Hadi a vitaminy
Ahoj všem.
Chtěl jsem se zeptat jestli, když krmíte hady tak jim dáváte extra vitamíny a vapnik jako se davají ještěrům?
Nebo hadovi staci to co dostáva přimo v miších.
Díky za odpověď.
Ahoj všem.
Chtěl jsem se zeptat jestli, když krmíte hady tak jim dáváte extra vitamíny a vapnik jako se davají ještěrům?
Nebo hadovi staci to co dostáva přimo v miších.
Díky za odpověď.
Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru
Zdárek, já vždy pokapu kořist TerraVit fluidem dle návodu a pár kapek do vody na pití. V tomto přípravku je údajně obsaženo vše co had a plazi obecně potřebují
kde můžu sehnat koupit????terrawit fluid?????dik
něchť žije gůgl http://www.averecord.cz/index.php?idzbozi={9B01FC98 -07CA-4BE6-B661-6977B13F398C}&page=detailz b
Nikdy jsem hadům vitamíny nepřidával a nikdy jsem nepozoroval příznaky avitaminózy. Ještěři a želvy jsou jiná kategorie, tam bych o tom vážně uvažoval.
carlos- Trochu OT, ale přesto se zeptám. Všiml jsem si že máš párek p.m. pimbura a tak mam dotaz jestli náhodou nebudou v blízké době písklata ? Jelikož jsem na tebe nasehnal žádnej kontakt musel jsem to spáchat takto
Před měsícem byli do sebe zamotaní, tak snad se něco vyvede. Letos vykladla snůšku na topný kámen a asi budu muset zainvestovat do new ikubátor ( kdyby měl někdo nějaký navíc - tak sem s ním).
Ok, kdyby se něco urodilo a pokud budeš prodávat, dej mi prosim tě info, měl bych jí tak chtěl
Hadi, kteří přijímají kompletní stravu ve formě hlodavců nebo ptáků, případně ještěrů, získávají potřebné vitamíny a minerálie z potravy. Pouze u rybožravých druhů je doporučováno doplňovat krmnou dávku o vitamín B.
Koukám, že co chovatel to názor ale těmi vitamíny se nic nezkazí, nebo ano?
Neni to pravda, ze co chovatel, to jiny nazor. Koukni se i na Ifaune, tam jsme to probirali snad 100x :) No, dle meho hadakum staci fakt vse z krmeni, ale dodanim vhodnych vitaminovych preparatu nic nezkazis. Muj nejstarsi had - longissima, ted 10 let, nikdy zadne vitaminy navic nedodstala a je v perfektni kondici. VH
Zdar, ty chováš eskulapky? Nemáš náhodou odchovy? Tyhle hady chci už dlouho, dlouho.... a v inzerci jsem je neviděl, ani nepamatuju. Samoržejmě s patřičnými dokumenty
Bohuzel, mam jen samce... Ale zato uz dlouho :) Je na Reptariu. VH
Stojim si pevně za tím co sem napsal výše, protože se na tohle dost názory liší. V mém okolí je několik chovatelů (dva z nich chovaj hady skoro 30 let, takže žádný začátečníci) stejně jako na netu a jedna skupina tvrdí stejně jako Vy, že není vitamínů pro hady třeba a druhá skupina tvrdí opak. Samozřejmě každej ten člověk prezentuje tento svůj názor jako ten jedinej správnej Ja to úplně stejný jako třeba v případě UV žárovek, tam taky jedni zastávají názor, že je pro hady zbytečná a jedni zase tvrdí opak.
A když to potom člověk čte nebo poslouchá, raději těm hadům ty vitamíny podává páč tím jistě nic nezkazí a namontuje do terária raději tu UV žárovku protože tím rovněž nic nezkazí.
Je sice pravda, že ve volné přírodě hadi taky nedostávají vitamíny a musejí se spokojit s tím co si vezmou z kořisti, ale je také pravda, ža se ve volné přírodě maximálního věku dožije málokterý jedinec a není to vždy z důvodu, že ho uloví jinej predátor, ale taky umírají na různé nemoci, infekce, parazity atd. A jedním z argumentů zastánců vitamínů je i ten, že ty správný přípravky mimo jiné posilujou imunitní systém. A to je myslim dost silnej argument
Ale uznávam, že je to na uvážení každého chovatele
Podávání vitamínů hadům lze také řešit dobře volenou krmnou směsí pro krmné hlodavce. Tedy pokud máš možnost si je chovat sám.
