Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Chov varana Varanus exanthematicus

Dovoluji si založit vlákno o chovu V.exanthematicus. Podělte se prosím o své zkušenosti s držením tohoto varana. Zajímá mě vše: od velikosti a výbavy terária, přes velikost zvířat, krmení, agresivitu až po problémy v chovu, nemoci atd. Vaše vlastní poznatky a fota..
Na netu toho moc není a to co je, bývá teorie a dost se opakuje. Děkuji.

loading...

Mame... mame jedoho mazlika. Podle papiru je 11 mesicu starej (pravdepodobne stara) a neco pres 30 centaku dlouhej. Radi si tady nebo primo s tebou vymenime info, protoze smutna pravda moc toho na netu o varanovi stepnim neeeni :-( Nas email je hythovi@gmail.com

Nechci se do toho montovat ale přídemi trošku divný až nezodpovědný přístup tvůj tak i rodičů. Ve 13 si chtít pořídit jedáka následně varana který by tě ve tvém věku ( i v pozdějším ) prefikl ocasem na 10 malejch není dobrý nápad. Prosimtě začínáš tak nevymýšlej pořád blbiny. Nech si to co máš, dopáruj, vydrž až uvidíš jestli tě to bude taky tak brat v 15 a později a pak přemýšlej nad zvířetem které tě může zabít. Niláci jsou nic moc sehnatelní a pro člověka kterému nebylo 18 nezákoní ( doufám že se nepletu :-D ). Takže jestli tak nutně chceš varana pořiď si nějákého menšího ať vidíš co dokáže naproti nilákovi nějáky capart. Měl jsem párkrát možnost stěhovat dospělé niláky a fakt to není sranda. Mají párů jak buldozer a když dostaneš ocasem můžeš se začít vsázet jestli to kam tě trefil vůbec máš.

hans:dakujem:-Ds tym jedakom to bol iba napad.ale vy ste mi to vysvetlili..naozaj musim nabrat skusenosti s tym co mam.ale mal som uz mozsnos mat varanus exanthomaticus.ale nemohol som si ho zobrat pretoze som ani nevedel co to je:-[samozrejme v tom case:-Da ja som tu pisal ze tohto nilaka by som si mozno zdvoraznujem MOZNO kupil az koncom tohto roka.takze som najprv chcel o nom vsetko vediet;-)preto som sa pytal ze kde a za kolko sa daju zohnat a nikto mi neodpovedal:.(hans,ak vies za kolko by sa dallo mlada tak napiis:-Dneboj sa...ja si ho nekupim hned lebo nemam teraz teraria.dneska mi prisiel parik regiusiek a tie mam zatial v skatuli:-[zajtra mi pride terarko:-ptak odpiste na povodnu otazku prosiiim:-Dnejako som sa rozpisal:-/

On tě nepořeže, ale může ti zlámat kosti, varan stepní je dvakrát menší než nilský, tak si radši pořiď toho stepního když už, to že si ho koupíš až na konci roku nic nemění na tom že je ti 13, možná ti bude čtrnáct, např. takový komodský drak tě jedním švihem zabije a ani se nemusí moc snažit, jsou to mohutný silný ještěři ne neškodný mazlíčci.....

Hansi (a další), opravdu máš slušnou fantazii, ale předpokládám, žes nikdy velkého varana nechoval (i když mi zřejmě napíšeš, že máš v pokoji pár komoďáků), protože jinak bys nemohl něco takového tvrdit. Párkrát už jsem to ocasem od varana schytal (komoďák cca 2,5 m), párkrát mě i slušně rafnul (nilák přes 1,5 m) a opravdu o život nejde. Věřím, že při dobré trefě může velký varan (přes 1,5 m) udělat slušná jelita, snad by mohlo při souhře náhod dojít i ke zlomenině (i když ta může při určité konstalaci nastat i při poměrně malém úderu nebo i při špatném došlápnutí;-)). Daleko nepříjemnější je kousnutí a to i u poměrně menších varanů, ale to se dá u predátorů jejich typu čekat.
Teda vlastně malé dítě by zabít mohl, to máš pravdu, ale na to stačí i kokršpaněl;-).

