Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem jak se vám koupou hadi?

Tak mě napadlo, že tu není nic o koupání hadů a přitom u nás je to vždycky zážitek. Zajímalo by mě, co ke koupání používáte a jestli se to vašim svěřencům líbí. Právě jsem totiž vykoupala zakalenou Hadičku a jako vždy se jí to nelíbilo. Má někdo jiné zkušenosti?

já osobně teda hada jen tak nekoupu,myslím že pokud nemá problém se svlekem nebo jiný problém(přischlý trus,apod...)tak je to zbytečny.moje guttata tam má dostatečně velkou mysku s vodou a pokud chce tak si tam vleze(moc často sem ji tam ale neviděl).ale poku se s tím koupáním pletu tak se rád přiučím.

U většiny druhů to tak je. Koupání je opodstatnělé při zmíněných problémech. Jinak u druhů, které se koupou nebo loví ve vodě (Thamnophis, Natrix, Nerodia...), mám (nebo spíš měl jsem;-)) dost velkou misku nebo nádrž, u dalších druhů mám dostatečně velkou misku, do které se v případě potřeby vejdou. Opodstatnění má občasné vykoupání snad u velkých druhů, kterým nemůžem poskytnout tento komfort v teráriu (Python molurus, Eunectes murinus aj.), ale i tak je to spíš vůle chovatele než přání hada.

No mám menší problém se svlíkáním, tak jsem ji chtěla trochu prohřát a navlhčit. Ale spíš mě zajímaly nějaké postřehy nebo průběh koupání. Je mi jasné,že velcí hadi patří do vany, ale s prckem? Jak to udělat aby hádě z nádoby nevylezlo (no to je asi blbost,to asi nejde)

a jaké pak máš problémy se svlekem? Mě se dneska zrovna boženka svlékla a nádherně, asi týden jsem jí celkem dost rosil terárko, to vždycky raději někam zdrhala, bo jde vidět, že vodu moc nemusí a když jsem jí včera na večer dával zpět do térárka, tak my vyklouzla do nádržky, toršku se i celá potopila, ale hned vylezla ven a dnes se nádherně svlékla. Ale vodu teda nemá ráda.

Nooo u moje žofky(taeniura) je to nepravidelne..1x ked som ju kupal tak sa priam vyzivala trosku sice z vane vyliezala ale ked som ju dal naspet tak sa venovala pouze vode :-D Od vtedy ked ju chcem vykupat tak potrebujem na nu trosku viac trpezlivosti lebo z casu na cas je ako splasena vyskoci z vane co by dub :)):puff:

Od spousty chovatelů korálovek jsem slyšela, že si často hoví v misce s vodou, ale já jsem je tam ještě neviděla. Mám L.T.Sinaloae a kalifornskou triped. Občas je koupeme, tak že si je necháme na ruce a buď si šmejdí vodou s naší oporou a nebo zdrhaj ven, podle nálady.Tripedka se někdy i sama potopí.

Párkrát jsem to také slyšel, ale nezažil, asi u nich nemají korálovky ten správný vlhký koutek;-). Ale taky záleží na druhu nebo i na poddruhu. Třeba californku nebo splendida (L. getula californiae, L. g. splendida) do vody dobrovolně moc nevleze, ale třeba floridana (L.g.floridana), která zdrhla u mého kamaráda, byla nalezena, jak si hoví v akváriu. Ovšem většina jihofloridských druhů si z vodou tyká, páč v těch mokřinách jim ani nic jiného nezbývá.

měl jsem "bazének" u mé regiusky ale vůbec do něj nelezla :-( ....... nemá ráda vodu ...... když kropím tak se před kapkama schovává, ale jednou se mě stalo (při kropení) že se postavila jako kobra a nastavovala kapkám hlavu ::)- zajímavý pohled :puff:

