Chov - Ještěrka obecná, Lacerta agilis
Zdravím, tak mě napadlo, když nám po zahradě proběhla ještěrka co je chovat ve venkovní voliéře? Hledal jsem o nich na internetu, ale rád bych se zeptal i tady. Má s nimi někdo nějaké zkušenosti? Je to chránění druh! Co musím udělat proto aby jsem je mohl chovat doma? Jak by měla vypadat venkovní voliéra? Nějaká miska s vodou? Kolik cm vody? Jaký by byl vhodný substrát? Jak zajistit teplotu? Jak by měla být voliéra velká pro dva jedince? Ocením vše potřebné kolem jejich chovu. Předem děkuji za každou odpověď.
Tak tohle bych nedelal .... na chov je potreba mit povoleni ale co shanel nejmenovany znamy na hady tak je to dost tezke, kazdopadne bych je nechal bejt a urcite jim neomezovat nijak volny pohyb ani reprodukci ... pokud chces videt agilisky vyraz do prirody klidne si i nejakou chyt na prohlidnuti ale potom zase pustit ... prece jen mame v CR jen par druhu plazu... nic extra takze budme radi ze je v prirode potkavame...
Přesně tak, ještěrka obecná je u nás zvláště chráněný druh a je řazena jako silně ohrožený druh, k jejímu chovu/manipulaci je potřeba povolení, a to se nedává jentak někomu(možná úsměvné,ale je to tak)!
Zdravim, behala nam v praci v kuchyni jesterka obecna, poradte kam ji mam pustit. Park ci les?
http://www.rendy.eu/zivocichove-seznam/jesterka-ob ecna co třeba tohle ,nebo tohle (tam je toho víc) http://www.terarista.com/index.php?lang=cz&action= 9®ist=15&article=11
Děkuji moc všem za odpovědi. Radši chytit prohlédnou a zase pustit to bude asi nejlepší. Ještě jednou děkuji.
Když půjdeme do detailů, tak i na manipulaci
by mělo být povolení.
no jasny ale to snad zase tak nikdo neresi.... ja ted prehazoval kompost brzy rano a abych je nerozmetal musel jsem premystit 4 agilisky 3,1 z toho samice vypadala gravidni .... a treba v takovych nebo podobnych situacich je urcite lepsi chytit a premystot nez rozpulit rycem
Tak to každopádně, tam jiná cesta samozřejmě nevede.
edit
ahoj,pozor na to když ji budež pouštět muže ji upadnout ocas.
Povolení k odchytu z přírody je takřka nemožné získat. Jediná cesta je se zaštítit nějakým větším sdružením a opravdu kvalitně důvod chovu oddůvodnit (např. enviromentální činnost apod.). Přijít a říct rád bych choval L.agilis, protože se mi prostě líbí, chtěl bych od Vás povolení, to se člověk ani nemusí obtěžovat. Loni jsem něco podobného bez záštity zkoušel s jiným zástupcem naší herpetofauny z kriticky ohrožených druhů a opravdu nebyla špetka vůle rozšířit tyhle zvířata v zajetí. Cesta by mohla být legální odchov, tuším, že i v ČR jsou lidé, kteří je odchovávají. I pak člověk musí procházet úřednickou mašinerií, aby získal výjimku k chovu, ale rozhodně je to snažší cesta, než žádat o povolení k odchytu. Jak už jsem psal výše - tato cesta je takřka nemožná.
zdar Přemku nikdy nic není nemožné,ale proč???kuchařko mohu ti celkem zodpovědně říct,že jim bude lepší na té vaší břidla zídce,jak v bedně,akorát bacha na kočky ty je rádi loví,tedy aspon u nás
Zdarec. Nepíšu, že to je nemožné. Jen, jaká cesta je schůdná a jaká nikoli.
