Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno dotaz - mládě testudo hermanni

Zdravím. Prosím o radu, na co je potřeba dávat pozor u 2,5 měsíců starého mláděte testudo hermanni. Dal jsem ji už do terárka, protože venku je celkem zima-kolem 15 st.a nechci ještě letos zimovat.Terárko je na osvětleném místě, svítí na želvičku UV zářivka s 8%UVB, má tam "žárovku v květináči",pod kterou má TT kolem 35 st., jako substrát mám zatím v části jedlovou kůru a v části dřevěné hobliny-ty pravidelně vlhčím, krmím ji pampeliškami,ale chutná ji hodně jetel i s květy, večer zalízá do domečku -ten má zatím udělaný z krabice, má tam sépiovku,do které se jednou zakousla, 2xtýdně ji dávám koupat a pokaždé se hezky vyprázdnila. Želvička vypadá čile, má krásný očička a vypadá zdravě. Ještě jsem se chtěl zeptat, želvička má na karpaxu na prvním hrudním štítku /nevím,jestli to pojmenovávám správně/ vyvýšeninu, jakoby hřebínek ,který se táhne symetricky středem jednoho štítku ,jestli je to v pořádku.Jinak krunýřek je pevný . Mám zatím zkušenost jen s chovem dospělé testudo hermanni,tak budu moc rád, když mi někdo odpoví. Děkuji.

Já myslím, že je to zatím naprosto v pořádku. Pozor na přímé Slunce a přehřátí terárka, UV lampu co nejníž. Samozřejmě, že do toho můžeš tlačit další peníze a vylepšovat, ale pro jednu želvu, která půjde na jaře ven to asi nemá smysl. Kdyby se tak měla všechna mrňata, bylo by to super. ;-)

Zdravím,děkuji Luboši za komentář, UV lampu mám 30 cm nad želvičkou,mám tak vysoké terárko, není to moc vysoko? A pak - co si myslíš o tom vyvýšeném proužku či valu nebo hřebínku (nevím,jak to popsat, t.č. nenám digit. foťák,tak nemůžu poslat fotku), táhne se po celé délce prvního štítku středem směrem od hlavičky dozadu.Díky za komentář.

To se mě hned zlepší nálada, :-)když čtu jaké má vaše želvička podmínky. Je vidět, že ji máte od dobrého chovatele, který nejen prodá, ale i poradí. Jen bych chtěl dodat, že by bylo potřeba k té sepiovce ještě přidat vaj. skořápky. Samotná sepiovka není to pravé ořechové. Pokud máte na mysli hřebínek (val) na prvním hřbetním štítku, je to normální. Více či méně to mají všechna mláďata viz. foto.
Teda doufám, že to bude na fotce patrné.
Mláďata T. hermanni b. cca 1,5 - 2 měsíce, je tam i marginátka a graeca.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA0 90175.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA0 90177.jpg]
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/PA0 90178.jpg]

Zdravím p.KHOR,želvička se do skořápek pustila s chutí a vypadá spokojeně, tak ještě jednou děkuji za radu. A pro ty, co si lámají hlavu s hormony. Chovatelé drůběže je někdy opravdu používají, aly ty se mohou kumulovat pouze "uvnitř" vajíčka a né v samotné skořápce, tak bych si s tím nedělal starosti. (hormony jíte vy,ale né želva, pokud odděláte ze skořápek pro jistotu i "blanku") A pro Marfušku-dal bych na radu spíš chovatele, který uspěšně odchovává mnoho generací želv než rady různých obchodníků.Zdravím.

