Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov - Ještěrka obecná, Lacerta agilis

Zdravím, tak mě napadlo, když nám po zahradě proběhla ještěrka co je chovat ve venkovní voliéře?:-D Hledal jsem o nich na internetu, ale rád bych se zeptal i tady.:-) Má s nimi někdo nějaké zkušenosti? Je to chránění druh! Co musím udělat proto aby jsem je mohl chovat doma? Jak by měla vypadat venkovní voliéra? Nějaká miska s vodou? Kolik cm vody? Jaký by byl vhodný substrát? Jak zajistit teplotu? Jak by měla být voliéra velká pro dva jedince? Ocením vše potřebné kolem jejich chovu.:)) Předem děkuji za každou odpověď. ;-)

Tak tohle bych nedelal .... na chov je potreba mit povoleni ale co shanel nejmenovany znamy na hady tak je to dost tezke, kazdopadne bych je nechal bejt a urcite jim neomezovat nijak volny pohyb ani reprodukci ... pokud chces videt agilisky vyraz do prirody klidne si i nejakou chyt na prohlidnuti ale potom zase pustit ... prece jen mame v CR jen par druhu plazu... nic extra takze budme radi ze je v prirode potkavame...

Povolení k odchytu z přírody je takřka nemožné získat. Jediná cesta je se zaštítit nějakým větším sdružením a opravdu kvalitně důvod chovu oddůvodnit (např. enviromentální činnost apod.). Přijít a říct rád bych choval L.agilis, protože se mi prostě líbí, chtěl bych od Vás povolení, to se člověk ani nemusí obtěžovat. Loni jsem něco podobného bez záštity zkoušel s jiným zástupcem naší herpetofauny z kriticky ohrožených druhů a opravdu nebyla špetka vůle rozšířit tyhle zvířata v zajetí. Cesta by mohla být legální odchov, tuším, že i v ČR jsou lidé, kteří je odchovávají. I pak člověk musí procházet úřednickou mašinerií, aby získal výjimku k chovu, ale rozhodně je to snažší cesta, než žádat o povolení k odchytu. Jak už jsem psal výše - tato cesta je takřka nemožná.

zdar,myslel jsem to tak,že je hoodně lepší at běhají po zahradě kde se seká kosou(néé sekačkou),než se někde dohadovat,běhat a schánět:!:dopadne to jako vždy "uřední šiml"zase zařechtá:-D,nebylo by to poprvé ani naposled.Nehledě na,že něž tuto vyběháš a ošetříš,budou mít ještěrky další generaci:-D.Nevím jestli sleduješ?určitě ano-zákony,ad.čipování to bude sranda:-D 1.pokud to schválí?to raději nee je tu návrh Citesu zvířata co jsou v 1a2 nečipovat vůbec díky týrání.Tak je to už léta daný a ani neptřebuješ čip ikdyž "zlé" jazyky tvrdí o machinacích s fotkama potažmo měnící se kresbě po dobu růstu u "ještěrek",záčínám být specilista "přes právo&zákon"aby mi nikdo blbě nevychytal Pavel

Je to takové zvláštní, budeme mít pravděpodobně časem zpracovánu metodiku chovu potvůrek ze všech možných koutů světa a před naší "obyčejnou ještěrkou, slepýšem, zmijí, užovkou, atd." budeme stát jak telata a bádat jak na to. Zvláštní záměr. Strkat hlavu do písku a věřit tomu, že si naše pseudopříroda poradí a to i přes nesporná fakta, že tomu tak není, na to musí mít člověk fakt pozoruhodné vlohy.
Pardon za OT ale má averze k posudkům razítkům a papírům, je nezvladatelná, zvláště ve vztahu k podobné problematice. 3-[

dovolím si reagovat.Osobně si myslím,že metodika chovu,plošné mapování výskytu podle loc.je na dobré úrovni.Problém je v tom,že tuty lidi mlčí max.si to poví s podobným šílencem co se tomu věnuje a kdyby se po několika letech udělala tzv."závěrěčná zpráva"musí být pod tím podepsaný někdo z oboru(amatéři se moc neberou) a to je problém.Tuta linie už začala před lety u broučkarů.Nebýt pár zarytých kteří vydávají zprávy lokálně(př.býv.okresPs,nebo carabidae Praha a okolí)není nic a tuty zprávy jsou vydány i knižně(v malém nákladu)+cd většinou je to na náklady bud jednotlivce nebo skupiny bez finančního zisku a vtom je ta Krása:-)

