Strava želvy
Zdravím, chtěl jsem se zeptat zda je vhodné krmit hermanku cca tak 3letou květy ibišku ne venkovního. mam doma veliký plny obřích květů a želve moc chutnaj davá jim i přednost před pampeliškou i čimkoliv jinym. dávám jí tak jeden květ deně a k tomu bylyny. děkkuji za odpovědi
Jistě, hlavně se nebát improvizovat
Diky a muže toho sníst i víc třeba 2? Když padaj samy tak se muze zblazdnit aby tam byla dřív než já a nesebral sem jí ho a co třeba oleandr ten taky brzo pokvete? ja jen jestli to není třeba nezdravý Zatím Děkuji
Nejsem odborník, ale někdo tu psal, že mu po oleandru želva umřela!?!
Ibišek klidně co spotřebuje, oleandr raději ne, je jedovatý. Oslinka psala že zná chovatele kterému želva uhynula po jednom lístku. Mě osobně to sice nepřipadá moc pravděpodobné, v přírodě se T.hermanni běžně pod oleandry nebo v jejich blízkosti pohybují, nicméně proč riskovat, když to není potřeba.
Tak oleandr opravdu raději ne !!!!!!!!!
Nerium oleander (Oleandr obecný), který znáte ze středomoří, je extrémně toxický, a to celá rostlina (zejména však kůra a listy). Listy obsahují asi 2 procenta kardioaktivních glykosidů a dále třísloviny, pryskyřici a silice. Otravy byly pozorovány i po požití květů. Na dospělého člověka působí toxicky již 5-6 rozžvýkaných listů, po požití 5-6 g. extraktu nastává exitus (tedy smrt ( ).. Otrava se projevujez vracením, rozšířením zorniček, závratí, křečemi a nakonec nastává zadušení. Na tělě vyvstává studený pot, zvyšuje se teplota a močí krev. Již vdechování vůně květů může způsobit závratě a nevolnost. U zvířat jsou symptomy otravy podobné, akutní otravy jsou literárně popsány u drůbeže a skotu.
Ahoj,nechce se mi zakládat nové vlákno,tak to mrsknu sem,snad si toho někde všimne.Jenom mám takový "hloupý" dotaz.Dosud jsem měla zkušenost jenom s dospělými želvami,tak jsem to moc neřešila,ale co máme 10-ti měsíční hermanku tak řeším ledasco.Otázka zní: Může se želva přežrat? Respektive nevím,kolik by toho mladá měla sníst.Vzhledem k tomu,že je to taková malá popelnice a sežere prakticky všechno co jí dáme,tak mám obavy ať jí neublížíme.Sice jí prakticky jenom zelené-pampelišky,jitrocel,bodláky,zelí apod. ale sní toho opravdu na svoji velikost dost.Je nějaké měřítko,kolik je tak akorát nebo si to mladá želva pozná sama? Děkuju.
mno moje hermanka toho sezere taky kvanta treba 2 ibiskovy kvety a jeste kopec pampelisky a tak vetsinou vetsi kopec nez je ona sama. a zdala se mi pak takova neaktivni tak ji davam tak plovinu a v pohode ale nevim co na to odbornik
Koukněte se na to takto, želva v přírodě jako býložravec se silnými sklony k všežravosti si vždy něco najde. I na místech, která na první pohled působí neutěšeně, jsou vyprahlá od slunce a suchá vegetace neslibuje příliš vydatnou pastvu. Želva si najde sem tam rostoucí lísteček, kterého si člověk ani nevšimne, spadlé plané ovoce(takové ovoce většinou dozrává v období vrcholícího sucha, protože příroda je moudrá), vyhrabe si do země zatažené cibulky rostlin (u marginát jsem to viděl na vlastní oči), sebere si spadlý list ze stromu, když jde do tuhého tak nepohrdne ani polosuchými a suchými travinami plnými dozrálých semen. Když selže úplně všechno, mají to holky zařízené zase mazaně, období dormance se neomezuje pouze na hibernaci v zimním období ale i na estivaci v období letním. Takže když se želvě podmínky okolního prostředí zdají být příliš nehostinné, jde do hajan a čeká až se situace změní.
