
neznalost neomlouvá
Před šesti týdny jsem si koupila od chovatele Testudo Hermanni s CITES. Bohužel se mi nezmínil, že ji musím do čtrnácti dnů nahlásit na Krajském úřadu. Náhodou jsem na to dnes narazila na internetu, když jsem volala na KÚ, bylo mi sděleno, ať ji nahlásim dodatečně, ale že už dostanu pokutu v minimální výši 1.000,- Kč. Vím, že to je moje neznalost a hloupost, ale zaráží mě to, že každý den se na internetu nacházejí inzeráty o prodeji such. želv bez CITES a úřady se o ně nestarají. Zatímco já si obstarám legálně drahou želvu a mě pokutujou. Teď mám docela strach v jaké vyši mě můžou až pokutovat? Má někdo tyto informace v jakých částkách se to pohybuje? Děkuji.
Řešíme CITES A nebo B? Jen mě to zajímá, želvičky neznám. Já k tomu v současné době přistupuju tak, že v rámci unie na "B" kašlu... Tak jsem to slyšel na aktivech, kde k tomu promlouvali zasvěcení z AOPK...
no tak to netušim jaký?
Zelenavá je určitě A a u Hanky si nejsem úplně jistej. Dostala jste Hanko výjimku (žlutý papír)?
Sulcaty jsou B, ale na rozdíl od jiných B u nás všechny Testudines mají povinnost registrace. Takže na sulcatu registrace být musí (bílý registrační list CITES), výjimka ne (žlutý papír). Na zadní straně registráku dole by mělo být okénko, kde je napsaný datum prodeje a nacionále starého a nového majitele. Od toho data běží lhůta 14 dní. Většinou ale jsou na úředě vstřícní a pokud to člověk o pár dní přetáhne, tak jenom chvilku držkujou, ovšem o několik měsíců, to už je trošku problém, ale snad v nejhorším případě udělí nějakou nejnižší sazbu pokuty (1000 Kč) a možná ani to ne. Důležité je jestli máte datum prodeje v tom okénku napsané, jinak si tam můžete dopsat jiné, aby vycházelo do té lhůty 14 dnů.
Já jsem vzorně nahlásila želvu týden po koupi, ale zase mi vytkli, že jsem neuvedla své datum narození, tak až budete hlásit svou první želvu, nezapomeńte na to
Ahoj tak to slyším poprvé že by chtěli datum narození.nevim v praze se mi to nikdy nestalo.asi jiný kraj jiný mrav
.
Ahoj, já jsem z Kladna a želvu jsem registrovala zrovna v Praze, Zborovská 11, napsali mi: V žádosti musí být vždy uvedeno i datum Vašeho narození (§ 37 odst.2 zák. č.500/2004)
Hm tak to opravdu koukám.No jak říkám po mě nikdy nic nechtěli.
Je to i v přihlašovacím formuláři. Stáhnout si ho můžete třeba tady: http://www.kr-stredocesky.cz/stredocesky-kraj/zivot ni-prostredi/ochrana-prirody-a-krajiny/podrobne-inf ormace/38757/download/15197-CITES___formular_A.zip
Asi dost zalezi na lidech. Popravde receno u me co se tyce registrace a znaceni cehokoli CITESoveho nejaky ten mesic ci rok moc nehraje roli a mistni pracovnice KÚ je nastesti na nas dost hodna, jinak by me musela davno zabit
Na co je důležité tam mít uvedený své datum narození?
Já jsem si minulý týden koupila želvu a v pondělí jí letim nahlásit.
A co se týče toho datumu mého narození,tak na těch papírech- bílý i žlutý...není o datumu narození nového majitele ano slovo,takže co je komu do toho kdy jsem se narodila?:)
Takové maličkosti se ode mě nedozví.
Ja jsem registroval tenhle tyden Testudo Graeca terrestris v Ceskych Budejovicich a vse probehlo v pohode.
Když jsem se dostavila na KÚ želvu dodatečně nahlásit a ptala jsem se, jak to tedy s tou pokutou bude, tak mi bylo sděleno, že oni pokuty neudělují, ale že to uděluje nějakej kontrolní úřad. Ptala jsem se jestli si myslí, že tomu kontrolnímu úřadu bude vadit i zpoždění o pět týdnů a oni mi vklidu řekli, že jim vadí i pár dnů a ať počítám i stím, že k pokutě zaplatím správní poplatek a že na udělení mají rok.
. Plánuji nový přírůstek želvičky, tak alespoň jsem chytřejší pro příště. 
Hlavně že budu muset každý rok (do pátého roku želvy)na KÚ s aktuální fotografií želvy, což jsem taky vůbec netušila
Tak to vážně zírám. Zdá se mi, že úředníci ve vašem okolí mo mají v hlavě skutečně srovnané... Já spadám pod odbor životního prostředí Náchod a na doporučení mého herpetologa přihlášení řeším poštou. Napíšu, žádám o zapsání ...uvedu druh, přikládám registrační list s vyplněnými nacionálemi, fotku želvy a tím to končí. Za týden mi list přijde zpátky vyplněný bez jakýchkoliv průtahů. O nějakém ročním dodávání fotografie nemůže být ani řeč. Nejsem si vůbec jistý, zda to je skutečně takto v zákoně uvedeno. Na jaře jsem získal dvě testudo hermani b., zapomněl na reg. a zaslal to s 5 měsíčním zpožděním. A žádný problém.
Vzhledem k tomu, že kresba plastronu se zvlášť u malých želv dosti rychle mění a na vás je "důkazní břemeno" kompatibility CITES a želvy, vřele doporučuji si želvu pravidelně fotografovat. Když už s tím nechcete na úřad, alespoň máte možnost při kontrole NĚJAK prokázat, proč se kresba na CITES a na želvě neshoduje. Samozřejmě lepší je fotografii nechat orazítkovat a přihodit oficiálně k dokumentu. Tak vám nemůže časem nikdo zpochybnit pravost CITES a vyloučit tak želvu z chovu. Podávání a změna podkladů je zdarma a lze jej vyřídit dokonce korespondenčně. Vřele doporučuji zvláště pro ty, kteří to mají do krajského města dál. Na internetu stačí vyhledat úředníka, který za to zodpovídá, zjistit si jeho telefonní číslo a zavolat mu, případně napsat mail. Záleží na lidech, ale v Jihomoravském kraji to, pokud vím, takto bez problémů funguje (a já té paní skládám hlubokou poklonu). Možná je to ale nejen v přístupu úředníků k lidem, ale často i opačně... Musíte uznat, že ne každého asi baví stále dokola přeregistrovávat mraky zvířat a vystavovat doklady, i když je to zrovna součást vaší práce.