Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka proužkovaná

Čau chci se zeptat jestli nevíte něco o chovu těchto hadů a taky jak velký je potřeba terárko?Můžou se chovat aji v páru a o kolik by potom to terárko muselo být větší?A samozřejmně ještě nějaký informace o teplotě atd. jo a nevíte kde se daj sehnat?nejlíp od chovatele a jaká je jejich cena?mockrát děkuji...

Celkem bezproblémová úža, vzhledem k biotopu, kde žije, potřebuje větší mělčí nádrž na vodu, v které loví vhodnou potravu (ryby, pulci, larvy čolků, žabky, nitěnky, pijavky atd.) nebo ji požírá na nízké misce (žížaly, mrtvé rybky, holata, plže, vařené vejce atd.), v nouzi berou i kousky rybího nebo hovězího masa. V případě krmení kousky masa je třeba dotovat vitamíny a minerálie, také v případě častějšího krmení mraženými rybami je třeba dodávat vitamíny skupiny B. Substrát by neměl být trvale vlhký, jinak se jim dělají puchýřky na kůži a může dojít až k úhynu. Teploty nepotřebuje vysoké, stačí možnost lokálního vyhřátí pod žárovkou na cca 28 st., jinak stačí teploty mezi 20 až 25 st, v noci i méně (16 až 18). Většina poddruhů potřebuje zimovat, severnější poddruhy (výskyt zasahuje až na jv. Aljašku) až 5 měsíců při 4 až 8 st., naopak jižním poddruhům z jihu USA stačí kratší zimní pauza při teplotách okolo 15 až 18 st. U většiny poddruhů je možný i venkovní chov. Dorůstá až 125 cm, obvykle okolo 80 cm, samci jsou drobnější než samice. Jedná se o živorodé hady, páří se brzy na jaře krátce po zimní pauze a po zhruba 90 až 115 dnech samice rodí 10 až 40 (výjimečně až přes 80) drobných asi 18 (12 až 24) cm dlouhých mláďat. Mláďata krmíme dvakrát až třikrát týdně stejnou (přiměřeně menší) potravou jako dospělce (ty krmíme jednou až dvakrát týdně). Terárium pro pár nebo trio dospělých stačí menší nebo středně velké, asi 60-80 x 40-50 x 30-40 cm (dxšxv).

Pár foto z netu na ukázku:

Thamnophis s. sirtalis
[http://img154.imageshack.us/img154/5578/thamnophiss irtalissirtaxk2.jpg]

Thamnophis s. parietalis
[http://img135.imageshack.us/img135/9724/thamnophiss irtalisparieeq0.jpg]

Thamnophis s. tetrataenia
[http://img224.imageshack.us/img224/7189/thamnophiss irtalistetraxw0.jpg]

Ještě bych doplnil něco o ceně. Před pár lety nebyl problém sehnat T. s. sirtalis za 150 Kč mládě, dnes bude cena asi o trochu vyšší, tipoval bych okolo 250 Kč, Th. s. parietalis bývala občas ještě nedávno k sehnání za 350 Kč za mládě, v podobných "stovkových" relacích se pohybují i další druhy rodu (T. marcianus, T. ordinoides, T. proximus), které bývají občas k vidění. Bezkonkurenčně nejkrásnější a nejvzácnější je poddruh T. s. tetrataenia, jejíž cena se pohybovala v minulých letech v Německu tuším okolo 200 € (+- 50 €) za mládě. Jinak většina druhů a poddruhů bývá do 500 za mládě a do 1500 za dospělce. Bohužel těchto krásných a poměrně nenáročných hadů u nás je poskrovnu, alespoň vzhledem ke vzácnosti v inzerci či na burzách), a jen občas se objeví další druhy rodu nebo jiné poddruhy T. sirtalis.

Právě, že v poslední době moc k vidění nejsou, ale nedostupné taky nejsou, chce to hledat a shánět. Co se týká zimování, tak je mi známo, že se někdy množí i bez zimování, ale určitě se najde někde v bytě na zemi místo, kde by šlo na dva měsíce nechat hady alespoň při těch 17 až 18 stupních.