Jiří měl asi na mysli chov v zajetí. Pokud se nepletu. Co se týče mapování a studií zvířat v přírodě, nemyslím si, že je to tak hrozné. Mám možnost více poodkrývat práci lidí ohledně Zamenis longissimus, kde Radka Musilová s Karlem Janouškem odvedli a dále odvádějí kus práce. Stejně tak Jirka Haleš, přes publikování pak spíše např. Vít Zavadil atd. Nebo třeba co se týče N.tessellata odvádí slušnou práci Petr Velenský. Přes obojživelníky taky znám pár lidí, co se tím hlouběji zabývají a publikují. Pravda, chovem zvířat naší herpetofauny v teráriu se moc lidí nezabývá, tam budou asi narozdíl třeba od západních kolegů větší mezery.

Pardon za OT ale má averze k posudkům razítkům a papírům, je nezvladatelná, zvláště ve vztahu k podobné problematice

Ani se nedivím, občas člověk žasne. Zvláště když člověk musí jednat s lidmi, kteří nemají ani páru.

Přesně to jsem měl na mysli. Zmapování výskytu a vůbec vše okolo nechci nějak znevažovat a věřím že klasická herpetologie je provedená na jedničku, ale ta druhá polovina mě prostě vadí. Teď se ví kde zvířata jsou, jde o to, aby se záhy nevědělo, i když podrobně, kde kdysi byla, bez možnosti jakékoliv nápravy.
Ta druhá část odpovědi je mě také celkem jasná a o to je to horší. Já blbec doufal, že po 89 nikdo už nebude muset dělat jakoby nic.

Jiří, obávám se, že v tomhle směru bych se na 89 neodvolával, jelikož před 89 alespoň podle kolegů, kteří v té době působili, bylo vše co se týče (pseudo) ochrany naší fauny benevolentnější. Já osobně mám v tomhle skromné zkušenosti a opravdu není vůle pustit cokoli z přírody do soukromých chovů, kromě případů, které jsem výše uváděl. Kdybych tu měl popisovat obstrukce ohledně zápisu do registru mých Z.longissimus z odchovu německého kolegy, asi by člověk už ani nechtěl domýšlet co s odchytem našich zvířat.

Uznávám Přemku, že na celou problematiku mám trochu excentrický názor, to je bezesporu fakt. Jenže já se prostě nemohu zbavit dojmu že nezájem úřadů byl, alespoň v tomto případě, menší zlo a nebo mě to tak navenek připadá. Tabuizování chovů za současné neschopnosti zabezpečit přežití ohrožených druhů je podle mě cesta mezi půlky. Celá situace se mě prostě jeví zcela jinak než širší veřejnosti, zřejmě. Já bych místo zákazů řízené chovy nejen podporoval, ale dokonce bych neváhal pro komerčně nezajímavé druhy zajistit granty. Považoval bych to za jakousi pojistku do nejisté budoucnosti. Pokud se nepletu, tak všechny akce na záchranu již v přírodě téměř vymřelých druhů byly úspěšné zásluhou jedinců přežívajících ve více či méně řízených, povětšinou soukromých chovech. Aktuální i když smutný příklad máme přímo před očima, i když zrovna v tomto případě nejsem optimista. Co by bylo nyní, kdyby kdysi "oškliví a zlí" lidé neslovili pár kusů Ceratotherium simum cottoni, už bychom jen koukali jako puci, nyní alespoň nějaká šance i když opravdu chabá, pořád je. A rozhodně si nemyslím, že tehdejší odlov byl tou zásadní příčinou dnešního neutěšeného stavu druhu.
Navíc se obávám, že dlouhodobé tabuizování chovů způsobí odcizení veřejnosti přírodě a to nepovažuji za dobré, protože lidé mají tu vlastnost, že to co neznají toho se bojí. Nerad bych aby se situace vrátila do stavu, "vidím hada, kde je klacek". Připadá mě, že práce starých průkopníků teraristiky, trpělivé seznamování veřejnosti a hlavně mládeže se skutečností že na světě nejsou sami a že jejich pozornost si zaslouží i takoví tvorové na které se celá staletí pohlíželo s despektem je bez rozmyslu tlustě škrtána.
Myslím, že krásná myšlenka ochrany zvířat se zvrtla, tak jak se to krásným myšlenkím bohužel stává, do honu na "čarodejnice". Úřady bazírující ve své neomylnosti na "pohodlných a lehce postižitelných" nepodstatných problémech, používají neomaleně snahu o ochranu ke zdůvodnění vlastní existence. Je to asi blbý, ale to si opravdu myslím a fakt blbě se mě s tím smiřuje. Takže já prostě tu "vůli" nepovolit nic prostě nechápu.

