Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CITES

Ahoj,mohli by jste mi poradit,jestli jde získat CITES pro želvu,která ho nemá? Já mám 3 testuda s cites a sousedka našla na zahradě asi dvouletou testudo hermanni,neví co s ní a chce jí prodat nebo darovat.Já uvažuji,že bych si ji vzala,ale do nelegálu se mi moc nechce.Dá se situace nějak řešit? Nemám s tím žádnou zkušenost.Děkuji

když jsme kupovali želvy, tak ještě nic jako CITES neexistovalo

ČSSR podepsalo Washingtonskou konvenci tuším v roce 1979 a právně vymáhat ji začlo pdstatně později. Někdy v půlce devadesátých let (cca 1997) bylo možno beztrestně zaregistrovat CITEsová zvířata. Po zruba roční amnestii je to téměř nemožné. Možná existují nějaké způsoby, já o nich nevím, jak dodatečně získat "papíry" na želvu.

Teoreticky by se taková želva snad zaregistrovat dala v případě, že máte doklad o její koupi ze zverimexu, případně nějaké další důkazy - fotografie atd. Tím se však vystavujete případnému postihu za pozdní registraci želvy v podobě pokuty od inspekce životního prostředí. Vím o více starých lidech, kteří želvu nebo dokonce i více mají už třeba po svých rodičích, ale povinnost registrace se k nim buď vůbec nedonesla nebo až pozdě. Na druhou stranu vím o želvách bezostyšně ukradených z přírody a tyto dva případy se velmi těžko dají odlišit.