Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto ještěři

Ahojky, tak tady ctu o vasem gerrhosaurovi, ktereho jste si koupila na vystave. taky mi tvrdily, ze se muze dozit az 40::) coz mi prislo dost:-D. hlavne bych byla strasne rada kdyby jste mi poradily ohledne zarizovani teraria. koupila jsem si parecek. terarko budu mit hotove zhruba do tydne(100*60*50) coz si myslim, ze by stacit melo:-). jen nevim jake svetlo mam poridit, jestli je treba topny kamen a jestli je mozny substrat, ktery pouzivam pod sklipkany nebo je lepsi pisek???? budu strasne moc vdecna za jakou koli radu. predem strasne moc dekuju

Myslím, že už je čas toto vlákno zamknout. Vše co bylo třeba bylo vyřčeno, mnohé otázky odpovězeny, nesrovnalosti vysvětleny. Nemá cenu toto dál rozebírat. Doufám, že to pochopíte. (GG)

Ahojky...jo, jo na výstavě.....hrozně se mi líbil:-))))
Těch 40 let mi přijde taky trochu přehnané, ale myslím, že těch 20 let snad jo:-));-)
Nemůžu ti zatím moc radit.....mě třeba ještě skoro nežral...jen trochu hryznul do bílku z vajíčka. Zatím jsem mu nabízela jen holátka, banán, jablka, vaječný bílek a list pampelišky. Připadá mi, že se zatím hodně bojí:-|
Nechci ti radit, ale to terarko pro dva ještěrkovce mi připadá dost malé....já mám 6o cm-délka a 41 cm šířka a je to dost malé i pro jednoho. Do budoucnosti přemýšlím, že mu koupím tak 120 cm dlouhé a aspoň 50 cm široké. Teďka se tam nemůže skoro otočit:-|
A máš páreček? Taky jsem uvažovala o koupi ještě jednoho, ale ještě uvidím:-))))
Jinak mám v terarku udělaný úkryt-prý to mají rádi... a kámen pod žárovkou, kde se vyhřívá...žárovka jen 25, tak snad není moc slabá:?:

Trošku mě děsí, když si přečtu, koupila jsem si to a to zvíře, terárium pro něj už brzy bude hotové a nevíte někdo, jak je chovat, co potřebují??? Kde je zatím máte? Možná by bylo vhodné napřed zajít na výstavě (burze...) napřed ke stolu s literaturou a až při další nakupovat zvířata do již připraveného terária a do vyhovujících podmínek. Topný kámen sám o sobě stačit nebude, tyhle zvířata potřebují hodně světla a UVéčko. Zkombinovat ho můžete s bodovou žárovkou (nejlépe s UV, např. T-Rex nebo Power Sun) a se zářivkami (nejlépe neutrálně bílé - mají vysokou intenzitu světla). Substrát raději písčito-rašelinný (cca 2:1) nebo i jen čistý písek s jedním vlhčím koutem. Jako dekorace jsou vhodné větší kameny a umělá skála na pozadí. Nezapomeňte na větší mělkou misku na vodu (nejlépe kameninovou, aby ji nepřevrhávali). Teplota pod lampou by měla být až 38 st., jinak v prostoru terária 24 až 30 st., v noci pokles na pokojovou teplotu (18 až 24). V zimním období krátké zimování 4-6 týdnů při hodně zkráceném osvitu bodovkou (nebo úplně bez ní) a celkově trochu nižších teplotách. Stravu, co nejrozmanitější kousky ovoce, zeleniny, listy bylin, květy pampelišky, hmyzem, holátky, masovými konzervami, ale střídmě, mají sklony tloustnout.

diky moc, hledala jsem na internetu a hromadu informaci jsem si sehnala. kazdy se radsi zepta, hlavne kdyz zacina a prodejci kolikrat neporadi vse. v literatire neni vse. a pokud de o prostor, jesteri jsou v prozatimnim mensim terariu, ktere patrilo zelvam...dekuju;-)

Eliško, já Tě chápu;-)Každý jednou začínal a nebo začíná a od takového serveru, jako je tento čeká, že mu tu někdo poradí a ne, že hned bude dělat ramena. :-/ Ale na druhou stranu: každý má právo na názor;-)
Mě už sežral trochu jablka a dneska jsem mu nabídla kočičí konzervu, tak jsem zvědavá, zda jí bude chtít....
No, a abych řekla pravdu, tak na netu o ještěrkovci skoro nic není.-( Jen základní fakta...Už jsem si objednala knihu o ještěrech....

