Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem lechtání?

Dnes jsem měl moji malou krajtu venku z terárka (jako každý den). Hladil jsem ji na "krku" (prostě za hlavou) a začala ten "krk" zdvíhat (udělala takový oblouk na krku)......... prostě jako kočka se začne hrbit směrem k ruce (při hlazení) tak to udělala i moje krajta. Je možné že jí to dělá dobře nebo že ji to lechtá? (protože to tak vypadalo). Je to možné?

No je to sice hezké:-) ale rozhodně si nemyslím že je to hadům příjemné...Hadi prostě fyzický kontakt s člověkem nevyhledávají;-)je to spíše obranné chování kdy se hadi snaží toto případné ,,nebezpečí'' odsunout tělem...dělá to většiná hadů,pokud je chovatel ruší...typické je to například při vytahování hadů z těsných ukrytů, dotknete li se těle had touto částí těla tlačí proti ruce...:-)tot muj názor..;-)

tohle mě nenapadlo ....asi to bude ono. Jinak mému hadovi se někdy nelíbí když ho vytáhnu z terárka (jindy ale de sám), ale když už je venku tak se odplazí pryč ......... vždycky se vrátí na ruku (aby se mohl oplétet kolem prstů, přelézat mezi rukama, obleze mě krk....... takže myslím že fyzický kontakt s člověkem mu vůbec nevadí a dokonce ho vyhledává. Takhle se chová jen ke mě .... např na sestřinu ruku nebo kamarádovu nevleze ani za boha ........... asi bude zvyklý jen na mně (jsem s ním každý den v kontaktu (pár dní po krmení, při svleku a odpočinku ho nechávám v klidu...... beru ho jen když "šmejdí")) :-)

jo je to věc nazoru :-)...Mám hady samozřejmě taky rád ale nedělejme z nich příliš ,,inteligentní'' tvory:))- tím myslím nehledejme u nich lidské vlastnosti, nemyslím že jsou hloupí, ale jedná se o živočichy řídící se předevšim pudově...i když schopnost jakého si učení u nich nepochybně existuje...Do jaké míry jsou hadi inteligentní je velmi sporné , a jde o to neposuzovat to z lidského pohledu...:-)Ale to bývá občas dost těžké že?:-D...to je muj názor...

Ani moje guttka nema rada hlazeni. Jako maly ji to nevadilo, drzela. Ted kdyz ji zacnu hladit, zacne cukat hlavou a odchazi.:-) Uz ji to ani nedelam, kdyz se ji to nelibi. Druhy guttce, mladeti, hlazeni nevadi, ale nevyhledava ho. Kdyz mi chce dat najevo, ze me ma rada, prileze mi k ruce a polozi si na ni hlavu. Vzdycky me tim dojme. Kor pri vsech tech hroznych lecebnych procedurach, co ji kazdy den provadim.

Já taky ráda mluvím o své Hadičce jako o člověku, se všemi pocity a náladami :-),to ale neznamená,že bych ji brala rovnocennou nebo vyspělejší. Občas říkám,že se na mě tváří poťouchle nebo mě vítá když přijdu domů :-). Ale city mi teda neprojevuje,to mi spíš dělá naschvály :-).

Zni to divne, co? Nikdy bych neverila, co v hadech je, kdyz s nima clovek jedna jako s rovnocennou bytosti. Nemam tendence zviratum prisuzovat lidsky vlastnosti, ani si je nejak neidealizuju. Ale vidim co vidim a vim, ze spoustu veci nedokazu vysvetlit. Velky had tohle nedela, nejspis proto, ze je zdravy a nebyl nuceny se mnou podstupovat takovy hruzy jako ten prcek. Nejsme v tak tesnym kontaktu. Ani tu nebudu psat co vsechno se mi s tim malym prihodilo, cim mi uplne vyrazil dech. Jednak byste mi neverili a za druhy uz i tak mam pocit, ze jsem tu takova trochu kuriozni postavicka s hodne netradicnim postojem k hadum. Uklidnuje me, ze kdyz to nahodou vidi jiny lidi (Para, lidi na veterine, moje doktorka), ze to opravdu VIDI, takze se mi to nezda, ani si to nevymyslim. Jinak bych si uz asi zacinala pripadat jako cvok.

