blahozelam Premku k zahajeniu sezony, to som necakal ze uz lezu von. super
Zajímavý. Docela brzo na to jaká je kosa. Tedy aspoň u nás v Hradci. Co to má na krku? Všiml sis toho?
Ven vlastně ještě nelezou.Tyto kousky byly nalezeny na jednom místě,kam se vlastně dostaly omylem.Ale jsou tam pravidelně a najdou se tam i dříve.I pro nás to bylo velké překvapení.
Také jsme za školou měli takovou jímku s vodou a plovoucími prkny, která byla jen dost "netěsně" překryta prkny a kam padali žáby a užovky, kde dokázali i přečkat zimu (nezámrzná hloubka), ale ven jsem jim musel pomáhat (betonové stěny asi 1,5 m vysoké).
Co to má na krku? Všiml sis toho?
Bohužel, byl docela frmol a tak jsem se snažil ukořistit nějaké foto.
ale ven jsem jim musel pomáhat
I těmto se každoročně musí pomáhat ven.
Co to má na krku? Všiml sis toho?
Nejsem si jist,jestli myslíš ten písek,co má na sobě nabalený.
Hned za tím ohybem na těle na první fotce. Teď když jsi mi napověděl tak už vidím lesklý kamínek. V první chvíli mi to připadlo jako nějaký nádorek, nebo píštěl či jak se tomu říká.
nevím jestli se mi to nezdá ale na první fotce to vypadá jako by měla za hlavou půlměsíce
Nutie Říční(Myocastor Coypus) 15.50 hod, 21.2.2009,Davle u Prahy.
Nutrii jsem letos už taky potkal, vyskytuje se často v Lounech, pod loutkovým divadlem. Už větší plachej kus, ale kdyz je ve vodě, tak se přiblíží hodně blízko, krmit se bohužel z ruky nenechá ale žere jak jen může.
To je teda brzy na ty tessellaty... Je porad dost zima. Kde v Praze jsi je nasel?
Řekněme, že pro tyhle není nikdy brzy. Už se to trochu rozepisovalo výš. Lokalita výskytu? ZOO
Zrovna jsem nedavno cet vybornou studii o teto lokalite v prazske zoo. Chystam se tam, az bude pekny pocasi, na pruzkum Co longissimky v Poohri, ty jeste nevylezly? V lete tam vyrazim - doufam, ze nejakou najdu - nikdy jsem stromovku v prirode nevidel... Nevzal bys me na nejaky mista, kde jich je hodne? - ty jsi na Poohri odbornik
No, na Poohří bych se do role odborníka určitě nepasoval, ale třeba by to na jaře šlo. I když to ze zjevných důvodů nebývá běžné. Naštěstí tam je docela silná "domobrana" a každý pohyb cizí osoby je tam monitorován a telefonicky hlášen. Lidé jsou tam naštěstí na toto zvíře hrdí a brání si ho.
No to naprosto chapu - je to neskutecna vzacnost tahle lokalita! Stesti, ze lidi uz pochopili (alespon nekteri), ze jsou hadi krasny zvirata a nesnazi se je jen nesmyslne likvidovat... Proto bych se tam radeji vydal s nejakym znalcem teto lokality, abych nebyl povazovan za narusitele No kdyby to slo a proved bys me tam, byl bych vdecnej... Zkusim jeste kontaktovat Petra Kotlika, s nimz se znam.
Přes víkend jsem si trochu protáhl kostru a zběhl od afrických plazů a žab k našim. Nemaj ty ropuchy fakt nádherný oči?
Kerejoo: Nekecej, že už lezou ropuchy, čekal bych je tak za měsíc...
Hmm, jsme v šoku dva - asi vyrazím na obhlídku okolí - u nás jsou mraky viridisek...
Mně to fakt hlava nebere, dyť je týden dva po mrazech, to normálně vylejzají tak hnědí skokani.
U nás na Novohradsku jsem viděl ropuchy už před 2ma týdny.Jel jsem z odpolední,pršelo a bylo tu docela teplo.Na jednom úseku v lesích cca 5km jsem jich napočítal 26ks.Smůla,že jsem neměl foťák.Přes léto,když tu prší musím jezdit krokem,je jich tu spousta.Bohužel se tu najdou i tupci,kteří se baví tím,že je rozjíždějí Když vidím vážně velký kusy,dávám je z cesty,ale všechny dát bokem bohužel,to nejde.To bych musel chodit pěšky
Zatím jen samečci. Asi se nemůžou dočkat. Je jich ale málo, invaze teprve přijde.
tak to jooo.
U nás už jsou venku vridisky... :) VH
Hm, u nás je prd, leda tak pod sněhem
A u nás........jsem se ještě nedíval
Kdybych se prohrabal v nějakých zimovištích nejdřív 2m sněhu, možná bych pak z nějaký nory něco vyšťoural:)
Sry možná za blbý dotaz ale jak poznáš kde mají zimoviště?
13.3.09, jezírka mezi vrchem Krkavec a obcí Ledce (PS), 11:00-13:00, cca 8 st. C, polojasno až zataženo, pod kameny a jinými předměty, 2 ks Triturus cristatus (pár), cca 10+ ks Mesotriton alpestris (oboje pohlaví), cca 25+ Lyssotriton vulgaris (oboje pohlaví).
M. alpestris - čolek horský
L. vulgaris -čolek obecný
T. cristatus - čolek velký
samec Zootoca vivipara
tak posielam nejake fotecky z Bratislavskeho hradu, loviacej uzovky stromovej . . . vrabce sa sice statocne branili ale hnizdocko si neuchranili :)
Jezírka v lese nedaleko obce Ledce (PS), 30.3.2009, odpolední hodiny, pod kameny a prkny.
Zajímavě mramorovaně zbarvená samice čolka horského (Mesotriton alpestris), již zaplněná vajíčky, nalezena pod prknem těsně u vody.
Zajímavě hnědě zbarvený čolek velký, samec, téměř 20 cm, pod kamenem.
Skokan štíhlý (Rana dalmatina), pod kamenem.
2.4.09, 14°C ve stínu Všechno okolo Ostruženskejch rybníků, už lezou!
B. bufo
N.natrix
M. alpestris
Jinak ještě několik Z.vivipara, ale na fotkách jsou jen rozmazaný fleky.
Lokalita stejná jako u přízpěvku výše
B. bufo, spousta samců, několik málo samic
L.vulgaris
R. dalmatina
tady bych potřeboval poradit, dalmatina nebo arvalis?
Podle jakého znaku jsi určil R. dalmatina??? A ten druhý z těchto pohledů může být klidně i temporaria nebo i ti další dva výše jmenovaní. Potřeba by byla fotka hlavy úplně z profilu, proměření zadních nohou, fotka patního hrbolu atd. Mě připadají jako R. temporaria (a možná i ten první).
Sory, místo arvalis jsem samozřejmě myslel temporaria
U prvního hlavně bíle zbarvené břicho bez skvrn, nápadně velké tympanum, větší než průměr oka, typická spánková skvrna přes oko. Nohy dlouhé, patní hrbol až za čenicehm. Podle informací co mám je poměřování nohou nejrozporuplnější poznávací znak, kterej platit může, ale dost často neplatí, patní hrbol taky vypadal na R.d. Na posledních dvou fotkách je stejný jedinec, taky bych řekl temporaria, ale měl také úplně bílé břicho a paradoxně délka holeně a stehna delší než tělo.
nápadně velké tympanum, větší než průměr oka
typická spánková skvrna přes oko
To všechno je dost variabilní a zvlášť temporaria je hrozně variabilní.
Nohy dlouhé, patní hrbol až za čenicehm
Já měl na mysli tvar patního hrbolu a ne kam dosahuje, ale i tak může výjímečně pata dosahovat i u temporarie až před nos, ale u dalmatina jsou nohy fakt dlouhé a dosahují (pata) i víc než 2 cm před nos.
taky bych řekl temporaria, ale měl také úplně bílé břicho
Zbarvení břicha může být i u temporaria bílé, ale mívá alespoň mramorované okraje břicha (přechod boků a břicha).
Dalmatina mívá nohy při sedu hodně daleko od sebe (pravý až tupý úhel) a tzv. žraločí profil (krátká spodní čelist a horní strana tlamy bez výrazného klabonosu).