od serveru, jako je tento čeká, že mu tu někdo poradí a ne, že hned bude dělat ramena.

zrovna Krokodýl je ten, bez kterého by teraporadna nebyla tím čím je. Ta tvoje invektiva nebyla na místě a bylo by vhodné se za ni omluvit.
Když si, milá Aneto, projdeš dotazy zpět, uvidíš, že každý třetí je v duchu "koupil jsem si zvíře xy, jak ho mám chovat, jaký potřebuje terárko, co žere" atd. Krokodýl, a nejen on už vidí pomalu ale jistě rudě při přečtení takovéhoto dotazu. Pro dnešní mladou generaci je asi opravdu problém zajít za zkušenějším teraristou (nebo mu napsat) vyptat rady, půjčit (či koupit, vyhledat pomocí strýčka) a přečíst aspoň základní literaturu. Chov živého tvora by se neměl dělat metodou omyl-pokus, zvláště u druhů, u kterých jsou podmínky chovu popsány a dostupné.

GG

PS: znáš pejskaře, který by si pořídil psa před tím, než by mu udělal kotec, boudu, pelech a seznámil se s povahovými vlastnostmi plemene?

Ano, vždyť proto se Eliška přece ptala, aby její chov ještěrkovců nebyl jen pokus-omyl.

Ty jsi se pro něco nenadchnul a nekoupil sis to hned? To se přece stává a neznamená to přece, že jsou ti lidé nezodpovědný. Jen se mi nelíbí, jak děláte z lidí, co teprve začínají s teraristikou -hloupý.
Omlouvat se nebudu, protože jsem taky napsala názor, na který mám právo. Tahle poradna se mi líbí, ale jste tu zbytečně moc přísný a berete všechno moc vážně:-/

Vůbec tu nikdo nechce dělat z někoho hlupáka. Jde jen o to, že jste si koupili zvířata, aniž byste o nich cokoli věděli a ani neměli připravený adekvátní podmínky. Na burze vám bohužel většina prodejců řekne to co chcete slyšet aby zvíře prodal... :( Zvířata jsou živý a není to jako kus nábytku, pro kterej se nadchnu a koupím... Takže je potřeba to brát vážně a aspoň něco si o nich vyhledat a před samotným pořízením připravit vyhovující terárium.

Já si koupila ještěrkovce na výstavě, na kterou jsme jeli s mužem, protože si tam chtěl koupit krajtu královskou. Ještěrkovec mě zaujal a tak jsem si ho koupila. Protože jsme doma měli jen jedno terarko, které bylo určeno pro krajtu, tak jsem si hned na výstavě koupila terarko pro ještěrkovce, písek, misku na pití a žárovky. Takže ještě ten den byl ještěrkovec ve svém terarku a bylo skoro úplně zařízené. Druhý den jsme jeli do lesa a sehnali kameny a větve, které jsme před dáním do terarka samozřejmě pořádně umyli( kůry nechali projít varem). Je to teda nezodpovědné jednání? Samozřejmě jsem se řídila pokyny prodejce a následně jsem hledala na netu, kde jsem toho sehnala pramálo. Takže jsem si objednala knihu.
Ano, jsou to živá zvířata, ale jen mi přijde, že hodně lídí právě tou svou přísností odradíte a už sem pak raději ani nepřispívají:-(

že hodně lídí právě tou svou přísností odradíte a už sem pak raději ani nepřispívají

tak to bychom opravdu nechtěli.

Pravda je, že v poslední době se tu neřeší téměř nic jiného než (ne)žraní regiusky a koupil jsem si hada(ještěra, želvu), co s ním. Někteří z toho už opravdu mají snížený práh tolerance. Pak je lehké přehlédnout dotaz, který je myšlen úpřímně.

[gross.jpg]
Ten to taky myslel úpřímně.

To pro odlehčení, a taky, aby lidé nezapoměli :puff:

Aneta Veselá napsala:

berete všechno moc vážně

Nediv se, měla by sis uvědomit že "chov" stylem pokus - omyl může zvíře ohrozit na zdraví či na životě :i: a to už není žádná sranda. Nehledě na to, že tu může být naplněna skutková podstata tresného činu týrání zvířat.