Je to hezký, ale řekl bych, že některé to chování tak trochu interpretuješ podle sebe a ne tak jak to je ve skutečnosti. Ale nic pro ti tomu, akorát pak člověk slýchá dotazy na ochočení atd. Raději ty antropomorfismy nechávám jiným... Nemyslím si, že bych nějak hady podceňoval, přeci jen se jimi osobně i profesně zajímám poměrně dlouho, ale že by mě některý měl rád, to nemohu říct. Bylo jich dost, kteří mě ignorovali a snášeli moje chování k nim, ale o "lásce" z jejich strany opravdu nemůže být řeč. Prostě to není pes. Nelze mluvit o tom, že by měli svého chovatele rádi, jsou prostě navyklí a nevadí jim třeba tahání atd., ale nechají si to líbit i od jiných lidí.

Jj, mas pravdu, ale souhlasim jen do urcity miry. Kdyz hady proste chovas a staras se o ne, sem tam je vytahnes, treba i dost casto, porad to neni takova interakce jako to co ja musim kazdy den provadet s tim mym prckem. Proto muj vetsi had reaguje standardne a chova se jako kazdy jiny had. Jenze s tim prckem to bylo od zacatku blby. Zacinali jsme tim, ze byl podvyzivenej a nezral sam (nezere doted). Pak se pridalo to ochrnuti konce tela. Strasny zacpy kdy mel bolesti, nadymani, leky treba 10x denne sondou do krku, masaze briska, koupani ve vlazny vode, hodiny pece kazdy den. Ted uz je to jen 1,5-2 hodiny denne. Ten had dost prekvapive reaguje na energie. Leckdo na to neveri, spousta lidi o tom nic nevi, ale kdyz se tim zacnes zabyvat a zkoumat to, zjistis, ze vsechno okolo nas tvori energie. Na vetsinu energii ten had nereaguje, ale treba konkretne na energie ktery vysilam ja reaguje silne. Uz jsem i zkousela pokusy jestli se mi to nezda a nezda. Reaguje temer na 100%. Je to zvlastni vec. Presne chape moje momentalni rozpolozeni. Reaguje na jeho zmeny prakticky okamzite. Nebudu psat detaily, snad jen kdyby te to tema zajimalo nejak vic. Taky jsem tim prekvapena, ale uz si na to zacinam zvykat. Ono se to dost hodi, usnadnuje mi to jeho leceni - odpadaj stresy (moje i jeho).

Ano je pravda že někteří hadi si v zajetí snadno zvyknou na manipulaci s nimi baz jakýchkoli náznaků obrany;...ale to že se had ,,zastaví na ruce'' při průzkumu tohoto ,,zvláštního teplého předmětu'':-D nepovažuju za ,,vyznání lásky'' k majiteli:)) nechci nikomu nutit svoje názory:-)ale je dobré si něco přečíst, zjistit o hadích smyslech a o jejich vnímání světa, je to vcelku zajímavé ;-) ...

no mě by to s tou energií i docela zajímalo:-)...každopádně si nemyslím že hadi s kterými je nutnější častější manipulace kvůli například násilného krmení nebo nějakých léčebných procesů si lepé přivyknou na svého chovatele , mohou být při manipulaci klidnější ,no mé zkušenosti jsou však spíše opačné například jedna moje ,,taeniura''byla pravděpodobně v mládí zraněna nějakým ,,odborníkem:-/'' při sondování...tak agresivního hada jsem ještě neviděl, při každé manipulaci se nadouvá , syčí, a vyráží proti mě s otevřenou tlamou; dokonce i když ji už nechám volně lézt po ruce po ,,očichání'' (jazykem) se po chvilce do ruky zakousne a pěkně požvýká:)) čímž mě teda poprvé dost překvapila::) ještě více když to byla schopna zopakovat, rovněž samice E.climacophora která prodělala chirurgický zákrok s následnou vleklou léčbou je velmi agresivním jedincem...o malých násilně krmených (Trimeresurus sp.)ani nemluvím...každopádně se zkušenosti mohou lišit!!!