Dalmatina mívá nohy při sedu hodně daleko od sebe (pravý až tupý úhel) a tzv. žraločí profil (krátká spodní čelist a horní strana tlamy bez výrazného klabonosu).
O tomhle znaku (tupý úhel) jsem nikdy neslyšel, máš nějaký klíč? Vím, že jsou problémy při určování zelených skokanů, ale jak tak koukám i u hnědých :) První skokan vykazuje všechny znaky (byť nejednoznačné) štíhlého co znám, včetně patních hrbolů. Samozřejmě se najdou vyjímky, ale velikost ušního bubínku mi až tak variabilní nepříjde. Lepší fotku, která by v určení pomohla, bohužel nemám. Pořád si ale za štíhlákem stojím. Nebo je ten úhel natolik jednoznačný určující znak? Co se variability u temporarie týče, jasně, ale když je pak takových zpochybňujících znaků víc... K druhému fotku z profilu mám. Příště skusím nafotit všechny znaky. Mimochodem, článek s klíčem k našim obojživelníkům by nebyl od věci
No, jak už to tak bývá, nic není 100%, ale u arvalisů a obzvlášť u dalmatinů jsou ty nohy opravdu hodně široce postavené, asi že je mají delší než temporarie.
máš nějaký klíč?
Klíčů mám několik, ale některé znaky tam jsou rozporuplné nebo se trochu liší a to i u jednoho autora. Sám postupuju podle Zwacha (souhrn obou vydání Plazi a obojživelníci ČR ve fotografii) a podle klíče od Mikáta a Vlašínové a podle Czech Recent and fossil Amphibians and Reptiles (Nečas, Modrý, Zavadil) a hlavně podle sebe. Rád bych to hodil do článku, ale chybí mi dostatek dobrých fotografií všech znaků.
První skokan vykazuje všechny znaky (byť nejednoznačné) štíhlého co znám, včetně patních hrbolů
Klidně může být, ona mi to ta fotka může zkreslovat. S těmi patními hrboly si asi nerozumíme, ty máš asi na mysli, kam dosahují patní klouby. Já mám na mysli takový malý hrbolek na patní části zadní nohy, který se liší podle druhu tvarem, výškou a strukturou.
velikost ušního bubínku mi až tak variabilní nepříjde.
No, bohužel to taky může variovat podle populace, ale i v rámci jedné populace, ale často to bývá, tak jak píšeš.
Nebo je ten úhel natolik jednoznačný určující znak?
Rozhodně ne v tomhle případě,kdy nemusí být zrovna skokan v ideálním posezu a může to zkreslovat úhel fotografa k objektu i vzdálenost a ohnisko (délka,úhel). Ale u dalmatinů jsou ty zadní nohy opravdu do široka, skoro vždycky ve větším než pravém úhlu a taky mají ty nohy fakt hodně dlouhé.
Každopádně ten druhý je určitě hnědý (R. temportaria) a ten první může být ten štíhlý (R. dalmatina), ale tam si stopro jistej nejsem, klidně by to mohl být i arvalis.
Díky za rozsáhlou odpověď, v patních hrbolech si rozumíme, měl jsem namysli tvar, ne kam dosáhnou, to je pak zase další věc.
Natrix tessellata chycena v létě na Slovensko 2009 ve vesnici Nána u Madarských hranic měřila 86cm pěknej kousek a hnet se na mě vykálila
Krupinská planina 3.4.2009 - 12:00-14:00 - 20 stupnov Lacerta viridis
Toto je mimo mna ale pekny modry chrobacik, vcelku velky tak 5cm.
3.4. odpolední hodiny, slunečno, přes 20 stupňů ve stínu První letošní "murálisky" (Podarcis muralis) a čolci T.vulgaris? kdo najde ještěrku?
lokalita:
Dnes 4.4. - Pálava u Kletnice 20 °C - oblačno,14 h
Lacerta viridis
Já ji našel, napravo od toho hrubšího kmenu . Jinak nádherné...
MF: Našel jsi správně
Dnes (4. 4. 2009) jsem videl 2 parici se uzovky obojkove (natrix natrix). Vyhrivaly se na hrazi Vyzlovskeho rybnika (okres Praha - Vychod). Bohuzel jsem nemel s sebou fotak
5.4. desítky bombina bombina - PR Blátka okres Prostějov
5.4 Potok někde v lese u Třince 15:00-16:00h okolo 20 stupnu Mladý samec Bufo bufo a Rana temporaria bohužel foto mám jen z mobilu a je nepoužitelné
Dobra voda - 4.4.2009 - 14:00 - 21 stupnov - Lacerta viridis dospela samica
První agiliska ze zahrádky
myslíš že je to samec nebo samice?
Proč? No je to prcek, takže nevim, ale typoval bych samičku.
Další agiliska ze zahrádky , pravděpodobně maminka předešlého prcka .
9.4.09, sev. od obce Chynín (Brdy), o. Příbram, okolo 10. hod., jasno, okolo 18 st.C, 3 ks Zootoca vivipara, 1 ks Anguis fragilis (uhynulý)
9.4.09, lesní rybníčky jižně od obce Ledce (o. Plzeň - sever) a louže na lesní cestě, okolo 12. hod. mnoho snůšek R. temporaria, 1 snůška R. dalmatina (menší rybníček), několik jedinců T. cristatus (obě pohlaví), více jedinců M. alpestris a L. vulgaris (oboje pohlaví), 0,1 Lacerta agilis, 1 ks A. fragilis.
Lhotecký rybník a rybník Vyplatil, západně od Ostružna, 10 - 12 hod. 19°C, jasno
Zelení skokani
a obojkovky, okolo 10 mizejících ocasů v rákosí
Kaceřov 14:30 21°C ve stínu, slunečno
11.4. slunečno, okolo 20°C, 14:00 Rybníček na kraji vesničky Broumy (okres Beroun) několik B. bufo a N. natrix samice, 126cm, chyběl jí kus ocasu (odhadem 10cm), poprvé jsem u nich pozoroval aktivní způsob obrany, ani se nesnažila zmizet, hlastě syčela, po přiblížení proti mně dělala výpady, vždy se zavřenou tlamou.
11.4.09 14:00 Kaceřov 22°C ve stínu, slunečno
11.4.09 18:00 Kaceřov - rybníky 20°C ve stínu, slunečno Mechanicky poškezeny rostale a internasale
12.4. 14-18:00, slunečno okolo Berounky, od Skryjí po Nezabudice, kraj Oty Pavla
N. natrix (cca 50 jedinců)
L. agilis (desítky)
snůšky skokanů
lokalita
13.4.2009 14:30, ve stínu 21°C, konečně jsem si letos našel čas projít se s foťákem. Lacetra agilis 1,1,1
Natrix natrix...Foceno 16.4.2009 o Hammerského rybníka v Praze v 13.10 hod.Teplota 22 St.
Natrix natrix, 9.4, 17:00, Trenčín, slnečno 24 °C, 67 cm, samec
Natrix natrix,11.4, 15:45, Trenčín - Váh, slnečno 25 °C, 83 cm, samica, veľmi tmavé mesiačiky, užovka nebola zakalená a ani pred zlvekom
Natrix natrix,11.4, 16:40, Trenčín - Váh, slnečno 25 °C, 65 cm, samec
Natrix natrix,11.4, 17:05, Trenčín - Váh, slnečno 24 °C, 86,5 cm, samica, výrazne žlto-krvané mesiačiky
Coronella austriaca, 12.4, 14:38, Trenčín - Váh, slnečno 26 °C, 60 cm, samec
Bufo bufo
Anguis fragilis
17.04.09 Suchdol nad Odrou Oblačno, občasné přeháňky, větrno. cca 17 stupňů.
Rana dalmatina, nalezeno cca 10 dospělců, na skoro celé lokalitě cca 150 snušek, možná i víc.
Samec
Mrtvá samice, nalezena na dně tůňky. Nad tímhle jsem opravdu kroutil hlavou.
z nasho vyletu v Krupinskej planine Kratkonozka stihla
jasterica murova
jasterica zelena
To jste ty muralisky lákali na zofáky? :)
nie, zazrel som cerveneho samca jak zabehol za skalu a ked som to obehol mal nejakeho oranzoveho cerva v papuly. nevyznam sa v cervoch ale na zofobaka bol az kriklavo oranzovy.