Vůbec bych se v tomto případě neodvolával na to, že jsem se pro něco nadchnul a tak jsem to chtěl hned aniž bych si o tom předem něco nezjistil. To je v případě zvířete a to jakéhokoliv, neomluvitelná nedbalost zvlášť pokud tak činní dospělej človek.

diky diky za kritiky a naopak zastance...pejska sem si poridila aniz bych vedela neco o plemeni a hned nekolik ani pelech jsem nemela...a proc? nemeli kam jit...je lepsi utulek nebo tohle..ted jsou to ty nejlepsi psy jaky jsem kdy mela a o tom co pro ne delam ani nemluvim...spolu s kockama a ostatni "haveti" takze neznamena, ze clovek nevi jak s jesterkovcem nevi nic *a k tem burzam...neprodavaji, prave na burzach ti "zkuseni chovatele" ?a o tom to je. jestli se s necim ma zachazet tak jak tady pisete..nemela by se z toho delat takova komerce...a ty zive tvory davat do rukou kazdemu.pak se nemuzete divit takovim "hloupim dotazum"...*a lepsi se zeptat, alespon je videt zajem apod...:-/

Eliška: To srovnání se psy poněkud pokulhává. Jde o to, že obecné povědomí o tom, jak chovat psa nebo kočku je u většiny lidí daleko lepší než o tom, jak pečovat o plazi. Pes nepotřebuje speciální ubikaci, osvětlení s UV, teploty, vlhkost, substrát, zvláštní stravu (psí granule mají v každým krámu) a nevadí mu (většinou), že se s ním někdo mazlí, spíš naopak pozornost vítá. A pořád je to jen jeden (nebo s kočkou dva) druh a navíc domestikovaný, i když v mnoha variacích, kdežto ještěrů je několik tisíc druhů s mnoha někdy naprosto odlišnými nároky. Navíc většina lidí o plazech neví téměř nic nebo jen hodně málo. Včetně mnoha veterinářů. Takže psa většina lidí bez větších znalostí nezabije, ale o spoustě chameleonů, leguánů, agam nebo varanů v rukách neznalých, to samé říct nemohu.
Na burzách právě ty ještěrkovce prodávají především importéři a obchodníci spolu se spoustou jiných zvířat a bohužel jde právě hlavně o prachy. Po drogách a zbraních je obchod se zvířaty nejlukrativnější podnikání. Mimochodem jakékoliv omezování čehokoli poptávku = lukrativitu jen zvýší.
Právdu máš v tom, že je lepší se zeptat a projevit zájem, ale napřed by člověk měl najít alespoň základní informace a pak se ptát na konkrétní věci.
A možná je lepší napřed zajít na tu burzu, skouknout, co by se ti líbilo, pak o tom něco pohledat a za další měsíc nebo dva teprve nakupovat. Neboj, oni by ti je nevyprodali, importy stále pokračují a na burzách je pravidelně pár stejných obchodníků se stejnými zvířaty.

Ahoj,určitě máš pravdu v tom,že mnoho lidí jede na burzu jen na kukačku a nějaké to zvířátko si domů přivezou.Já to dělám taky,ale od začátečníka je to lehkomyslnost.Určitě by každý kdo začíná z chovem zvířete měl vědět co chce za zvíře,a zařidit pro něj terário,ještě než si ho koupí.Vědět o něm veškeré informace a ne se potom ptát ,co žere a jakou má mi v teráriu teplotu.Z knížek se dá vyčíst mnoho,ale pořád je to jen základ.To nejcenější jsou léta zkušeností a rady od takových lidí se nedají vyvážit zlatem.Tak si ty kladné i záporné berte k srdci,jinde se za ně platí.:))

Ale jo, také jsem se párkrát nadchnul, ale měl jsem trochu povědomí, co a jak, protože jsem mezi havětí od útlého věku a už jako špunt jsem louskal vše možné i nemožné od časopisů (Akvárium-terárium, Živa, Naše příroda, ABC atd.) přes všemožnou literaturu, co jen byla tehdy k sehnání (Teraristika - J. Čihař, Na jih od Sofie - J. Čihař, Chov terarijních zvířat - J. Vergner, pár knih od J. Niedla, Moji přátelé hadi - J. Haleš, ještě starší knihy od prof. Z. Vogela, a mnoho dalších o plazech, hmyzu a přírodě vůbec) a většinu jsem jich četl ještě před pořízením prvních hadů (to mi bylo cca 13 let). Takže mi prostě nepřijde správný přístup nadchnout se a brát, zvlášť dnes, kdy je literarury spousta, internet a zvířata se shánějí lépe než koncem osmdesátých let. Takže člověk nemusí mít strach, že příště už nebude mít možnost to sehnat. Ale asi jsem prostě trochu jiná generace vyrostlá na pětilitrovkách s pavími oky, čolky a splešťulemi. Dneska je to hrc prc a kdejaký študentík má hned náročný zvířata, ke kterým já ještě ani nečuchl:-D a chybí mu obecné znalosti nejen praktické (což je pochopitelné), ale i ty teoretické, které může mít i začátečník. Ale zas i přes tu svoji kritiku se snažím poradit. Takže mě ber (i vy ostatní) jako samorosta a morouse a jedeme dál.;-)
[http://img357.imageshack.us/img357/8403/bulharsko20 1ii5.jpg]

