Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem krajta královská

Dobrý den.Prosím o radu,jak velké terárium potřebuje krajta královská?Přečet jsem si hodně článků,knížek apod.ale velikosti terárií se liší tak prosím o radu.Předem děkuji za odpovědi.

Potřebuje terárium, které je přiměřené její velikosti. Všechny uváděné velikosti je třeba brát pouze jako doporučení. Neexistuje standard a naštěstí ani předpis. Zatím.
------------------------------------------------- --------------------------------------------------- ----------
Tohle je neustále se opakující druh dotazu. Teď nechci nikoho urazit, ale nestálo by za úvahu po přečtení knihy, zapojit taky vlastní hlavu? v chovatelství není univerzální recept, vždycky je úspěch ve velké míře závislý i na intuici a citu chovatele. Tohle se nejde naučit. To buď člověk v sobě má, nebo ne..

Je dobře,že se ptá. Když už neumí vyhledat v předešlých diskuzích. To značí,že nechce nic zanedbat. Taky jsme pokládali "hloupé" dotazy. Takže já osobně bych nebyl tak přísný. Hlavně že je zájem a neprovádí se nevědomostí takové zvěrstva,jako jedna co koupila regiusku a píše mi mail,že potvora nechce žrát už druhý den po ubytování,tak ji nacpala kuřecími prsy. To je o přesdržku. Takhle když má člověk zájem,tak je to pohoda. Každý nějak startuje. ;-)

Nazdárek tak já mám terárko 1200d/250-450š/700v. Mám to trošku zešikmený, aby mi to pasovalo do nábytku. Myslím, že to bude postačující a když by hodně vyrostla, tak budu muset vytvořit něco většího, ale myslím, že v pohodě. Jestli můžu poradit, co jsem tady viděl, přicházejí mi celkem vhodná terárka z OSB desek nakombinována se sklem. Jestli budeš uplně začínat, doporučuju opravdu pořádně terárko zavírat a zabezbečit tak, aby se nespálila třeba o žárovku. Mě nejdříve utekla a pak se spálila, takže jsem musel k veterináři, tam mi dal antibiotika a mazaní nevypadá to vůbec pěkně a bude mít dlouho jizvu. Takže velice dobrá vě je topnej kámen a žárovku zakrytovat. Ať se daří

Topný kámen je trochu ošemetný, právě u topného kamene může snadno dojít ke spálení, zvlášť když má vyšší výhřevnost. Co se týká rozměrů, tak jelikož krajta královská není příliš aktivní lezec (vzhledem třeba k užovkám), stačí jí poměrně menší terárium, pro jeden kus stačí okolo 80-90 x 40-50 x 50-60 cm (dxšxv), vždy záleží také na způsobu zařízení toho konkrétního terária. Pro pár (nebo trio) bych uvažoval rozměry cca 100(120) x 50(60)x 50(70) cm (dxšxv). Vždy je třeba brát všechny ty rozměry orientačně a přizpůsobovat je konkrétním podmínkám, jedincům a záleží na zařízení nádrže.

Viac sa mi pozdáva vyhrievanie káblom, hreje do priestoru a ak je v substráte určite sa oň zviera nepopáli. S rozmermi pre jeden kus súhlasím s Krokodýlom, len výšku podľa mňa vôbec nevyužije. Aspoň moje sú veľmi málo aktívne a načapať ich mimo úkryt je skôr rarita, dokonca rašelina ani po mesiaci od výmeny není hadmi udlávená, len zopár stôp.

Všude na webu čtu o těch úkrytech (třeba z květináčů), ovšem i Tvůj případ mě od toho odrazuje. Ukryjí se,kde chtějí,ale přitom si i zvykají na pohyb v blízkosti terária,na manipulaci v terku atd. Nejsou až tak plaché. A to máme od 10.3. 2 samice,které byly dost stresované ( i razítkovali) a dnes už šmejdí o 106. Máme je v Ložnici naproti TV,takže večer koukají "s námi". A vůbec jim to neškodí. Ovšem povahy jsou různé.

