Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem domeček?

chtěla bych se zeptat, má mít želva ve svém terárku nějaký "domeček", kde se může schovat?Nebo raději ne, aby měla stále přísun světla..?Děkuju.

když ona tam pak tráví většinu dne a to se mi moc nelíbí...myslim ve vztahu k ní..nezdá se mi,že je správné,aby tam trávila tolik hodin..stačí že tam je zalezlá přes celou noc a to jí ho mám nechat i přes den?

Já myslím, že želvy mají domečky rády a budou za něj vděčné. Naše když si mají vybrat, jestli se zahrabou nebo zalezou do domečku, tak vždycky radši jdou do domečku. Každopádně by měly mít nějaké místo, kam se schovají - alespoň nějakou tu hromadu něčeho, do čeho se můžou zahrabat.

Taky si myslím,že by měla mít nějaký úkryt nebo vlhké místo k zahrabání.Naše želvy to mají půl na půl,dvě si oblíbily domeček (převážně na nocování) a dvě pod takovou jakoby poličkou,ale schovávají se všechny.Přes den jsou ale aktivní a spíše se vyhřívají pod žárovkou.Ale odpoledne se zahrabou do vlhkého substrátu a zvědavě koukají s hlavičkama venku.Jestli není té vaší želvičce zima nebo horko.Často se v těchto situacích snaží schovat.Jak je stará? Máte ji dlouho? Našim trvalo 3 dny než se přestali schovávat.(jsou to roční t.hermanni)

No mám ji druhý den..Dostala jsem ji nečekaně.Věk zatím nevim,ale zjistím ho.Teď se teda taky vyhřejvá pod žárovkou,ale zaráželo mě to, že tam vždycky jde, a snaží se v rohu zahrabat.Prohrabe se na samé dno a škrábe furt dál v tý boudičce.Tak nevim, Nikdy jsem želvu neměla, tak netušim jestli jí něco chybí a co anebo je to normální...:-(??

Tak to bych řekla,že je vcelku normální.Kolik měří asi cm a jaký je druh víš? Podle toho by se dalo zatím přibližné stáří zjistit.Jde hlavně o to,pokud je mladá tak by se ti mohla docela rychle dehydrovat (pod tou žárovkou),proto je třeba,aby ten substrát byl vlhký,pokud není tak se snaží dostat hloub a najít vlhčí místo.Ovšem pokud je to čtyřprsťačka(horsfieldi) tak to se bude hrabat tak dlouho dokud bude mít kam :-D
Vřele doporučuju se podívat tady www.zelvykh.wbs.cz
Tam spoustu otázek budeš mít zodpovězených, i když je stránka stále ve vývoji,určitě stojí za to. Ono je toho na začátečníka fakt dost a je škoda něco pokazit.Taky tady na poradně se probíralo už snad všechno možné,takže když budeš mít čas a trpělivost,tak se spoustu věcí dozvíš pěkně "pod jednou střechou" :-D

Jj, je to čtyřprsťačka..to vím:-)Jsem taky ráda, že se mnou někdo komunikuje.Myslím, někdo zkušenej. Protože mám doma jen 2 kočky a tohle je úplně něc jinýho...A jak jí mám navlhčit ten substát?Teď celou dobu spí na kameni pod žárovkou..Vadí to?Šla bych se ráda zeptat do zverimexu taky, ale jsem nemocná, takže využívám jenom internetu a hledám co můžu...Ale nikde vyloženě nejsou odpovědi na to co hledám..Asi mám stupidní dotazy:-(