To krokodýl:No pokud nejsem úplně hloupá tak to bylo mířené i na mě a myslím že to že by 13-ti letýho kluka mohl zabít varan komodský ranou ocasem zase taková fantazie nebude. A skoro dvoumetrový ještěr jehož převážnou částí co se týče délky je ocas by asi moc práce neměl mu třeba zlomit ruku, samožřejmě že kousnutí je určitě asi horší když mu může vyrvat i poměrně velký kus masa, ale já tím lámáním kostí chtěla naznačit že tak mladej kluk by ho asi moc neukočíroval a ošklivě ublížit by si mohli oba, ale když jsme u toho moje fantazie je opravdu velká, lidi bez fantazie lituju, protože nemají žádně sny......................
PS: když už musíš být tak strašně vtipný, tak si myslím že kdyby si dostal cca. 1,5m kládou dejme tomu 20cm v průměru do hlavy tak by si to asi špatně rozdejchával co???]:)]:(

Milá zlatá, tvoje reakce na krokodýlův příspěvěk mi přijde jako nepřiměřená, její dodatek jako dětinský. Neuvědomuješ si, možná nevíš, že jeho vědomosti a zkušenosti s chovem podobných zvířat jsou trochu někde jinde než tvé, navíc podložené praxí. Býti tebou, raději bych pro příště volil jemnější tón, zamyslel se nad těmi bláboly, kterými jste plnili předcházející řádky a snažil se právě od takových lidí jako je krokodýl pochytit co nejvíc vědomostí. Tedy pokud nejsi úplně hloupá, jak sama píšeš (věřím, že nejsi);-).

Ahoj. ;-) Musím konstatovat, že na Ondrovo odpovědi nevidím nic tak zlého, co by Tě mohlo tak namíchnout. Ono v poslední době tu čtu hodně nepřiměřených blábolů, žvástů a nesmyslů, ale tohle se mi jeví jako normální odpověď. Navíc jak píše Carlos, určitě bude o varanech vědět o něco málo víc, než Ty, nebo Janek, takže bych se mu snažil trochu věřit a spíš se něco přiučit. Každopádně idea rozmluvit té nešťastné dušičce takovéhle zvíře je skvělá. ;-)

že by 13-ti letýho kluka mohl zabít varan komodský ranou ocasem zase taková fantazie nebude.

No, fantazie to je, protože úder ocasu varana směřuje nízko, tedy na nohy, což smrtelné nebývá, ovšem při útoku vzrostlého komodského varana (myslím útok tlamou a drápy), to samozřejmě možné je, to připouštím.

že kdyby si dostal cca. 1,5m kládou dejme tomu 20cm v průměru do hlavy tak by si to asi špatně rozdejchával co???

To jistě;-), stačila by i menší, ale varani většinou neútočí člověku na hlavu, tak to je trochu o něčem jiném.

že tak mladej kluk by ho asi moc neukočíroval

Máš pravdu, tak mladý kluk by ho ani neměl mít, protože "nebezpečné zvíře" patří do rukou jen od 18 let výš.

piarista:ahoj jak si psal jedaka no potřebuješ k tomu specialní povoleni k chovu nebezpečných zvířat a to od 18let..+ kdykoliv ti muže přijít kontrola jinak mé doporučení 10let chovu corallus hortulanus nebo python curtus z odchytu a nehledě na to že při uteku jedaka je to pruser a mužeš si lajstnout veřejne ohroženi až 3roky. varanus niloticus no zase problem prostor aspon 250x170x200 a z toho 1/4 vodni plochy o hloubce 50 až 1m a nejsou to žedni mazlíci idealni pro bezpečnost jsou dva lidi při zachazeni krmeni čisteni atd. jinek koukni na www.ukoz.cz tam si naštuduj zakon na ochranu zvířar.

ahoj mám varana nilského dostal jsem ho od majitele ktery se o něho vůbec nestaral. choval ho v teráriu tak malém že se nomohl ani otočit:-/ já jsem mu postavil ve sklepě (bydlím v rod. baráku) velkou ubikaci 3.5m x 4m už má 6kg a velikost 110cm krmím ho potkanama a jednou za čas mu dám kočiči konzervu ikdyž všude píšou že to není dobré. já stím mám jen dobré zkušenosti.