Určitě to zvládnou, já jim je teda dával jen na misku, kde se plácali v mělké vodě, tak jim moc práci lov nedal, ale třeba maurám jsem je pouštěl do krabice s vodou a ty je lovily krásně a předpokládám, že thamnophisky je uloví také. jo a pozor na to, aby se jim nepromočil substrát, na to jsou thamnophisky háklivé, chtějí sušší substrát.

Velikost by stačila pro 1-2 páry. Nízká teplota jim stačí, ale potřebují mít výhřevné místečko, kde se mohou po nakrmení a ráno po chladnější noci vyhřát. Ideální je zavěšená slabší žárovka, aby pod ní na substrátu nebo plochém kameni bylo okolo 28-30 st., jinak v prostoru jinde v teráriu vyhovuje rozpětí 20-24, v noci 18-20. Zimování záleží na poddruhu.

To je zbytečně hluboké. Nechal bych hloubku do 10 cm. Chovat rybky tam stejně nepůjde, protože užovky by je dřív vychytaly i kdyby tam bylo dospělých rybek třeba 20. Berte to tak, že každá thamnophiska může na posezení zbaštit třeba 3 - 4 rybky. Do týdne by byla nádrž prázdná.

Klidně i ty 2 páry. No, shánění je teď problém, páč zimují, i když mláďata by nemusela, každopádně jsem je u nás teď moc neviděl. Chce to furt projíždět inzerce a nabídky importních firem a i sám inzerovat koupi. Ono se to ujme. Dobrý je vyjet si ve vyhledávači, co nejvíce stránek o těchto hadech a tam narazíte i na chovatele nebo někoho, kdo má na chovatele (od něhož kupoval) kontakt.

Krokodyle, uplne blbej dotaz :) Ja nevim, ja vzdycky choval akorat Evropsky Colubridy a beznou klasiku a nejak jsem vzdycky myslel, ze je lepsi davat skupinu jeden samec na vic samic. Vim, ze tyhle potvurky zimuji hromadne a ze je dost dobre mozne, ze se samci navzajem stimuluji k "vetsimu" vykonu, ale i u Thamnophisek jsem vzdycky myslel, ze v terarku je lepsi mit ten pomer 1+samice. :) Ale vazne nevim :)

VH

U podčeledi natricinae mi přišlo, že se samci v pohodě tolerují, samozřejmě je možné mít jen 1 samce a 2-3 samice, ale u rybožravek a třeba u menších elaphek (bimaculata, dione) jsem často měl i skupinku 2,3 a fungovalo to perfektně, i když pářil spíš jen větší samec. Odděloval jsem je jen v zimě a ani to někdy ne. Oni jsou samci u těchhle druhů takové tkaničky a to už samo o sobě napovídá, že tam se na souboje moc nehraje. Občas se pářily i dva samci "najednou" s jednou samicí (samozřejmě spojený byl jen jeden). Naopak mi u těchhle druhů připadá lepší mít 2 kluky na 2-3 holky. Když jsem měl jen 1 samce, tak se mi občas stávalo, že se pářil třeba jen s 1 samici a druhé si nevšímal, když jsem měl 2 samce a 2 nebo 3 samice, tak se to většinou odpářilo všechno. Nejde to zobecňovat, ale jak říkám u rodů Natrix, Nerodia, Thamnophis a u Elaphe bimaculata a E. dione to fungovalo. Nevím, jak jiné větší elaphky, tam jsem už z prostorových důvodů choval společně max. trio, většinou pár, ale myslím, že by to v případě velkých nádrží šlo také.U elaphek jsem ale kluky většinou vyndal už od březích samic a vrátil je k nim až po zimování další rok zjara. U těch rybo a žabožravek jsem je odděloval jen v zimovišti nebo vůbec, tam je výhoda, že buď jsou živorodé (Nerodia, Thamnophis) nebo nehrozí, že si sežerou vejce (natrixky), na což se třeba u bimaculat, které si s chutí dávali korelí a andulčí vejce, spolehnout nemohu.

V září s trochou štěstí budu mít mláďata sauritusek, letos se pářily pozdě.
Jinak s importama nebývá problém, jen bývají hodně plaché a nervní, takže je důležité aby se měly kam schovat, ideálně hustě osázené terárko, já používám umělé rostliny, protože všechno s prominutím zas... tak, že to ani nejde vydrhnout.