To už je jiná otázka.
zdar,myslel jsem to tak,že je hoodně lepší at běhají po zahradě kde se seká kosou(néé sekačkou),než se někde dohadovat,běhat a schánětdopadne to jako vždy "uřední šiml"zase zařechtá,nebylo by to poprvé ani naposled.Nehledě na,že něž tuto vyběháš a ošetříš,budou mít ještěrky další generaci.Nevím jestli sleduješ?určitě ano-zákony,ad.čipování to bude sranda 1.pokud to schválí?to raději nee je tu návrh Citesu zvířata co jsou v 1a2 nečipovat vůbec díky týrání.Tak je to už léta daný a ani neptřebuješ čip ikdyž "zlé" jazyky tvrdí o machinacích s fotkama potažmo měnící se kresbě po dobu růstu u "ještěrek",záčínám být specilista "přes právo&zákon"aby mi nikdo blbě nevychytal Pavel
jj rozumím.
Je to takové zvláštní, budeme mít pravděpodobně časem zpracovánu metodiku chovu potvůrek ze všech možných koutů světa a před naší "obyčejnou ještěrkou, slepýšem, zmijí, užovkou, atd." budeme stát jak telata a bádat jak na to. Zvláštní záměr. Strkat hlavu do písku a věřit tomu, že si naše pseudopříroda poradí a to i přes nesporná fakta, že tomu tak není, na to musí mít člověk fakt pozoruhodné vlohy.
Pardon za OT ale má averze k posudkům razítkům a papírům, je nezvladatelná, zvláště ve vztahu k podobné problematice.
dovolím si reagovat.Osobně si myslím,že metodika chovu,plošné mapování výskytu podle loc.je na dobré úrovni.Problém je v tom,že tuty lidi mlčí max.si to poví s podobným šílencem co se tomu věnuje a kdyby se po několika letech udělala tzv."závěrěčná zpráva"musí být pod tím podepsaný někdo z oboru(amatéři se moc neberou) a to je problém.Tuta linie už začala před lety u broučkarů.Nebýt pár zarytých kteří vydávají zprávy lokálně(př.býv.okresPs,nebo carabidae Praha a okolí)není nic a tuty zprávy jsou vydány i knižně(v malém nákladu)+cd většinou je to na náklady bud jednotlivce nebo skupiny bez finančního zisku a vtom je ta Krása
Jiří měl asi na mysli chov v zajetí. Pokud se nepletu. Co se týče mapování a studií zvířat v přírodě, nemyslím si, že je to tak hrozné. Mám možnost více poodkrývat práci lidí ohledně Zamenis longissimus, kde Radka Musilová s Karlem Janouškem odvedli a dále odvádějí kus práce. Stejně tak Jirka Haleš, přes publikování pak spíše např. Vít Zavadil atd. Nebo třeba co se týče N.tessellata odvádí slušnou práci Petr Velenský. Přes obojživelníky taky znám pár lidí, co se tím hlouběji zabývají a publikují. Pravda, chovem zvířat naší herpetofauny v teráriu se moc lidí nezabývá, tam budou asi narozdíl třeba od západních kolegů větší mezery.
Ani se nedivím, občas člověk žasne. Zvláště když člověk musí jednat s lidmi, kteří nemají ani páru.
Přemo ty jsi to asi špatně četl nebo já blbě napsal,ale znám lidi co ..........dopln si sám ad.chovu,o těch pracích vím,taky mám někde doma kopii o longissimách, unás nejsou to vím,ale zase tu máme poměrně hojně beruškyrůznobarevný
Oči četli dobře, mozek to špatně přebral. Dík za vysvětlení.
o.k
Přesně to jsem měl na mysli. Zmapování výskytu a vůbec vše okolo nechci nějak znevažovat a věřím že klasická herpetologie je provedená na jedničku, ale ta druhá polovina mě prostě vadí. Teď se ví kde zvířata jsou, jde o to, aby se záhy nevědělo, i když podrobně, kde kdysi byla, bez možnosti jakékoliv nápravy.