Zdravím, z mých hadů se koupou jen epicrates c. cenchria. Tihle mají vodu velmi rádi a často se jen tak povalují v bazénku. Také při rosení nedávájí nějak najevo, že by se jim to nelíbilo, spíše naopak. Morelia viridis se rosení taky nijak zvláště nebrání. Vždy když má na těle kapky, tak hlavou projíždí celé tělo a vodu z něj pije...Mám to i natočený na videu...:-D Jinak co se týče té regiusky, tak tu sem v životě ve vodě neviděl, dokonce je raritou, když jí vůbec vidím u misky pít...:-[:-)Jo a málem bych zapomněl, když potřebuji nějakého hada povinně vykoupat z důvodu např. špatného svleku, tak v uzavřené plastové přepravce. Samozřejmně že se to hadům nelíbí a snaží se vylézt...Jednou se mi taky stalo, když byl ještě cenchria mrňous, tak se při "povinném" koupání ve vodě stočil do "klubíčka" a jen tak si tam pohodlně ležel a koukal...:-)

Když měla malá regiuska plíseň a já ji naložila do plastové mističky s teplou vodou a hypermanganem, tak se tam taky uvelebila a v prostoru,který nebyl o moc větší než ona, dokázala odpočívat bůhví jak dlouho. Ale ta, co mám teď, vodu fakt nemá ráda a beru to jako dobré znamení. Ale její nechuť k nadměrné vlhkosti občas musím překonat koupelí :-).

Po minulém špatném svleku měla problém s okem - bakterie- a doktor řekl, že mám koupat v heřmánku. A jelikož mi jeden had zemřel ať jsem dělala co jsem mohla, ale zachránit se mi ho nepovedlo, nechci nic zanedbat. A myslím, že jedno vykoupání mu před svlekem neublíží. Nedělám to často, vlhkost v terárku samozřejmě zvyšuju, ale i tak se špatně svléká. Plíseň nemá, parazity taky ne, žere dobře a ani veterinář mi nedovedl poradit-samozřejmě specialista. Proto chci zkusit zvýšit vlhkost a trochu to podpořit koupáním. Nechci ji ani zbytečně stresovat, ani zanedbávat.

Podle mne stačí vlhký rašeliník a v době svleku rosit jemně přímo na hada a problémi nebudou. Souhlasím s Krokodýlem, že nemá cenu nutit chovance do něčeho co mu zjevně není po chuti. Oni hadi nejsou žádní myslitelé, ale instinkty jim fungují skvěle a vědí co je pro ně dobré.

Já rosím a stejně svlek vždy sbírám na milion kousíčků (doufám,že je to nevhodným pozadím). Ale přijde mi, že pro ni je mnohem víc stresující rosení než koupání, protože v té vodě je docela klidná, není agresivní, ale když ji rosím přímo, tak sebou škubne a rychle se stočí. A to rosím opatrně, ne že bych ji přepadala...

Tak je to zase na cáry. Každý den jsem rosila, nechala ji celou dobu v klidu a tak... Myslíte, že to může být pozadím? Jako začátečník jsem si ho vyrobila před rokem a udělala jsem na něm špachtlí výstupky. Až budu mít foťák tak to sem dyžtak dám, alespoň jako výstrahu pro další začátečníky.
Jinak kůže se trhá na kousky a na hřbetě dokonce není svlečená vůbec.

Mám doma guttku délka 110cm. Koupání hada by němělo být pro něj stresující. Já poznám, kdy se jí to líbí, a kdy ne, podle jejího chování. Když syčí a divoce se ve vaně mrská a stále se snaží vylézt, tak ji okamžitě vytáhnu. V teráriu má misku, do které se ,když je jí horko, pohodlně stočí. Když je zakalená, nekoupu, po krmení 3 až 4 dny nekoupu. Většinou ji koupu, tak druhý nebo třetí den po zakalení těsně před svlekem. Za dvě hodiny se po koupání začne svlékat. Moji guttku nekoupu déle než 5 minut. Když je ve vaně klidná a nesyčí a plave si tam a zpět, tak vím ,že se jí to libí. Mám doma ještě tři mlaďata. Ty nekoupu.