Krásný nasírací příklad. Stejně tak jako nedávné téma o užovkách ve vodojemu. Zničení lokality pravděpodobně nějakou chvíli trvalo, dovedu si dost dobře představit co by se stalo, kdyby nějaký dobrodruh chtěl oživit svůj chov dosud žijícím jedincem nebo jedinci. To by byl mazec. A to je to co mě vadí a co nechápu. Navíc takovýchto lokalit je likvidováno spousta a nejen u nás ale v celé EU.

Pánové, souhlas i nesouhlas. Ohledně v chovu zajetí - který z našich druhů je na tom tak špatně, aby byl realizován záchranný chov v zajetí? Nebuďme limitovaní Česku kotlinou, ale celou Evropou či případně areálem, pokud se jedná o nominotypicky taxon. Tady proste cestu zadnou nevdim. Obcas jsem vcelku dost ovlivnen Zrazavym ci Sadlem, kteri proste rikaji, nechme je umrit. Obcas... Je fakt, ze zakaz chovu v malochovech take nic neresi a je to jen buzer od uredniku, ale mezi nama, nasi plazaci nejsou na chov nejjedodussi, krome longissimy...A nase populace longissimy mohou byt v pripade masivnejsiho loveni ohrozeny.

Jak pisete vsichni vyse, nutnosti je ochrana stanovist a ta je problematicka. v soucasne chvili vicemene uz neni sance, ze by casem vznikla dalsich MCHU, nez ta, co vznikaji prave s NATUROU. Nasi uzasni urdenici z AOPK nepochopili dobre smernice a malem se longina vubec nemapovala a az diky motejlarum se zacaly druhy ze ctyrky resit. A ted si mylsim, ze pro longinu je udelano dost - a docela me tesi, ze i diky me :) Kez by se to same delo v Podyji...I kdyz, tam take nastesti nespi. Pruser je na krajich (damy prominou), protoze to jsou casto urednici nejhorsiho zrna a casto i naprosto neschopni - bohuzel, vlastni zkusenost z jednoho nejmenovaneho kraje na JM. Jas e pohybuji v kativni ochranarine, delam inventarizace, vytvarim plany pece a v soucasne dobe se deje docela dost pozitiv (a k tomu mrak negativ). Bohuzel, je to zhruba vyrovnane - negativ, i oficialnich, se deje moc :(

Ad Posukuv komentar. Nesouhlasim s Tebou, ze se inventarizace a amateri musi delat "nacerno". Naopak, agentura a oficialni ochranari sjou velmi radi za data amateru, bez nich to totiz vubec nejde. Co mam zkusenost, tak za temahle hura akce stoji neochota, mozna az strach, mistnich lokalnich entomologu z ochranaru. Mohu zcela zodpovedne rici, ze rozumni lide se na CHKO-ckach i na mistnich AOPK domluvi a vesmes je to spoluprace oboustranne vyhodna! Vsak treba v Bilych Karpatech probihalo motylareni a broukari zcela na amaterske linii, v Ceskym Stredohori dela motejly take amater (povolanim zamecnik :)) a dalsi. Je to vsechno o komunikaci...

VH

Existuje ještě jedna, řekl bych asi nejschůdnější, cesta. Nemusíš mít hned uzavřenou voliéru, stačí připravit vhodné prostředí a ještěrky příjdou sami. Jako je to třeba v Muzeu přírody Český ráj. Stačí pár kamenů, něco co poslouží jako skrýš, popřípadě i jako zimoviště - hromada listí/větví, dál kladiště, kompost, postačí i hromada písku, zrovna "agilisky" v tomhle nejsou nijak vybíravý. Skoušel jsem něco podobnýho tvořit u chaty a opravdu to funguje, z vlastní zkušenosti můžu říct, čim větší "bordel", tím líp. Do pár dnů jsem tam agilisky vídal, je to asi dva roky zpátky, teď tam pravidelně potkávám i vivipary a pod prkýnkama slepýše.