Ta druhá část odpovědi je mě také celkem jasná a o to je to horší. Já blbec doufal, že po 89 nikdo už nebude muset dělat jakoby nic.
Jiří, obávám se, že v tomhle směru bych se na 89 neodvolával, jelikož před 89 alespoň podle kolegů, kteří v té době působili, bylo vše co se týče (pseudo) ochrany naší fauny benevolentnější. Já osobně mám v tomhle skromné zkušenosti a opravdu není vůle pustit cokoli z přírody do soukromých chovů, kromě případů, které jsem výše uváděl. Kdybych tu měl popisovat obstrukce ohledně zápisu do registru mých Z.longissimus z odchovu německého kolegy, asi by člověk už ani nechtěl domýšlet co s odchytem našich zvířat.
Uznávám Přemku, že na celou problematiku mám trochu excentrický názor, to je bezesporu fakt. Jenže já se prostě nemohu zbavit dojmu že nezájem úřadů byl, alespoň v tomto případě, menší zlo a nebo mě to tak navenek připadá. Tabuizování chovů za současné neschopnosti zabezpečit přežití ohrožených druhů je podle mě cesta mezi půlky. Celá situace se mě prostě jeví zcela jinak než širší veřejnosti, zřejmě. Já bych místo zákazů řízené chovy nejen podporoval, ale dokonce bych neváhal pro komerčně nezajímavé druhy zajistit granty. Považoval bych to za jakousi pojistku do nejisté budoucnosti. Pokud se nepletu, tak všechny akce na záchranu již v přírodě téměř vymřelých druhů byly úspěšné zásluhou jedinců přežívajících ve více či méně řízených, povětšinou soukromých chovech. Aktuální i když smutný příklad máme přímo před očima, i když zrovna v tomto případě nejsem optimista. Co by bylo nyní, kdyby kdysi "oškliví a zlí" lidé neslovili pár kusů Ceratotherium simum cottoni, už bychom jen koukali jako puci, nyní alespoň nějaká šance i když opravdu chabá, pořád je. A rozhodně si nemyslím, že tehdejší odlov byl tou zásadní příčinou dnešního neutěšeného stavu druhu.
Navíc se obávám, že dlouhodobé tabuizování chovů způsobí odcizení veřejnosti přírodě a to nepovažuji za dobré, protože lidé mají tu vlastnost, že to co neznají toho se bojí. Nerad bych aby se situace vrátila do stavu, "vidím hada, kde je klacek". Připadá mě, že práce starých průkopníků teraristiky, trpělivé seznamování veřejnosti a hlavně mládeže se skutečností že na světě nejsou sami a že jejich pozornost si zaslouží i takoví tvorové na které se celá staletí pohlíželo s despektem je bez rozmyslu tlustě škrtána.
Myslím, že krásná myšlenka ochrany zvířat se zvrtla, tak jak se to krásným myšlenkím bohužel stává, do honu na "čarodejnice". Úřady bazírující ve své neomylnosti na "pohodlných a lehce postižitelných" nepodstatných problémech, používají neomaleně snahu o ochranu ke zdůvodnění vlastní existence. Je to asi blbý, ale to si opravdu myslím a fakt blbě se mě s tím smiřuje. Takže já prostě tu "vůli" nepovolit nic prostě nechápu.
Bohužel, když už má někdo zájem o ochranu přírody či potrestání viníka, tak zasáhne vyšší instance.
Malý příklad od nás a že tam byly např. blatnice raději ani nezmiňovat
http://aktualne.centrum.cz/domaci/soudy-a-pravo/cl anek.phtml?id=631803
A tady ještě příklad, že s chovem zvířat v zajetí nemá problémy jen Evropa, ale i "liberální" USA:
www.nohr669.com
Krásný nasírací příklad. Stejně tak jako nedávné téma o užovkách ve vodojemu. Zničení lokality pravděpodobně nějakou chvíli trvalo, dovedu si dost dobře představit co by se stalo, kdyby nějaký dobrodruh chtěl oživit svůj chov dosud žijícím jedincem nebo jedinci. To by byl mazec. A to je to co mě vadí a co nechápu. Navíc takovýchto lokalit je likvidováno spousta a nejen u nás ale v celé EU.
