Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem přehřátá želva

Prosím o radu. Koupili jsme si želvu vroubenou má 1 rok, ve zverimexu nám doporučili žárovku Sunlight 50W, po 10-ti dnech nám začala želvičkatak zvláštně hýbat všema končetinama, dříve to nedělala. Manžel dnes telefonoval o radu na veterinu. Řekli mu ať okamžitě žárovku vypneme, že je želva přehřátá a ať ji koupeme často ve vlažné vodě. Želvička dobře jí , přibírá na váze ale máme velký strach jestli už to nemůže mít nějaké následky. Moc prosím o radu Děkuji Hanka

Moc děkuji za odpověd :-) ,terárium máme velké 100x40cm , výška 40 cm. Teplotu jsme měřili a měla pod žárovkou ze začátku 38 a pak 31 stupňů, v opačném rohu kolem 24 stupňu.Takže se měla kam schovat, ale vystrašilo nás to, jak pořád zatahuje ty přední nohy, zadníma ne tak moc. Každopádně jste nás uklidnili a snad to bude dobré, vypadá celkem spokojeně a hodně jí. Ještě jsem se chtěla zeptat, čím jí tam teda svítit? Moc děkuji :-) Hanka

Naše želvy,taky občas mají pod žárovkou takové škubavé pohyby,hlavně teda sameček hlavou(t.horsfieldi).Už mě i napadlo,jestli to nemůže být známka namlouvání samičky,tak mám aspoň možnost se zeptat.I když to Vaše situace asi nebude :-D Ale jinak si taky myslím,že to žádný problém není.Jsem zvědavá co nám tu dopíše KHor ::)

To opravdu z největší pravděpodobností bude Zuzi namlouvání samičky. Samečci Tesudo horsfieldii, želvy stepní a kupodivu i samečci želv Chersina angulata, předvádějí roztomilé namlouvací tanečky, obíhají samičku dokola a kývají hlavou nahoru a dolů. Akorát, že u stepních tato nevinná hra končí často brutálním útokem a okusováním samičky, kdežto u chersin se snaha samečka projevuje mnohem kultivovaněji.

Děkuji zatím za všechny odpovědi.Ještě dodávám, že ji máme teprve 2.měsíc. Dáváme jí převážně luční bylinky(pampeliška, jetel.. a salát) asi každý 3.den přidáváme granule Land turtle a jídlo ji ob den posypeme MicroCalciem. Koupeme ji každý den ve vlažné vodě a přidáváme 1 kapku multi - vitaminu Turtle vit a doporučili nám 1x za měsíc 1 kapku Combinal A+D3. Ještě bych se chtěla zeptat, jaká je nejvhodnější podestýlka. Zatím tam máme takové ty válečky a teď jsem zkusili podestýlku z kukuřičných vřeten a v rohu má písek do terárií a kamínky. A ještě dotaz na to světlo, jaké tam tedy musí mít, můžeme dál používat to co máme- Sunlight 50W? Nebo máme pořídit nějaké jiné? Omlouvám se, že mám tolik dotazů a mockrát děkuji :-) Hanka

Haňul jak už jsem tu jednou poznamenala,tím,že jsi objevila tuhle poradnu máš z velké části vyhráno.Všechny otázky,na které jsi se ptala tak už tady jsou docela dobře rozebrané,takže trpělivost a pročítej starší vlákna.
Nemůžeme chtít po těch,kteří se o nás tady tak hezky starají a pořád dokola trpělivě odpovídají,aby to psali znovu a znovu.Nebo nám utečou ]:),třeba na :beer::puff::beer::puff:

Tak se vrátím k tomu přehřátí. V terárku o udaných rozměrech je velice nepravděpodobné, že při svícení 50W žárovkou by došlo k tak extrémnímu přehřátí(pokud tedy nesvítí do terárka slunce , to by naopak bylo pravděpodobné). Takové ty zvláštní pohyby předních končetin, zvláště když je želva v klidu a odpočívá, projevují se většinou ráno když se zvyšuje teplota (není podmínkou). Vzhledem k tomu že želvy nemají bránici, pomáhají si pohyby končetin při dýchání. Je zvláštní, že to nedělají vždy, pouze většinou tehdy když si např. potřebují rychle zvednout tělesnou teplotu k optimu. Mám dojem, že to tak je z toho důvodu, že, jak píšeš, želva jinak prospívá, navíc přehřátí se projevuje zcela jinak viz. příspěvek želvy a slunce. Jinak doporučuji pročíst si příspěvky o substrátu a vlhkosti. Kukuřičná drť okamžitě plesniví. Potrava mimo toho salátu je v pohodě viz. příspěvky zaměřené na toto téma. Vitamínů má tolik že se jí z toho musí jít hlava kolem, koukám že se v tom zverimexu na Vás vyřádili. Nic ve zlém:-)
Opravdu Hanko, pročtěte si příspěvky v kategorii želvy a potom proberem Váš případný dotaz nebo nejasnost.;-)

Takže ještě jednou strašně moc děkujeme a omlouváme se za ty všechny dotazy. Tyto stránky jsem našla teprve dnes a psala vážně v obavách :-( jestli to není moc vážné poté, co nám řekl zvěrolékař. Takže během víkendu projdu všechny předcházející dotazy a odpovědi a kdyby nám ještě nebylo něco jasné , tak se ozveme. Děkujeme hlavně za Drobečka (naše želvička);-):-). Hanka s rodinou