Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem užovka červená - topení v teráriu

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak dloho by měla být zapnutá žárovka v teráriu 72x32x45 (d x v x š)? NAvíc jsem narazila na článek, kde majitel elaphe guttata guttata nechával žárovku zapnutou jen prvních 15 minut každé hodiny, od osmi do osmi. Poraďte mi prosím :)

Předmět Autor Datum
To podle toho jestli žárovku používáš jen na svícení, nebo i na topení. Já ji používám i na topení,…
Boss_1 15.08.2007 15:01
Boss_1
Budu mít, hada ještě nemám a terárko chci zařídit tak aby mu tam bylo co nejlíp:) Taky by mě zajímal…
ficule 15.08.2007 15:33
ficule
Neboj se, dobu topení žárovky si vychytáš sama. Záleží tam třeba na teplotě v místnosti, větrání, at…
vojtas 15.08.2007 16:35
vojtas
A poradil bys mi i ohledně toho zimování?
ficule 15.08.2007 16:43
ficule
Tak sem to pohledal tady na fóru sám;-) namám tušení jak se zimuje tak vložím příspěvek Krokodýla (d…
vojtas 16.08.2007 11:21
vojtas
Ja mam u guttky zarovku sun glo, ktera moc tepla nevydava. Mam ji tam pro imitaci denniho svetla a t…
Sharkie 16.08.2007 09:13
Sharkie
Ahoj. Musíš vycházet z toho, jaké potřebuje teplotní podmínky. Užovka červená preferuje o něco vyšší…
krokodýl 16.08.2007 10:23
krokodýl
Tak vám chlapci děkuji, mám v tom těď alespoň víc jasno a pokusím se využít všech vašich rad:) Možná…
ficule 17.08.2007 19:25
ficule
Na burze ušetříš. Stejné zvíře koupíš ve zveráči za 200% a více.
halapremek 17.08.2007 19:31
halapremek
A mohl bys mi alespoň orientačně říct kolik?
ficule 22.08.2007 14:47
ficule
elaphe guttata stoji radove 250-350 ks za klasickou formu...Nejlepe je koupit od chovatele, jelikoz…
Redsnake 22.08.2007 15:19
Redsnake
Páni, mě se jí ve zveráku snažili udat za 800,- a ještě na mě koukali jako na blázna když jsem se ze…
ficule 22.08.2007 16:53
ficule
To je těch 200% a více,jak jsem psal. :-) Jinak nejde než s Redsnake souhlasit o kvalitě prodávající…
halapremek 22.08.2007 17:02
halapremek
Čím to je, že se ceny tak liší? Neřeknu kdyby to bylo o stovku nebo 150, ale skoro pětikilo, to už j…
ficule 22.08.2007 17:20
ficule
čím to??? No,kdo prodává své odchovy do zveráčů? Chovatelé,kteří to za stejnou cenu prodají i jinde.…
halapremek 22.08.2007 17:29
halapremek
To je vlastně pravda, ale on je vůbec ten varskej zverimex celkem pochybnej:) Dva prodavači, jeden p…
ficule 22.08.2007 17:41
ficule
Kterej Varskej?? Ten dole za kruháčem (když se jede od Sokolova) mezi kauflandem a HC Energie??? Ten…
halapremek 22.08.2007 20:56
halapremek
Tak bůhví, třeba je ten zverák jenom zástěrka a bokem kšeftuje s jedovatejma a ohroženejma hadama ;-… poslední
ficule 23.08.2007 14:40
ficule

To podle toho jestli žárovku používáš jen na svícení, nebo i na topení. Já ji používám i na topení, ale teď přes léto je vypnutá protože v pokoji je dostatek tepla i světla. Jenom sem tam zapnu UV zářivku jako imitace slunce. V zimě svítím přes den 11- 12 hodin a po každých 2,5 hodinách svícení dávám 0,5 hod přestávku aby nedošlo k přehřátí protože mám 50W žárovku což je na moje terárko 80x40x50 docela dost. Ale pokud máš slabší klidně může valit těch 12 hodin vkuse. Rozhodně se vyplatí koupit spínací hodiny, ale ty určitě máš

Neboj se, dobu topení žárovky si vychytáš sama. Záleží tam třeba na teplotě v místnosti, větrání, atd. Pár dní než tu guttku koupíš si tu dobu vyzkoušej a měř teplotu a podle toho měn dobu svícení až bude ideál. Spínací hodiny jsou fakt super kup! Hodně štěstí;-)

Tak sem to pohledal tady na fóru sám;-) namám tušení jak se zimuje tak vložím příspěvek Krokodýla (doufám že mu to nebude vadit??): Zimování u užovky červené není bezpodmínečně nutné, protože se u nás jedná o generace chovaného hada a jeho chov už se poněkud vzdálil od přirozených podmínek, resp. užovky už tak nějak "zdomácněli" a dokonce se i bez zimování množí. Zimování je ale pro tento druh lepší a přirozenější, stačí alespoň měsíc při teplotách okolo 12 až 15 st., týden až deset dní před a po zimování nekrm, jen musí mít čistou vodu k pití a mají vypnuté zdroje tepla, takže mají pokojové teploty okolo 18 až 22 st. Zimování může probíhat buď v teráriu nebo ve speciální bedýnce (většinou až ta nejchladnější část)s vyšší vrstvou lehce vlhkého substrátu (např rašelina s pískem 1:1 asi 10 cm, pokryta asi 10 cm vrstvou opadaného lupení). Ale pokud budeš chovat jen jeden kus pro potěšení a nehodláš hady množit, není zimování u tohoto druhu nutné.