KHor - Na celou problematiku nahlížím dá se říct naprosto shodně.
Anakonda - "krásný" příklad fungující ochrany přírody.
Pánové, souhlas i nesouhlas. Ohledně v chovu zajetí - který z našich druhů je na tom tak špatně, aby byl realizován záchranný chov v zajetí? Nebuďme limitovaní Česku kotlinou, ale celou Evropou či případně areálem, pokud se jedná o nominotypicky taxon. Tady proste cestu zadnou nevdim. Obcas jsem vcelku dost ovlivnen Zrazavym ci Sadlem, kteri proste rikaji, nechme je umrit. Obcas... Je fakt, ze zakaz chovu v malochovech take nic neresi a je to jen buzer od uredniku, ale mezi nama, nasi plazaci nejsou na chov nejjedodussi, krome longissimy...A nase populace longissimy mohou byt v pripade masivnejsiho loveni ohrozeny.
Jak pisete vsichni vyse, nutnosti je ochrana stanovist a ta je problematicka. v soucasne chvili vicemene uz neni sance, ze by casem vznikla dalsich MCHU, nez ta, co vznikaji prave s NATUROU. Nasi uzasni urdenici z AOPK nepochopili dobre smernice a malem se longina vubec nemapovala a az diky motejlarum se zacaly druhy ze ctyrky resit. A ted si mylsim, ze pro longinu je udelano dost - a docela me tesi, ze i diky me :) Kez by se to same delo v Podyji...I kdyz, tam take nastesti nespi. Pruser je na krajich (damy prominou), protoze to jsou casto urednici nejhorsiho zrna a casto i naprosto neschopni - bohuzel, vlastni zkusenost z jednoho nejmenovaneho kraje na JM. Jas e pohybuji v kativni ochranarine, delam inventarizace, vytvarim plany pece a v soucasne dobe se deje docela dost pozitiv (a k tomu mrak negativ). Bohuzel, je to zhruba vyrovnane - negativ, i oficialnich, se deje moc :(
Ad Posukuv komentar. Nesouhlasim s Tebou, ze se inventarizace a amateri musi delat "nacerno". Naopak, agentura a oficialni ochranari sjou velmi radi za data amateru, bez nich to totiz vubec nejde. Co mam zkusenost, tak za temahle hura akce stoji neochota, mozna az strach, mistnich lokalnich entomologu z ochranaru. Mohu zcela zodpovedne rici, ze rozumni lide se na CHKO-ckach i na mistnich AOPK domluvi a vesmes je to spoluprace oboustranne vyhodna! Vsak treba v Bilych Karpatech probihalo motylareni a broukari zcela na amaterske linii, v Ceskym Stredohori dela motejly take amater (povolanim zamecnik a dalsi. Je to vsechno o komunikaci...
VH
V zahraniční inzerci se normálně prodávaj s papírama. Tak proč by měl být problém sehnat povolení tady když už jsou to odchovy s papírama?
Odchovy jsou sporadicky asi i u nás, pokud se nepletu třeba s K.R. Každopádně to je tou schůdnější cestou, kterou jsem uváděl.
Existuje ještě jedna, řekl bych asi nejschůdnější, cesta. Nemusíš mít hned uzavřenou voliéru, stačí připravit vhodné prostředí a ještěrky příjdou sami. Jako je to třeba v Muzeu přírody Český ráj. Stačí pár kamenů, něco co poslouží jako skrýš, popřípadě i jako zimoviště - hromada listí/větví, dál kladiště, kompost, postačí i hromada písku, zrovna "agilisky" v tomhle nejsou nijak vybíravý. Skoušel jsem něco podobnýho tvořit u chaty a opravdu to funguje, z vlastní zkušenosti můžu říct, čim větší "bordel", tím líp. Do pár dnů jsem tam agilisky vídal, je to asi dva roky zpátky, teď tam pravidelně potkávám i vivipary a pod prkýnkama slepýše.