Připravení prostředí je bezesporu dobrá cesta, ale není to chov v zajetí o který v dotazu asi jde. Navíc ne každý má možnost si něco takové na zahrádce vybudovat. Nad něčím podobným už nějaký čas taky přemýšlím. Zadní plot zrušit, místo toho nízkou zídku z kamenů a jezírko, trochu prořezat stromy okolo kompostu, aby byl víc prosluněn atd.. Jenže realizace se nějak nedaří. :-) Nějací plazi a obojživelníci mi tu působí, převážně mladé N.natrix občas přilezou doslova až ke vchodu do domu, takže jim spíš to prostředí ještě víc zvelebit. :-)

No právě, kočky. Moje pokusy udělat cokoliv lákavého např. pro ještěrky skončilo nezdarem právě kvůli kočkám. Fungovalo to jako víc jako past než cokoliv jiného. Drátěnku, nebo jakoukoliv jinou zábranu jsem se neodvážil instalovat vzhledem k možnosti, že bych mohl být nařčen z omezování osobní svobody předmětného živočicha. Jediné co u mě jakž takž zafungovalo je hromada velkých kamenů, prorostlá bodláky, tam přežívá malinkatá populace hodně vytrénovaných ještěrek i nějaký ten, většinou hodně zkrácený, slepýš. Ovšem zas člověk slyší poznámky typu "kdy už konečně s tou hromadou něco uděláš, hyzdíš nám životní prostředí". Ono pro většinu normálních lidí je vrchol fungujícího biotopu dvoucentimetrový, jednodruhový trávník a už obyč. pampeliška vytváří neodpustitelný nepořádek.

Kočičky jsou skvělé na myši i na ještěrky. Jednou, když měla naše čičina koťata, tak se jí podařilo v jednom dni donést osm ještěrek, naštěstí se mi je všechny podařilo zachránit dokonce bez škrábanců. Kupodivu to byli jen samci, bylo jaro, předváděli se a nedávali pozor kdo na ně v trávě číhá. Od té doby jsem naši kočenu s ještěrkama nenačapala, asi jí to přestalo bavit, když jsem jí je pokaždé sebrala.

:-)takže musíš je mít v terárium:-).... a mít v něm plné vybavení např.světlo,mističku asi 2 cm velká pro vodu a aby to terárko mělo nějakou zed jako my jeden ten dřevěný kámen no my máme 2 jeden pod světlem(aby se mohla vyhřívat) a druhý dřevěný kámen na něm mám umělé kytky a pod ten kámen (nebo nahoře) spí. a ještě to terárko máme velké a dlouhé. takže doufám že sem ti pomohl tak se zatím měj ahoj.:puff:

takže musíš je mít v terárium.... a mít v něm plné vybavení např.světlo,mističku asi 2 cm velká pro vodu a aby to terárko mělo nějakou zed jako my jeden ten dřevěný kámen no my máme 2 jeden pod světlem(aby se mohla vyhřívat) a druhý dřevěný kámen na něm mám umělé kytky a pod ten kámen (nebo nahoře) spí. a ještě to terárko máme velké a dlouhé.

Tomu říkám "z gruntu rada"...::)

doufám že sem ti pomohl

No, nevím...

P.S.: Co je to "dřevěný kámen"?

Možná nejjednodušší je bude zahrábnout 5-10 cm pod povrch kompostu nebo do jiné hromady písku (na jižní stranu). Jinak je možno použít teploty mezi 20-30 st.C nebo konstantní okolo 27-28 st., vajíčka nesmí vyschnout, takže klasika do krabičky s několika malými dírkami třeba jen na navlhčený namuchlaný toaleťák. Po vylíhnutí vypustit poblíž místa nálezu vajíček.;-)

Taky jsem sbírala vajíčka ještěrek u míchačky. Protože už je nebylo kam zahrabat, tak sem je dala do kelímku od másla s pískem, zhruba tak do poloviny. Kelímek jsem postavila do větší plastové nádoby s pár dírkama a nechala při pokojové teplotě. Jednou za den jsem povrch písku jemně porosila. Vylíhlo se všech 22 ještěrek, které jsem hned po vylíhnutí vypustila poblíž nálezu.