To vypadá na larvu nějakého kovaříka nebo nějakých tenebridů.
26.4.2009 odpoledne - Milkovice u Jičína
Lacerta agilis
Natrix natrix
25. duben 2009, Blatno u Chomutova - Květnov:
Tisíce a tisíce kopulujících B. bufo. V mělké vodě pozorovány jak klasické provazce jejich vajíček, tak i četné shluky vajíček blíže neurčených skokanů. Zahlédl jsem na krátký okamžik také obojkovku (nejspíš na lovu), ale byla bohužel rychlejší než můj mobil... Tímto se zároveň omlouvám za kvalitu fotek
Lokalita
Poradtě kam mám jít hledat plazy? Ještěrku najdu tak akorát obecnou a jak tady koukám na ty fotky tak spoustu nádherných hadů, ještěrek kam se mám vydat? Les? U řeky? Rybníka? V kamenech? Kde mám hledat?
Záleží na tom, co chceš najít :) Ve vlákně je pár fotek lokalit pro inspiraci, každů druh obývá odlišný biotop. Všude kde jsi vyjmenoval, snad až na vyloženě hustý les, se dají plazi najít. Dále záleží na tom odkud jsi, ne všichni zástupci naší herpetofauny se v okolí budou vyskytovat (v tom by alespoň orientačně mohli napovědět mapy výskytu na biolibu).
Jsem ze středních Čech kousek od Kolína v malé vesničce která se jmenuje Habrkovice, ale prošel jsem les, malé skály co v okolí máme, řeku, různé díry všecko jsem to prolez a jediné co jsem našel byla ještěrka obecná a nějaký ten slepýš jinak nikde nic. No asi neumím hledat
je to taky jak kdy, člověk kolikrát nenajde ani prd a o pár dní jindy stovky kusů od všeho já mám třebas hroznou smůlu na zmije
Také záleží na hodině a počasí, každý druh se chová trochu jinak, ale obecně se dá říct, že na jaře lze potkat skoro všechno po celý den. S příchodem léta se aktivita plazů dost mění, sluní se jen brzy ráno, den přečkávají v úkrytu a aktivují opět až k večeru, kdy většinou loví. Tohle platí hlavně pro naše hady, živorodé ještěrky a slepýše. U zbytku není změna chování tak radikální. Jinak ještě k dotazu, z hadů se nejsnáze dají potkat obojkovky, jsou téměř u každého rybníka, pomalu tekoucí řeky. Vyhřívají se většinou hned na břehu, nebo kousek o rákosí a při vyrušení rychle a tiše mizí, často uvidíš (pokud vůbec) jen mizející ocas.
3.5.09 Brno - Brněnská přehrada slunečno, jasno na slunci přes 25°C
Anodonta cygnea
Natrix tessellata - samice cca 50cm, nalezena na písčíté mnělčině asi 3metry od břehu ( zatím jsem byl mokrej jen po kolena ), chyběl konec ocásku
Natrix tessellata - samice cca 1,1metru, vyrazila metr předemnou z kamenitýho břehu do vody, za chvíli se začala vodou vracet ke stejnýmu místu, z vody nevylezla, musel jsem pro ni do vody ( byl jsem mokrej až nad břicho - byla tam docela hloubka a ještě mi trochu upadlo tělo )
Na víkend jsem si pučil foťák za učélem focení tessellatek. 29. a 30.4. jsem byl na přehradě na kole, oba dva dny jsem po pěti minutách ,,příjezdu´´ chytl krásnou podplamatku ( první den samce a druhý den samici ), bohužel jsem nemněl foťák a tak je mám jen v mobilu. Foto z mobilu dodám zítra.
3.5.09 Brno - brněnská přehrada zahrada na Kozí horce u lesa slunečno, jasno na slunci přes 25°C
Lucanus cervus
Tak takhle obrovskou tessellatu jsem jeste nevidel - to je fakt macek!
Byla opravdu krásná, velká, mohutná - nádherná podplamatka. U ní mi to za to stálo - pořádně se namočit a smrdět jak... Celou dobu jsem mněl sebou nosiče techniky ( foťák, mobil... ) ale těsně před touhle ,,akcí´´ jsem si vzal mobil kvůli času a foťák na focení vody atd. no a pak jsem na to v trom fofru zapomněl a skočil do vody aji s tím , Foťák nebyl můj, mobil jsem utopil asi před 14dny a teď mám novej... Všechno přežilo. Ještě jsem málem chytl třetí ale ta mi pod vodou vyklouzla - mohla mít asi tak 80cm.
Mysles jsem, ze takhle velky kusy jsou jen na jihu Evropy - no a vidim, ze v Cechach taky Zkusim se po nejaky podobny u Berounky taky podivat
To nejni lucanus, ale Dorcus paralelopipedus - rohacek kozlik :) VH
Včera jsem rozchodil spojení mob a pc, takže dávám fotky z 29. a 30.4. Kdy jsem byl na přehradě na kole, oba dva dny jsem po pěti minutách ,,příjezdu´´ chytl krásnou podplamatku ( první den samce a druhý den samici )
29.4. Brno - Brněnská přehrada slunečno, jasno
Natrix tesselata - samec, cca 70-80cm, plaval na mělčině u břehu
30.4. Brno - Brněnská přehrada slunečno, jasno
Natrix tesselata - samice, cca 70-80cm, plavala asi metr od břehu
ps. Kvalita fotek odpovídá focení mobilem...
Koukam, ze u brnesky prehrady jsou nadherny tessellaty. A dost velky
11. 4. 2009, Benatky nad Jizerou, behem cca hodinove prochazky podel reky jsem videl kolem 10 Natrix Natrix, vetsinou se vyhrivaly na brehu. Docela me to prekvapilo - u reky bych cekal spis Natrix Tessellaty.
12. 4. 2009 - Natrix Natrix, velka silna samice, spodni partie svahu nad Bartonskym rybnikem (Rakovnicko), v horni casti svahu jsem chvili pred tim videl malou Vipera Berus, ale prilis rychle zmizela v trave, abych ji stacil vyfotit. Dalsi asi 3 mensi obojkovky jsem pozoroval na brehu v zadni casti rybniku - prilis rychle zdrhly, takze nemam jedinou fotku.
12. 4. 2009 - Lacerta Agilis, travnata stran s krovisky kousek od Bartonskeho rybniku (Rakovnicko)
13. 4. 2009 - Praha-Troja, Natrix Tessellata, na jednom miste lezlo kolem 10-15 mensich uzovek (viz. prvni foto)
13. 4. 2009 - Praha-Troja, Lacerta Agilis, na stejnem miste jako tessellaty
26. 4 2009 - Zakuv rybnik (Rakovnicko), Anguis fragilis, na ceste u rybnika
Je to Zakac u Samotky? :) Tam jsem potkal asi sveho prvniho slepýše, zmiji a další zvěř :) VH
1. 5. 2009 - Roztoky u Prahy, Lacerta Viridis
1. 5. 2009 - Praha-Troja, Natrix Tessellata, tentokrat se tam s tessellatama vyhryvaly i Lacerta Viridis, ale byly prilis rychly, abych je stacil vyfotit
Sice to není 2009, ale konec září 2008, ale předtím jsem to tady nedal a myslím že by byla škoda se o tyhle fotky nepodělit, tak to snad nebude tolik vadit:)
Takže 20.9.2008, Josefovice, Salamandra Salamandra Salamandra - mloků jsme nalezli přes 50 (!), samice i samce, většinou větší, ale sem tam i mladé kusy, v potoce bylo na konci září ještě několik larev. Mimoto jsme viděli samozřejmě i pár skokanů hnědých, ale ti nebyli hlavním cílem naší výpravy, kterou jsme podnikli kvůli mlokům. Takže tady jsou fotky:
2. 5. 2009 - Lacerta Viridis, Nezabudice (Krivoklatsko) - jesterka se vyhrivala hned u silnice pod Nezabudickymi skalami, jednu jsem videl jeste nahore na stezce na skalach, ale rychle vysplhala z meho dosahu na strom
2. 5. 2009 - Natrix Natrix, Nezabudice (Krivoklatsko) - zcela na placku rozjeta malinka uzovka obojkova na silnici pod Nezabudickymi skalami
Vyšel jsem se dneska večer s kamarádem projít, jen odregovat od učení a koho vám to nepotkám. Natrix natrix v podvečer!