Ja mam u guttky zarovku sun glo, ktera moc tepla nevydava. Mam ji tam pro imitaci denniho svetla a taky aby se darilo zivym kytkam v terarku. Uznavam, ze je trosku drazsi (145Kc), ale vydrzi o hodne dyl nez obycejna zarovka. V lete svitim 8 hodin, v zime 11. Zdroj tepla je topny kamen (32C), na kterem lezi od podzimu do jara. Hada nezimuju ani nemnozim.

Ahoj. Musíš vycházet z toho, jaké potřebuje teplotní podmínky. Užovka červená preferuje o něco vyšší teploty při trávení (28-30), jinak ji vyhovují teploty o něco nižší (24-25). Noční pokles ještě o nějaký ten stupínek (na 18-22) ji nevadí, naopak je přirozený. Je tedy důležité, aby si takové teploty mohla vyhledat podle své vůle a chuti, v teráriu by mělo být rozpětí teplot od 30-32 pod zdrojem (žárovka) až po 20-24 na opačné straně terária. V noci samozřejmě žárovku vypneš, tak se teplota v celém teráriu přirozeně sníží. Je důležité zvolit správně silný zdroj, který vytvoří dostatečnou teplotu a naopak nebude přehřívat celý prostor terária moc. Záleží nejen na velikosti terária, ale i na velikosti a umístění větrání a teplotách v místnosti. Pozor aby na terárium nesvítilo po většinu dne sluníčko, maximálně nějakou dobu ráno, dokud není tak silné. V tvém případě by určitě stačila 25 W žárovka, lepší je bodovka, která soustředí teplo pod sebe, tam vznikne výhřevné místo (můžeš tam položit i plochý kámen), které by nemělo být teplejší než 32 - 33 st. (musíš to poregulovat výškou zavěšení žárovky nad substrátem a její watáží) a ve zbytku terária budou teploty nižší. Samozřejmě pokud např. v létě budou velká horka, tak žárovku nezapínej vůbec nebo jen třeba hodinu poránu, než začne horko, aby teplota v teráriu nestoupla příliš.
Ten člověk, co zapínal žárovku jen na 15 min. v každé hodině zcela jistě používal příliš silnou žárovku a proto reguloval vzrůstající teploty pravidelným vypínáním, ovšem přijde mi jednodušší použít slabší žárovku, než tam hadovi pořád rozsvěcovat a zhasínat.
Zimování bylo popsáno v jiném příspěvku.

Tak vám chlapci děkuji, mám v tom těď alespoň víc jasno a pokusím se využít všech vašich rad:) Možná už jsem trochu otravná ale zajímalo by mě, jestli je lepší koupit hada na teraristické burze (kde si budu vyzvedávat objednané teráruim) nebo ve zverimexu?

Čím to je, že se ceny tak liší? Neřeknu kdyby to bylo o stovku nebo 150, ale skoro pětikilo, to už je velký okrádání i na Čechy :) A co pomůcky? Teploměr, rozprašovač a tak? Taky je lepší koupit to tam? Jedu prvního do Prahy, tak kdybych to tam mohla koupit levněji, nebo snad za stejnou cenu a kvalitněji, byla bych ráda:)

čím to??? No,kdo prodává své odchovy do zveráčů? Chovatelé,kteří to za stejnou cenu prodají i jinde. No a zveráč tomu musí svítit (i když občas se setkávám,že i na to kašlou), musí to krmit atd,než si to někdo koupí. Musí zaplatit daně, výplaty zaměstnancům atd. Takže to rozhodně nemohou prodat za cenu, jakou koupili. To je logické a není na tom nic zlého. Ovšem když to jde koupit přímo od chovatele,tak proč to brát oklikou přes zveráč. ;-) A kvalita chovu v nějakém procentu (nechci psát ve většině) zverimexů se nedá srovnat s kvalitou chovu u chovatele,což se občas může odrazit i na zdraví zvířete.

To je vlastně pravda, ale on je vůbec ten varskej zverimex celkem pochybnej:) Dva prodavači, jeden přes ptáky a druhej přes rybičky... Tak díky moc za rady, nakonec na tom ještě ušetřím:) Nechala jsem si udělat terárko na zakázku, bylo drahé ale ve výsledku mnohem levnější než z krámu:)

Kterej Varskej?? Ten dole za kruháčem (když se jede od Sokolova) mezi kauflandem a HC Energie??? Ten dvoupatrový? Jestli se jedná o ten,tak ten na tom ještě není tak špatně. Jestli personál rozumí "řeči plazů" to netuším,ale zvířata tam alespoň mají ubytované vcelku slušně. Narozdíl od např. sokolovského (na tržnici). Tam tomu říkáme u špíny. Ani se nedivím,že nemá kšefty. Takhle se podnikat nedá. Jednou jsem tam zavítal,jelikož jsme měli přebytek potkanů,tak jsem se zeptal,jestli nechce. Ještě,že chtěl vykoupit dospělce za 4Kč. Tak šli potkani do lepšího prostředí (alespoň na tu chvilku,než skončili v potravním řetězci).

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru