
Strava želvy
Zdravím, chtěl jsem se zeptat zda je vhodné krmit hermanku cca tak 3letou květy ibišku ne venkovního. mam doma veliký plny obřích květů a želve moc chutnaj davá jim i přednost před pampeliškou i čimkoliv jinym. dávám jí tak jeden květ deně a k tomu bylyny. děkkuji za odpovědi
Jistě, hlavně se nebát improvizovat
Diky a muže toho sníst i víc třeba 2? Když padaj samy tak se muze zblazdnit aby tam byla dřív než já a nesebral sem jí ho
a co třeba oleandr ten taky brzo pokvete? ja jen jestli to není třeba nezdravý Zatím Děkuji
Ibišek klidně co spotřebuje, oleandr raději ne, je jedovatý. Oslinka psala že zná chovatele kterému želva uhynula po jednom lístku. Mě osobně to sice nepřipadá moc pravděpodobné, v přírodě se T.hermanni běžně pod oleandry nebo v jejich blízkosti pohybují, nicméně proč riskovat, když to není potřeba.
Tak oleandr opravdu raději ne !!!!!!!!!
Nerium oleander (Oleandr obecný), který znáte ze středomoří, je extrémně toxický, a to celá rostlina (zejména však kůra a listy). Listy obsahují asi 2 procenta kardioaktivních glykosidů a dále třísloviny, pryskyřici a silice. Otravy byly pozorovány i po požití květů. Na dospělého člověka působí toxicky již 5-6 rozžvýkaných listů, po požití 5-6 g. extraktu nastává exitus (tedy smrt
( ).. Otrava se projevujez vracením, rozšířením zorniček, závratí, křečemi a nakonec nastává zadušení. Na tělě vyvstává studený pot, zvyšuje se teplota a močí krev. Již vdechování vůně květů může způsobit závratě a nevolnost. U zvířat jsou symptomy otravy podobné, akutní otravy jsou literárně popsány u drůbeže a skotu.
Snažila jsem se přijít na to, jakou potravu želvě dávat, když už nebude možnost natrhat čerstvé byliny (čili něco, co se dá koupit v supermarketu, teda kromě čínského zelí). Našla jsem tenhle článek zelvy1.htm, tak by mě zajímalo, jestli souhlasíte se stravou v něm uvedenou?
(hlavní strava: reveň, tuřín, čínské zelí, pampeliška květ a list, petržel, kadeřavá kapusta, zelí pórek, špenát – list, cibule – nať, ostružina)
Je to dost nešťastně pojmuté, jediné s čím se ztotožňuji jsou rostliny se správným poměrem vápníku k fosforu, což ale prakticky splňuje každá průměrná luční směs a není třeba vymýšlet nějaké supermarketové dobroty, ale v nouzi, pokud želva z nějakého důvodu nezimuje lze hlavně čínským zelím + nějakými těmi natěmi krmit, i ostružina bude možná vhodná (listy), ovšem tvrzení u těch nevhodných, že jsou sice špatné poměrem vápníku a fosforu, ale přesto je třeba je podávat, kvůli jiným vitamínům a vláknině je logicky nesmyslné, dostate vitamínů i vlákniny je přeci i v těch vhodných rostlinách, tak proč jim ty nevhodné dávat, že? Dále tvrzení "vápník se nedá předávkovat, pokud zároveň nepodáváme vitamín D3" je hovadina. Pokud nepodáváme D3 nebo jej nezískává želva ze zdroje UV B (lampa, slunce), tak můžem vápník sypat horem dolem a nedokáže ho využít. D3 potřebuje právě pro využití vápníku a předávkovat nelze vápník, ale D3. Pokud nastane hypervitaminóza D3, tak dochází k vyplavování vápníku z kostí, stejně jako při nevhodném poměru Ca:P. Ale předávkovat vápník v podstatě nejde. Další nešťastné tvrzení je o podávání živočišné bílkoviny. Živočišnou bílkovinu 1x-2x týdně podávat nemusíme, bohatě stačí to, co si želvy najdou na "zeleném", případně ve výběhu. Snad s výjimkou horsfieldek, kterým tu a tam nějakou bílkovinou přilepšit můžem, ale rozhodně by to mělo být zanedbatelné množství vzhledem k rostlinné potravě.
