Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Trimeresurus popeorum sabahi-překvapení

K samici Trim.popeorum sabahi narozený 7/03 byl poprvé připuštěn samec 20.6 /06.Samice byla hned odpářena a 12.9 /06 porodila devět mládˇat.Pět znich bylo bohužel mrtvých,nemohla se dostat s plodového obalu.Od té doby samice nepřišla do kontaktu se samcem a přesto dnes ráno 16.5 /07 porodila 28 mládˇat s toho šest bylo mrtvých.Co si o tom myslíte?

Zadržení části spermií a pozdější jedna i více oplozených snůšek dokonce i po několika letech od posledního kontaktu se samcem je známý u mnoha plazů od želv, přes ještěry až po hady. Ne, že by to bylo zcela běžné, ale až tak vzácné to také není. Zajímavá je spíše poměrně hodně krátká doba březosti do prvního porodu a také fakt, že další porod byl početnější a úspěšnější, než první, většinou mívají další snůšky/porody sestupnou tendenci, jak počtem vajec/mláďat, tak oplozeností/vyšší mortalitou. Ale nezbývá než pogratulovat k tomuto příjemnému překvapení.

Mám v chovu takto odchované trio albolabrů. Jedná se o zvířata NZ:04, která se narodila dokonce ve třetím odchovu bez přítomnosti samce. Samec onomu chovateli uhynul ihned po odpáření a samice pak rodila tři roky (vždy 1x za rok) po sobě živá mláďata. Ovšem, počet mláďat (jak uvádí i krokodýl) se každým následným odchovem snížil.V současnosti čekám jestli se tak nebude dít i u těchto zvířat. Moje samice z této chovné větve (NZ:04)byla loni poprvé odpářena a jako loňská prvorodička vyprodukovala neuvěřitelných 26 živých mláďat a v současnosti vykazuje známky březosti, ačkoli byl samec letos držen odděleně. Takže jsem zvědav jak to dopadne. Vzhledem k tomu, že to není až tak častý jev; zajímá mi tak, jestli schopnost zadržet sperma je dána opakovaně zvířatům v určité konkrétní chovné linii.

3 měsíce to je docela fofr, prostě prvorodička. Takové překvapení vždy potěší. Jaká byla velikost mláďat v obou vrzích? Mě připravil podobné překvapení domělý samec T. stejnegeri, když porodil 4 mláďata, každé mělo po 25cm. Kde jsou fotky malých popeoráčů? Jak má člověk vědět jak vypadají?;-)
To Vladěk: co děláš s takovou kopou mláďat albolabrisů?
[http://img129.imageshack.us/img129/3213/stejnegerix g3.jpg]

Zdravím. Všechny loňská mláďata albolabrů (od dvou samic celkem 37 kusů) vykoupil jeden zájemce po 100 kč. Pravděpodobně je vyvezl. Letos jsem neměl v úmyslu je nechat pářit. Pokud ale porodí i bez odpáření, pak s tím nic nenadělám. Uvidím.
PS: To Carlos: Jesli jsem to dobře pochopil tak samice T.popeorum je narozená: červenec 2003. Tak jaké 3 měsíce?;-)

K samici Trim.popeorum sabahi narozený 7/03 byl poprvé připuštěn samec 20.6 /06.Samice byla hned odpářena a 12.9 /06 porodila devět mládˇat

Já jsem to pochopil takto:
Samice narozená 07/2003, byla pářena 20.6.2006 a 12.9.2006 porodila 9 mláďat. Což je 84 dní-cca 3 měsíce březosti;-)

A jo. Tak to máš pravdu. Vůbec jsem si neuvědomil, tu krátkou dobu březosti. Kdo ví, jestli tak krátká doba březosti není běžnější u těchto zvířat aniž si to uvědomujeme. Dá se vůbec prokázat, a nebo existují už nějaké studie u těchto zvířat - kdy opravdu dochází k oplodnění? ...když jsou samice schopny dle potřeby si zadržet sperma.

schopnost zadržovat sperma je jak již psal krokodýl relativně běžná věc,možná běžnější než myslíme.Mimochodem třeba tuhle vlastnost těžko vyzkoumá někdo v přírodě....to se dá exaktně zjistit jen (v poslední době tak zavrhovaným) chovem v péči člověka.... ::):-D
U hadů žijících arborikolně,jde zřejmně o adaptaci vynucenou sníženou možností potkat partnera.Co je ale zarážející že "trimeresuři" to "umí" skoro všichni,a u ostatních hadů je to spíš vyjímka....málokdy to v rámci rodu "umí" víc druhů....proč to neumí víc stromáků?
Možná to souvisí s vývojem,kde chřetýšovci jsou na špici....proč to ale neumí praví chřestýši?Třeba u těch pouštních druhů by šlo jistě o velmi výhodnou adaptaci....
Proč to vlastně umí jen zvířata z tropů a subtropů?Myslím že třeba u extra poštních druhů,nebo u extra severního výskytu(např. Vipera berus) která sahá až za polární kruh,je nalezení pertnera ještě méně pravděpodobné,nemluvě o rizikách spojených s pářením....
Co si o tom myslíte?

Tak to je zajímavá teorie, ve skutečnosti však poněkud pokulhává. Kdo ví kde je pravda, o hadech ještě zdaleka nevíme všechno... IMHO když mluvíš o těch stromácích, třeba u takových gonyosom je to taky zcela běžný jev. Mojí samici (oxycephalum) jsem nechával pářit až každou třetí snůšku, tj. zhruba jednou za rok. Snůšky měla dvakrát po sobě třikrát do roka, vždy přibližně ve +- stodenních intervalech a bez přítomnosti samce. Je pravda, že ta poslední snůška byla zpravidla jen slabým odvarem té první po páření, ale přesto byla vejce většinou oplozená.