Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Trimeresurus popeorum sabahi-překvapení

K samici Trim.popeorum sabahi narozený 7/03 byl poprvé připuštěn samec 20.6 /06.Samice byla hned odpářena a 12.9 /06 porodila devět mládˇat.Pět znich bylo bohužel mrtvých,nemohla se dostat s plodového obalu.Od té doby samice nepřišla do kontaktu se samcem a přesto dnes ráno 16.5 /07 porodila 28 mládˇat s toho šest bylo mrtvých.Co si o tom myslíte?

schopnost zadržovat sperma je jak již psal krokodýl relativně běžná věc,možná běžnější než myslíme.Mimochodem třeba tuhle vlastnost těžko vyzkoumá někdo v přírodě....to se dá exaktně zjistit jen (v poslední době tak zavrhovaným) chovem v péči člověka.... ::):-D
U hadů žijících arborikolně,jde zřejmně o adaptaci vynucenou sníženou možností potkat partnera.Co je ale zarážející že "trimeresuři" to "umí" skoro všichni,a u ostatních hadů je to spíš vyjímka....málokdy to v rámci rodu "umí" víc druhů....proč to neumí víc stromáků?
Možná to souvisí s vývojem,kde chřetýšovci jsou na špici....proč to ale neumí praví chřestýši?Třeba u těch pouštních druhů by šlo jistě o velmi výhodnou adaptaci....
Proč to vlastně umí jen zvířata z tropů a subtropů?Myslím že třeba u extra poštních druhů,nebo u extra severního výskytu(např. Vipera berus) která sahá až za polární kruh,je nalezení pertnera ještě méně pravděpodobné,nemluvě o rizikách spojených s pářením....
Co si o tom myslíte?

Tak to je zajímavá teorie, ve skutečnosti však poněkud pokulhává. Kdo ví kde je pravda, o hadech ještě zdaleka nevíme všechno... IMHO když mluvíš o těch stromácích, třeba u takových gonyosom je to taky zcela běžný jev. Mojí samici (oxycephalum) jsem nechával pářit až každou třetí snůšku, tj. zhruba jednou za rok. Snůšky měla dvakrát po sobě třikrát do roka, vždy přibližně ve +- stodenních intervalech a bez přítomnosti samce. Je pravda, že ta poslední snůška byla zpravidla jen slabým odvarem té první po páření, ale přesto byla vejce většinou oplozená.