8. 5. 2009 - Roztoky U Prahy, Lacerta Viridis, opet jsem byl na vyprave za Coronellama a opet jsem narazil jen na Lacerta Viridis
Tenhle samec byl chudak plnej klistat.
Dalsi samecek.
9. 5. 2009 - Vodni Nadrz Nechranice, Lacerta Agilis, jesterky byly na kamnech u brehu. Tessellatu jsem nevidel zadnou, ackoli tam ma byt (jak jsem se docetl) nejpocetnejsi populece v CR a dokonce snad i ve stredni Evrope. Pohyboval jsem se ale zrovna v casti, kde byli sami rybari a rekreanti, coz bude asi duvod...
10. 5. 2009 - Coronella Austriaca, po turisticke ztezce priblizne v polovine cesty mezi Pustovety a Lasovicemi (Rakovnicko)
Lokalita
N. tessellata pod Berounem na břehu Berounky oblačno, foukalo
10. 5. 2009 - Dolni Chlum (Rakovnicko), Coronella austriaca - z toho, co jsem se dozvedel a docetl, coronelly maji byt nebojacni utocny a kousavy hadci, ale tyhle 2 coronelly, ktery jsem videl na rakovnicku byly plachy a ani naznakem se me nepokusily kousnout
Lokalita
dovolil jsem si změnit velké A na malé v druhovém názvu, aby to bylo v cajku(krokodýl)
z toho, co jsem se dozvedel a docetl, coronelly maji byt nebojacni utocny a kousavy hadci
Ono se toho napovídá...
castym problemom zvierat byva ze necitaju knihy ktore sa o nich pisu :)
18.5.lesní cesta Otrokovice-Žlutava, bohužel foceno mobilem(slepýš)
17. 5. 2009 - Natrix natrix, Praha - Klánovice, u rybníčku v přírodním parku Klánovice, asi 8-10 obojkovek podobné velikosti jako na fotce na břehu rybníka
Pulců tam bylo taky hodně Řekl bych tisíce...
Lokalita
26.5.09 23:00 Déšť 15°C Bufo bufo
Bílý potok pod Smrkem 30.5.09 - oblačné počasí - celkem jsme viděla dva a půlku z jednoho nebožáka.
8. 6. 2009 - skokan zeleny nebo skokan skrehotavy (v zabach se moc nevyznam, ale bylo jich tam opravdu hodne - za pripadne upresneni predem dekuji ), Praha-Branik, rybnicek hned u silnice (ul. Udolni).
V nedeli jsem tam videl i 4 male obojkovky, 1 byla tak mala, ze vetsi zizala by byla proti ni obr, nikdy jsem tak malou jeste nevidel (bohuzel jsem nemel u sebe fotak).
Lokalita
Břeclav - Pohansko, polojasno, 20 °C Natrix natrix- thanatóza
Dal bych více fotek, ale ImageShack - blbě valí, používáte něco jiného a co? Mara
Moc pěkná fotka Máro.Já jedu přes photobucket,ale žádná rychlovka to taky není.Jsem ale v celkem spokojený.
Daboia: Mám pro tebe tip, když fotky předem zmenšíš na cca 800-900 x 600 (dle formátu) a naházíš jich tam hned víc najednou, tak to je za chvilku načtený a pak jen postupně klikneš na jednotlivé obrázky v galerii a zkopčíš si "direkt" někam vedle (na dokument nebo rovnou do odpovědi - stačí mít otevřený imageshack v jiném okně). Je to celkem rychlé. Další možnost je už zmenšené fotky dát jako přílohu a z přílohy to zkopčit mezi img/img. Taky celkem svižné.
Dal bych více fotek, ale ImageShack - blbě valí, používáte něco jiného a co?
Photobucket.com se docela dá, mám účet i na imageshack a nějakým rajce.net a musím říct, že imageshack je to nejhorší co jsem zatím viděl , samozřejmě někomu se v tom může dělat dobře, ale pro mě je to hrůza.
Břeclav - Pohansko, polojasno, 20 °C Trachemys scripta elegans- já vím že to sem nepatří, ale.......
Coronella austriaca - mrtvola po projetí těžkých strojů - poblíž dělají nové koleje
Imageshack - na večír celkem valí či co.....nevím.
Trachemys scripta elegans- já vím že to sem nepatří, ale.......
Bohužel už jo...
zdar,Sajmone?Sajmone,ty nám lozíš po loc.,ale je to dobrá činnost proto tipuji do roka sedíme spolu u nás v osvěžovně.Ad.Nechranky-špatně jsi hledal,rybáři tuten problém nejsou,a věř mi jsou tam i longijinak pokud budeš chtít napiš sz a vysvětlím kde hledat mějse fajn Pavel
Tak ještě přidáme k Přemkovo.Poohří 20.6.2009
Mě s tou Coronelou pěkně štvete. Zas jsem o ni přišel.
14. 6. - 19. 6. 2009 - Beskydy, Vipera berus jsem viděl jen 1 na travnatém svahu, i když jich tam je určitě hodně, vyfotit jsem ji nestačil - rychle zalezla do hluboké trávy, marně jsem se také snažil najít alespoň 1 Coronellu, která tam má být také poměrně hojná - bez úspěchu
Natrix natrix - rybníček pod v. n. Karolinka
Lokalita
Zootoca vivipara - Velké Karlovice (Léskové), byly v podstatě úplně všude
Anguis fragilis - Velké Karlovice (Léskové)
Lacerta agilis - Velké Karlovice (Léskové)
Natrix natrix - Velké Karlovice (Léskové), velké dospělé užovky sídlily u mostíku přes potok k jednomu z domů (viz. foto), malé užovky byly k nalezení nejvíc v podstatě hned naproti přes cestu v tůni Malá Hanzlůvka (viz. foto)
Chvíli před touhle menší užovkou se na stejném místě vyhřívaly 2 hodně velké obojkovky, ty už se ale neukázaly potom, co jsem je vyplašil
Lokalita
Bombina variegata - Velké Karlovice (Léskové), stejné jezírko
Lokalita
Salamandra salamandra - Velké Karlovice (Léskové), setkání s přejetým mlokem skvrnitým bylo poměrně časté
Podvečer, mírný déšť
Lokalita
Natrix natrix - Bílá, odhadem 200 - 300m dlouhý úsek u řeky přímo v obci, kameny s posekanou trávou, přibližně za 10min. jsem viděl kolem 10 obojkovek, některé opravdu velké kusy, za život jsem viděl asi jen 2 podobné loklity s tak velkou koncentrací hadů na tak malém prostoru
Lokalita
Lacerta agilis - Staré Hamry
super fotky :)
Štěpanice u Nové Paky před polednem, slunečno
A. fragilis
tisíce čerstvě metamorfovaných B. bufo, na každým kroku jich pár doskočilo
Z. vivpara
28.6. - Pikovice, na břehu sázavy, za mostem (po proudu). Cca 50m od místa, kde denně tisíce vodáků tahá loďe z vody a nakládá je na auta, desítky tessellát.
1.7. - Štěpanice
1.7. - Ostruženské rybníky
27. 6. 2009 - Natrix tessellata, protipovodňová hráz pod zoo Praha, podvečer, mírný déšť, několik tessellat namačkaných pod kameny
blahozelam Premku k zahajeniu sezony, to som necakal ze uz lezu von. super
Zajímavý. Docela brzo na to jaká je kosa. Tedy aspoň u nás v Hradci. Co to má na krku? Všiml sis toho?
Ven vlastně ještě nelezou.Tyto kousky byly nalezeny na jednom místě,kam se vlastně dostaly omylem.Ale jsou tam pravidelně a najdou se tam i dříve.I pro nás to bylo velké překvapení.