Takže podle mě je zcela přirozené, želvu jako býložravce nechat se napást co se do ní vejde. Nehlídal bych objem ale kvalitu denní dávky, ta je podle mne velice důležitá.
Pokud složení krmné dávky začne sklouzávat do polohy "dáme žofince banán, sice ho měla včera také, ale když on jí tak chutná a tak hezky ho papá), může se stát že se želva opravdu "přežere" tj. stloustne natolik, až to ohrožuje její zdraví, zvláště v případě když nezimuje.
Jako vždy vyčerpávající odpověď,děkuji i za pochvalu
Snažila jsem se přijít na to, jakou potravu želvě dávat, když už nebude možnost natrhat čerstvé byliny (čili něco, co se dá koupit v supermarketu, teda kromě čínského zelí). Našla jsem tenhle článek zelvy1.htm, tak by mě zajímalo, jestli souhlasíte se stravou v něm uvedenou? (hlavní strava: reveň, tuřín, čínské zelí, pampeliška květ a list, petržel, kadeřavá kapusta, zelí pórek, špenát – list, cibule – nať, ostružina)
Je to dost nešťastně pojmuté, jediné s čím se ztotožňuji jsou rostliny se správným poměrem vápníku k fosforu, což ale prakticky splňuje každá průměrná luční směs a není třeba vymýšlet nějaké supermarketové dobroty, ale v nouzi, pokud želva z nějakého důvodu nezimuje lze hlavně čínským zelím + nějakými těmi natěmi krmit, i ostružina bude možná vhodná (listy), ovšem tvrzení u těch nevhodných, že jsou sice špatné poměrem vápníku a fosforu, ale přesto je třeba je podávat, kvůli jiným vitamínům a vláknině je logicky nesmyslné, dostate vitamínů i vlákniny je přeci i v těch vhodných rostlinách, tak proč jim ty nevhodné dávat, že? Dále tvrzení "vápník se nedá předávkovat, pokud zároveň nepodáváme vitamín D3" je hovadina. Pokud nepodáváme D3 nebo jej nezískává želva ze zdroje UV B (lampa, slunce), tak můžem vápník sypat horem dolem a nedokáže ho využít. D3 potřebuje právě pro využití vápníku a předávkovat nelze vápník, ale D3. Pokud nastane hypervitaminóza D3, tak dochází k vyplavování vápníku z kostí, stejně jako při nevhodném poměru Ca:P. Ale předávkovat vápník v podstatě nejde. Další nešťastné tvrzení je o podávání živočišné bílkoviny. Živočišnou bílkovinu 1x-2x týdně podávat nemusíme, bohatě stačí to, co si želvy najdou na "zeleném", případně ve výběhu. Snad s výjimkou horsfieldek, kterým tu a tam nějakou bílkovinou přilepšit můžem, ale rozhodně by to mělo být zanedbatelné množství vzhledem k rostlinné potravě.
No tak jsem si početl, a je to jako obvykle. Směs pravdy polopravdy a nepravdy. Rádoby odborný, jedině správný návod na krmení želv má mezery. Např. každý ví že špenát obsahuje šťavelany, no a ty odbourávají vápno, už moje babička přidávala do špenátu kvůli tomu mléko. Nebudu to rozvádět , myslím že reakce krokodýla je všeříkající. Pan autor by si měl udělat jasno ve tvorbě a funkci D3 a vazání či vyvazování Ca v závislosti na jeho dostatku či nedostatku. Poměr Ca a Ph uvádí ale správně. Vápník se opravdu předávkovat nedá. Jen mám trochu rozpačitý pocit co ta usilovná saturace veškeré potravy Ca udělá za čas např. s ledvinami.
