Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Kým se cítíte víc?

Zajímalo by mě čím (nebo kým) se cítíte ve vztahu k plazům a obojživelníkům více. Použil bych tři základní kategorie:
1.herpetolog (i amatérský)- vědecký zájem především o etologii a ekologii plazů, terénní teraristiku, chov plazů především jako doplněk poznání jejich života.
2.terarista - zajímám se především o chov plazů a obojživelníků, nevyhýbám se šlechtěným barevným mutacím, slepáci mě neberou.
3.pets chovatel - mám jen nějakého toho mazlíčka, který je především člen domácnosti.

mno rad bych o sobe rekl, ze jsem herpetolog, ale radeji ten terarista, jestli chapu dobre vyznam toho slova..Jsem proste clovek ktereho chov plazu bavi a ten ktery druh me obcas zaujme i vice a snazim se treba i nastudovat jeho prirozeny biotop a podobne...Takze jsem asi terarista, ovsem i slepaci mne zaujali:)

Bohužel na herpentologa dle Tvého popisu jsem moc línej ;-) ikdyž většina z toho mě také zajímá.Krome nekolika málo klasických Pets (rotwailer) je mým cílem mít pěkné ustálené chovné skupinky zvířat, které můžu pozorovat při přirozených životních projevech a které se pokud možno daří i úspěšně rozmnožovat. Udržovací chov 1 jedince v teráriu mě krom zmíněných vyjímek moc nebere.:-)

Chybí tam asi moje kolonka:.(. Já bych se potřeboval zařadit někam (alespoň doufám) mezi 1 a 2. A ještě bych dodal, že pro mne je největší výzvou dovést mnou chovaná zvířata k úspěšnému rozmnožení, pokud možno i jejich potomků. Jedinci, popřípadě skupinky nemnožících se zvířat, byť by byla sebevzácnější a neobvyklá, tak to není nic pro mě. Kam to teda vlastně Krokodýle patřím?

Přikláněl bych se k definici pavlucha s tím, že toho terénu občas vyrazím. Dal jsem se ale za 1), páč řečeno slovy klasika "Když se nepochválím sám, nikdo jiný to za mě neudělá". Mým herpeto-teraristickým snem je je udělat F2 u Vipera b. berus z "mé" lokality.

[lokalita.png]

Zatím všechny tři pokusy skončili bídně.

tajné to není a vykat si snad nemusíme ;-)
První pokus s beruskou byl někdy v roce 1986, kdy kámoš dovezl gravidní samici ze Šumavy. Jedno z mláďat u mě žilo bez sebemenších problémů do jara '88, kdy jsem šel do války a hady jsem kompletně dal pryč. Tenhle samec prokazatelně žil ještě asi dva roky po mém návratu, tj. do 1992. Od té doby jsem dotyčného nového majitele nepotkal.

Druhý pokus byl "kauf" od člověka, který k mladým přišel podobným způsobem. Ty se nepodařily vůbec, skáply asi za 1/2 roku.

Poslední pokus byl někdy v roce 2002, kdy jsem si dovezl ze zmíněné lokality dvě samice a měl jsem od nich asi 20 mladých. Něco se požralo hned a většinu jsem potom pustil. Nechal jsem si dva páry a jak na sviňu skápli oba samci asi za 2 roky. Předloni jsem si opatřil ročního presteráka z té samé lokality - tutovýho chlapa. Všechny tři zmije žily v jednom teráriu a bez problémů žraly. Jednoho krásného dne, jedna ze samic ležela velice spokojeně. Milého černého samce sežrala. Měl v té době asi 50 cm. Samozřejmě ho za dva dny vyblila. Sama měla asi 65 cm. Tejden na to zblajzla ji druhá samice a ta ji sice nevyblila za dva dny, ale za čtyři prozměnu zdechla. Podotýkám, že zmije žily spolu víc než rok, byly poměrně pravidelně krmeny a celé soužití se zdálo bezproblémové.