Připravení prostředí je bezesporu dobrá cesta, ale není to chov v zajetí o který v dotazu asi jde. Navíc ne každý má možnost si něco takové na zahrádce vybudovat. Nad něčím podobným už nějaký čas taky přemýšlím. Zadní plot zrušit, místo toho nízkou zídku z kamenů a jezírko, trochu prořezat stromy okolo kompostu, aby byl víc prosluněn atd.. Jenže realizace se nějak nedaří. Nějací plazi a obojživelníci mi tu působí, převážně mladé N.natrix občas přilezou doslova až ke vchodu do domu, takže jim spíš to prostředí ještě víc zvelebit.
Není, ale pro naše plazy je to asi jediná cesta, kterou může jít opravdu každý, aniž by (nakonec stejně bezúspěšně) běhal po úřadech. Co vím z mpčr, tam je jezírek několik a užovka se taky občas objeví, chodí tam na skokany :) Je to dobrá inspirace, doporučuju návštěvu.
jeste nezapomen zduraznit jednu dulezitou podminku - zadne kocky v okoli . Jinak je tahle "outdoorova" teraristika vyborna zalezitost...
ahoj tuto bylo na mi?nevím jak to mám chápat?ale naše kočky vyraubují vše co běhá,taky umí bravurně lovit karase se sudu co má na obroučce cca 5mm a oni tak stojí a loví
na knoxe...
Jani já už myslel,že na mijj.na terabazar jedu,jsem zvědav kdo bude určovat sondy beru
Jasně, na zakočkovaný vesnici to nebude jednoduchý a jak psal Khor, bude to spíš past. U chaty naštěstí žádný nejsou. Jediný co jsem kdy v blízkosti viděl, byl v noci tchoř. A to už jsou ještěrky dávno schovaný.
No právě, kočky. Moje pokusy udělat cokoliv lákavého např. pro ještěrky skončilo nezdarem právě kvůli kočkám. Fungovalo to jako víc jako past než cokoliv jiného. Drátěnku, nebo jakoukoliv jinou zábranu jsem se neodvážil instalovat vzhledem k možnosti, že bych mohl být nařčen z omezování osobní svobody předmětného živočicha. Jediné co u mě jakž takž zafungovalo je hromada velkých kamenů, prorostlá bodláky, tam přežívá malinkatá populace hodně vytrénovaných ještěrek i nějaký ten, většinou hodně zkrácený, slepýš. Ovšem zas člověk slyší poznámky typu "kdy už konečně s tou hromadou něco uděláš, hyzdíš nám životní prostředí". Ono pro většinu normálních lidí je vrchol fungujícího biotopu dvoucentimetrový, jednodruhový trávník a už obyč. pampeliška vytváří neodpustitelný nepořádek.
Na kočky je nejlepší pes a dost vostrej
tuto je nápad jak Blázen,pokud žijí ve skupině,jednou pomůže ten a příště jiný máš smůlu,navíc stodolovou zvířenu kočky nahání a cz fousek chytá pokud je mimo voliérutakže tak
Není náhodou kočka užitečné zvíře?Náš soused si naše čičiny nemůže vynachválit.Užasně mu prý decimují populaci hrabošů usídlených na jeho pozemku.