Ahoj mám dvě mládata varanů stepních,koupana v Unoru a zatím je mám v terárku 100x50cm ale stavím podkroví a tam jim chci udělat v sedle stzřechy prostorné terárko i s oknem aby se mohli slunit.Dají se nějak ochočit-sice mají cca35cm ale když začnou syčet jde z nich pěkný strach,a taky bych se rád dověděl jak má správně terárium vypadat-i co se týče čištění-mám leguána-toho jsem dostal již částečně ochočeného a mám ho v pokoji-sleze zpo haluzi z terárka udělá potřebu na podlahu a vleze zas do terárka-a na to přišel sám(asi mu to taky smrdí-zvířata jsou vychcaný) ale tyto varany volně nechci nechávat-přece jen jsou to dravci.Jak jsem mám vložit fota?mám jich celkem dost

Dobrý den,
pane Cejna,fotky jsem bohužel nenašel,ale tohle je ve stejném duchu ;-)
takže prášku čti zde::-)
zdar:-D:-D co se týká chovu už je to tu hodně informací.
prosím "Bigbrother"s klackem v ruce o zavření alespon jednoho oka díky

tohle je bezkonkureční odpověd,madmikovo poloslepé jeskyní ryby je slabý odvar toho co napsal kraken1.Krakene promin,že to vytahují,ale tuto je fakt pecka.
kraken1 [89.103.110.xxx], 22.10.2008 23:25

taky jsem měl nilaka a knize varani světa /asi benet?/jsem našel krásnou větu ,,malo kdo si uvědomí že když si kupuje maličké krásně žlutě pruhované mládě tak mu zněj za 2 roky může vyrůst ještěr který dokáže zabít a spolknou dospělou kočku,,nevím jestli jeto přesná citace už kní nemám přístup ale hloupě jsem to přečetl manželce a ta kvůli tomu dlouho nespala /ani semnou/ tak jsem ho musel vyměnit za salvatora o tom jsem jí nic neříkal a tvrdil že už neporoste/80cm/za 8 let do dotahl na 150cm ,8kg váhy,,to byl drak , bohužel taky ho vyštvala prej já nebo varan /umí líp vařit a mín kouše tak vyhrála a po 19 letech začít ochočovat něco novýho ?/takže na varany pozor co kus to originál povaha a jsou i náladoví jestli si myslíš že tě nikdy nekousl aje klidas tak toje nejlepší cesta k úrazu ,ikdyž jsem si dával pozor tak mě jenom líznul jedním zoubkem a koukala mě kost z prstu
:-D:-D:-D:-D tuto je úplně přesně díky Pošuk

Celej problém je v tom, že jsou lidi líný. Když hledám informace o něčem konkrétním, co mě zajímá (nemusí to být nutně jen tera) tak se snad snažím hledat informace všude. Nejen na netu, ale třeba taky v knihách. Lidi dnes vůbec nečtou a doufaj, že jim někdo všechno naservíruje bez práce až pod nos.

zdar:-D prášku :-)ty blafoune:-D
jenom tady na poradně je toho nejmín tuna :-):-)o ostatních ani nemluvím.
Knihy je to asi nějak podobně :-)stačí si vyhledat knihovny a tam si dotyčnou knihu půjčit.Pokud máte u vás knihovnu,jde to objednat přes ní.Co se týká odborné literatury:knihy jsou většinou dost drahé a půjčují se proti vratné kauci.

