Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem vyhřívání suchozemské želvy

Při koupi želvy nám chovatel radil vyhřívací žárovku zapnout vždy jen na 1 hodinu několikrát během dne. Ale když jí zhasnu (UV zářivka svítí stále) hned zaleze do jeskyňky a jde spát. Chtěla jsem se zeptat, jestli můžu nechávat vyhřívání zapnuté celý den (při udržení správné teploty v teráriu) a jestli se může stát, že by se želva přehřála, když má možnost odejít do chladnější části terária. Předem díky za reakce.

Zalezi na druhu zelvy. U ctyrprstych duveryhodny zdroj (www.russiantortoise.net) tvrdi, ze na nejteplejsim miste 90-95 stupnu Fahrenheita (32.2 - 35 stupnu Celsia) a na nejchladnejsim tak 70-75 stupnu Fahrenheita (21.1 - 23.9 stupnu Celsia). V noci by mela teplota klesat na 60-70 F, coz v byte nejde dosahnout. Pokud je vedro, prestehovat zelvu do otevreneho bydleni = plnohodnotna bedna vlastni vyroby (teraria se zbavit) a dat do mistnosti vetrak pro lepsi cirkulaci vzduchu.
My uz zarovku zapiname jen rano na max hodku, svitime jen zarivkou a stavime drevene otevrene bydleni. Vetrak jsme jeste neporidili.
Jo a teplota se meri na substratu a ne nad nim ve vzduchu.
Pokud Ti/Vam radil chovatel mit zaplou zarovku jen na hodinu denne, tak by se hodil nakopat :-[ jelikoz by se zelve spatne vyvinul krunyrek :!: 12-14 hod denne je ok. My svitime jen 12, protoze pak stejne zelvik spi zahrabany a nema to smysl. Dulezite je pravidelne sviceni. Pokud by to radili ve zveraku, tak bych se moc nedivila. Tam radi spatne veci casto. (I kdyz jsou vyjimky. Jednou nekomu poradili veterinare, ktery jejich nemocnou zelvu zachranil.)

A jako zdroj UV používáte zářivku? Krokodýl mi tu nedávno vysvětlil, že zářivky jsou jako zdroj UV špatný. My máme teda taky zářivku, ale teď si nejsem jistá, jestli plní tu úlohu co by měla. Pořídili jsme ji celkem nedávno a nebylo to zrovna nejlevnější, tak se mi do pořizování jiné lampy moc nechce. Jaké máte zkušenosti se zářivkou? Je možné, že záleží na značce a výkonosti zářivky a že by všechny nebyly tak špatným zdrojem UV?

No to je právě ten problém.Zářivky jako zdroj UV,vyzařují jen minimum UV,oproti lampám T-REX,MEGA-REY a Osram ultravitalux.Cena za zářivku se pohybuje kolem 500Kč a jedna lampa vyjde asi na 2000Kč.Jinak lampy se prodávají jen 100,160 a nebo 300W.
Mezi ty lepší zářivky,by měli patřit značky Arcadia,:))LUCKY REPTILE.

A kde se tyto lampy kupují? V elektře, když jsem sháněla UV zářivku, na mě koukali jako na blázna a vůbec nevěděli o co jde. Nakonec jsem ji koupila v chov. potřebách, ale tam kromě zářivek nabízejí jen žárovky (o kterých tvrdí, že také mají UV, což je ale prý nesmysl).

100 W T-rex máme od p. Bednáře (farma Python) za asi 1700 Kč, vzhledem k životnosti více než rok z pořád poměrně kvalitním množstvím UV (zářivky je třeba měnit cca po půl roce) už ten finanční rozdíl (o rozdílu ve kvalitě spektra nemluvě) je poměrně malý a určitě se těch pár stovek navíc vyplatí.

Díky za kontakt. Už jsem si to tam prohlídla, ale ještě mám dotaz. Z jaké vzdálenosti se může používat lampa T-Rex? U těch ostatních píší 50 cm - 1m. Já bych potřebovala, aby stačila vzdálenost odpovídající výšce terária, což je v mém případě asi 37 cm. Jinak by to znamenalo vybudovat nějakou konstrukci pro upevnění a to nevím, jak bychom zvládli. A ještě jedna věc - když vydává hodně tepla, je možné s ní nahradit vyhřívací žárovku?

Pokud mas T-Rex, nedavej uz zarovku. Zelva by se upekla. Jeden zdroj uvadi srovnani, kolik vydava T-Rex UVB v zavislosti na vzdalenosti te zarovky od zvirete:
SB 100-WATT FLOOD LAMP 150-294 1'*
SB 100-WATT FLOOD LAMP 100-150 20"
SB 160-WATT FLOOD LAMP 250-300 18"*
SB 160-WATT FLOOD LAMP 75-150 2'
Flood znamena plosna T-Rex. Hodnoty v prostrednim sloupci jsou kolik UVB. Posledni sloupec uvadi kolik palcu pripadne stop je od zvirete. Hvezdicka znamena, co je doporuceno. 1 stopa je asi 30.5 cm. Taky zalezi na horku jake bude vydavat. To by se pak pripadne musela dat do vetsi vysky. Teplotu zmer na substratu pod lampou.

A můžu tuto lampu dát do porcelánové objímky běžně koupené v elektře nebo je třeba mít speciální z nabídky Farmy? Klasickou objímku i s připojeným kabelem s vypínačem už mám, takže bych to mohla jen vyměnit s vyhřívací žárovkou a zvětšit vzdálenost. Ještě se chci zeptat jak vypadá ta plošná - jestli má také závit jako žárovka nebo jestli potřebuje něco jiného než objímku. Já bych raději koupila bodovku, ale teď jsem ji tam v nabídce nenašla.

Mel nekdo negativni zkusenost s T-Rex? Ze se okamzite nebo po kratke dobe vypalila? U neCR lidi jsem to slysela. Praskaj nam totiz po rekonstrukci elektriky sem tam zarovky. Dalo by se to pripadne potom reklamovat? 2130Kc je hodne..