Ahoj,Já to mám doma stejně jako Ado.Každá kraja má udělanou boudičku z vodovzdorný překližky a z otvorů jim při krmení koukaj jenom hlavy.Krajty celý den leží v budkách,ale jak se setmý tak prolézají celé terárium.V obdobý vlhka(což je ted) terárium přepůlim a chovám samce a samici vzlášt.Je to dobré i kvůli krmení,že mám kontrolu kdo kolik sněd.V říjnu přepážku vyndám a dám velkou budku,pro obě dvě.Přestanu rosit a hadi přestanou žrát,a to jim vydrží až do dubna.:-)

K tomu topnému kameni Krokodýle. Já mám kámen co topí mezi 38-40 stupni a když na něj dám ruku, atk mi nepřijde jako, že by se o něj mohl had spálit, když jsem ho kupoval tak jsem ještě měl na pultě od ExoTery, a ten topil na 50, tak to mi přišlo jako už dost teplý, tak ten jsem nebral. Jinak Julča ho má docela v oblibě, Vždycky se kolem něho omotá a chrápe. Zdárek

Martin Sekera: jasně, u kamene záleží na výhřevnosti, ale pozor na to, kdybys na tom kameni měl přitisklou ruku třeba půl hodiny, tak by ti to taky mohlo způsobit popáleniny, ono hadům to někdy dost dlouho dochází, že už by měli slézt8-), těch 38 je tak na doraz, ale jak píšeš, tak se obtáčí okolo a tam to asi hřeje o pár stupňů míň.

maca888: pro jednu krajtu těch 80x40x40 cm bude stačit.

Ado: Pokud mají krajty k dispozici umělou stěnu nebo silnější členité větve, tak poměrně rády ten prostor ve vyšších patrech využívají, často si najdou úkryt v nějaké polovykotlané větvi nebo na nějaké plošince nebo kapse pod stropem a z výšky sledují, co se šustne na dně, kolikrát jsou myši pěkně překvapené::) tím útokem shora.

Ja o tom viem, keď ešte boli spolu v terárku s polyuretanovou stenou, snažili sa natlačiť do horných tmavých rohov... Keď som tam dal úkryt schovali sa hneď prvú noc doň. Zatiaľ mi to tak funguje a nemám potrebu to meniť.
K tým rozmerom - len som chcel povedať že regiuska sa skôr zaobíde bez vysokého terárka, podstatnejšia je plocha dna.

Myslel jsem to jako spodní hranici pro jednoho dospělce, různé údaje (nevím, co myslíš tím ... všude se uvádí) nemusí být vždy optimální neboť často jen slepě násobí velikost hada různými koeficienty, ale ne už tak často berou v úvahu aktivitu toho kterého druhu. Krajta královská je poměrně klidný a nepříliš pohyblivý druh a tudíž se může na tzv. optimálních rozměrech trochu ubrat, ale samozřejmě v případě chovu více kusů, musí terárium být poměrně větší.

Moje zkušenost je, že regiusky využívají dno a na větve dost nerady. Dno dokáží za noc vyrychtovat ja při závodech v autokrosu. Jsem zastáncem ohřevu terária zabezpečenou žárovkou v květináči. I v přírodě se zem zahřívá od slunce. Jinak úkryt ano. Mám pro ně budku jak pro špačka na nožičkách aby nezabírala místo na dně a hadi jsou spokojeni a většinu dne tráví v budce. Domnívám se že se teplota dost přehání. Moje regiusky se nikdy nevyhřívali u zdroje a svúj čas tráví v prostorách kde je chladněji a to asi 23 až 24 st.C.
Vini

Po nakrmení a především březí samice vyhledávají vyšší teploty okolo 30 st., ale mimo to jim vyhovují teploty okolo 24 až 26 st. Co se týká využívání větví, tak je to asi poměrně individuální, ale podle mých zkušeností se vyšším místům v teráriu nevyhýbají, vždyť i ten tvůj úkryt v podstatě simuluje dutinu stromu a jak píšeš není zcela na zemi. Větve využíjí spíše silnější, spíš "kmeny". Ale jsou to prostě individuality.

Nechtěl sem zbytečně zakládat nové vlákno...jestli to někomu vadí tak předem se omlouvám:-[...chtěl sem se zaptat jak často by se měla měnit voda v nádrži pro regiusku? Vím, že jestli ji nějak znečístí]:) tak hned, měl sem na mysli obyčejnou výměnu...každý den mi to přijde dost zbytečné.

No konkrétně pro krajty, které jsou poměrně těžké a plastovou misku snadno převrhnou, bych doporučil ty kameninové s glazovaným povrchem, sehnat se dají v květinářství nebo zahrádkářských potřebách nebo je už přímo pro zvířata mají ve zverimexech atd. Mají jedinou nevýhodu a to je hmotnost a zvlášť u větších rozměrů těžší manipulace, ale pokud nemáš 30 terárií, tak to jde.