Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Užovka proužkovaná

Čau chci se zeptat jestli nevíte něco o chovu těchto hadů a taky jak velký je potřeba terárko?Můžou se chovat aji v páru a o kolik by potom to terárko muselo být větší?A samozřejmně ještě nějaký informace o teplotě atd. jo a nevíte kde se daj sehnat?nejlíp od chovatele a jaká je jejich cena?mockrát děkuji...

To je zbytečně hluboké. Nechal bych hloubku do 10 cm. Chovat rybky tam stejně nepůjde, protože užovky by je dřív vychytaly i kdyby tam bylo dospělých rybek třeba 20. Berte to tak, že každá thamnophiska může na posezení zbaštit třeba 3 - 4 rybky. Do týdne by byla nádrž prázdná.

Klidně i ty 2 páry. No, shánění je teď problém, páč zimují, i když mláďata by nemusela, každopádně jsem je u nás teď moc neviděl. Chce to furt projíždět inzerce a nabídky importních firem a i sám inzerovat koupi. Ono se to ujme. Dobrý je vyjet si ve vyhledávači, co nejvíce stránek o těchto hadech a tam narazíte i na chovatele nebo někoho, kdo má na chovatele (od něhož kupoval) kontakt.

Krokodyle, uplne blbej dotaz :) Ja nevim, ja vzdycky choval akorat Evropsky Colubridy a beznou klasiku a nejak jsem vzdycky myslel, ze je lepsi davat skupinu jeden samec na vic samic. Vim, ze tyhle potvurky zimuji hromadne a ze je dost dobre mozne, ze se samci navzajem stimuluji k "vetsimu" vykonu, ale i u Thamnophisek jsem vzdycky myslel, ze v terarku je lepsi mit ten pomer 1+samice. :) Ale vazne nevim :)

VH

U podčeledi natricinae mi přišlo, že se samci v pohodě tolerují, samozřejmě je možné mít jen 1 samce a 2-3 samice, ale u rybožravek a třeba u menších elaphek (bimaculata, dione) jsem často měl i skupinku 2,3 a fungovalo to perfektně, i když pářil spíš jen větší samec. Odděloval jsem je jen v zimě a ani to někdy ne. Oni jsou samci u těchhle druhů takové tkaničky a to už samo o sobě napovídá, že tam se na souboje moc nehraje. Občas se pářily i dva samci "najednou" s jednou samicí (samozřejmě spojený byl jen jeden). Naopak mi u těchhle druhů připadá lepší mít 2 kluky na 2-3 holky. Když jsem měl jen 1 samce, tak se mi občas stávalo, že se pářil třeba jen s 1 samici a druhé si nevšímal, když jsem měl 2 samce a 2 nebo 3 samice, tak se to většinou odpářilo všechno. Nejde to zobecňovat, ale jak říkám u rodů Natrix, Nerodia, Thamnophis a u Elaphe bimaculata a E. dione to fungovalo. Nevím, jak jiné větší elaphky, tam jsem už z prostorových důvodů choval společně max. trio, většinou pár, ale myslím, že by to v případě velkých nádrží šlo také.U elaphek jsem ale kluky většinou vyndal už od březích samic a vrátil je k nim až po zimování další rok zjara. U těch rybo a žabožravek jsem je odděloval jen v zimovišti nebo vůbec, tam je výhoda, že buď jsou živorodé (Nerodia, Thamnophis) nebo nehrozí, že si sežerou vejce (natrixky), na což se třeba u bimaculat, které si s chutí dávali korelí a andulčí vejce, spolehnout nemohu.

V září s trochou štěstí budu mít mláďata sauritusek, letos se pářily pozdě.
Jinak s importama nebývá problém, jen bývají hodně plaché a nervní, takže je důležité aby se měly kam schovat, ideálně hustě osázené terárko, já používám umělé rostliny, protože všechno s prominutím zas... tak, že to ani nejde vydrhnout.