Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rady k chovu elaphe guttata

Zdravím,
začínám s chovem užovky červené, tak bych potřeboval trochu poradit. Má cca 30 cm, pěkný kus. Mám ho zatím v bývalém akvárku 95x25x45. Čím ho mám zakopit, aby to větralo? A není to na tak malého hada velké???? Měl bych kvůli dobrému svlékání rosit každý den? Na papání dostane každý týden jedno malé hole. Je to tak správně? Kdy bych měl zvětšovat dávky? Díky za každou dobrou radu do života

loading...

Akvárko je na nic. Za prvé, nevyřešíš větrání, za druhé máš "krkolomný" přístup do něj. Predátorem, jehož se hadi bojí nejvíc, je dravý pták. Pokud přistupuješ do terária seshora, zbytečně hada stresuješ. Pořiď si terárium s přístupem z předu. Na všech burzách potkáš někoho s nádržema, případně si nech slepit od sklenáře. Co se týká rozměrů, volil bych větší hloubku terária. Pro hady velikostí a způsobem života podobných gutátě jsou dostačující rozměry terária zhruba 70 x 50 x 40 (š x h x v) cm. Miska na vodu, úkryt případně větev na šplhání je samozřejmostí. Rosit stačí 2-3 týdně, případně jeden roh udržovat vlhký stále. Denní teploty cca 23-25°C s možností lokálního ohřevu (bodová žárovka, topný kámen) až ke 32-35°C. Noční pokles na běžnou pokojovou teplotu (noční), tzn. 16-18°C. Co se týká krmení, krmit následující den po defekaci (vysrání), dávky zvyšovat s postupujícím růstem. Pokud sežere hole a šmejdí dál, zkus nabídnout další. U mláďat je výhoda, že nepřekrmíš ;-)

K velikosti terárka: to co píše Gadjukin je pravda, ale platící pro dospělou gutku. Podle mých zkušeností se mláďata hadů všeobecně cítí lépe v menších nádrží, s možností úkrytu. Také se tam lépe hledá :-)
Jako "vlhký kout" se osvědčuje plastová krabička s vlezovým otvorem, plná vlhkého rašeliníku - pomaleji vysychá.
Četnost krmení - buď po defekaci jak píše Gadjukin, ale přijdeš na to, že to malý hovínko se ve velkém terárku může snadno přehlédnout. Všeobecně moje mimina dostávají (když mám holata) každé 4 dny.
No a každopádně zvaž to akvárko. S větráním budeš mít problém. Kdysi jsem měl taky akvárko, shora rámeček z dřevěných lišt a v něm natažené "muší" pletivo. Rámeček musí sedět úplně těsně, takhle malá gutka ti po vlhkém skle vyšplhá jako nic- pak už stačí až neskutečně malá škvírka (KT II ví, KT II zná :-)).
Tak ať ti gutka roste!

Rockviper

Dík moc za rady, ale potřebuju další. Ta "neskutečně malá škvírka", o které mluvil Rockviper se mi vymstila a v noci mi gutka utekla! Už sem ji hledal snad všude, ale bez výsledku. Může vylézt třeba po kolmé stěně nábytku? Kde ji mám hledat nebo jak ji mám nalákat? Prosím poraďte!

Po skoro dvoudením útěku sem ji dopadl takže už je v teple terárka. Mám ovšem problém. Podle chovatele, od kterého jsem gutattu koupil, žrala naposledy minulý týden v pondělí, mám ji od téhle středy a holata seženu až v úterý. To znamená, že bude dva týdny bez napapání. Vydrží to takhle malý hádek (3 měsíce, cca 30 cm) v klidu??

Vydrží. Není to sice ideální, ale vydrží. V přírodě had (i mládě) musí čelit různým nástrahám a delší období hladovění není nic výjimečného. Pokud ovšem dopředu víš, že bude problém se zajištěním stravy, je dobré snížit teplotu na nějakých 17-20°C, kdy se podstatně zpomalí jeho metabolismus. Před opětovným nakrmením hadovi "přitopíš" na obvyklou teplotu (viz výše). Hlavně by měl mít dostatek tepla po nakrmení, aby nebyly problémy s trávením.

Pokud máš přístup k holatům třeba jen jednou za čas, nakup jich víc, zamraz je, a v případě nouze můžeš krmit zmraženýma. Většina hadů si na ně zvykne. Samozřejmě po rozmražení a ohřátí na pokojovou teplotu.