Abych to uvedla na pravou miru - ten had neni "ochoceny" a nereaguje tak zajimave proto, ze s nim casto manipuluju. Ze jsem s nim hodne v kontaktu je dobry k tomu, ze ho dobre znam, takze i kdyz nemluvi;-), vidim co chce nebo ze vubec neco chce (stejne jako to matka pozna u kojence). Ale hlavne jsem diky tomu castymu kontaktu zacala pozorovat, ze to nejsou nahody. Kdyby to bylo sem tam, reknu si ze to nic neznamena, ale mezi nama normalne probiha komunikace. "Nevybavujem se", ale vymenujem si "informace" (=energie). Jsem schopna ji treba na dalku uklidnit aby zustala lezet, naopak treba strasne intenzivne citim jeji strach. S hadama si normalne povidam. Vim, ze neslysej, ale bydlim sama a tak s nima sem tam neco prohodim. Nejdriv jsem zjistila, ze reaguje kdyz se s ni bavim. Pokusama jsem zjistila, ze reaguje i kdyz na ni nemluvim, staci ji to "poslat" v duchu. Ta rec je tam vedlejsi, neslysi, ale vnima jestli jsem v duchu u ni nebo si treba ctu a jsem duchem mimo. Vnima jestli jsem nervozni, pak je nervozni taky. Hodne intenzivne vnima muj strach a smutek. To je pak jako paralizovana, ale citim, ze se neboji. Jen spis vypada v soku z takovyho kvanta negativni energie. To si pak necha bez "odmlouvani" zavest sondu do krku, i kdyz je to jindy boj na zivot a na smrt. Dalsi co me utvrzuje v tom, ze vnima energie jsou jeji reakce na bourku. Hromu se neboji, i kdyz to klepe celym domem, ale blesky ji desily. Zastavela jsem ji terarko tak, aby nevidela ze se blyska. Stejne zacala pri kazdym blesku rychle dychat a byla nervozni. Jak ji v duchu zacnu uklidnovat, hned je v klidu (zacne dychat ve svych intervalech a uz se nesnazi zmizet), i kdyz se klepou tabulky v oknech jak ramusi hrom. A dalsi a dalsi veci. Je toho fura. Sem tam mi vyrazi dech necim novym, kdy se zachova obzvlast nehadovsky, ale jinak uz to beru jako beznou vec. Chapu, ze to zni divne, ale kdyz psi muzou poznat blizici se epileptickej zachvat nebo zvirata vseobecne blizici se zemetreseni, zas tolik se tomu nedivim.

No podle mě není lehké poznat co had chce?(mimochodem co chce?::)třeba)velmi mě zaujalo to s tím uklidnováním na dálku:-):-?, dokud bych to neviděl těžko bych tomu věřil...a i pak bych byl asi v šoku:-?mimochodem jak se konkrétně projevuje ta reakce na to když se s ní bavíte?!?(hadi mohou vnímat vibrace vzduchu při mluvení svým jazykem a pak by nějáká reakce například v podobě aktivity mohla následovat)ale ,,v duchu'':-?

Co muj had chce? Prihodej se sem tam veci jako treba kdyz mu masiruju brisko abych z nej vytlacila exkrementy. Normalne mu rikam at lezi a on obvykle lezi, trebaze ho to boli. Je treba mu to rikat s ohledem na nej - ne, ze mne se hodi aby lezel, ale at lezi, protoze se mi to bude lip delat a jeho to bude min bolet, bude to trvat kratsi dobu a bude to mit rychle za sebou. Ten rozdil je dost dulezitej - na moje egoisticky prani kasle, ale kdyz v tom citi, ze mi jde skutecne o nej, pak reaguje spolehlive. No ale zpatky k tomu co chce - rikam mu at lezi a on nechce ani za boha, porad se sape pryc. Tak prestanu masirovat a koukam co se mu deje, ze dneska nelezi. A najednou vidim, ze se snazi sam vypudit obsah strev. Proste to chtel sam zkusit, zrovna mel svetlych par dni, kdy mu tam ty nervy trochu pracovaly. Dokazal se zbavit moci, exkrementu ne, na ty nemel silu. Ale reknu ti to tak - ten had se sam nevyprazdnil posledni 4 mesice a ted se dokazal sam vymocit, jen potreboval abych ho nechala aby to mohl zkusit v klidu kdyz mu pomuze gravitace a ocasek bude viset dolu z ruky. Pri ty kazdodenni anabazi te to proste dojme. Nebo ze maj zizen si umej rict oba moji hadi, ani jednoho nebavi jit k nadrzce a napit se, maj to radi k cumaku.:-) Mala Jasmina spis obvykle dava najevo co nechce - lezet hodinu pod UV (soucast lecebny procedury od Dr. Voprsalka), sondu do krku, nekdy nechce z terarka... Ale necha se "presvedcit" ze je to pro ni dobry a reaguje jinak nez kdyz ji nepresvedcuju a jen konam. Mne by se tomu taky nechtelo verit, jsem hroznej skeptik, co nevidim na vlastni oci, to beru za neovereny. Ale tuhle jsem se s Para smala, kdyz se ji nechtelo lezet pod UVckem a vzdycky kdyz se sebrala ze jde pryc, zas hned zustala lezet jen co jsem ji poprosila at to jeste chvilku vydrzi. Bylo to tak spolehlivy a tolikrat za sebou, ze jsem se tomu musela smat. Jsou to fakt zvlastni veci.