Dnešní generace je jíná-s tím nic nenaděláš:-D;-) Každý chce mít všechno hned.....ale je to dobou...mladí lidé to bohužel všude vidí:-))) Jak jsem psala určitě máš pravdu, že je lepší si nejdříve pořídit nějakou publikaci o tom zvířátku, ale někdy se to holt nepovede:-|
Máte v Zoo taky ještěrkovce? Nevím , jestli ten můj není vegetarián:-D zatím mi žere jen jablka:-))

Myslím, že jsou nějací ve skleníku s madagaskarskou a jihoafrickou faunou a florou. Kouknu, co tam je konkrétně za druh a poptám se kolegy, co preferují, ale pokud vím, tak tam taky tvoří nějaké zeleninově/ovocno/pampeliškové misky a dvakrát týdně tam pohazuje cvrčky, ale vzhledem k tomu, že tam jsou ve větších nádržích společně různé druhy ještěrů, tak nejsem schopen říct, co konkrétně berou ještěrkovci. Tak to zjistím. Ale konkrétně u tebe si myslím, že se ještě dost nerozežral, že žere zatím jen z nutnosti záchovnou dávku, určitě mu přijde časem k chuti víc druhů potravy až si zvykne.

Tak ve skleníku máme pár ještěrkovců velkých (Gerrhosaurus major) a podle ošetřovatele preferují hlavně sladké ovoce - banán, hroznové víno, jablko, hruška, broskev apod., čínské zelí a strouhaná mrkev jen výjimečně, pampeliškové lupení prý nechtějí vůbec, občas berou velké cvrčky, kteří jsou dvakrát v týdnu podáváni dalším ještěrům (agamy).

V podstatě ti toho víc nepovím, v Plzni v zoo máme pár ve větším teráriu (cca 2 x 1 x 1 m) v "Madagaskarském" skleníku, takže teploty jsou tam poměrně vysoké s nočníma poklesama, v zimě jsou poklesy větší, v podstatě to celkem kopíruje jižní Afriku až na to, že jsou roční období shodná s našimi, ne obráceně jako je tomu na jižní polokouli. Zkusím se ještě na něco pozeptat jejich ošetřovatele, ale žádný extrovní informace neslibuju. podle mě jsou důležité větší rozdíly teplot den/noc, v zimě poměrně silné poklesy až třeba na 15 až 18 st. Možnost lokálního vyhřátí na více než 35 st., hodně světla, nejlépe i dostatek UV B i A. Nějaké nasimulování vlhčího a suchého období, chce to zkouknout nějaké klimatogramy z oblastí jejich rozšíření. Pokud vím, tak v Plzni zatím také nic nebylo (vejce, odchov).

Aneto (a asi i Sarko), zacnu ze siroka.
Deti (s celkem slusnym vekovym rozptylem 7-15 let) ke mne chodi na zajmovy krouzek teraristika proto, ze 1. nemuzou mit zatim svoje vlastni zvire nebo 2. chystaji se mit vlastni zvire a snazi se svym zajmem o celkovou problematiku presvedcit rodice, ze o plazy opravdu stoji a nenechaji jim je pozdeji na krku. Zrovna nedavno jsem resila s 13letym klucinou zacatek jeho chovatelske praxe. Zaujali ho eublici, tak jsem mu dala par www adres a tipu na knizky ktere by si mel procist. Pak jsme se sesli na burze a vybirali vhodne terarko a vybaveni. Zaroven jsme obesli i prodejce a podivali se jaci gekoncici se mu libi nejvice (mam ted na mysli mutacni formy). Na dalsi burze jsme teprve kupovali samotna zvirata od mnou doporucenych spolehlivych prodejcu. Cely proces byl otazkou cca 3 mesicu. Predem upozornuju, ze dotycny ma rodice, kteri jsou jeho zajmum nakloneni, ac sami nic exotickeho nechovaji. Nedostatkem financi rozhodne netrpi, takze vse se mohlo stihnout mnohem drive a bez jakekoli pripravy stejne jako u vas.
Dnesni generace je sice jina, ale kdyz se po strance nakupu zvirat dokaze rozumne a zodpovedne chovat 13 kluk ve vylozene telecim veku (mlati to s nim celkem dost), proc to same nedokazete Vy?