Ahoj, prosim Te, je tu uz nekolik vlken, kdes se gutky resi. Co se tyce basteni a nebasteni, tak to se uz resilo (myslim, ze se to jmenovalo jako ansilne krmeni, ci tak nejak).

Ja mam na odchov mladate vynikajici zkusensoti s bednama z Ikei - jsou sice otvirane zvrchu, ale myslim, ze u mladat je to vcelku sumak a dari se jim. Krmim co 4 dni, nekkdy driv, nekdy pozdeji (dle mysat).
VH

Tak, tak. Určitě bych pro 30 cm prcka doporučil zatím menší terárium, stačí tak 40x30x30 cm. Rosení stačí tak dvakrát týdně do kouta. Důležitý je si pohlídat, kdy jde do svleku (zakalení očí, matnější barvy) a do svleku udržovat kout vlhký pořád, nebo použít plastovou krabičku s malým vlezem vyplněnou vlhkým mechem nebo rašeliníkem. Mláďata jsou na sucho při svleku citlivější. Až gúťa trochu povyroste už to nebude tak hrozný. Krmení předkládám u mláďat jednou až dvakrát týdně 2 až 3 holata. Až bude mít okolo 50 až 60 cm můžeš ji dát do definitivního terária cca 70-120x40-50x40-50 cm. Ty větší rozměry stačí i pro pár nebo trio. K vytápění používám klasické nebo bodové žárovky. Většinou stačí 25 - 40 W. Hadovi víc ublíží vysoké teploty (nad 28 stupňů)bez možnosti ochlazení, než celkově nižší teploty. Ale musí mít možnost lokálního vyhřátí na 28 - 32 stupňů, to využívá především po nakrmení pro lepší trávení. Jinak mám zkušenost, že většina hadů mírného pásma preferuje raději tepoty okolo 24 - 25 stupňů. Noční teploty jsou vyhovující mezi 16 - 22 stupni. Co se týká velikosti myšat, tak zatím holata, při velikosti 40 - 45 cm už zvládají osrstěná myšata a při velikosti nad půl metru myšku těsně před odstavem nebo menší odstávče. Od třičtvrtě metru už zvládá dospělé myšky a užovky okolo 1,25 m a více si poradí s odstávčetem potkana. Je to jen orientační, někteří jedinci bývají opatrnější a mají raději menší kořist a jiní jsou žrouti, že by ti vzali ruku až k lokti:-D Přeju hodně úspěchů a co nejméně problémů v chovu. Krokodýl

Jsem tu porvé a nevím co tu smít nebo ne, chtěl jsem se jen zeptat na pár otázek....dostal jsem od kamaráda užovku červenou i s teráriem cca š 30x v 50x d60 a ani netuším jak je stará, jen vím že je to údajně samice.Chtěl bych se zeptat jestli když vím, že je clekem útočná je vhodné ji občas brát rukavicemi a ještě bych byl moc vděčný kdyby mi někdo poradil jestli jde odhadnout věk?Dávám j´žrát jedno holátko týdně a teprve nedávno jsem zkusil menší dospělou myš a nestačil jsem se divit protože místo aby útočila na hlavu útočila na zadek myši ikdyž se není čemu divit když to byla jej první kořist která se bránila, chtěl jsem se taky zetat jak velkou myš nebo jiného hlodavce ji mám dávat protože nevím na jak velkou kořist je schopná otevřít tlamu.Byl bych velice vděčný za zodpovězení všech mých otaázek a přijmu veškeré rady. Děkuji moc začínající terarista :-)

Tak tedy vítej,

co zde můžeš a nemůžeš je popsáno v pravidlech. Lekavost a následná snaha zaútočit je u hadů běžná. Doporučuji napřed, než hada uchopíš, ho lehce pohladit po hřbetě. Klidně i háčkem. Já tedy osobně i nejedovaté hady beru napřed na háček. Co se týká věku hada, nepíšeš nic o jeho velikosti, a to se pak špatně věští. Roztažitelnost hadí tlamy je značná, had dokáže sežrat značně větší kořist, než si nezkušený chovatel myslí. Podej víc informací a můžemě pokračovat :puff:

Moc děkuji za odpověď,budu tedy raději brátmoji užovku prvně háčkem.Akorát nevím jestli jí to nemůže ublížit nebo nějak vadit.Myslím že má kolem 80cm.A chtěl jsem se zeptat jestli je pravda, abych se ujistil, že samička nemá u kloaky pahýlky?Protože jestli ne tak si můžu být jistý alespoň pohlavím, :-) Dále bych vás chtěl poprosit o to, jesti byste mi mohl vysvětlit princip nebo spíš postup zazimovaání a kdy se provádí?Někde jsem i četl ženení nutné.Opět děkuji předem za odpověď doufám že se díky Vám mé znalosti chovu užovky zlepší.:-)