No dávat hadovi vodu před čumák, to už je opravdu moc. Že při masáži začala pracovat peristaltika, to bych taky jako zázrak neviděl, včetně toho, že jsi přestala (poznala si kdy), to je běžné, že když máš zvíře denně v ruce, že lecos odhadneš. Co se týká té prosby, aby neodlézala, tak v případě, žes to provázela gestem, tak je jasné, že se zase zarazila, dokonce stačí, že mluvíš, oni dobře vnímají i malé pohyby, třeba pohyb rtů a samozřejmě reagují zastavením a pozorováním, co se vlastně děje a jsou schopni se takhle zastavit mnohokrát za sebou. Opravdu to není nic výjimečného. Že nechce sondu nebo z terária, to snad neudivuje ani tebe, že reaguje jinak když ji poprosíš bych nepřisuzoval, tomu, že rozumí, spíš po chvíli rezignuje a je odevzdanější. Jak si prosím tě had říká o vodu? Já pokud dám čerstvou vodu před kterýhokoli hada u mě doma, tak je takřka 100%, že se napije, zvlášť, když třeba pár dní nepil. Ale není důvod, každý dobře ví, kde miska z vodou je a doleze si tam. Ono těch pár decimetrů není zas tak moc. Myslím, že v tom opravdu vidíš víc, než tam je.

Peristaltika mu nepracuje, je ochrnuty. :-( Gesta na ni zadny nedelam, nejsem hloupa abych nevedela, ze se zastavi kdyz pred ni mavnu rukou. Moje rty ten had pri sviceni v krabicce nevidi, ma zakrytou hlavu a sedim stranou. Beztak na ni uz mluvim malokdy, ono to neni potreba. Ze nechce sondu nebo ven z terka je normalni, ale kdyz ji veci nevysvetlim, tak proste dal nechce, kdyz jo, tak se uklidni a necha to na me. Had si o vodu nerika jako clovek, proste na nem vidim, ze chce napit. Oni si sami dojdou, kdyz jim to nedam k cumaku, ale kdyz je uklizim do terarka, obvykle je nad tu vodu dam. Nic mi to neudela. Ani uz si nemusej "rikat". V pohode, jak rikam, je mi jedno jestli mi veris. Na zacatku mi to skoro prislo, jako bych byla kouzelnik, co obhajuje svy triky (gesta na hada, hybani rtu...), ale kaslu na to. Tuhle nejaka pani s varanem na veterine skoro brecela kdyz hadovi veterinar zavedl do kloaky dlouhou sondy a vyprazdnoval ji brisko. Hadice byla vklidu, jen se na nej otocila a cekala az skonci. Kdyz ji uklidnuju, vydrzi leccos, jinak se sebere a snazi se zmizet. Kasli na to, jak rikam, neni to dulezity.

Pokud dokázal vytlačit močovinu, tak úplně ochrnutý být nemůže a rozhodně nedokážem odhadnout regenerační schopnosti nervového systému. Pokud na tebe had nevidí, tak asi ani ty nevidíš na něj, tomu trochu nerozumím. No nebudu to řešit, pro mě je to odbytý, s tím, že prostě máš přecitlivělý vztah k tomu háděti vzniklý těmi peripetiemi okolo a snažíš se namluvit si, že ti rozumí atd. Mimochodem si to přirovnávala ke vztahu matky a nemluvněte, ale tam je to opravdu o trochu něčem jiném a opravdu se to nedá srovnávat z "mezitřídní" komunikací. Já už viděl lecos a znám lidi, kteří mi svatosvatě odpřísahnou, že jejich pavouk jim rozumí, ale je to vždycky stejné, vysvětlují si reakce a chování zvířete svým lidským a většinou etologií nezatíženým pohledem. No přeju ti hodně štěstí s hádětem, i když můj názor na tu léčbu znáš.

Obavam se, ze had jazykem opravdu neslysi. Je to rekneme organ vyhrazeny pro prenos pachovych podnetu. Oni by se pri tom vsem kmitani jazyka vibrace zachycovaly dost spatne :-). To, cim had slysi je columella (sluchova kustka) napojena na vazy a kosti spodni celisti, pres kterou se vibrace prenaseji...