Také jsme za školou měli takovou jímku s vodou a plovoucími prkny, která byla jen dost "netěsně" překryta prkny a kam padali žáby a užovky, kde dokázali i přečkat zimu (nezámrzná hloubka), ale ven jsem jim musel pomáhat (betonové stěny asi 1,5 m vysoké).
Bohužel, byl docela frmol a tak jsem se snažil ukořistit nějaké foto.
I těmto se každoročně musí pomáhat ven.
Nejsem si jist,jestli myslíš ten písek,co má na sobě nabalený.
Hned za tím ohybem na těle na první fotce. Teď když jsi mi napověděl tak už vidím lesklý kamínek. V první chvíli mi to připadlo jako nějaký nádorek, nebo píštěl či jak se tomu říká.
nevím jestli se mi to nezdá ale na první fotce to vypadá jako by měla za hlavou půlměsíce
Nutie Říční(Myocastor Coypus) 15.50 hod, 21.2.2009,Davle u Prahy.
Nutrii jsem letos už taky potkal, vyskytuje se často v Lounech, pod loutkovým divadlem. Už větší plachej kus, ale kdyz je ve vodě, tak se přiblíží hodně blízko, krmit se bohužel z ruky nenechá ale žere jak jen může.
To je teda brzy na ty tessellaty... Je porad dost zima. Kde v Praze jsi je nasel?
Řekněme, že pro tyhle není nikdy brzy. Už se to trochu rozepisovalo výš. Lokalita výskytu? ZOO
Zrovna jsem nedavno cet vybornou studii o teto lokalite v prazske zoo. Chystam se tam, az bude pekny pocasi, na pruzkum Co longissimky v Poohri, ty jeste nevylezly? V lete tam vyrazim - doufam, ze nejakou najdu - nikdy jsem stromovku v prirode nevidel... Nevzal bys me na nejaky mista, kde jich je hodne? - ty jsi na Poohri odbornik
No, na Poohří bych se do role odborníka určitě nepasoval, ale třeba by to na jaře šlo. I když to ze zjevných důvodů nebývá běžné. Naštěstí tam je docela silná "domobrana" a každý pohyb cizí osoby je tam monitorován a telefonicky hlášen. Lidé jsou tam naštěstí na toto zvíře hrdí a brání si ho.
No to naprosto chapu - je to neskutecna vzacnost tahle lokalita! Stesti, ze lidi uz pochopili (alespon nekteri), ze jsou hadi krasny zvirata a nesnazi se je jen nesmyslne likvidovat... Proto bych se tam radeji vydal s nejakym znalcem teto lokality, abych nebyl povazovan za narusitele No kdyby to slo a proved bys me tam, byl bych vdecnej... Zkusim jeste kontaktovat Petra Kotlika, s nimz se znam.
Přes víkend jsem si trochu protáhl kostru a zběhl od afrických plazů a žab k našim. Nemaj ty ropuchy fakt nádherný oči?
Kerejoo:
Nekecej, že už lezou ropuchy, čekal bych je tak za měsíc...
Hmm, jsme v šoku dva - asi vyrazím na obhlídku okolí - u nás jsou mraky viridisek...
Mně to fakt hlava nebere, dyť je týden dva po mrazech, to normálně vylejzají tak hnědí skokani.
U nás na Novohradsku jsem viděl ropuchy už před 2ma týdny.Jel jsem z odpolední,pršelo a bylo tu docela teplo.Na jednom úseku v lesích cca 5km jsem jich napočítal 26ks.Smůla,že jsem neměl foťák.Přes léto,když tu prší musím jezdit krokem,je jich tu spousta.Bohužel se tu najdou i tupci,kteří se baví tím,že je rozjíždějí Když vidím vážně velký kusy,dávám je z cesty,ale všechny dát bokem bohužel,to nejde.To bych musel chodit pěšky
Zatím jen samečci. Asi se nemůžou dočkat. Je jich ale málo, invaze teprve přijde.
tak to jooo.
U nás už jsou venku vridisky... :) VH
Hm, u nás je prd, leda tak pod sněhem
A u nás........jsem se ještě nedíval
Kdybych se prohrabal v nějakých zimovištích nejdřív 2m sněhu, možná bych pak z nějaký nory něco vyšťoural:)
Sry možná za blbý dotaz ale jak poznáš kde mají zimoviště?
13.3.09, jezírka mezi vrchem Krkavec a obcí Ledce (PS), 11:00-13:00, cca 8 st. C, polojasno až zataženo, pod kameny a jinými předměty, 2 ks Triturus cristatus (pár), cca 10+ ks Mesotriton alpestris (oboje pohlaví), cca 25+ Lyssotriton vulgaris (oboje pohlaví).
M. alpestris - čolek horský
L. vulgaris -čolek obecný
T. cristatus - čolek velký
samec Zootoca vivipara
tak posielam nejake fotecky z Bratislavskeho hradu, loviacej uzovky stromovej . . . vrabce sa sice statocne branili ale hnizdocko si neuchranili :)
Jezírka v lese nedaleko obce Ledce (PS), 30.3.2009, odpolední hodiny, pod kameny a prkny.
Zajímavě mramorovaně zbarvená samice čolka horského (Mesotriton alpestris), již zaplněná vajíčky, nalezena pod prknem těsně u vody.
Zajímavě hnědě zbarvený čolek velký, samec, téměř 20 cm, pod kamenem.
Skokan štíhlý (Rana dalmatina), pod kamenem.
2.4.09, 14°C ve stínu
Všechno okolo Ostruženskejch rybníků, už lezou!
B. bufo
N.natrix
M. alpestris
Jinak ještě několik Z.vivipara, ale na fotkách jsou jen rozmazaný fleky.
Lokalita stejná jako u přízpěvku výše
B. bufo, spousta samců, několik málo samic
L.vulgaris
R. dalmatina
tady bych potřeboval poradit, dalmatina nebo arvalis?
Podle jakého znaku jsi určil R. dalmatina???
A ten druhý z těchto pohledů může být klidně i temporaria nebo i ti další dva výše jmenovaní. Potřeba by byla fotka hlavy úplně z profilu, proměření zadních nohou, fotka patního hrbolu atd.
Mě připadají jako R. temporaria (a možná i ten první).
Sory, místo arvalis jsem samozřejmě myslel temporaria
U prvního hlavně bíle zbarvené břicho bez skvrn, nápadně velké tympanum, větší než průměr oka, typická spánková skvrna přes oko. Nohy dlouhé, patní hrbol až za čenicehm. Podle informací co mám je poměřování nohou nejrozporuplnější poznávací znak, kterej platit může, ale dost často neplatí, patní hrbol taky vypadal na R.d.
Na posledních dvou fotkách je stejný jedinec, taky bych řekl temporaria, ale měl také úplně bílé břicho a paradoxně délka holeně a stehna delší než tělo.
To všechno je dost variabilní a zvlášť temporaria je hrozně variabilní.
Já měl na mysli tvar patního hrbolu a ne kam dosahuje, ale i tak může výjímečně pata dosahovat i u temporarie až před nos, ale u dalmatina jsou nohy fakt dlouhé a dosahují (pata) i víc než 2 cm před nos.
Zbarvení břicha může být i u temporaria bílé, ale mívá alespoň mramorované okraje břicha (přechod boků a břicha).
Dalmatina mívá nohy při sedu hodně daleko od sebe (pravý až tupý úhel) a tzv. žraločí profil (krátká spodní čelist a horní strana tlamy bez výrazného klabonosu).
Dalmatina mívá nohy při sedu hodně daleko od sebe (pravý až tupý úhel) a tzv. žraločí profil (krátká spodní čelist a horní strana tlamy bez výrazného klabonosu).
O tomhle znaku (tupý úhel) jsem nikdy neslyšel, máš nějaký klíč? Vím, že jsou problémy při určování zelených skokanů, ale jak tak koukám i u hnědých :) První skokan vykazuje všechny znaky (byť nejednoznačné) štíhlého co znám, včetně patních hrbolů. Samozřejmě se najdou vyjímky, ale velikost ušního bubínku mi až tak variabilní nepříjde. Lepší fotku, která by v určení pomohla, bohužel nemám. Pořád si ale za štíhlákem stojím. Nebo je ten úhel natolik jednoznačný určující znak? Co se variability u temporarie týče, jasně, ale když je pak takových zpochybňujících znaků víc...