Pokud chcete být hodně pečlivý tak prožeňte skořápky mikrovlnkou, nadrťte je v mixeru a podávejte v mističce mimo. Velké želvy si se skořápkou poradí hravě i bez drcení. Takto.
[http://i188.photobucket.com/albums/z246/zelvykh/P80 20223.jpg]
Upozorňuji, že želvíci k mističce dolezli sami, žádná nahraná situace.;-)

Teda,vyzkoušela jsem dát želvám skořápky do misky,jak má nafocené KHor a musím říct,že se mi na to vrhly úplně stejně.Doteď jsem jim posypávala zelené,ale když to tak baští,tak to budu taky dávat do misky.Jenom nevím jestli to tam mají mít pořád jako sepiovku nebo třeba jednou za týden.Část se na nich přichytla a roznáší se to na substrát,tak jestli to nebude dělat nějaké problémy :-/

Ahojky, jsem teda z vápníku už zmatená. Mám roční marginatu a chovatel doporučil skořápky. Namixovala jsem je a sypala na všechno docela hojně. V Rudné mi řekli, že skořápky jsou špatné, protože kuřata se krmí hormony a doporučili mi Nutrimix. Skořápkového prášku mi bylo líto, tak jsem ho smíchala s Nutrimixem 1:1. Želvě to očividně chutnalo méně než skořápky, ale jedla to. Sypala jsem to opravdu poctivě na každý lístek, co dostala. Půlku celé skořápky neustále očichávala a postrkávala, ale nezakousla se. Po 3 týdnech jsem koupila sépiovku a nastalo největší divadlo, které nám zatím předvedla. Trhala z ní kusy a hltala je, jak kdyby týden nejedla. Od té doby kdykoli kolem ní jde, alespoň třikrát do ní kousne. To má opravdu takovou potřebu toho vápníku? Chutnat jí to snad nemůže, i když je fakt, že se na ni tváří dokonce nadšeněji než na pampelišky. Udělám dobře, když jí tam sépiovku nechám a dál budu sypat skořápky s Nutrimixem? Bude mít krunýř jak sarkofág na Černobylu :-D

Marfuško, dejte na chovatele ne na obchodníka, tomu je to fuk, až bude prodávat skořápky, zaručeně doporučí skořápky. Pokud budete stále sypat nutrimixem, tak jak popisujete, doporučuji přečíst si složení, abyste do budoucna věděla na co želva za čas uhyne.
Promiňte mě mou upřímnost.

Já jsem naopak za vaši upřímnost ráda. Na našeho chovatele dávám, ale je i pár věcí které se mi nezdají. A jak má člověk poznat, která ta rada je správná? Takže skořápky a sépiovka? A jen v zimě, na zelené ne?
Asi už si to budu muset začít psát. Určitě jsem někde viděla, že skořápky nejsou ideální a bylo to na nějakém webu, kde ostatní informace byly dobré, žádné ty piškotky a tvaroh apod.
Někdy mám pocit, že jsem si snad ani želvu neměla kupovat, že ji určitě utrápím. Chovatel mi řekl, že pokud ze želvy nelezou červi ve velkém, je přirozené ji neodčervovat, že roupi jsou jakoby součást střevní mikroflory a zažívacího systému. Obchodník s Nutrimixem mi zase barvitě vylíčil, jak se želva udusí, protože jí červi rozežerou plíce a že pokud byla přes léto venku, musí se odčervit. :-(

Marfuško,pokud máš takovou obavu z hormonů (netvrdím,že neoprávněně),tak máš nejlepší sehnat si domácí vajíčka.Domácí slepice určitě nejsou krmené hormonama a myslím,že to dneska není až takový problém je sehnat.Aspoň já s tím problém nemám a to nejsem z vesnice (Ostrava).A pokud máš jenom jednu želvu,tak ta spotřeba bude minimální 8-)

Hormony se nekumulují ve skořápce, ale v blance pod ní. Stačí, myslím, tu blanku sloupnout a skořápky prohnat mikrovlnkou - pokud chceš být důsledná. KHor se sice rozpumprdlíkoval :-D nad přísunem vitamínů, ale pokud to želvě chceš dávat, tak není problém. Jen jí to nenuť se žrádlem, ale hezky pěkně odděleně. Pokud to bude chtít a mít potřebu, vezme si. Důvěřuj zvířeti, že ví, co potřebuje.