No tak dotazy rozhodně nejsou stupidní,ale pár už tady na poradně taky zaznělo :-D Ne vážně radši se zeptat než něco zkazit.Jestli můžu něco poradit,NECHOĎ se ptát do zverimexu.Tam ti opravdu neporadí.Pokud jsi nemocná a můžeš sedět na netu tak čti tady na poradně co můžeš.Vyber si vpravo kategorii kterou potřebuješ (doporučuju želvy a začínáme) ať se ti nemíchají ty pro tebe nedůležité.U toho substrátu,záleží co používáš.Já mám v části rašelinu-ta stačí pokropit(mírně polít) tak jednou za 3dny,dobře drží vlhkost a v části lignocel,ten je třeba kropit každý den.Uvidíš že se tam bude chodit zahrabávat na spaní.Proto je ideální aby to bylo třeba v tom domečku,pokud ti tam spává.To že spí pod žárovkou nevadí,pokud se má kam schovat když jí bude horko.Nesmí být horko v celém teráriu.Jinak co nebudeš vědět a nevyčteš se klidně zeptej,je tu spousta ochotných lidí co pomůžou.Není to tak dlouho co jsem byla v podobné situaci,tak chápu jaké to je než se člověk trošku zorientuje.
Jenom pro orientaci,nejvíce se orientuj na odpovědi pánů KHora,Sysla,Krokodýlal,ti opravdu ví o čem mluví.(Doufám,že jsem se ostatních nedotkla,ale přešně si nevybavuji všechny jména :-p )

Ahoj, jestli se mužu taky zapojit - mám hermannku 1,5 roku a teď se mi nejvíc osvědčilo nechat ji v noci spát v mokrejch hoblinách - může se do nich dobře zahrabat a máš zaručeno, že bude mít dostatek vlhkosti... Normálně to prolejvám vodou z konvičky a nešetřim! Jinak ji chovám na směsi hlíny ze zahrádky a písku z obi (1:1) a v jednom koutě mám naházený hobliny - a tam si na noc sama vždycky zalejzá... Větší kameny v želvárku jsou ale taky fajn - želva si aspoň obrousí drápky.
Ve zverimexu ji měli jako malou uplně na suchu a chůďa kvůli tomu nemá uplně hezkej krunýř... :.(

No tak mamča mi koupila pro ní podestýlku z kukuřičných vřeten.Tak nevim jestli to mám taky navlhčit na místě,kde si hrabe a snaží se schovat?Mamča řikala,ať jí hobliny nekupuju,že se z nich práší a mohlo by se jí to dostat do očí a mohla by prý dostat zánět nebo tak...Takže myslíte,že bych jí to měla taky s něčím namíchat?Nebo jen navlhčit ty místa,kde si hrabe?Taky se chci zeptat, jak často jí mám mýt?

Možná by bylo úplně nejlepší poprosit mamču aby se také podívala, co a jak. Je mě jasné, že rodiče se musejí poslouchat, ale v tomto případě bych už kvůli želvě maminku požádal, aby se na to opravdu mrkla. Jinak nemá cenu radit. Kukuřičná vřetena ti totiž okamžitě zaplísní a pokud želvu budeš kvůli kukuřici chovat na suchu, tak ti vydrží tak maximálně půl roku.

Nech mamču nahlédnout do diskuze a sama určitě uzná, co je lepší. Hobliny jsou pro prcky velmi dobré a jelikož jsou vlhčené, tak samozřejmě nepráší. A kvalitní hobliny bez příměsy pilin jsou bez tak poměrně bezprašné. nejlépe bude dát na Khora, ví o čem mluví a mrkněte na jeho stránky (i mamča), na které je tu někde výš odkaz.

Podvyživená bych řekla, že určitě není - my máme dvě želvy čtyřprsté, zhruba stejně veliké jako ta tvoje a váží obě o 100g míň. Těm našim želvám je tak 15 let, řekla bych - takže té tvé může být tak 10-20 let, ono u želv se stáří moc poznat nedá. My je vážíme, když si zrovna vzpomeneme :-) - tak 1x za měsíc zhruba. Jinak naše želvy bydlí ve směsi písku a rašeliny. A to zahrabávání je normální, kdyby měla možnost, tak se zahrabe 30cm hluboko i víc.
A to že skoro celý den leží pod žárovkou a spí je taky normální. A pozor, želvy čtyřprsté jsou "horolezci" - ty naše se vyšplhají úplně na všechno a potom z toho nadšeně (teda alespoň vypadají nadšeně, jinak by to asi nedělaly :-/ ) skáčí dolů, tak neměj v terárku nic extrémně vysokého, aby se při pádu nezranila.