K druhému fotku z profilu mám. Příště skusím nafotit všechny znaky. Mimochodem, článek s klíčem k našim obojživelníkům by nebyl od věci
No, jak už to tak bývá, nic není 100%, ale u arvalisů a obzvlášť u dalmatinů jsou ty nohy opravdu hodně široce postavené, asi že je mají delší než temporarie.
Klíčů mám několik, ale některé znaky tam jsou rozporuplné nebo se trochu liší a to i u jednoho autora. Sám postupuju podle Zwacha (souhrn obou vydání Plazi a obojživelníci ČR ve fotografii) a podle klíče od Mikáta a Vlašínové a podle Czech Recent and fossil Amphibians and Reptiles (Nečas, Modrý, Zavadil) a hlavně podle sebe. Rád bych to hodil do článku, ale chybí mi dostatek dobrých fotografií všech znaků.
Klidně může být, ona mi to ta fotka může zkreslovat. S těmi patními hrboly si asi nerozumíme, ty máš asi na mysli, kam dosahují patní klouby. Já mám na mysli takový malý hrbolek na patní části zadní nohy, který se liší podle druhu tvarem, výškou a strukturou.
No, bohužel to taky může variovat podle populace, ale i v rámci jedné populace, ale často to bývá, tak jak píšeš.
Rozhodně ne v tomhle případě,kdy nemusí být zrovna skokan v ideálním posezu a může to zkreslovat úhel fotografa k objektu i vzdálenost a ohnisko (délka,úhel). Ale u dalmatinů jsou ty zadní nohy opravdu do široka, skoro vždycky ve větším než pravém úhlu a taky mají ty nohy fakt hodně dlouhé.
Každopádně ten druhý je určitě hnědý (R. temportaria) a ten první může být ten štíhlý (R. dalmatina), ale tam si stopro jistej nejsem, klidně by to mohl být i arvalis.
Díky za rozsáhlou odpověď, v patních hrbolech si rozumíme, měl jsem namysli tvar, ne kam dosáhnou, to je pak zase další věc.
Natrix tessellata chycena v létě na Slovensko 2009 ve vesnici Nána u Madarských hranic měřila 86cm pěknej kousek a hnet se na mě vykálila
Krupinská planina
3.4.2009 - 12:00-14:00 - 20 stupnov
Lacerta viridis
Toto je mimo mna ale pekny modry chrobacik, vcelku velky tak 5cm.
3.4. odpolední hodiny, slunečno, přes 20 stupňů ve stínu
První letošní "murálisky" (Podarcis muralis) a čolci T.vulgaris?
kdo najde ještěrku?
lokalita:
Dnes 4.4. - Pálava u Kletnice
20 °C - oblačno,14 h
Lacerta viridis
Já ji našel, napravo od toho hrubšího kmenu . Jinak nádherné...
MF: Našel jsi správně
Dnes (4. 4. 2009) jsem videl 2 parici se uzovky obojkove (natrix natrix). Vyhrivaly se na hrazi Vyzlovskeho rybnika (okres Praha - Vychod). Bohuzel jsem nemel s sebou fotak
5.4. desítky bombina bombina - PR Blátka okres Prostějov
5.4 Potok někde v lese u Třince 15:00-16:00h okolo 20 stupnu Mladý samec Bufo bufo a Rana temporaria bohužel foto mám jen z mobilu a je nepoužitelné
Dobra voda - 4.4.2009 - 14:00 - 21 stupnov - Lacerta viridis dospela samica
První agiliska ze zahrádky
myslíš že je to samec nebo samice?
Proč? No je to prcek, takže nevim, ale typoval bych samičku.
8.4. Štěpanice,
stovky ropuch.
8.4.2009 Praha, okraj Kunratického lesa
Lacerta agilis
Ostruženské rybníky, 9.4.
dopoledne, 15°C
několik blíže neurčených skokanů a 6 N. natrix
plavec (Z.vivipara)
Lacerta Agilis, samice a pak samec, Záskalí u Liberce, moje zahrada..asi 10. kus toho dne, přemýšlím zda ta první není již těhule?
http://imb.lide.cz/big/49DDFF4779E6DF8EF5940400.jp g?#60800022
http://imb.lide.cz/big/49DDFF8F2BA7702B39D90200.jp g?#60800117
http://imb.lide.cz/big/49DDFFAA76200CC7C95E0300.jp g?#60800149
Ropucha Obecná(Bufo bufo).Foceno 9.4.2009 v Praze v Botanické zahradě na Starém Městě.Čas 16.30.Teplota 23 Stupnů.Slunečno..
Další agiliska ze zahrádky , pravděpodobně maminka předešlého prcka .
9.4.09, sev. od obce Chynín (Brdy), o. Příbram, okolo 10. hod., jasno, okolo 18 st.C, 3 ks Zootoca vivipara, 1 ks Anguis fragilis (uhynulý)
9.4.09, lesní rybníčky jižně od obce Ledce (o. Plzeň - sever) a louže na lesní cestě, okolo 12. hod. mnoho snůšek R. temporaria, 1 snůška R. dalmatina (menší rybníček), několik jedinců T. cristatus (obě pohlaví), více jedinců M. alpestris a L. vulgaris (oboje pohlaví), 0,1 Lacerta agilis, 1 ks A. fragilis.
Lhotecký rybník a rybník Vyplatil, západně od Ostružna, 10 - 12 hod.
19°C, jasno
Zelení skokani
a obojkovky, okolo 10 mizejících ocasů v rákosí
Kaceřov
14:30 21°C ve stínu, slunečno
11.4. slunečno,
okolo 20°C, 14:00
Rybníček na kraji vesničky Broumy (okres Beroun)
několik B. bufo a N. natrix
samice, 126cm, chyběl jí kus ocasu (odhadem 10cm), poprvé jsem u nich pozoroval aktivní způsob obrany, ani se nesnažila zmizet, hlastě syčela, po přiblížení proti mně dělala výpady, vždy se zavřenou tlamou.
11.4.09 14:00
Kaceřov
22°C ve stínu, slunečno
11.4.09 18:00
Kaceřov - rybníky
20°C ve stínu, slunečno
Mechanicky poškezeny rostale a internasale
12.4. 14-18:00, slunečno
okolo Berounky, od Skryjí po Nezabudice, kraj Oty Pavla
N. natrix (cca 50 jedinců)
L. agilis (desítky)
snůšky skokanů
lokalita
13.4.2009 14:30, ve stínu 21°C, konečně jsem si letos našel čas projít se s foťákem. Lacetra agilis 1,1,1
Natrix natrix...Foceno 16.4.2009 o Hammerského rybníka v Praze v 13.10 hod.Teplota 22 St.
Natrix natrix, 9.4, 17:00, Trenčín, slnečno 24 °C, 67 cm, samec
Natrix natrix,11.4, 15:45, Trenčín - Váh, slnečno 25 °C, 83 cm, samica, veľmi tmavé mesiačiky, užovka nebola zakalená a ani pred zlvekom
Natrix natrix,11.4, 16:40, Trenčín - Váh, slnečno 25 °C, 65 cm, samec
Natrix natrix,11.4, 17:05, Trenčín - Váh, slnečno 24 °C, 86,5 cm, samica, výrazne žlto-krvané mesiačiky
Coronella austriaca, 12.4, 14:38, Trenčín - Váh, slnečno 26 °C, 60 cm, samec
Bufo bufo
Anguis fragilis
17.04.09
Suchdol nad Odrou
Oblačno, občasné přeháňky, větrno.
cca 17 stupňů.
Rana dalmatina, nalezeno cca 10 dospělců, na skoro celé lokalitě cca 150 snušek, možná i víc.
Samec
Mrtvá samice, nalezena na dně tůňky. Nad tímhle jsem opravdu kroutil hlavou.
z nasho vyletu v Krupinskej planine
Kratkonozka stihla
jasterica murova
jasterica zelena
To jste ty muralisky lákali na zofáky? :)
nie, zazrel som cerveneho samca jak zabehol za skalu a ked som to obehol mal nejakeho oranzoveho cerva v papuly. nevyznam sa v cervoch ale na zofobaka bol az kriklavo oranzovy.