Všechny pokusy se odehrávaly v pokojových teráriích.

Tak to máme podobné zkušenosti, mně mladé nevydržely déle než 2 roky a adulti ani ne rok. S krmením jsem taky neměl problém (respektive ony neměly prolbém sežrat cokoliv, viz ten juv. sameček na spodku, který do sebe láduje proužek kuřecího masa, které jsem jim taky ze srandy zkusil dát). Ta vrchní fotka na ruce jsou asi roční mladé, které mi porodily 3 asi v roce 02 dovezené gravidní samice (dohromady měly přes 30 ks potomků) které jsem pak se zbytkem pustil zpět. Ale byla s těma harantama malýma sranda, nechal jsem si 2,3 z čehož 1 samička měla jen 1 apikální štítek a další (ten malý výřez uprostřed) měla taky zajímavý pileus, kdy měla po straně od supraokulárního štítku směrem k rostru jen po jednom štítku. Ikdyž furt žraly jak divé, tak se nakonec začaly placatět a :.(

Škoda, že to s nima nejde, až někdo příjde jak na ně, tak bych do nich šel i znova, jinak ne.

[zmijky.jpg]

Navay, GG: Neříkejte mi, že to je takový problém, to mě začíná lákat. Řekl bych, že počátkem problémů může být přílišné krmení (a ještě k tomu nutričně hodně výživnými myšaty, vysoké teploty (na berusky), žádné UV (pokud jste ho nepoužívali) a neúplně dobré zimování (tím nechci degradovat vaše způsoby zimování, ale občas se nám to holt nepodaří tak ideálně, jak by to mělo být), respektive nezimování mláďat v prvním roce (nevím jak vy, ale mnozí to nedělají) a asi spousta dalších faktorů, které se teprve musí vykoumat;-). Samozřejmě venkovní terárium, nejlépe i se zimovištěm, je o něčem jiným, zvlášť když do něj občas "spadne":-D ještěrka.

odchytovka beruska je problémová. Ne každý má to štěstí, že mu žere lab. myši. Já kdysi zkoušel i vykopávat hraboše na poli a stejně nic. Možná to bylo tím, že byla vysoce gravidní ;-) Příčinu neúspěchu bych ponejvíc viděl ve vysokých teplotách při chovu. UV si myslím je jim u ... To spíš to překrmování. Beruska, pokud žere - a mláďata povětšinou žerou, je totiž neuvěřitelnej kanál a dokáže toho spořádat opravdu hodně. A jak krásně zabíjí :puff:

Já se přiznám, že jsem jako první zaškrtl herpetologa, ovšem čas na to už moc není. No musím se pochválit, že slepáky jsem choval, takže komerčňák opravdu nejsem:-D. Ale v podstatě jsem čekal to "pomezí" asi tam opravdu chyběla kolonka - něco mezi herpetologem a teraristou.

Tož to já budu asi ten terárista :-D

Herpetologem bych se nazvat ani neodvážil, páč zdaleka na to nemám znalosti :-[

A pets chovatel??? Brrrrrrrr co to je?? ::) až jsem se vosypal ]:)

P.S. Ale jako terarista zase nějak nemusim různě "vyšlechtěné" barevné mutace. Přírodní formy to je to co se mi líbíčkuje nejvíc :-*

Dokud jsem neviděl některé plazy(zejména mé oblíbené ,,longissimky'';-)) v přírodě tak jsem byl terarista:-D...od te doby je pro mě teraristika jen hezkým koníčkem...pozorovaní zvířat ve volném prostředí se prostě žádné terárium vyrovnat nemůže...;-)A plazů odchycených ve volné přírodě mi v teráriích po čase začíná být líto,- ztrácejí své přirozené chování,(příjdou mi otupělí) a v teráriu nevynikne jejich krása.(Nebo se to zdá jen mě?):-?...samozřejmě na druhou stranu se v teráriích dají pozorovat některé projevy které by byli v přírodě pozorovatelné velmi obtížně...u mě je teda na prvním místě HERPETOLOGIE 8-)