Žádné zvíře by se nemělo chovat, ale pouze pustit. Zákony říkají toto a tamto na ochranu zvířat, zakazují chov i jakoukoliv manipulaci se zvířetem, ale kdyby raději regulovali počet atomobilů, emise a jiné důležitější věci, které ohrožují naší zvěř víc než nějaký terarista. Myslim že chov Lacerta Agilis není o nic víc proto zákonu jako stažení filmu z internetu a následné půjčování. Navíc se jedná o celkem malého živočicha, který si léta brání své vlastní území (taritorium) ve kterém loví, spí, přezimuje, vyhřívá se atd. Volnost ani moc pro cestování nevyužijí po celou dobu svého života. Jejich rozsah pohybu je celkem malý. Myslim že pokud máš v plánu ji chovat, pak byxh doporučil co největší terárko, třeba klidně i metr na každé straně. Musí tam být lampička s UV světlem. V létě nasmýkaný hmyz (chycený). Jsou závislí na vytamínech a minerálech které jim poskytuje hmyz v jejich okolí kde loví. Žížali, cvrčky, brouky, veškerý lítací hmyz, zkrátka vše co se jim vejde do tlamy a co není jedovaté. Terárko jim přizpůsob okolí ve kterém jsi ji našel. Pokud žila na louce, pak nahrabat hlínu přímo z toho místa, klidně vyřízni celý kus i s trávou, nějaký ten kámen, větvičku atd. Potřebuje se taky schovávat a mít kde spát. Zahrabávají se i do země kde přespí. Každý nějak porušujeme zákony, není to žádná modla. A chov bych neviděl jako něco trestuhodného. Pokud se ti podaří rozmnožit Lacerta Agilis a vypustit mladé do přírody každý rok, pak můžeš mít i dobrý pocit z toho, že ti zákon na ochranu může políbit prdel a zvíšils stav této krásné ještěrky o pár kousků. Kabys chtěl další info. není problém napsat na email Bueller@emal.cz

Děkuji za rady, které jsem našla na těchto stránkách. Také jsme našli v písku na stavbě vajíčka. Dali jsme je do sklenice, vylíhly se postupně ještěrky. První 4 jsme hned vypustili, další 3 máme v terárku. Máme 3 děti, chytáme malý hmyz, dali jsme se díky nim na chov moučných červů a cvrčků...je pro nás moc zajímavé pozorovat s dětma ještěrky, poznávat je...přesto se chystáme a děti připravujeme na to, že je v nejbližší době pustíme. Jak jsem pochopila, mají se zazimovat a to nevím, jak jim doma umožnit. Ještěrky se vylíhly koncem července. Snažíme se je vykrmovat, ať mají sílu přežít...nejstarší syn začne chodit do přírodovědného kroužku, tam si odnese zbytek červů i cvrčků...snad loučení s ještěrkama bude snažší...Asi nás moc nepochválíte, že jsme ještěrky nepustili všechny, ale doufám, že uděláme správně, že se s nimi rozloučíme v příštích dnech...

Jj to se samozřejmě dá, ale potíž je ta, že tady u nás stejně obtížně seženeš povolení k chovu, ikdyž to je legální zvíře z odchovu v lidské péči a jsou na něj papíry. navíc ho pak choděj úředníci kontrolovat...je to prudismus podobně jako s Citesem. je plno jiných ještěrek třeba ze středomoří, které jsou také pěkné a zajímavé a podobné vylomeniny ze zákona na ně u nás nejsou potřeba.

No vidiš, u nás byl problém i s povolením na Sciurus vulgaris, a to byla x-tá generace v lidské péči ve varietě "mottled". Na jablonecku jsem povolení dostala, akorát přijeli zkontrolovat voliéru a už se neobjevili, v MB mi nechtěli obnovit povolení vůbec a neskutečně s tim prudili, tak jsem je raději prodala....záleží na tom, odkud člověk je a co tam sedí na úřadech.