To vypadá na larvu nějakého kovaříka nebo nějakých tenebridů.
26.4.2009 odpoledne - Milkovice u Jičína
Lacerta agilis
Natrix natrix
25. duben 2009, Blatno u Chomutova - Květnov:
Tisíce a tisíce kopulujících B. bufo. V mělké vodě pozorovány jak klasické provazce jejich vajíček, tak i četné shluky vajíček blíže neurčených skokanů. Zahlédl jsem na krátký okamžik také obojkovku (nejspíš na lovu), ale byla bohužel rychlejší než můj mobil... Tímto se zároveň omlouvám za kvalitu fotek
Lokalita
Poradtě kam mám jít hledat plazy? Ještěrku najdu tak akorát obecnou a jak tady koukám na ty fotky tak spoustu nádherných hadů, ještěrek kam se mám vydat? Les? U řeky? Rybníka? V kamenech? Kde mám hledat?
Záleží na tom, co chceš najít :) Ve vlákně je pár fotek lokalit pro inspiraci, každů druh obývá odlišný biotop. Všude kde jsi vyjmenoval, snad až na vyloženě hustý les, se dají plazi najít. Dále záleží na tom odkud jsi, ne všichni zástupci naší herpetofauny se v okolí budou vyskytovat (v tom by alespoň orientačně mohli napovědět mapy výskytu na biolibu).
Jsem ze středních Čech kousek od Kolína v malé vesničce která se jmenuje Habrkovice, ale prošel jsem les, malé skály co v okolí máme, řeku, různé díry všecko jsem to prolez a jediné co jsem našel byla ještěrka obecná a nějaký ten slepýš jinak nikde nic. No asi neumím hledat
je to taky jak kdy, člověk kolikrát nenajde ani prd a o pár dní jindy stovky kusů od všeho já mám třebas hroznou smůlu na zmije
Také záleží na hodině a počasí, každý druh se chová trochu jinak, ale obecně se dá říct, že na jaře lze potkat skoro všechno po celý den. S příchodem léta se aktivita plazů dost mění, sluní se jen brzy ráno, den přečkávají v úkrytu a aktivují opět až k večeru, kdy většinou loví. Tohle platí hlavně pro naše hady, živorodé ještěrky a slepýše. U zbytku není změna chování tak radikální.
Jinak ještě k dotazu, z hadů se nejsnáze dají potkat obojkovky, jsou téměř u každého rybníka, pomalu tekoucí řeky. Vyhřívají se většinou hned na břehu, nebo kousek o rákosí a při vyrušení rychle a tiše mizí, často uvidíš (pokud vůbec) jen mizející ocas.
stretnutie s jasterickou v kremnici
2.5.2009 Odpoledne
Slunečno
Poohří
Právě jsem na web sdružení vložil i pár fotografií z brigády 2.-3.5.2009. Kdo má tedy zájem zkouknout, nechť klikne na následující odkaz. http://zamenis.wgz.cz/fotogalerie/brigady-2009.htm l
3.5.09
Brno - Brněnská přehrada
slunečno, jasno
na slunci přes 25°C
Anodonta cygnea
Natrix tessellata - samice cca 50cm, nalezena na písčíté mnělčině asi 3metry od břehu ( zatím jsem byl mokrej jen po kolena ), chyběl konec ocásku
Natrix tessellata - samice cca 1,1metru, vyrazila metr předemnou z kamenitýho břehu do vody, za chvíli se začala vodou vracet ke stejnýmu místu, z vody nevylezla, musel jsem pro ni do vody ( byl jsem mokrej až nad břicho - byla tam docela hloubka a ještě mi trochu upadlo tělo )
Na víkend jsem si pučil foťák za učélem focení tessellatek. 29. a 30.4. jsem byl na přehradě na kole, oba dva dny jsem po pěti minutách ,,příjezdu´´ chytl krásnou podplamatku ( první den samce a druhý den samici ), bohužel jsem nemněl foťák a tak je mám jen v mobilu. Foto z mobilu dodám zítra.
3.5.09
Brno - brněnská přehrada
zahrada na Kozí horce u lesa
slunečno, jasno
na slunci přes 25°C
Lucanus cervus
Tak takhle obrovskou tessellatu jsem jeste nevidel - to je fakt macek!
Byla opravdu krásná, velká, mohutná - nádherná podplamatka. U ní mi to za to stálo - pořádně se namočit a smrdět jak... Celou dobu jsem mněl sebou nosiče techniky ( foťák, mobil... ) ale těsně před touhle ,,akcí´´ jsem si vzal mobil kvůli času a foťák na focení vody atd. no a pak jsem na to v trom fofru zapomněl a skočil do vody aji s tím , Foťák nebyl můj, mobil jsem utopil asi před 14dny a teď mám novej... Všechno přežilo.
Ještě jsem málem chytl třetí ale ta mi pod vodou vyklouzla - mohla mít asi tak 80cm.
Mysles jsem, ze takhle velky kusy jsou jen na jihu Evropy - no a vidim, ze v Cechach taky Zkusim se po nejaky podobny u Berounky taky podivat
To nejni lucanus, ale Dorcus paralelopipedus - rohacek kozlik :) VH
Včera jsem rozchodil spojení mob a pc, takže dávám fotky z 29. a 30.4. Kdy jsem byl na přehradě na kole, oba dva dny jsem po pěti minutách ,,příjezdu´´ chytl krásnou podplamatku ( první den samce a druhý den samici )
29.4.
Brno - Brněnská přehrada
slunečno, jasno
Natrix tesselata - samec, cca 70-80cm, plaval na mělčině u břehu
30.4.
Brno - Brněnská přehrada
slunečno, jasno
Natrix tesselata - samice, cca 70-80cm, plavala asi metr od břehu
ps. Kvalita fotek odpovídá focení mobilem...
Koukam, ze u brnesky prehrady jsou nadherny tessellaty. A dost velky
11. 4. 2009, Benatky nad Jizerou, behem cca hodinove prochazky podel reky jsem videl kolem 10 Natrix Natrix, vetsinou se vyhrivaly na brehu. Docela me to prekvapilo - u reky bych cekal spis Natrix Tessellaty.
12. 4. 2009 - Natrix Natrix, velka silna samice, spodni partie svahu nad Bartonskym rybnikem (Rakovnicko), v horni casti svahu jsem chvili pred tim videl malou Vipera Berus, ale prilis rychle zmizela v trave, abych ji stacil vyfotit. Dalsi asi 3 mensi obojkovky jsem pozoroval na brehu v zadni casti rybniku - prilis rychle zdrhly, takze nemam jedinou fotku.
12. 4. 2009 - Lacerta Agilis, travnata stran s krovisky kousek od Bartonskeho rybniku (Rakovnicko)
13. 4. 2009 - Praha-Troja, Natrix Tessellata, na jednom miste lezlo kolem 10-15 mensich uzovek (viz. prvni foto)
13. 4. 2009 - Praha-Troja, Lacerta Agilis, na stejnem miste jako tessellaty
26. 4 2009 - Zakuv rybnik (Rakovnicko), Anguis fragilis, na ceste u rybnika
Je to Zakac u Samotky? :) Tam jsem potkal asi sveho prvniho slepýše, zmiji a další zvěř :) VH
1. 5. 2009 - Roztoky u Prahy, Lacerta Viridis
1. 5. 2009 - Praha-Troja, Natrix Tessellata, tentokrat se tam s tessellatama vyhryvaly i Lacerta Viridis, ale byly prilis rychly, abych je stacil vyfotit
Sice to není 2009, ale konec září 2008, ale předtím jsem to tady nedal a myslím že by byla škoda se o tyhle fotky nepodělit, tak to snad nebude tolik vadit:)
Takže 20.9.2008, Josefovice, Salamandra Salamandra Salamandra - mloků jsme nalezli přes 50 (!), samice i samce, většinou větší, ale sem tam i mladé kusy, v potoce bylo na konci září ještě několik larev. Mimoto jsme viděli samozřejmě i pár skokanů hnědých, ale ti nebyli hlavním cílem naší výpravy, kterou jsme podnikli kvůli mlokům. Takže tady jsou fotky:
2. 5. 2009 - Lacerta Viridis, Nezabudice (Krivoklatsko) - jesterka se vyhrivala hned u silnice pod Nezabudickymi skalami, jednu jsem videl jeste nahore na stezce na skalach, ale rychle vysplhala z meho dosahu na strom
2. 5. 2009 - Natrix Natrix, Nezabudice (Krivoklatsko) - zcela na placku rozjeta malinka uzovka obojkova na silnici pod Nezabudickymi skalami
Vyšel jsem se dneska večer s kamarádem projít, jen odregovat od učení a koho vám to nepotkám. Natrix natrix v podvečer!
