn. cca 40,-Kč/měsíc moc, spočti si elektřinu a mraky další energie do toho vložené včetně času dávkování (ty 2 výhřevky jak jsi tu psal, 2x50Wx10h je 1kW/h denně, ten je cca 6-7,-Kč esi se to nezměnilo, tzn. 180-210,-Kč/měsíc, z toho mi připadne, že reptiglo 10.0 o 26W je cenově téměř stejná a kvalitnější. Zářivku bych volil osobně spíše denní světlo, to prej více svítí ale nemá UVB a tyto 2 žárovky bych dal k sobě a ještě někde dal topnej kabel) A když už jsme tady rozebrali i cenu z hlediska Wattáže, zjišťujeme, že vlastně výbojky nejsou tak drahé jak to prve vypadá a jsou nejkvalitnější i nejpřirozenější.
3. K výhradám k trvanlivosti a technickým datům je euzelva.cz a pokud vymyslíš něco lepšího, tipuju, že na tom zarobíš pěkný peníze
4. Celkově je důležité udělat vše včetně parametrů světla a délky svitu co nejpřirozeněji. Tak jako vousatku nenecháš na novinách, nebo ji nechat běhat v terárku po vrbových větvích (to bije do očí), tak tady nezpochybňuj věci, které jiným fungují, taky by ti náhodou nikdo z chovatelů nemusel ještěrku prodat a za 2 týdny od pořízení bysme tu měly další vlákno o tom, proč nekupovat od překupníků zvíře za mrzký peníz, to tu bývá taky často :D
Takže jelikož jsem s teraristikou začínal v 80tých létech ještě za dob socialismu, a tudíž ještě pamatuju doby chovu bez uvb, tak za sebe můžu říct že důležitost uvb rozhodně přeceňována není, ano dá se sice d3 podávat v kapkách (což se i dříve dělat muselo),ale já osobně na uvb nedám dopustit a k těm kapkám bych se uchýlil jen v opravdu krajním případě.
A pokud někomu příjde 500 kč za levnější uvb žárovku jako moc vysoká cena za zdravý a spokojený život jeho chovance,tak ať se teraristice raději nevěnuje.
Určitě bych už neudělal stejnou chybu, taky jsem si UVB nekoupil a teď !!!LITUJU!!! snažil jsem se to dávat uměle ale nevyplatilo se, určitě bych radši připlatil za zdraví agamy a to máte jistotu v UVB
po pročtení celého vlákna bych měla asi jediný upřesňující dotaz - za použití kompaktní zářivky UV
a) je nějaká limitní hranice (třeba že je pro zvířata nebezpečné k ní být nějak moc blízko)?
b) má smysl spolu s kompaktní zářivkou podávat zvířeti minerální směs s vápníkem a vitamínem D (případně v jakém dávkování - jednou za čas, nebo fakt obalovat každého cvrčka...? jedná se mi konkrétně o práškový NutriMix Rep Calci Plus nebo je lepší nechat zvíře jen na UVčku ze zářivky?
Tak pokud jsem to pochopil správně tak:
a) Pokud máte zářivku, limitní hrance, řekl bych, není, spíš pokud by šlo o žárovku, tak by bylo vhodné zabránit spálení při dotyku.
b) Heliofilní zvíře si nevytvoří vitamín D3 samo od sebe jenom za podmínky svícení UV spektrem, vitamín D3 si tvoří z vápníku, který mu dodáváte, pomocí UV záření, takže cvrčky obalovat musíte. V tomto vlákně šlo spíše o dodávání vitamínu D3 uměle versus UV zářivka a dodávání vápníku.
a) jj, jedná se o klasickou kompaktní zářivku - konkrétně o tuto (http://osvetleni-do-terarii.heureka.cz/hagen-zariv ka-reptile-uvb-150-13w-kompaktni/) - a v bezpečnosti mi šlo spíše o to, že jsem opět dnes narazila na nějaké příspěvky o tom, že zvířatům ublížilo příliš vysoké množství UVB a podobně, na druhou stranu je pravda, že ty příspěvky jsou třeba 3 - 5 let staré, tak jsem se chtěla ujistit, že aktuální řady už takové problémy nemají
b) no, mám tu vápník z drcených vaječných skořápek (tam pokud se nepletu se nemusím bát předávkování) a pak tu mám ten Nutri Mix (http://krmiva-terarijni-zvirata.heureka.cz/biofakt ory-nutri-mix-rep-calci-plus-100-g/specifikace/#se ction) a jde mi o to, že původní doporučení jsem dostala - "obaluj v tom všechny cvrčky každý den", vzhledem k tomu, že v tom je i nějaké množství vitamínu D3 a obecně vzhledem k takové kombinaci jsem se proto chtěla zeptat, zda skutečně to mám obalovat (ten Nutri Mix obsahuje dost vápníku, takže v těch drcených skořápkách neobaluju) každý den a jestli tam nehrozí nějaké předávkování
a) Že by z reptigla hrozilo nějaké "předávkování" UVB, toho se neboj;) Pro jaký to máš zvíře a jak starý? (jestli jsi to už psala, tak pardon)
b) Ten NutriMix dávej tak 1-2x týdně, zybtek jen ten vápník. Podávat vitamíny denně není vhodný (za a kvůli předávkování a za b kvůli zbytečný zátěři na ledviny)
je to pro několika měsiční ještěrku italskou, ráda polehává téměř přímo u toho, ale je pravda, že zatím žádné problémy nepozoruju :)
b) díky za radu, nakombinuju to tak :)
Zjednodušeně - vitamín D3 si netvoří z vápníku, ale z provitamínu. Přeměna z provitaminu na vitamin probíhá při chemické reakci pod osvitem uv b. Vitamín D3 se pak podílí na metabolismu vápníku z potravy a jeho ukládání. Takže vitamín D3 se vlastně vytváří jenom osvitem uv b, nezávisle na příjmu vápníku.
Vápník je třeba dodávat v potravě, případně mineráliích, protože především krmný hmyz a většina běžně používaných druhů zeleniny a ovoce má nízký obsah vápníku nebo nevhodný poměr vápníku a fosforu (měl by být asi 1,3-1,6 : 1), aby bylo vůbec co ukládat a je třeba ho podávat, jak v případě používání uv b zdroje, tak i při podávání tekutého vitamínu D3 bez osvitu uv b.
Tak krásně,srozumitelně napsané a zítra se na to bude ptát někdo znova a možná dva a možná.......
