Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemZamknuto CITES

Ahojky všem.

Mohl by mi prosím někdo odpovědět, zda: python regius, e.c. cenchria a a. dumerili podléhojí registraci CITES???

ČESKÁ INSPEKCE ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ V ČESKÝCH BUDĚJOVICÍCH mi tvrdí, že ano.

Děkuji za názory.

Zamykám, aby nám to tu spamboti nesežrali. (Kurt)

No o tom snad ani nemá smysl psát. Co kraj, to jiný názor. Jedni tvrdí, že např. B.c.i. HOG patří do nebezpečných zvířat, druzí zase, že pokud dorůstá pouze kolem 2m, tak že ne ... pak aby se v tom člověk vyznal, aby se nedostal zbytečně do problému s úřady.

Ahoj. Rozumím, ale právě teď jsem volala na místní OVS a tam mi bylo sděleno, že b.c.i., který v dospělosti nedorůstá 3m, není nebezpečným druhem a nemusím na něj mít povolení k chovu.
Byla mi citována Tebou zmiňovaná vyhláška a jasně sděleno, že povolení mít nemusím.
Takže vážně asi platí: jiný kraj, jiný mrav. Nevím???

jde o to, že třeba daný úředník ví kulový hovno a vykládá si zákon (vyhlášku) po svém. Ovšem se může také stát, že daný úředník odejde a jeho nástupce bude mít na věc jiný názor. Takhle to platí snad na každé KVS. Většinou se jedná o úředníky s titulem MVDr. ale s pramalou znalostí zrovna této problematiky. A pořekadlo "jiný kraj, jiný mrav" sice platí, ale výklad zmíněné normy na toto nebere zřetel.
Pokud je B.c.i poddruhem B.c. sp. který dorůstá v dospělosti prokazatelně více než 3 m, je i on nebezpečným zvířetem. Pokud ti úředník tvrdí něco jiného, chtěj to po něm písemně, abys měla pro jiného úředníka doklad, kdyby měl názor odlišný a třeba tě chtěl i sankcionovat.

Je to přesně tak, jak píše GG. Měl jsem podobné dilema, zda hroznu "zlegalizovat" či ne a je-li to vůbec nutné. Nakonec jsem jen pro jistotu a pro klid v duši zašel na OVS a byl jsem nemile překvapen když mi bylo zděleno jak vysokou pokutu může člověk vyfasovat, pokud chová nebezpečná zvířata (do kterých B.C. patří i se všemi svými poddruhy)načerno. Myslim, že ta pětibába za povolení k chovu není taková darda aby jí člověk neunes.

Je to trochu sporné,bere se nominátní druh,a pokud ten dorůstá přes 3 metry,je potřeba povolení pro chov nebezpečných zvířat a to že je to třeba poddruh,co dorůstá max 2.5 m už nikoho nezajímá :-/ .Ale jak už tu bylo několikrát psáno,je lepší to zaplatit,není to zas tak hodně,než se pak dohadovat s tou birokratickou sebrankou a nakonec slíznout nějakou pěkně mastnou pokutu ;-).

Je to trochu sporné

Podle litery zákona to sporné není, vyhláška hovoří o DRUZÍCH a nezáleží na poddruhu, takže v případě hroznýše se teoreticky musí hlásit i imperatoři.
Sporné je spíš to, že ve vyhlášce nejsou vypsány konkrétní druhy a nikde není psáno, která informace, o tom kolik který druh dorůstá, je brána za správnou. Proto u některých druhů, kde literatura zmiňuje velikost hada nad 3 m a jiná nikoliv, může být spor o tom, jestli druh podléhá registraci co by nebezpečné zvíře nebo ne.

nominátní druh

existuje pouze nominátní poddruh a pokud by dorůstal menší velikosti (pod 3 m) než poddruh jiný, tak je to jedno, protože zákon hovoří o DRUHU.

Registrovat, resp. nahlásit musíš nebezpečný druh v době pořízení a nezáleží na jeho aktuální velikosti.

Ve vyhlášce konkretní seznam není, ale mám od paní ze Státní veterinární správy, která ke mně chodí na kontrolu, oskenovaný seznam, kde je právě výpis jednotlivých druhů. Zřejmě je to něco jako prováděcí předpis, nebo jak se to jmenuje. Pokud má někdo možnost to umístit na svoje stránky, tak klidně můžu ten seznam poslat.

tohle jsem jednou našel, ale už nevim kde: "Od 1. května 2004 se vstupem České republiky do Evropské Unie, je krajta královská vyjmutá ze seznamů CITES. To znamená, že ani její chov, ani obchodování s ní nepodléhá již žádné registraci."

Krokodýl - to má zřejmě z mých stránek:
http://www.volny.cz/richardhorcic/www%20stranky/reg ius.htm
Krajta královská v CITES samozřejmě i nadále zůstává,(ostatně stejně jako všichni zástupci čeledi Boidae), jen je vyjmutá ze seznamů podléhajících povinnosti registrace. Asi jsem to jen nevhodně vyjádřil, respektive spíš jen bezmyšlenkovitě opsal z informačního emailu jednoho pracovníka našeho Krajského úřadu odboru ŽP. To nešťastné vyjádření nebo spíš špatně volená slova na svých stránkách co nejdříve opravím, nicméně pro většinu začínajících chovatelů je stejně nejpodstatnější ta informace, že regiuska se už nemusí registrovat.