pane krokodíle je očividně vidět že se o želváchvyznáte tak bych se vás ráda zeptela jestli zelvi jí i neco jiného než trávu a rostliny myslím třeba jablko nebo tak víte já nemužu mít žádné zvíře s srstí jsem astmatička a tak bych toto ráda věděla prosím odepiste
Našla jsem doma tablety vápníku, konkrétně calcii carbonici. Myslíte, že je můžu občas nastrouhat želvám na potravu? Vadí některé z přídavných látek (Monohydrát laktózy, pšeničný škrob, želatina, mastek, magnesium-stearát)?
A jaký máte názor na podávání živočišných bílkovin - např.vajíčko? Dávala jsem to želvě a strašně jí to chutnalo, ale nevím, zda je to zdravé...
Už zde bylo psáno, že želvy jsou v podstatě všežravci, takže občas to neuškodí
Ale i "občas" bych raději zaměnil za "opravdu hodně vzácně", ono to s tou všežravostí není ta docela pravda, spíš je to všebíložravost, která je občas zpestřena živočišnou bílkovinou. Ovšem slimáček na lupenu nebo zbytky po mrtvém hlodavci a vařené slepičí vejce je přeci jen trochu rozdíl.
Mám doma 1,1 Testudo hermani a občas..cca 2x za 1/4 roku jim dám zabité,větší,myší holátko,želvy by se strhali,jak žerou.Ale dostanou opravdu každá 1ks.jinak jim dávám převážně směs z louky,bydlím na vsi a luk je kolem spousta.Nejraději ovšem mají pampelišku!To je pro ty moje (a myslím,že pro želvy všeobecně) pochoutka č.1.Nejdřív sežerou pampelišku a pak teprve jitrocel a ostatní rostliny.Dávám jim i zralé ovoce a větvičky z listnatých stromů :bříza,lípa,jabloň hrušeň,třešeň(pozor na chemicky ošetřené stromy,aby jste želvy neotrávili)zde je spousta starých zahrad,kde již nikdo nepůsobí,odtud beru větvičky.
Zdravím. Pán KHor. Vrátil bi som sa k tej vašej poznámke že neustála saturácia potravy vápnikom nieje OK. Prosím Vás platí to aj pre Pardálku alebo Sulkatu? Drvivá večšina chovateľov doporučuje veľké dávky s poznámkou že sa nedá predávkovať.
Zdravím,
mám doma 4 roky samce želvy čtyřprsté. Nedávno jsem byla u veterináře pro nějaký vitamíny(i se želvákem) a dal mi vitamíny pro hady, že prý má krunýř dost tvrdý a je zbytečné mu dávat vápník. Ted jak tady čtu jsem pochopila, že by se vitamíny měly pravidelně do potravy přidávat.
V teráriu měl k dispozici sépiovou kost, ale nevšímal si jí, tak jsem mu jí vyndala.
Děkuji, Nikola:)
naše želva ze všeho nejvíc miluje mladou oloupanou kukuřici takovou co se zavařuje, přímo z pole kradenou cca 10 cm velkou
mno tak ta kukuřice tak max 1x za měsíc 1kousek,jinak nikola si najde
(snad) v uvedených odkazech
čím krmit a nebude věřit "psímu" vetovi
Zakladni-potrava.html
Doplnkova-potrava.html
Ve větším množství a častěji nevhodné. Když budete snídat, obědvat i večeřet čokoládové dorty, chutnat vám to nejspíš bude (pokud nepatříte mezi výjimečné jedince, co čokoládu neradi), ale zdraví to odsere.