Ponechávám bez komentáře tohle:
In captivity, however, it is clear that reptiles are not necessarily able to discern dangerous plant toxins if offered unknown varieties – for example, tortoises have died as a result of eating daffodils and green iguanas have died after consuming azalea and oleander - therefore, although “poison plant lists” are technically somewhat inadequate, in practice their use is highly advisable.
Pokud chcete vědět opravdu hodně o stravě želv (a nejen o ní) a umíte anglicky, doporučuji tuhle stránku:
articles.html
Je to nejucelenější informace o chovu a odchovu suchozemských želv, která je na internetu dostupná.
Je tu třeba i článek o rostlinných toxinech, z něhož je úvodní text:
http://www.tortoisetrust.org/articles/Plantoxins.ht m
Pro zajímavost jedlé by měly být tyhle druhy:
Dandelion (Taraxacum officianale)
Hawkbits (Leontodon spp.)
Sowthistles (Sonchus spp.)
Hawkweeds (Pictis spp.)
Hawkbeards (Crepis spp.)
Plantains (Plantago spp.)
Clovers (Trifolium spp.)
Honeysuckle (Lonicera periclymenum) [preferred by T. hermanni]
Cat's ears (Hypochoeris spp.)
Vetches (Vicina spp.)
Trefoils (Lotus spp.)
Mallows (Malva spp.)
Bindweeds (Calystegia spp.)
Sedums (Sedum spp.)
Ivy-leaved Toadflax (Cymbalaria muralis)
Also (observed eaten by T. hermanni and T. marginata in Greece):
Robinia (pseudo-acacia) leaves
Wild clematis
Acanthus
Nettles
Ibišek patří do čeledi Slézovitých, která je vesměs celá jedlá, takže není nutno mít obavu.
Je zajímavé, že některé z uvedených rostlin jsou pro člověka jedovaté (například akát). Sám jsem pozoroval, jak jedna z mých želv opakovaně žere pelyněk černobýl (také jedovatý pro člověka). Osobně si myslím, že jej želvy používají například jako přirozené antihelminikum, ale kdo ví. Pokud má želva v přírodě možnost, nikdy ničeho nesežere moc -chodí a sem tam si kousne. To jí zajišťuje bohatou a vyváženou stravu. Proto nikdy nepředkládám jeden druh žrádla, ale vždycky několik roztříděných na hromádky (ne směs) - želva si může dobrovolně vybrat, čeho se přecpe.
Množství potravy nehraje do určité míry roli. Jsou jedinci, kteří se cpou o závod a pak ti, co si jen tak kousnou. U těch prvních to znamená, že rychle rostou a jsou nároční na vitamíny a UV, zatímco u těch druhých se v nesprávných podmínkách problém objeví až za delší dobu. Je zajímavé, že želvy odchované na vydatné a špatné stravě (ovoce, mléko s rohlíkem atd.) tohle žrádlo nesmírně milují i po dlouhé době přeučování na rostlinnou stravu. Na druhou stranu želvy zvyklé jen na zelené mi nikdy (kromě období snůšek) nekously do prstu, nežraly kočičí granule, žížalu...
Jména rostlin jsou v příspěvcích napsána anglicky a latinsky, což asi bude dělat někomu problémy. Pokud jo, tak bychom to mohli časem přepsat, upravit na naše podmínky a hodit jako článek na tyto stránky.
Luboš
Za ten článek o rostlinách vhodných ke krmení bych se moc přimlouvala, určitě se bude hodit i ostatním.
Tak jsem podlehl a pořídil si několik kousků T. hermanni. Všechny želvy pravidelně okusují lístky pryskyřníku, který je v každé knize veden jako jedovatý. V celkovém objemu krmení zřejmě nepůjde o nijak dramatické množství, ale zajímalo by mě, jaká je vaše zkušenost s touto rostlinkou ve vztahu k želvám, díky.
