Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem potkani

Ahoj,potřeboval bych poradit ohledně chovu potkanů.
Mám dva Boa Constrictor asi 180 cm a jelikož je krmím po dvou týdnech každýho třema potkanama,tak bych si chtěl potkany odchovávat sám ale nevím jak početnou skupinu potkanů
si mám pořídit abych je stíhal zkrmovat.
Díky za rady

Tak to by mohla stačit jedna dobrá skupina 1 samec a 3 samice, samozřejmě nebudou rodit přesný počet ve správný čas, ale lze přebytky namrazit na slabší časy. Takže jedna velká bedna na chov a tak dvě na odstavy by měly stačit.

Co se týká množství mladých ve vrhu, tak záleží na vyspělosti a kvalitě samice, takový průměr je 10-12 holat, ale může jich být ještě víc okolo 15-16, no a samozřejmě zvlášť u mladých samic méně. Březost je u potkanů tuším asi 3 týdny, takže teoreticky mohou rodit, když přičteme i několik týdnů do odstavu mláďat, každé 6 - 10 týdnů.

Nic jim neudělá, pokud tedy chov funguje, jak má. Naopak ta skupina funguje jako rodina a nějaké oddělování a potom zase přidávání samce by byl spíš problém. Sice se chovají někdy samice samostatně a jen se samec připouští, ale to si s tím musí člověk víc vyhrát, mít na to víc času, aby sledoval, kdy jde samice do říje atd.

všechno co dáváš žrát potkanům se ti odrazí v hadech / myslím že většina lidí tady chová hlodavce na krmení plazů/ možná sem tam granulku jako pamlsek ale hlavní krmení psí granule asi ne,asi před 15 roky jsem pěstoval potkany s otcem pro hady/teda spíš otec-měl více času/granule byla vzácnost tak se krmilo chleba šroty zelenina a taky odřezky masa potkani žrali a množily se a krmení bylo dost /pro hady/jednou došlo k náhlému úhynu ch. viridis tak na pitvua jaké bylo překvapení že had má v sobě uloženy tukové zásoby jak tulen na zimu dúvod úmrtí se jasně prokázat nepovedlo ale tuk tomu trochu pomohl na dotaz veterináře čím krmíme potkany jsme mu popsali co všechno dostávají nám bylo vysvětleno že potkani sice maso/většinou vepřové/bez problémú stráví ale jejich tukové zásoby hadi již nikoliv ukládají se hadům v těle ve formě větších čoček a hadi prý je neumí zpětně použít do organismu takže ho zatěžují a utlačují organy což pak vede k dalším zdravotním potížím , a psí granule obsahují soli v poměrech vhodných pro psi a ne pro potkany takže psí granule opatrně pro hlodavce kraken

To ano, ale také tady nejsou potkani původní, tak není divu, aby přežili, tak se museli přizpůsobit a to bohužel dokázali až moc dobře. Takže to, že v přírodě sežerou maso neznamená, že je to pro ně správné krmivo!!! Když má někdo na hada a na terárko, měl by mít i na stravu, pořádnou a kvalitní!!! Určitě tím nekrmte jako jediná složka krmení, jako doplněk jiné stravy je možno. Určitě to nedělejte, až byste měli komplikace s hadíkem "jen kvůli" tomu, že jste špatně krmili potkana, věřím, že by Vás to moc mrzelo..

Ja netvrdim cpat je jenom masem,granulema a ničim jinym-to je nesmysl..ja pouze řikam,že v přirodě si občas to nějake maso taky daj! ;-) Když už jsme u toho,tak ja do sve směsi pro potkany ty psi granule přimichavam taky... Jinak u mě maji směs kukuřice,pšenice,ovsa,slunečnice,ječmene,ovesnych vloček,psich granuli a mimo to ještě dostavaji tvrdy chleb,ovoce,zeleninu a jěště docela na husto pampelišky... :puff: Ale pokud dělam něco z toho špatně,tak mi věř,že se moc rad přiučim ;-)

Potkan na rozdíl od krysy je poměrně dost masožravý a je dobré jim část potravy dávat živočišnou, klidně bych přidával až 10% z celkové dávky. Dávám kromě potkaních granulí i trochu kočičích (nebo psích), ale také jim na mřížku bedny dávám hrst zeleného (hlavně pampelišky), protože v čerstvé zelené potravě vyrostlé na slunci je určitě také dost důležitých látek. Problém úhynu přetučnělého hada tkví spíše v tom, že chovatelé trvale hady překrmují, aniž by si uvědomili, že v přírodě had vydá na lov více energie a rozhodně nežere pravidelně, navíc divoký hlodavec je nutričně jistě odlišný než v pohodě si hovící a krmící se potkan (asi jako divočák versus prase domácí), takže tím spíše je třeba krmit opatrněji.