Tak jsem včera zkoušela ty skořápky (nadrcené v mističce a ještě půlku vcelku, aby si mohla vybrat) a želva k nim jenom opatrně čuchla a šla se cpát zeleným. Sépiovku nejí sama nikdy, jen když ji nastrouhám na listy. Mám jí tedy skořápky i sépiovku nechávat v teráriu a čekat až si sama vezme, pokud to vůbec udělá, nebo občas posypat potravu? Asi bych měla důvěřovat želvě, že, ale ono je to těžké, teď jsem jí delší dobu na potravu vápník v žádné podobě nesypala a stejně si ho sama nevezme. To má opravdu tak malou potřebu? Nemůže jí scházet?

Nečekejte, že želva se bude chovat tak jak předpokládáte, vždy se bude mrška chovat jinak. Ale pokud její organismus bude potřebovat Ca tak se na ty skořápky vrhne spontánně. Želvy se nemusí všimnout vápníku cca 14dní a potom ho sežerou co se do nich vejde. Pokud si jej želva nevšímá tak ho má zřejmě dost a nemá potřebu. To by jste měly děvčata vědět, je to stejné jako u malých dětí, některé vám okolo postýlky olíže a okouše celou zeď a některé se ani nevšimne. Posypávání veškeré potravy je opravdu nesmysl, který vyšel z praxe chovatelů např. chameleonů nebo ještěrů, kteří krmí neplnohodnotnou a monotónní potravou, cvrčky. Vy pro své zvíře můžete udělat daleko daleko víc. Sestavit s trochou fantazie takovou krmnou dávku, která bude zvířeti chutnat a navíc pro něj bude zdravá.:-)

No a mezi námi - s tím důvěřováním zvířeti, že ví co potřebuje, to taky není úplně pravda :-D Pochybuju, že naše fenka potřebuje horu přesoleného lidského jídla a půlkilového čokoládového Santa Clause a podobné lahůdky, které občas ukradne, přičemž na granule od veterináře se tváří jako na strychnin :-D A morčata? Ze směsi vyberou to nejjalovější a to správné nechají. A nejradši by se cpali jenom okurkou, která jejich životně důležitou potřebu vitamínu C rozhodně nepokryje. Tak nevím nevím, jak s tou důvěrou :-)

Uznávám, že jsem byl včera Marfuško fakt hnusnej, asi jsem nebyl ve formě, berte to tak, že i muži mají své dny. Teď se teda zkusím polepšit.
Co se týká roupů, tak chovatel zřejmě vychází z toho, že v přírodě prakticky nenajdete želvu prostou vnitřních parazitů. Želvy s nimi žijí a nijak viditelně jim roupi nepřekážejí. Dokonce se dá říct že jsou přirozenou součástí jejich střevní mikrofauny. Jenže, příroda je kapku něco jiného než omezený prostor domácího chovu. V terárku nebo v omezeném prostoru výběhu dochází znovu a znovu k pozření vajíček roupů a výsledek je ten, že za čas dojde k invazi těchto parazitů. Roupi svými metabolickými pochody produkují určité množství toxinů, které v malé míře želvě nevadí, jenže čeho je moc toho je příliš. Proto si já osobně myslím, že takový parazit nemá v zodpovědně vedeném chovu místo. Na druhou stranu existují teorie, že právě toxiny které červi vylučují dokáží zabránit třeba rozmnožení kvasinek, či jiných nepříjemných breberek. Želvy v přírodě si jistě dokáží pomoci, vyhledávají rostliny pomocí kterých dokáží červíky omezit, také před zimováním se dokáží zbavit "přebytků" tím, že své exkrementy obalují do takových průhledných slizovitých "blanek" a podstatnou část červů vyloučit. Trochu jiné a horší jsou škrkavky, v tomto případě bych s odčervením ani trochu neváhal, jejich toxiny dokáží želvu oslabit tak, že může dojít k sekundárnímu napadení organizmu různými patogeny. To by ale jistě nejlépe vysvětlila Jana Bulantová, ta je na tyto mršky profík. Takže to berte tak, pár červíků nevadí ale ani nijak neprospěje, proto pryč s nimi než se přemnoží.
Teď k sepiovce. Sepiovka má poměr Ca / P cca 1,3:1. Optimální poměr těchto prvků pro želví potřeby se uvádí 2:1 a výše. Pokud je tento poměr nevyvážený nedojde k efektivnímu využití Ca. On totiž vápník, aby mohl být využit, MUSÍ být v určitém poměru s fosforem, jinak dochází ke zcela opačnému efektu. Můžete podávat jakékoliv množství Ca a pokud nebude ve správném poměru s P není vám to nic platné. Tím nechci sepiové kosti zavrhovat, mají jiné užitečné prvky. Vaječná skořápka je vlastně převážně Ca a P v poměru 2:1. Tento poměr, za předpokladu správného zásobení organismu D3 zaručuje optimální využití zmíněných látek ke stavbě kostry.
Pokud ale je D3 přebytek, je předávkován, dojde k úplně opačnému efektu, i za situace kdy je přísun Ca a P v potravě přítomen v optimálním poměru. Vápník se z kostry začne vyvazovat. Dojde tak paradoxně ke stejné situaci jako kdyby byl všech těchto prvků naprostý nedostatek. Proto podávání vitamínů není žádná legrace a rozhodně neplatí čím víc tím lépe. Nutrimix používám také ale rozhodně ne stylem "každý den posyp co můžeš" tak to prostě nefunguje. To se dělá při krmení neplnohodnotnou potravou. Např. u chovatelů chameleonů a ještěrů krmených cvrčky. Tak teď už musím běžet. Pokud jsem to napsal nesrozumitelně, což je možné klidně se ptejte. Už budu hodnej.:-)