S názorem
si dovolím nesouhlasit. Cpát do zvířat vitamíny bez toho, že by byla u nich signalizace avitaminózy či jiných komplikací mě přijde jako ne zrovna šťastné řešení. I vitamíny se dá leccost pokazit. Organismus si může navyknout na jejich příjem z umělého zdroje a následně nemusí být schopen přijímat je přirozenou cestou. Možná se mýlím, ale hodně na lidi působí masmediální masáž farmaceutických gigantů na všelijaké vitaminózní přípravky. Člověk neznalý je nakrásně přesvědčen, že stačí sežrat nějaké centrum či co a vše je OK. Místo aby zbaštil 1/2 kila jablek, dva grepy, jednou za 14 dní špenát atd. Vyváženou stravu něnahradíš Jiná situace ovšem je, pokud něco v chování hada či jeho zdravotní stav signalizuje POZOR. Pak je dobré navštívit hadího felčara....
Ano, ano souhlasim, tak mě hned nekamenujte
souhlasim s tim že bezmyšlenkovité podávání vitamínů není nějak prospěšné, tím že se nic podáváním nezkazí sem měl samozřejmě na mysli při striktním dodržování dávkování.
Jinak s tou mediální masáží souhlasim.
Já když to vezmu ze svého pohledu tak nejsem nějak zkušenej chovatel (chovám jen dva roky) a jsem odkázán na to co vyčtu nebo co mi poraděj zkušení chovatelé. Ovšem nesmí to být stylem: "Je to špatný a nebo zbytečný" a tím to končí, potřebuje slyšet nějaký argumenty proč a podle toho si pak člověk může udělat názor .
Takže vůbec nemám v úmyslu se nějak o téhle věci přít, a jestli jste přesvědčeni, že se mýlim tak mě prosím poučte, budu za to jen rád
Můj názor: Pokud had bezproblémově přijímá pro něho přirozenou potravu, tzn. kompletní (celé) teplokrevné obratlovce, získává z jejich těl potřebné vitamíny A, D, K, E, B, C a minerální prvky Ca, P, K, Mg a další. Jiná situace je pokud had nepřijímá potravu dobrovolně a musí být dlouhodobě krmen uměle, ať přirozenou nebo např. u ještěrko a žabožravých druhů většinou nepřirozenou potravou, je třeba vitamíny dotovat uměle neboť v důsledku stresu dochází k jejich úbytku a snižování imunity hada.
Také u hmyzožravých hadů (např. Eirenis) pokud zkrmujeme běžné druhy krmného hmyzu (cvrčci, sarančata) a ne smýkaný nebo sbíraný hmyz a jiné bezobratlé (stonožky, pavouci atd.), je třeba také dotovat vitamíny a minerálie, hlavně Ca, neboť u cvrčků (nejen u nich) bývá špatný poměr Ca:P.
Další problém bývá při krmení rybožravců, kdy při zkrmování některých ryb (kaprovité) dochází k odbourávání vitamínu B, tak je třeba tento dodávat.
Co se týká UV, tak kůže hadů je pro něj málo prostupná, hadům určitě neškodí, pokud mají v teráriu UV zářivku, naopak může mít pozitivní vliv, jak na zdraví, tak například pro zbarvení.
Souhlas. Samosebou, ze pred tim, jak jsem psal, ze klido pido, at si je pridava, tak jsem nemyslel, ze by se daly davat jakekoliv vitaminy :) To je blbost na entou - ja chovam nejakejch 15 let, spis pro zabavu a nidky jsem zadne vitaminy hadum nedaval. VH
OK OK beru na vědomí, přesvědčili jste mě
Souhlasím s Krokodýlem, jen bych si dovolil malou poznámku k rybožravým hadům.Vitamíny ja třeba dodávat nejen při dlouhodobém zkrmování kaprovitých rych, ale a to hlavně při krmení mraženými rybami.Nejlepší je pokud možno krmit živími rybami a potravu střídat. Je sice pravdou, že né každý had je ochoten přijínat žížaly, ale určitě to stojí za pokus. Ideální je chovat si ryby doma.
Hady chovám již pár let a s vyjímkou nemocných, nebo oslabených zvířat jsem vitamíny nikdy nepřidával a to ani rybožravcům.
O použití UV u hadů se vedou velké diskuse a tak jen doplním,že v mém chovu hadi tuto vymoženost nemají k dispozici.
Já ještě moc zkušeností nemám, ale hodně jsem toho načetla. Někde se píše, že by se měli dávat hadovi 2x do roka vitamínové koktejly, ale já osobně si myslím, že pokud si potravu doma chováte (teď tím myslím myši), stačí jim dát den před jejich smrtí nějaký ovoce nebo zeleninu bohaté na tyhlety vitamíny. Had to z nich získá relativne přirozenou cestou a co se týče UV, tak já to nevedu, svítím normální žárovkou, ale chovatelka, od které mám svou gutku to viřešila jednoduše: v létě, když je tak 27-30°C své hady chňapne a jde snima na chvíli ven, a prý se jí krásně zbarvují....
PS:Omlouvám se za případné pravopisné chyby...