Tak posílám ty slíbené fotky. Nakonec jsem hadovi napustila pět cenťáků teplé vody a dala tam kořen. Vykoupal se a vlezl si na kořen, kde vypadal docela i spokojeně a tam se svlékl. Takhle dopadla vana...

[vanayt9.jpg]

[koenlg5.jpg]

A takhle vypadá to pozadí, teď už se za něj vážně stydím.

[http://img179.imageshack.us/img179/6047/pozad1ry8.j pg]

[http://img179.imageshack.us/img179/1006/pozad2la6.j pg]

A když už jsem u toho svlékání.. Vetšinou je zalezlá v úkrytu a vylézá večer se rozvalit na výhřevný kámen a pak zase zaleze, ale teď, po svleku je pořár venku a leží za kytkou kde není přímé světlo, ale je to mimo úkryt. Jak si to mám vysvětlit? Zatím mě napadá, že je po delší době "v pohodě" a tak se nebojí ven.

werčo, werčo, ty máš s tou svou hadičkou pořád jen nějaké starosti. Čím to? To pozadí se mi nezdá špatné a ani bych neřekl, že to může mít nějaký vliv na svlek.
Minulý týden se mi poprvé svlékala taky krajtička Boženka a měl jsem z toho celkem obavu. V neděli jsem jí dal nažŕat a od té doby nevylezla ani v noci z úkrytu, bylo mi to podezřelé, tak jsem jí v úterý večer oddělal kámen pod kterým leží a ejhle měla zakalené oči. Tak jsem denně dvakrát rosil terárko jednou hned ráno a podruhé, když jsem došel z práce a hadovi se to vždy nelíbilo, bo bych řekl že Boženka vodu nesnáší. Do týdne se jí oči odkalily úplně a dva dny po úplném odkalení se svlékla na dvě části. Hlava a tělo. Večer před svlekem, když jsem ji kontroloval a následně vracel do terárka, tak jak ji vracívám tak mám hned nádrž, tak se překvapivě i hlavou potopila, ale rychle zase vyklouzla. Ráno byla ještě celá a když jsem se vrátil z práce, tak už byla svlečená, dokonce mi připadalo, že při tom svleku ani nevylezla z podsvého kamene, protože celá svlečka byla pod kamenem a pod Boženkou, nikde po venku, prostě tam kde byla zalezlá. Ale jsem rád.
Tak snad příště budeš mít více štěstí.:-D

No já mám asi na problémy štěstí...:.(. A to se opravdu o hadici starám, ne že ne. Ona totiž Hadička si svlékla jen spodek hlavy (hořejšek jsem musela sundavat ručně) a celý spodek se svlékl bez problémů (i když na kusy). Napadlo mě, jestli si o ty výstupky nenatrhla kůži ve výšce oka, jak se o to třela, a tím pádem se jí nemohl svléknout ani hřbet. Ale třeba na břiše svlékla celou "rourku" a bez problémů. Plíseň měl můj dřívější had (nešťastná koupě a taky plno problémů..:-( ), takže vím, že plísní to není. Parazity jsem viděla teď ve zverimexu (psala jsem o něm v nezodpovědném zverimexu), takže vím, že to nejsou ani paraziti. A kropila jsem na 70-80% přes den a při svleku a trochu před jsem hadičku vykoupala. No já nevím... Sama se nesvlékne a když jí pomůžu, tak to jde dobře dolů...

Jak moc musí být pozadí ostré, aby mohlo ovlivnit svlek? ne že bych to chtěla zkoušet :!: . No ale jestli to tím není, to se projeví při dalším svleku. Kupuju nový větší terárko už s hotovou stěnou a budu mít v tomhle ohledu čisté svědomí.

V tom pozadí bych chybu nehledal. Vypadá že ty výstupky jsou relativně tupé. V mém terárku bych určitě také našel nějaký ten ostřejší výstupek (nějaká hrana šutru, hrana dřeva....), ale hada to při svleku nijak neovlivní pač: týden před tím než se sveleče tak jen leží schovaný a hned jak vyjede úkritu tak z něho ta kůže "sjede" :-D ..... nemá prostě čas si ji nikde natrhnout.