Ahoj začínající teraristo, háčkem ji neublížíš, pokud ji jen podebereš. Samci ani samice nemají žádné pahýlky, v případě samce by se mohlo jednat o vychlípené hemipenisy, které občas např. při kálení nebo v rozrušení může vysunout. Ale normálně jsou ukryty v kloace, takže nejsou vidět. Samci mají vzhledem k samicím delší a především u kořene silnější ocas, resp. u samic se ocas hned za kloakou zužuje, kdežto u samců je několik cm stejně silný nebo se i rozšiřuje a teprve potom se začne zužovat. Dám sem ilustrační foto. Zimování u užovky červené není bezpodmínečně nutné, protože se u nás jedná o generace chovaného hada a jeho chov už se poněkud vzdálil od přirozených podmínek, resp. užovky už tak nějak "zdomácněli" a dokonce se i bez zimování množí. Zimování je ale pro tento druh lepší a přirozenější, stačí alespoň měsíc při teplotách okolo 12 až 15 st., týden až deset dní před a po zimování nekrm, jen musí mít čistou vodu k pití a mají vypnuté zdroje tepla, takže mají pokojové teploty okolo 18 až 22 st. Zimování může probíhat buď v teráriu nebo ve speciální bedýnce (většinou až ta nejchladnější část)s vyšší vrstvou lehce vlhkého substrátu (např rašelina s pískem 1:1 asi 10 cm, pokryta asi 10 cm vrstvou opadaného lupení). Ale pokud budeš chovat jen jeden kus pro potěšení a nehodláš hady množit, není zimování u tohoto druhu nutné.

Děkuji.a tedy jak poznám jak je aspoň zhruba stará?Když má těch 80 cm?Vím že užovka není jedovatá, ale chtěl jsem se zepotat jestli hodně bolí kousnutí a jestli jako užovka z přírody může způsobit kousnutím nějaké problémy?Děkuji

Potom co se týče potravy:Dával jsem jí donedávna holátka protože jsem si nebyl jistý jeslti je schopná snííst dospělou myš.Chtěl sem se zeptat jak mám odhadnout velikost potravy.Mimochodem ji dávám ty mysši dospělé, ale mám jeden problém a neví jestli se dá vyřešit. Mám totiž strach o užovku z jednoho prostého důvodu, nevím jestli může být had retardovaný:-D ale když sem jí minulý týden dal 1. dposělou myš, tak ji užovka kousla do zadku a myš mi hada pokousala a útočila hadovi po hlavě,ke konci naštěstí ji aspoň mírně obmotala a myš zabila.Tento týden sem ji donesl zase myš a zase šla moje užovka po ocase a zase ji myš pokousala.Nevíte jestli to může užovce hodně ublížit to myší kousnutí? A dá se nějak pomoct při krmení s tím aby šla po hlavě, vypadá totiž jakoby se bála zakousnout do hlavy a obmotat a asnaží se dělat jenom nepovedené smyčky.Chtěl sem vědět jestli to taky nemůže být chyba z mojí strany že měla poprvé ikdyž je tak stará potravu kteá byla schopná se bránit.Od kdy se dávají hadům myši a ne holátka?A jak velkou kořist jí teda mám dávat?Děkuji:-)

Nemyslíš vážně, žes tam tu myš nechal tři dny? To je nejrychlejší cesta, jak nechat zranit hada. Zkus si alespoň něco základního o chovu hadů přečíst. Nebo alespoň použij selský rozum a když vidíž, že had myš nechce během pár minut, tak ji vyndej a zkus to zase za pár dní. Po pokousání hada myší se může stát, že se myší začne bát a bude je odmítat. Had nemusí chtít myš, pokud jde do svleku. Jinak nepřekrmuj, dospělé nebo polodospělé užovce bohatě stačí 2 až 3 myši nebo 1 potkánek za deset až čtrnáct dní a ani delší pauza není na škodu. Pokud ji budeš krmit příliš často, přetloustne a velmi jí zkrátíš život.