A kde to bylo?
Lacerta Agilis,kopulace.Pikovice 10.5.2009,10.30 hod.mírně pod mrakem,teplota asi 16 st ve stínu.
Anguis fragilis,26.4.2009,17 hod.slunečno,teplota asi 22 St-přibližně.Foceno v Pikovicích.
8. 5. 2009 - Roztoky U Prahy, Lacerta Viridis, opet jsem byl na vyprave za Coronellama a opet jsem narazil jen na Lacerta Viridis
Tenhle samec byl chudak plnej klistat.
Dalsi samecek.
9. 5. 2009 - Vodni Nadrz Nechranice, Lacerta Agilis, jesterky byly na kamnech u brehu. Tessellatu jsem nevidel zadnou, ackoli tam ma byt (jak jsem se docetl) nejpocetnejsi populece v CR a dokonce snad i ve stredni Evrope. Pohyboval jsem se ale zrovna v casti, kde byli sami rybari a rekreanti, coz bude asi duvod...
10. 5. 2009 - Coronella Austriaca, po turisticke ztezce priblizne v polovine cesty mezi Pustovety a Lasovicemi (Rakovnicko)
Lokalita
N. tessellata
pod Berounem na břehu Berounky
oblačno, foukalo
10. 5. 2009 - Dolni Chlum (Rakovnicko), Coronella austriaca - z toho, co jsem se dozvedel a docetl, coronelly maji byt nebojacni utocny a kousavy hadci, ale tyhle 2 coronelly, ktery jsem videl na rakovnicku byly plachy a ani naznakem se me nepokusily kousnout
Lokalita
dovolil jsem si změnit velké A na malé v druhovém názvu, aby to bylo v cajku(krokodýl)
Ono se toho napovídá...
castym problemom zvierat byva ze necitaju knihy ktore sa o nich pisu :)
18.5.lesní cesta Otrokovice-Žlutava, bohužel foceno mobilem(slepýš)
22.5.09
Vlčice u Trutnova
zataženo
N. natrix
L. agilis
O kus dál na kolejích přejetá V. berus
20.5.09 11:00 21 stupnov. Male Karpaty
17. 5. 2009 - Natrix natrix, Praha - Klánovice, u rybníčku v přírodním parku Klánovice, asi 8-10 obojkovek podobné velikosti jako na fotce na břehu rybníka
Pulců tam bylo taky hodně Řekl bych tisíce...
Lokalita
26.5.09 23:00
Déšť 15°C
Bufo bufo
Bílý potok pod Smrkem 30.5.09 - oblačné počasí - celkem jsme viděla dva a půlku z jednoho nebožáka.
8. 6. 2009 - skokan zeleny nebo skokan skrehotavy (v zabach se moc nevyznam, ale bylo jich tam opravdu hodne - za pripadne upresneni predem dekuji ), Praha-Branik, rybnicek hned u silnice (ul. Udolni).
V nedeli jsem tam videl i 4 male obojkovky, 1 byla tak mala, ze vetsi zizala by byla proti ni obr, nikdy jsem tak malou jeste nevidel (bohuzel jsem nemel u sebe fotak).
Lokalita
Břeclav - Pohansko, polojasno, 20 °C
Natrix natrix- thanatóza
Dal bych více fotek, ale ImageShack - blbě valí, používáte něco jiného a co?
Mara
Moc pěkná fotka Máro.Já jedu přes photobucket,ale žádná rychlovka to taky není.Jsem ale v celkem spokojený.
Daboia: Mám pro tebe tip, když fotky předem zmenšíš na cca 800-900 x 600 (dle formátu) a naházíš jich tam hned víc najednou, tak to je za chvilku načtený a pak jen postupně klikneš na jednotlivé obrázky v galerii a zkopčíš si "direkt" někam vedle (na dokument nebo rovnou do odpovědi - stačí mít otevřený imageshack v jiném okně). Je to celkem rychlé.
Další možnost je už zmenšené fotky dát jako přílohu a z přílohy to zkopčit mezi img/img. Taky celkem svižné.
Photobucket.com se docela dá, mám účet i na imageshack a nějakým rajce.net a musím říct, že imageshack je to nejhorší co jsem zatím viděl , samozřejmě někomu se v tom může dělat dobře, ale pro mě je to hrůza.
Břeclav - Pohansko, polojasno, 20 °C
Trachemys scripta elegans- já vím že to sem nepatří, ale.......
Coronella austriaca - mrtvola po projetí těžkých strojů - poblíž dělají nové koleje
Imageshack - na večír celkem valí či co.....nevím.
Bohužel už jo...
zdar,Sajmone?Sajmone,ty nám lozíš po loc.,ale je to dobrá činnost proto tipuji do roka sedíme spolu u nás v osvěžovně.Ad.Nechranky-špatně jsi hledal,rybáři tuten problém nejsou,a věř mi jsou tam i longijinak pokud budeš chtít napiš sz a vysvětlím kde hledat mějse fajn Pavel
Tak ještě přidáme k Přemkovo.Poohří 20.6.2009
Mě s tou Coronelou pěkně štvete. Zas jsem o ni přišel.
14. 6. - 19. 6. 2009 - Beskydy, Vipera berus jsem viděl jen 1 na travnatém svahu, i když jich tam je určitě hodně, vyfotit jsem ji nestačil - rychle zalezla do hluboké trávy, marně jsem se také snažil najít alespoň 1 Coronellu, která tam má být také poměrně hojná - bez úspěchu
Natrix natrix - rybníček pod v. n. Karolinka
Lokalita
Zootoca vivipara - Velké Karlovice (Léskové), byly v podstatě úplně všude
Anguis fragilis - Velké Karlovice (Léskové)
Lacerta agilis - Velké Karlovice (Léskové)
Natrix natrix - Velké Karlovice (Léskové), velké dospělé užovky sídlily u mostíku přes potok k jednomu z domů (viz. foto), malé užovky byly k nalezení nejvíc v podstatě hned naproti přes cestu v tůni Malá Hanzlůvka (viz. foto)
Chvíli před touhle menší užovkou se na stejném místě vyhřívaly 2 hodně velké obojkovky, ty už se ale neukázaly potom, co jsem je vyplašil
Lokalita
Bombina variegata - Velké Karlovice (Léskové), stejné jezírko
Lokalita
Salamandra salamandra - Velké Karlovice (Léskové), setkání s přejetým mlokem skvrnitým bylo poměrně časté
Podvečer, mírný déšť
Lokalita
Natrix natrix - Bílá, odhadem 200 - 300m dlouhý úsek u řeky přímo v obci, kameny s posekanou trávou, přibližně za 10min. jsem viděl kolem 10 obojkovek, některé opravdu velké kusy, za život jsem viděl asi jen 2 podobné loklity s tak velkou koncentrací hadů na tak malém prostoru
Lokalita
Lacerta agilis - Staré Hamry
super fotky :)
Štěpanice u Nové Paky
před polednem, slunečno
A. fragilis
tisíce čerstvě metamorfovaných B. bufo, na každým kroku jich pár doskočilo
Z. vivpara
28.6. - Pikovice,
na břehu sázavy, za mostem (po proudu). Cca 50m od místa, kde denně tisíce vodáků tahá loďe z vody a nakládá je na auta, desítky tessellát.
1.7. - Štěpanice
1.7. - Ostruženské rybníky
27. 6. 2009 - Natrix tessellata, protipovodňová hráz pod zoo Praha, podvečer, mírný déšť, několik tessellat namačkaných pod kameny
vipera berus
lokalita: údolí vodopádů Bílé Opavy
Zlín-Lešná 15.7.