Jak psala zuzi, ony želvy když leží pod žárovkou moc tvrdě nespí, kolikrát stačí promluvit a hned se probudí a kouká, co se děje. A ještě jí nezapomeň koupit nějaký zdroj UVB záření, aby se jí vytvářel vitamín D3 (pokud nebude bydlet ve venkovním výběhu). Tady můžeš kouknout pro inspiraci: katalog.php

jj, děkuju moc za radu, budu se tím řídit,jen co jí obstarám nové terárko...Jenom jsem z ní taková celá mimo..Jak jsem řikala, sama se najíst nepůjde, to jí musim začít krmit a pak pokračuje sama..Hrabe pořád..mám pro ní zatim boudičku z kartonu a tu už celou oškrábala zevnitř..Vim,že zatim nejsem dobrej chovatel a nevytvářím jí ty nejlepší podmínky,ale já ani zatim nemůžu,musím se vypořádat s tím, co mi k tomu dali a až budu zdravá,tak jí můžu pořizovat i jiné doplňky..Trápím se kvůli ní..Sama mi nejí, zatím jsem ani nezaznamela stopu po vylučování..Celý den skoro prospí,pokud zrovna nehrabe v domečku stěnu anebo se nenahřejvá..No a před chvilkou,když jsem jí dala na mojí peřinu,tak okamžitě se zklidnila,zavřela oči,přikryla si je a byla naprosto v klidu..tak jsem se ptala,jestli není možné,že by jí to chladilo a vyhovovalo,když se nehýbala vůbec.Já opravdu nevim.Zapínat žárovku jí teď už radši nebudu,nechám jí ať má v boudičce úplnou tmu,co řikáte?:-(Vím,že jsem vlezlá a celý den otravuju,ale dělám to pro ní..snažím se přijít na věci,co jí chybí a co jí vadí:.(

Podle toho, co píšeš, si myslím, že má dobré podmínky. To že hrabe je normální, naše 1 želva když se rozhodne jít spát, tak hrabe třeba ještě hodinu než usne - prostě se snaží zahrabat co nejvíc. Chce to jenom trvanlivější boudičku než karton, ten by naše želvy zničily během jednoho, max. 2 dní :-) . Já myslím, že by se najedla sama, i kdybys ji nezačala krmit - želvy někdy jedí 1x denně, někdy 2x-4x, někdy si třeba nevezmou vůbec. Jinak můžeš být klidná, tvoje želva se chová ve všem úplně normálně ;-)

Tak v tomhle moc expert nejsem. Štěrk bych nekupovala, želvy kamínky občas jedí, tak aby jí nějaký ostrý neporanil. Já jsem písek kupovala v OBI, protože jsem neměla jinou možnost, ale jinak jestli třeba někdo známý staví, tak si od něj kýbl přineste. Jenom dejte pozor, aby nebyl znečištěný (počůraný od psů apod.).

jj, tak děkuju moc:-)Mám dotazy,co?To mamča mě takhle postrkuje..máme šanci mít od známého písek,ale ptal se nás právě kterej, tak máma řikala,ať to zjistim..jinak se ještě naposledy zeptám a pak už dám pokoj...z jakého materiálu tedy anebo jakou bych měla pořídit pro ní teda tu boudičku..nechci jí dávat tu krabici pokaždé novou, to je jen dočasné..ale co mám pak teda pořídit..?

Neboj bude taky tak aktivní,jenom co se zabydlí.Dej jí čas.Pokud bude mít měkký substrát,tak si zase tak snadno neublíží,neboj.