To je bohuzel fakt a nechapu,jak se vubec muze nekdo ptat,jestli se vejde had,jester xy, do terra rozmeru xx.. A tyhle dotazy, jsou na TP,casteji a casteji..
Lidi nechapou,jak tady nekdo podotknul drive,ze TP neni automat na odpovedi..
Kazdej rad poradi,kdyz dotaz ma smysl a muze pomoci, pri pro problemu.. Ale aby jsme vybirali nekomu, co se mu libi a do ceho to ma dat a proc.. Tak to mi opravdu hlava nebere..

Já se neptal jestli vejde do xxx terária nebo to bylo na jiný dotaz. Jen mě zajímalo u varana stepního jak většinou v domácích podmínkách doroste od těch kdo ho mají doma a jestli bych mogl , mít dotaz jak asik je tělo velké a ocas, všude píšou tak 2/3 ocas ale u stepáka mi příde že ten ocas tak velký nemá :-)

Do stepaku nedelam,ale rekl bych ze maj ocas o fous delsi nez telo,ci stejne. Udaj 2/3 tela nemusi byt naprosto presny,ale drzel bych se ho.. Nikdy nevis,jak ti varan v tym priapde doroste a pri stavbe teraria,by se melo s tim pocitat. Radsi vetsi nez mensi..

Vybojky zerou,ale zvirata (varani) to potrebuji k zivotu.. Pokud na to nemam,zvire si neporizuji. Jinak jsou UV lampy,co potrebuji predradnik a co nepotrebuji.. Napr. potrebuje MegaRay a nepotrebuje Osram Ultravitalux.. Obecne lampy s predradniky maji delsi zivotnost a vydej UV.. Predradnik se kupuje obvykle jen jednou..
Co se tyce svetel, tak nejlepe poradi zde- www.terashop.cz Bez kvalitniho zdroje tepla,UV a svetla o porizovani varana neuvazuj...

Přesně tak, lidská lenost současnosti nezná mezí. Mě by zajímalo, co by dělali tihle lidé v dobách, kdy jsme s teraristikou začínali my a nebyla ani poradna, ani ifauna, nebo jiné servery, nebyl ani google a nebyl ani internet. Jo to bylo jiné sebrat se, zvednout zadek, jít do knihovny, hledat tam v archivu, nebo si nechat něco vyhledat, hledat v AT a těch pár knihách, co vyšly. A pak hurá do jiné knihovny, protože nebyly jak hypermarkety a co měl jeden, měl druhý. Dneska je to o dost jednodušší ale jak sleduji, tak pro valnou většinu tazatelů stále složité..

mam dva varany prvni varan meri55-60 cm nedovno jsem dostal o polovinu mensiho ze zacatku to vypadalo v pohode dokonce mensi varan zacal dokonce se chovat jako kdyby se chtel parit takze jsem usoudil za mam parecek ale tedka to je jenom boj kousani do ocasu a nohou proste vetsi van se knemu nesmy ani priblizet jinak ho prcek nahani po celem terariu a uz dva tydny mi vetsi van lezi v misce s voudou to nikdy nedelal chodil tam jenom vykonavat potrebu to bylo bomba na uklid :-)tak nevim jestli to jsou dva samci ale nejde mi dohlavy proc se tady velkej nabrani kdyby chtel tak ho prekousne vejpul ale on jenom utika mate nakou zkusenost stim u jinych jesteru jsem to zatim nezazil predem dekuji za pomoc

Tak to je zas veta hodná politika...
Ak si pustil menšieho do terka k väčšiemu,tak si jednoducho bráni svoje teritórium.Skús fintu.Vyber ich obidvoch,niečo popremieňaj v terku.Pusti tam menšieho a o pár hodín väčšieho.Ale či to dlhodobejšie bude mať účinok,uvidíš.Dlhodobejší chov jedincov rovnakého pohlavia...neviem.
Bolo by vhodné napísať aj rozmery terária.