to je fakt nerad bych o hada přišel...:)...už ten co mi ji dal zanedbal jednu věc a od té doby má skrčené šupinky za krkem...přilepila se mu prý na lamipčku...děs!!!Jo a díval sem se na povrchu nic had nemá myslím od té myši ale na dolní straně nevím ale tam ji nekousala, zní to drasticky kousat spíš tak štípla, protože každá myška ho vždycky takhle poštípe než ji zabije...akorát tuhle nezabil no:)Vím určitě že nemá žádné následky:)doufám

No zdravím tě kolego.
Jestli mohu, co nejvřeleji doporučit, tak si rozhodně přečti něco o hadech a chovu. 3-[
Víš hady mám rád a každá rada se hodí a je super si lehnout s knížkou o hadech do postele a při pohledu na terárko si číst.:)) Tady na fóru získáš sice hodně informací, ale není to ucelené a je to odevšeho něco, což je málo. Rozhodně by to chtělo ucelený přehled základních informací, protože s hady je to jako s malými dětmi. Tady na fóru píšou lidi o svých zkušenostech, ale píšou jenom něco a do začátku je fakt dobré si přečíst knížku od odborníka, kde máš napsané úplně všechno. Samozřejmě, že hadi umí překvapit a občas i nemile a něco se stane, ale důležité je tomu všemu maximálně předcházet.
Stačí si přečíst třeba i tu útlonkou knížku: Jak na to!-Hadi.
Měj se a hodně zdaru a at se daří hadíkovi a tobě!:puff::beer:

Zdravim, potrebovala bych se zeptat od jakeho stari se da pohlavi zjistit ??? ted si budu kupovat mlade, vim o gutatě už snad vse, jen tohle ne ... predem diky za odpoved, kdyby byla na email, tak budu jeste raci ... seiga@seznam.cz

Ja napřiklad zjistuju pohlavi podle tvaru "ocasu" (je to tu nekde v nakym prispevku...) .. ja mam Samicku :)
A jestli se muzu zeptat... Můžou být spolu Normalni E. Guttata (samicka) a E.Guttata Albino (samecek) => aby meli vajicka ?
Dik, Ondra

A jestli se muzu zeptat... Můžou být spolu Normalni E. Guttata (samicka) a E.Guttata Albino (samecek) => aby meli vajicka ?

Jistě jedná se o stejný druh, jsou to jen odlišné barevné formy.

Ja napřiklad zjistuju pohlavi podle tvaru "ocasu" (je to tu nekde v nakym prispevku...

Tato metoda chce trochu zkušeností a především u mláďat, to není tak snadné, ale lze to. Pokud je více mláďat lze ocásky porovnat, pak je to trochu snazší, ale vždy se může vyskytnout "nejistý" kus a kupodivu, jak po létech zjišťuji si nemusíte být jisti ani po osondování, zrovna teď mám jednu dospělou guttatu (cca 110 cm), kde si nejsem úplně jist, bral jsem ji zběžně cca metrovou, od pohledu jako samici, po roce bez jakýchkoli pokusů o cokoli od samce s ní/m chovaným jsem domělou samici přesondoval a výsledek na obou stranách přesně na půl mezi samce a samici (cca 5-6 štítků zasunutí sondy, samice běžně 2-4, samci 8-12), teď babo raď, mám pocit, že jde o "neduživého" samce, případně, že má kapsy něčím ucpané (zbytky sperma nebo svleček) nebo, že by hermafrodit. ;-) Nakonec snad budu muset na sono, jestli má vaječníky nebo varlata (nebo obojí:-D) No, naštěstí je to výjimka.

Opravdu nevím co ti má kdo napsat. Bud nečteš odpovědi nebo jsi natvrdlý a nebo máš nutkavou potřebu to do toho hada nacpat. :-/ A) pokračuj v jednom vlákně B) přečti si předchozí odpovědi C) zamysli se proč to nežere (je to v reakcích na tvé dotazy z minulého týdne)

Radši budu jouda s fungujícími zvířaty,než psát do x vláken a čekat až mi napíše někdo něco co se mi bude líbit nebo zvíře vyhubne a ztuhne. Krom nestresování zvířete,poskytnutí vhodných podmínek a postupného zkoušení různých metod podávání krmení nic neexistuje. ;-) Ale to zrovna není odpověd na kterou čekáš

Elaphe Guttata neznám já znám jenom Davida Guettu a to je fakt pán! Jestli se chceš o něho starat tak to bude nákladné, protože musí hodně cestovat a to se ti nevyplatí! A co se týče Elaphe Guttata tak to si dej k večeři! Doberou chť a lovu zdar! P.S. Na Guettu se vyser vážně se ti ot nevyplatí (vlastní zkušenost).