Tak pokud i pan KHor dává svým želvám navíc nějaké vitamíny, začínám si připadat fakt blbě, že já to nedělám :-( Mohu se tedy zeptat, jestli nemůže něco potřebovat moje želvička? testudo hermanni, 1,5 roku, převážně chovaná doma, krmená jen pampeliškou, jitrocelem a jiným bílým...

Deni já přidávám výhradně a ve velmi omezené míře vitamímy POUZE v zimním období, kdy krmím čínským zelím a kdy se želvy nedostanou na slunce, také si uvědomte, že není v lidských silách sestavit v tomto období dostatečně pestrou krmnou dávku pro 600-800-1000 mrňavých želviček. Pokud máte jednu želvičku nebo malou skupinu, je vždy lepší pestrá potrava. Člověk se vyblbne a ještě želvě prospěje. Jediný vitamín který dávám pravidelně jednou měsíčně je v zimním období AD3, a to ještě v minimální možné dávce. Rozhodně si nepřipadejte blbě, spíš je obdivuhodné, že jste odolala všem nástrahám komerčního prostředí.

Mohu to tedy chápat tak, že pokud měla doteď (přes léto) samé zdravé věci a budu ji zimovat, s dalšími vitamíny si nemám lámat hlavu? To mám radost :)) A ještě jeden dotaz - musím tak staré želvičce skořápky drtit v mixéru? - tuhle vymoženost totiž doma nevlastním... :-[

Použiji nutrimix vždy když mám podezření, že je to potřeba. Výhradně v zimním období, velice zřídka a většinou tehdy, když dělám želvíkům kalorické bomby. Jsou to takové ty míchanice, kde ne vše je pro želvy úplně to správné. Ona jim taková míchanice z okurek, rajčat, ovoce, ov.vloček chutná, ale moc neprospívá, proto se snažím uklidnit svědomí a vyvážit to tím nutrimixem. To je celé, rozhodně je necpu jen tak pro nic za nic. Katko nemějte proboha ale dojem, že takové krmné "výstřelky" dělám běžně, dělám je spíš pro radost sobě i želvíkům, není to správné a pro menší počet želv jsou lepší jako doplněk třeba granule KAYTEE. Většinou se prostě řídím podle citu, nikdy ne nic pravidelně. Protože i když to jednorázově přeženu tak vím, že se nic strašného neděje, děje se pouze tehdy, pokud bych je něčím předávkovával pravidelně.