Jelikož sekám 2 pytle zelenýho pro cca 80 testud, 11 mladých a stř. radiat, 8 mladých pardálisek a 8 sulcat v celkové váze cca 150 kg (jen sulcaty), tak jim to nijak nepřebírám a zatím pryskyřník zvládají, snažím se samozřejmě vybírat místa, kde je ho málo, ale když rozkvete, tak teprve vidím, co ho tám je. Je pravda, že pro mimča (pár desítek kousků) sbírám růčo kýbl pampelišek, ale když je fofr, tak dostanou taky jenom směs.
pane krokodíle je očividně vidět že se o želváchvyznáte tak bych se vás ráda zeptela jestli zelvi jí i neco jiného než trávu a rostliny myslím třeba jablko nebo tak víte já nemužu mít žádné zvíře s srstí jsem astmatička a tak bych toto ráda věděla prosím odepiste
Našla jsem doma tablety vápníku, konkrétně calcii carbonici. Myslíte, že je můžu občas nastrouhat želvám na potravu? Vadí některé z přídavných látek (Monohydrát laktózy, pšeničný škrob, želatina, mastek, magnesium-stearát)?
A jaký máte názor na podávání živočišných bílkovin - např.vajíčko? Dávala jsem to želvě a strašně jí to chutnalo, ale nevím, zda je to zdravé...
Už zde bylo psáno, že želvy jsou v podstatě všežravci, takže občas to neuškodí
Ale i "občas" bych raději zaměnil za "opravdu hodně vzácně", ono to s tou všežravostí není ta docela pravda, spíš je to všebíložravost, která je občas zpestřena živočišnou bílkovinou. Ovšem slimáček na lupenu nebo zbytky po mrtvém hlodavci a vařené slepičí vejce je přeci jen trochu rozdíl.
Mám doma 1,1 Testudo hermani a občas..cca 2x za 1/4 roku jim dám zabité,větší,myší holátko,želvy by se strhali,jak žerou.Ale dostanou opravdu každá 1ks.jinak jim dávám převážně směs z louky,bydlím na vsi a luk je kolem spousta.Nejraději ovšem mají pampelišku!To je pro ty moje (a myslím,že pro želvy všeobecně) pochoutka č.1.Nejdřív sežerou pampelišku a pak teprve jitrocel a ostatní rostliny.Dávám jim i zralé ovoce a větvičky z listnatých stromů :bříza,lípa,jabloň hrušeň,třešeň(pozor na chemicky ošetřené stromy,aby jste želvy neotrávili)zde je spousta starých zahrad,kde již nikdo nepůsobí,odtud beru větvičky.
Zdravím. Pán KHor. Vrátil bi som sa k tej vašej poznámke že neustála saturácia potravy vápnikom nieje OK. Prosím Vás platí to aj pre Pardálku alebo Sulkatu? Drvivá večšina chovateľov doporučuje veľké dávky s poznámkou že sa nedá predávkovať.
Zdravím,
mám doma 4 roky samce želvy čtyřprsté. Nedávno jsem byla u veterináře pro nějaký vitamíny(i se želvákem) a dal mi vitamíny pro hady, že prý má krunýř dost tvrdý a je zbytečné mu dávat vápník. Ted jak tady čtu jsem pochopila, že by se vitamíny měly pravidelně do potravy přidávat.
V teráriu měl k dispozici sépiovou kost, ale nevšímal si jí, tak jsem mu jí vyndala.
Děkuji, Nikola:)
naše želva ze všeho nejvíc miluje mladou oloupanou kukuřici takovou co se zavařuje, přímo z pole kradenou cca 10 cm velkou
mno tak ta kukuřice tak max 1x za měsíc 1kousek,jinak nikola si najde(snad) v uvedených odkazech
čím krmit a nebude věřit "psímu" vetovi
Zakladni-potrava.html
Doplnkova-potrava.html
Ve větším množství a častěji nevhodné. Když budete snídat, obědvat i večeřet čokoládové dorty, chutnat vám to nejspíš bude (pokud nepatříte mezi výjimečné jedince, co čokoládu neradi), ale zdraví to odsere.