Musím se zastat manželky (řečené Anety). Trochu za to můžu já, byly jsme na zoo trzích v Plzni (tady bydlíme), kde jsem si hodlal koupit a koupil p. regius (mého v pořadí třetího hada). Doma již bylo přichystané terárko. "Anetě" se tam zalíbil, ba přímo ji nadchnul, tenhle ještěr. Když mi to řekla, nejprve se mi tenhle rychlý způsob nákupu moc nelíbil, pak mi ale došlo, jak je super, že mám manželku, která se těchhle zvířat nebojí. Mám trochu zkušeností s chovem ještěrů z dřívějších dob z různých biologických kroužků, tak jsme hned udělali plán nákupu, přikoupili rovnou další terárko, substráty atd., takže během cca dvou hodin po nákupu měly naše oba přírůstky základně vybavené bydlení. Momentálně se má Gerrhosaurus zvaný Gerík dobře, žere pestrou ještěří stravu, kadí ostošest, vyhřívá se na kameni pod žárovkou, odkud na nás laškovně mrká. Prostě - nemusíte se bát, že by nějak byl týrán pod neodbornou rukou. Jinak tahle poradna je super, fandím jí, našel jsem tady i pro sebe ohledně p.regius hodně výborných rad.:-)

Děláte jak kdybych si je chtěla vykrmit a uvařit k večeři....to neznamená, že jsem se zde pro jistotu zeptala lidí, kteří tomu rozumí, abych se ujistila v tom co jsem si přečetla, že vůbec netuším o co jde. A terárko, bylo zařízené jen v menších rozměrech než potřebují, jelikož jsem původně chtěla menší ještery. Teď už jsou samozřejmě ve svém. Takže narážky o rozumnosti si nechte, neznáte, nevíte, ale jak je vidět vy jste chytrá až dost....příště radši jinde...

Ach jo, je mi docela smutno z toho jak se vytáčíte navzájem. Díky za tuhle poradnu, která i přes nějaké to mrmlání dokáže člověku poradit. Taky jsem vyrostl v období pětilitrovek s pavíma očkama a do dnes si nepořídím některé zvířátka o kterých vím asi docela dost. Radši si koupím knížku, nastuduju pár informací a prodloužím si fázi těšení se na nový přírůstek. Ale asi by bylo škoda odradit člověka který se chce na samém začátku ujistit, jestli nemůže udělat pro svého miláčka něco ještě lépe. A jestli ta knížka kterou si přečetl, nebo ty rady od pána u stolku jsou ty pravé. Osobně jsem se setkal s pěknejma blábolama v nových knihách o akvaristice a dávám přednost evergrínům od pana Franka, Zukala nebo Rataje. Eliško učený z nebe nespadl i když souhlasím se vším výše řečeným. Krokodýle a spol. chápu že tě to točí, protože si dokážeš představit jak to v mnoha podobných případech dopadne. Děkuju tvůrcům této poradny za tento projekt. Je super !
A teď bychom mohli strčit svoje tomahawky zpátky pod polštář. Přeju Vám hezký den.

No já myslím, že už se to propralo dost a doufám, že se zde i s Eliškou a Anetou zase setkáme, když už prostě jednou to zvíře mají, tak se pokusme, co nejlépe poradit a té výchovy už bylo až dost. Na druhou stranu bych od děvčat (Eliška, Aneta), předpokládám náctiletých, očekával trochu té pokory a úcty, ke zkušenějším. Takže stejně jako johaba jsem pro odložení tomahawků na obou stranách.

jsem rada za vsechny rady i naopak.jen me rozmrzeli nektere komentare, ktere si myslim nebyly treba...nactileta bych byla rada, ale to uz je bohuzel nejaky ten cas za mnou :.(:-) takze se take mejte moc hezky a slibuji, ze se pro priste polepsim ;-).a jenicek a marenka (tak se ted jmenuji) uz maji krasne bydleni a maji se cile k svetu...az jim to nekdy tak trochu zavidim :)