Přesně tak: řekl jsem že mohou vnímat vibrace vzduchu:-D ne že slyší jazykem...možná sice ani to nebyla nejštastnější formulace, ale byla to taková moje hypotéza jak bych mohl u hada zvukem vyvolat nějakou aktivitu:-D jinak si nemyslím že je to až tak nemožné ale to je na novou diskuzi...:-)dobrá tedy...budu si dávat větší pozor na slovíčka;-):-)

Zdravim,
taky přispěju svojí trochu do mlýna. Bude to trošku off topic...ale co :)
Hady nechovám, ale už několik let se věnuju leguánům. Nemyslím si, že by to byli kdovíjak intelegentní zvířata, ale zvyknou si na určitý rituály. Na vlastní oči sem viděl 180centimetrovýho samce, na kterýho když páníček zavolal : "Bobeš pocem", přišel. Osobně nepovažuju leguány za mazlíčky. Nesnažím a nikdy jsem se nesnažil se s nima nějak mazlit, brát je k sobě a podobně. A i přes to všechno si zvyknul natolik, že když otevřu terárko, zavírá oči a čeká na "podrbání". Žere z ruky, když jsem v pokoji, pouštím ho, aby se proběhnul (většinu času stejně tráví na prkně pod střešním oknem). Čas od času příjde ke mě i sám...ikdyž tady spíš láska prochází přes žaludek :) Když přídu do pokoje, vítá mě kýváním hlavou. Až na období páření, kdy je vcelku agresivní, je to zvíře, který se určitě neřídí jen pudy. Neoznačil bych je za zvířata vyhledávající kontakt s lidmi. Ale občas jim zvědavost prostě nedá a příjdou, obvzlášť starší kousky...
Vím, že většina teraristů s tímhle nesouhlasí a budou proti...osobně se domnívám, že onen odtažitý přístup k chovu těhle zvířat je spíš naobtíž. Při případným zranění, nebo zdravotních problémech je manipulace pak jednoduchá a nevede k stresování zvířete. Samozřejmě, škrábance budou pořád, ale bez nich to nejde.
A k hadům... Šárčiny příběhy mi přídou přitažený za vlasy, to jo...ale věřim, že při opakování určitejch rituálů si hadi taky "tak trochu zvyknou".

Legouš, to je jiná kategorie, ty se opravdu mohou naučit přiběhnout na zavolání, to znám osobně. Ale u hadů jsou to především "návyky". Zase úplný blbci to nejsou, věřím, že had (teda ne třeba slepák) je schopen člověka, který ho opatruje poznat, čich mají výborný, zrak určitým způsobem někteří taky, tak proč ne. Ale telepatie to zas ne.

Telepatie neni o slovech ale o vyznamech slov. Je to dokazana vec,neco jako dorozumivani pomoci prirody. Treba jedna pani drzela svou kocku a druha pani ji povidala o tom jak ta jeji leze po zaclonach. a ta kocka ktera u toho byla to zacala delat taky aniz by to kdy predtim delala. mohla to byt nahoda ale na druhou stranu takovych pripadu je fura a to,ze se na psa jen divam a pohledem pozna co by mel/nemel delat je z urcite casti taky telepatie,ne jen ze pozna ze sem nastvana.

No co se týč sharkie,tak souhlasím tady s většinou,ale na druhé straně je fakt vidět, že svý hádě miluje a to se cení:-).
Co se týče těch reakcí háďat na podněty,tak třeba mám na můj vkus hrozně zvědavý užovky ( bimaculaty ).Vždycky když jdu k terárku blíž,tak obě vystrčí hlavy z úkrytu a valí ven mrknout co se děje. Když otevřu terárko a dám ruku dovnitř,tak vylezou a začnou ji opatrně zkoumat ( ne zase tak, že by přilezli a začli na ni lézt),ale ještě jsem tak nebojácný kousky doma neměl.:-D samozřejmě pohyby nejsou nikaj prudký. Vtipné mi přijde, když je nějaká venku tak přiložím prst na sklo zvenčí a pomalu s ním jedu po skle, vždycky se plazí za tím prstem ( asi jí připomíná holátko:-D ), s rukou jsem to zkoušel i v terárku,a taky je dost zajímá:-D, ale nemám nervy na to, dotáhnout to až do konce.Že by se buď zakousli nebo jen ¨po ní nějak lezli):-). Máte někdo podobné zkušenosti?:-)