To je hezký, jenže já jaksi nemám finance na to, aby jezdil do jižní ameriky pozorovat hroznýše v jejich domovině, stejně tak nemám na to, abych zajel třeba na Borneo pozorovat krajty tmavé a mřížkované a už vůbec nemám na to, abych se dostal na Novou Guineu (i když je to z Bornea kousek) skouknout krajtu ametystovou :-D

Takže sem si je koupil a zavřel do terária, tak ]:)

A plazů odchycených ve volné přírodě mi v teráriích po čase začíná být líto

Já bych byl v klidu páč jim je to jedno, navíc třeba u mě se maj jak prasata v žitě.
O takovém pohodlném životě, by si mohli někde v buši nechat jenom zdát.
Žádní paraziti, žádné nemoci a jinej kykyrys, pravidelný přísun kvalitní a výživné potravy atd. atd.
Postavil bych to na stejnou úroveň, jako kdyby jsi litoval somálské děti které někdo vykoupal, oblékl do čistého a suchého a pak je zavřel do MC´Donaldu :-D:-D:-D

no s tím somálskem nevím, nevím..:-D myslel jsem to uplně jinak :-D, prostě z praxe se mi stává že zejména ještěrky
v chovu (nebo asi jen u mě) v teráriu z ničeho nic přestávají žrát tak jak pro ně bylo obvyklé (nemyslím na podzim :-D samozřejmě)ztrácejí své zbarvení(vitaminy mají také i UV)...a stávají se otupělými(snad jen chov ve venkovních teráriích mi přišel jako dobré řešení...tot mé zkušenosti...nechtěl jsem samozřejmě utočit na nikoho kdo chová odchytová zvířata!!!:-)jen z vlastní praxe...zkrátka mi to nedává tolik jako pozorování ve volné přírodě8-)...at se daří...

Krokodýl: Ahoj,já si myslim,že v tom je ten podstatnej rozdíl o kterym jsi psal hned na začátku.Ty jsi herpetolog a i z podprůměrnýho platu na tu cestu do Jižní Ameriky ušetříš.Já jsem terarista a i kdybych ty peníze taky ušetřil,tak za ně radši nakoupim vybavení,nebo nová zvířata.Prostě mně to neláká nekde trajdat v cizině,když nevydržim ani tejden na Orlíku,aniž bych se aspon jednou nejel podívat domů na zvířata.:))

Para:Neboj hned na začátku jsem v tom tu nadsázku viděl, já tě taky do toho Bulharska neposílal úplně vážně. Já to spíš psal jako reakci na to: "nemám na to...", protože to říká spousta lidí, ale nemají na to, protože na to v podstatě až tak moc mít nechtějí a vráží peníze třeba do auta nebo do dovolené All inclusive v hotelu na Tenerife a přitom by jim to stačilo minimálně na letenku (nemyslím, že konkrétně ty, ale jistě bys to ušetřit dokázal). Ale je jasný, že každý má svý priority. Ale neboj já se teď s rodinkou a dluhama, taky dlouho nepodívám možná ani do toho Bulharska (no to jo i kdybych měl žrát suchej chleba:-D).
GG: No já myslel hlavně ty teploty a baštění, to UV bylo spíš takové plácnutí, aby tam toho nebylo málo;-), ale na druhou stranu ona ta zmije i při tom dopoledním nebo podvečerním slunění taky UVéčka něco schytá, jaký to má vliv, to je otázka. Petr Voženílek používal u všech hadů slabší UV zářivky, bohužel jsem to s ním už nestihl probrat... No každopádně si myslím, že by jim to neublížilo. No, nakonec nejlepší jsou ty venkovní a u panelákových alespoň balkónová terária. Já bohužel nemám ani ten balkón:-/.