Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem CITES

Ahoj,mohli by jste mi poradit,jestli jde získat CITES pro želvu,která ho nemá? Já mám 3 testuda s cites a sousedka našla na zahradě asi dvouletou testudo hermanni,neví co s ní a chce jí prodat nebo darovat.Já uvažuji,že bych si ji vzala,ale do nelegálu se mi moc nechce.Dá se situace nějak řešit? Nemám s tím žádnou zkušenost.Děkuji

když jsme kupovali želvy, tak ještě nic jako CITES neexistovalo

ČSSR podepsalo Washingtonskou konvenci tuším v roce 1979 a právně vymáhat ji začlo pdstatně později. Někdy v půlce devadesátých let (cca 1997) bylo možno beztrestně zaregistrovat CITEsová zvířata. Po zruba roční amnestii je to téměř nemožné. Možná existují nějaké způsoby, já o nich nevím, jak dodatečně získat "papíry" na želvu.

Bohužel, takové želvy jsou jen pro soukromou radost. I když, lze je spojit s legálně drženými a mláďata "podstrčit" legální samici. No, dokud soudruzi z úřadu nebudou moc blbnout z genetikou. Nedokážu odhadnout na kolik by to bylo průkazné, kdyby alespoň jeden rodič byl pravý (legální).

No prakticky to lze, ale teoreticky by mohli při nějakém podezření chtít udělat genetické testy, jestli jde o potomky želv z vašeho chovu. No představa, že jim majitel řekne: "ty vajíčka jsem našel ve výběhu, kde leze 30 želv", nedokážu si představit, že by na něco přišli, zvlášť kdyby byl jeden z rodičů z toho legálního stádečka. A hlavně by to asi vůbec neřešili u chovatele, který má stádo legálních želv a ročně odchovává třeba 100 - 150 želv, tam by se asi opravdu potomci jedné dvou želv ztratili. A vzhledem k tomu, že jsou někteří "chovatelé" schopni "ODCHOVAT:?:" 60 mladých od jedné samice a prochází jim to, tak bych se toho asi nebál.

Hlásím, že číslo 5 (Testudo graeca ibera) letos snesla 48 vajec ve třech snůškách a vylíhlo se 45 mladých:-). To je největší počet, kterého jsem kdy při svém způsobu chovu od evropských Testud dosáhl. Italové však od marginát a grék běžně dosahují okolo 40 mladých za sezonu. To jen tak pro zajímavost.

Pokud neudělají testy DNA, s čímž neustále operují tak ano, v případě že ti na to přijdou tak si ale už ani nevrzneš (rozuměj, nedostaneš papír už nikdy na nic, jako nedůvěryhodná osoba) Argument, že testy jsou drahé bych nepřeceňoval, on ten kontrolní orgán to neplatí ze svého, to si zaplatíme hezky všichni z daní, naopak udělá si u svých nadřízených červený puntík a jistě za případné načapání nějakého chovatele i nějakou tu pětku.

Ještě bych chtěla dodat, že je to úplně na hlavu, protože v té době (1997) se o CITES nemluvilo, a hlavně lidi, co si koupili 1 želvu domů jako domácího miláčka, se o to už dále nezajímali. Ani ve zverimexech se želvy s CITES neprodávaly a nejspíš ani tam neměli o něčem jako CITES ani páru. A to, že by měli želvu na rok zabavit, a pokud bysme měli štěstí (a taky pokud by to želva přežila, jak trefně poznamenal KHor), tak by nám ji dali zpátky s papíry, je vrchol absurdity.

Teoreticky by se taková želva snad zaregistrovat dala v případě, že máte doklad o její koupi ze zverimexu, případně nějaké další důkazy - fotografie atd. Tím se však vystavujete případnému postihu za pozdní registraci želvy v podobě pokuty od inspekce životního prostředí. Vím o více starých lidech, kteří želvu nebo dokonce i více mají už třeba po svých rodičích, ale povinnost registrace se k nim buď vůbec nedonesla nebo až pozdě. Na druhou stranu vím o želvách bezostyšně ukradených z přírody a tyto dva případy se velmi těžko dají odlišit.

To je vážení celkem průšvih, pokud vím, tak ani želva, která se prokazatelně najde volně pochodující v naší přírodě nemá šanci na papíry. Správně by jste to měli nahlásit na AOPK oni by si pro ní měli přijet, prohnat jí byrokratickým kolečkem a po roce se z ní stane želva s původem "známým", pokud to teda ta želva přežije. Je to kapku na hlavu. Snad jedině se domluvit s nějakým chovatelem a nějak to zašmoulit. Na druhou stranu si neumím představit chovatele který by to risknul, ten možný průšvih myslím.

No tak to je teda na mě kapku moc byrokracie,asi si ji vezmu a budu se tvářit,jako že nic.Na jednu stranu chápu,že kontrola musí být,ale vzhledem k tomu jak jsou želvy dlouhověká zvířata a jak relativně krátkou dobu tahle povinnost platí,by to měli mít nějak vyřešené.Díky.