Tohle taky není žádný problém
[http://i218.photobucket.com/albums/cc170/zuzisvobi/ P1040982.jpg]

A jak dolů,že?
[http://i218.photobucket.com/albums/cc170/zuzisvobi/ P1040987.jpg]
Je pravda,že vzhledem k tomu kameni dole jsem to nevydržela a radši ji sundala.:))

jj, tak vám děkuju moc za celý den, co mi pomáháte...Želvička mi už spinká a já jdu dělat to samé...Ráda se tu s vámi zase setkám v nejbližší době a nechám si od vás poradit:-)Ještě jednou moc děkuju!Doufám,že to nějak se želvičkou přežijem.

Ten "květináč" je keramická miska na vodu.Samozřejmě v ní voda vydrží asi tak 20 vteřin,takže jim ji vždycky nabídnu k pití a radši dám pryč.Více se mi osvědčilo občasné koupání.Oni jsou opravdu takoví dva bagříci.
Určitě jim to stačí,ale ideální je,aby měli v domečku silnější vrstvu substrátu,ať se můžou i zahrabat.

jj, děkuji moc, na to už jsem se taky dostala:-)A s mamčou jsem se domluvila, že jí dám do půlky taky písek s rašelinou a navlhčím to a kukuř.vřetena nechám suchá...Jinak četla jsem tady,že někdo píše, že mu želva mlaská..?Co to znamená?

Ještě k tomu spánku,želva prospí většinu část dne,nebo tak může působit,ale ona vlastně kolikrát leží a kouká.Určitě bych ji nebudila,pokud má v teráriu odpovídající podmínky,tak si režim určí sama.Problém by byl kdyby nežrala a byla apatická,to je potom třeba dát pozor a pohlídat to.Ony jsou totiž želvy takové malé popelničky a žerou dost,proto je třeba dát pozor na složení potravy,ale o tom je toho taky tady dost a dost.Každopádně zdravá želva má velkou chuť k jídlu.:))

No ona sama mi moc nejí, to jí musim vždycky začít krmit a pak se rozjí...:-|Teď mi zase hrabala v terárku a byla neklidná..dala jsem jí na peřinu,která je na povrchu chladnější a uklidnila se hned..Leží,má zavžené oči,ani se nehne...Mám strach,že to nezvládnu:.(Nechci aby mi "odešla" mojí neschopností..Moc bych jí chtěla dopřát co jí chybí,ale nevim co..?:-(Napadlo mě,jestli se jí i třeba nestýská po bývalé paničce?Může to mít taky vliv na její chuť k jídlu,spánek??

tak to nevím:-|Nevim,jak bych to změřila.Mám jí druhý den,takže ještě nemám nějaký teploměr do terárka nebo tak...To terárko je taky jen provizorní..:-(Je mi jí líto,moc bych chtěla vědět co jí můžu dopřát,co by ráda...Ale neustále mě něčím zaráží...jako například teď,jak mi spí na peřině..

To,že hrabe je normální,čtyřprsťačky hrabou skoro pořád.Pokud se s mamčou budete pořádně informovat na výše doporučených stránkách,tak bude želvičce až se zabydlí fajn.Jenom se jí nesnažit dopřát "hodně komfortu",méně je někdy více. (mám na mysli pamlsků a nevhodných potravin)O tom je tady taky napsáno dost a dost.

k jídlu jsem jí dnes dala pampel.listy(moc jí chutnají),trochu čínského zelí, zamíchala jsem tam trošku rozdrcených vaj.skořápek a ještě trošku rostliné směsi, co jsem k ní dostala.Možná na ní ita podestýlka byla moc teplá a tak jí ta deka vyhovuje,že jí chladí..je to možné?

Já myslím, že je jenom trochu nesvá z nového prostředí. Jinak želvy vydrží bez jídla dlouho. Někdy se třeba stane, že několik dní vůbec nevylézá z domečku, jenom spí a nic nejí a potom zase vyleze a chová se jako předtím. Taky (protože je to studenokrevný živočich) když je studená, tak se hýbe jenom velice pomalu a naopak když se hodně nahřeje, tak je hodně aktivní a běhá po terárku. Ale na to všechno přijdeš :-)