Kočičky jsou skvělé na myši i na ještěrky. Jednou, když měla naše čičina koťata, tak se jí podařilo v jednom dni donést osm ještěrek, naštěstí se mi je všechny podařilo zachránit dokonce bez škrábanců. Kupodivu to byli jen samci, bylo jaro, předváděli se a nedávali pozor kdo na ně v trávě číhá. Od té doby jsem naši kočenu s ještěrkama nenačapala, asi jí to přestalo bavit, když jsem jí je pokaždé sebrala.
jsou lidi, kteří vytrhávají trávník hyzdící sedmikrásky
takže musíš je mít v terárium.... a mít v něm plné vybavení např.světlo,mističku asi 2 cm velká pro vodu a aby to terárko mělo nějakou zed jako my jeden ten dřevěný kámen no my máme 2 jeden pod světlem(aby se mohla vyhřívat) a druhý dřevěný kámen na něm mám umělé kytky a pod ten kámen (nebo nahoře) spí. a ještě to terárko máme velké a dlouhé. takže doufám že sem ti pomohl tak se zatím měj ahoj.
Tomu říkám "z gruntu rada"...
No, nevím...
P.S.: Co je to "dřevěný kámen"?
krokodyle,Ty neznas 'dreveny kamen'?
sorry za OT:)ale tohle mne vazne dostalo))
Možná bylo myšleno zkamenělé dřevo - používá se jako dekor artikl v akváriích apod., ale jsou to tak malé kousky, že v "dlouhé a velké terárium s plná vybavení a 2cm mističkou na vodu" by se ztratilo
otazka jaká je teplota pro líhnutí ještěrky obecné.
betonovali jsme a písek skončil v míchačce našel jsem 8 vajíček.
co ted?
Možná nejjednodušší je bude zahrábnout 5-10 cm pod povrch kompostu nebo do jiné hromady písku (na jižní stranu). Jinak je možno použít teploty mezi 20-30 st.C nebo konstantní okolo 27-28 st., vajíčka nesmí vyschnout, takže klasika do krabičky s několika malými dírkami třeba jen na navlhčený namuchlaný toaleťák. Po vylíhnutí vypustit poblíž místa nálezu vajíček.
Můžu se takly přidat chtěla bych se zeptat co tý ještěrce mám dávat k jídlu, když je ještě malinká asi tak 10 cm... děkuju
Pustit a ona si nachytá sama.
Pokud 10 cm tak kup moučné červy, nebo chytej luční kobylky:)
Není nad to, když nějakej ichtylčíček zreinkarnuje pět let starej dotaz úplně mimózní "odpovědí"...
Tak nějak
Ale zas ma adekvatni nickname..
Taky jsem sbírala vajíčka ještěrek u míchačky. Protože už je nebylo kam zahrabat, tak sem je dala do kelímku od másla s pískem, zhruba tak do poloviny. Kelímek jsem postavila do větší plastové nádoby s pár dírkama a nechala při pokojové teplotě. Jednou za den jsem povrch písku jemně porosila. Vylíhlo se všech 22 ještěrek, které jsem hned po vylíhnutí vypustila poblíž nálezu.
je to dobre smi se to
Žádné zvíře by se nemělo chovat, ale pouze pustit. Zákony říkají toto a tamto na ochranu zvířat, zakazují chov i jakoukoliv manipulaci se zvířetem, ale kdyby raději regulovali počet atomobilů, emise a jiné důležitější věci, které ohrožují naší zvěř víc než nějaký terarista. Myslim že chov Lacerta Agilis není o nic víc proto zákonu jako stažení filmu z internetu a následné půjčování. Navíc se jedná o celkem malého živočicha, který si léta brání své vlastní území (taritorium) ve kterém loví, spí, přezimuje, vyhřívá se atd. Volnost ani moc pro cestování nevyužijí po celou dobu svého života. Jejich rozsah pohybu je celkem malý. Myslim že pokud máš v plánu ji chovat, pak byxh doporučil co největší terárko, třeba klidně i metr na každé straně. Musí tam být lampička s UV světlem. V létě nasmýkaný hmyz (chycený). Jsou závislí na vytamínech a minerálech které jim poskytuje hmyz v jejich okolí kde loví. Žížali, cvrčky, brouky, veškerý lítací hmyz, zkrátka vše co se jim vejde do tlamy a co není jedovaté. Terárko jim přizpůsob okolí ve kterém jsi ji našel. Pokud žila na louce, pak nahrabat hlínu přímo z toho místa, klidně vyřízni celý kus i s trávou, nějaký ten kámen, větvičku atd. Potřebuje se taky schovávat a mít kde spát. Zahrabávají se i do země kde přespí. Každý nějak porušujeme zákony, není to žádná modla. A chov bych neviděl jako něco trestuhodného. Pokud se ti podaří rozmnožit Lacerta Agilis a vypustit mladé do přírody každý rok, pak můžeš mít i dobrý pocit z toho, že ti zákon na ochranu může políbit prdel a zvíšils stav této krásné ještěrky o pár kousků. Kabys chtěl další info. není problém napsat na email Bueller@emal.cz
Reaguješ na trochu starší příspěvek:D
Btw, myslím že teď někdo na Ifauně nabízí Lacerta agilis brevicauda...
Děkuji za rady, které jsem našla na těchto stránkách. Také jsme našli v písku na stavbě vajíčka. Dali jsme je do sklenice, vylíhly se postupně ještěrky. První 4 jsme hned vypustili, další 3 máme v terárku. Máme 3 děti, chytáme malý hmyz, dali jsme se díky nim na chov moučných červů a cvrčků...je pro nás moc zajímavé pozorovat s dětma ještěrky, poznávat je...přesto se chystáme a děti připravujeme na to, že je v nejbližší době pustíme. Jak jsem pochopila, mají se zazimovat a to nevím, jak jim doma umožnit. Ještěrky se vylíhly koncem července. Snažíme se je vykrmovat, ať mají sílu přežít...nejstarší syn začne chodit do přírodovědného kroužku, tam si odnese zbytek červů i cvrčků...snad loučení s ještěrkama bude snažší...Asi nás moc nepochválíte, že jsme ještěrky nepustili všechny, ale doufám, že uděláme správně, že se s nimi rozloučíme v příštích dnech...
Lacerta agilis sa da bezne zohnat legalne s paiermi v inuch krajinach napriklad v nemecku.V hamme urcite budu ...
Jj to se samozřejmě dá, ale potíž je ta, že tady u nás stejně obtížně seženeš povolení k chovu, ikdyž to je legální zvíře z odchovu v lidské péči a jsou na něj papíry. navíc ho pak choděj úředníci kontrolovat...je to prudismus podobně jako s Citesem. je plno jiných ještěrek třeba ze středomoří, které jsou také pěkné a zajímavé a podobné vylomeniny ze zákona na ně u nás nejsou potřeba.
Tak u nas staci bit registrovany vypisat nejake papiere preukazat povod a pohoda ...
A užs tu pohodu někdy zkoušel? Ono záleží hodně na krajích, odkud jsi a jaké tam máte úředníky...někde se to dá získat celkem bez problému, někde to neseženeš vůbec a pokud už jo na vyjímku, tak s tim neskutečně pruděj.
Tak mam natrix tessellata a zamenis longissimus som mal a nebol problem setko som to mal s hammu...
No vidiš, u nás byl problém i s povolením na Sciurus vulgaris, a to byla x-tá generace v lidské péči ve varietě "mottled". Na jablonecku jsem povolení dostala, akorát přijeli zkontrolovat voliéru a už se neobjevili, v MB mi nechtěli obnovit povolení vůbec a neskutečně s tim prudili, tak jsem je raději prodala....záleží na tom, odkud člověk je a co tam sedí na úřadech.
Zdravim, behala nam v praci v kuchyni jesterka obecna, poradte kam ji mam pustit. Park ci les?
To je uplně jedno,ona si sama najde nejlepší místo.